MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Sto lat skautów

Wiadomości: Jelenia Góra
Środa, 1 sierpnia 2007, 0:00
Aktualizacja: Środa, 1 sierpnia 2007, 16:10
Autor: DOB
Fot. Olga Pękala
Harcerze z Polski i Czech spotkali się na Śnieżce, by uczcić stulecie działalności.

– To święto obchodzone jest dzisiaj we wszystkich krajach świata o tej samej porze – powiedział nam Marian Łata z jeleniogórskiego hufca ZHP.

Uczestnicy spotkania na Śnieżce dokładnie o 8 rano wypowiedzieli roty przyrzeczenia, każdy w swoim języku. – To tzw. odnowienie przyrzeczenia, czyli jednego z najważniejszych wydarzeń w życiu harcerza. Każdy wypowiada treść roty zostając harcerzem – wyjaśnił Marian Łata. Jak sam przyznaje, harcerzem został w 1975 roku. – Dzisiaj miałem okazję, by odświeżyć sobie w pamięci ten dzień – mówi.

Skauting ma swoje korzenie w Wielkiej Brytanii. Jego twórcą był generał armii brytyjskiej Robert Baden-Powell. Zasłynął on w bitwie w obronie miasta Mafeking (1899-1900) w Afryce. Powierzył nastoletnim chłopcom zadania nie związane bezpośrednio z walką, np. obserwację, budowanie zasiek. Okazało się, że jego podopieczni świetnie poradzili sobie z tymi zadaniami. Baden-Powell rozpoczął systematyczne szkolenie młodzieży w tym kierunku aż w końcu, po kilku latach, utworzył pierwsze drużyny skautowe.

Po uroczystości na Śnieżce Polacy zostali jeszcze na chwilę, by uczcić przypadającą na dzisiaj rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Zgodnie z przyjętym zwyczajem, harcerze założyli biało czerwone opaski na ramiona.

Ogłoszenia

Czytaj również

Harcersko i patriotycznie

Łaknęli Kwiatu Jabłoni

O rozpadających się górach

Komentarze (2) Dodaj komentarz

~chochlik 1-08-2007 16:53
"Poniżej obraz z Kamer Internetowych z widokiem na Plac kameryowy w Jeleniej Górze oraz widok na Jeleniš Górę z Góry Szybowcowej." – niech ktos to w koncu poprawi........
~Pepe 1-08-2007 21:22
Impreza była extra :D Do zobaczenia za kolejne 100 lat ;)

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Koperty życia już w Mysłakowicach

Jubileusze małżeńskie

W Filharmonii dla Niepodległej

Dwa dni mega rabatów w salonie i serwisie Volkswagen, Audi oraz SEAT w Lubinie podczas Black Friday

Wokół Ratusza – to warto zobaczyć!

Sonda

Wypalenie zawodowe należy uznać za chorobę?

Oddanych
głosów
977
Tak
65%
Nie
28%
Nie wiem
7%