MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 4 sierpnia
im. Dominika, Jana

Sto lat „mostu westchnień”

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Niedziela, 7 lutego 2010, 9:13
Aktualizacja: 9:13
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Tak pracownicy magistratu nazywają żartobliwie łuk łączący przybudówkę z budynkiem Ratusza. Łącznik zbudowano przed wiekiem, w 1910 roku.

Trudno wyobrazić sobie jeleniogórski ratusz bez tego elementu, który – zwieńczony pięknym herbem Jeleniej Góry według dawnego wzoru – na trwale wpisał się w symbol placu Ratuszowego. Wielu mieszkańców i turystów zastanawia się nad pochodzeniem łuku. Nie brakuje przekonanych, że jest on tam „od zawsze”.

Łuk powstał w 1910 roku, kiedy to na potrzeby urzędu mieszczącego się tylko w głównym budynku ratusza, zaadaptowano dwie z tzw. siedmiu kamienic kupieckich z kramami. Decyzja była spowodowana brakiem miejsca dla rozrastającego się urzędu. W przesmyku, pod łukiem, znalazła się sieć trakcyjna i torowisko tramwaju, który jeszcze do początku lat 60. sunął przez plac Ratuszowy w kierunku placu Bieruta (dziś Niepodległości) i Cieplic.

„Most westchnień” przetrwał likwidacje linii tramwajowej i „modernizację” siedmiu kamieniczek, którą rozpoczęto pod koniec lat 50. XX wieku. Wyburzono wówczas charakterystyczne kramy, a budynkom dodano spadziste dachy. Już wtedy przeznaczono całą przybudówkę na potrzeby urzędu miasta, a po 1975 roku i po reformie administracyjnej – stały się siedzibą urzędu wojewódzkiego.

W latach 90. XX wieku łuk został odrestaurowany – podobnie jak i cały budynek ratusza, a na początku bieżącego stulecia dokonano gruntownej przebudowy wnętrz przybudówki, która urzędnikom i petentom służy do dziś.

Ogłoszenia

Czytaj również

Nie ma rady na wandali?

Informacja wojewody ws. koronawirusa (aktualizacja)

Śmierć na żwirowni

Komentarze (4) Dodaj komentarz

*piipi* 7-02-2010 19:04
...do taki mostek ..dla *zakochynch !
~? 7-02-2010 19:58
czemu "most westchnień" - czy ktoś wie ?
~Schengen 7-02-2010 20:47
bo przez ten mostek idzie się na dywanik do Pana Prezydenta :-)
~KDR-Karpacz 7-02-2010 21:25
Może poprzez podobieństwo do Mostu Westchnień (Ponte dei Sospiri) w Wenecji. Za portalem odyssei.com: "Most ten należy do najbardziej znanych zabytków miasta i znajduje się w programie każdej wycieczki przybywającej do Wenecji. Znajduje się on nad Kanałem Pałacowym a pomiędzy Pałacem Dożów a więzieniem. Sławę swą zawdzięcza nie tyle formie architektonicznej, ile XIX-wiecznym pisarzom opiewających go w swych dziełach. Mostem tym przechodzili skazańcy z Pałacu Dożów do więzienia i właśnie tu mieli możliwość po raz ostatni popatrzyć na świat i westchnąć sobie do wolności, którą stracili. Stąd ta nazwa - Most Westchnień. Niejednokrotnie wzdychali tu ukochani do swych ukochanych będących na wolności. Legenda głosi, że jeśli jakaś para właśnie w tym miejscu się pocałuje to szykuje się rychłe wesele." Rzeczywiście łączniki te są do siebie łudząco podobne. Konrad z właściwą sobie przewrotnością znowu zaskoczył Jelonkowiczów, których pozdrawiam. :D Rafał Gersten

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Teraz ławki jak nowe

Ktoś znów zastawił cały chodnik

Informacja wojewody ws. koronawirusa (aktualizacja)

Siatki na ratunek górskim murawom

Samowola budowlana w KPN–ie wciąż straszy  

Sonda

Od nowego roku szkolnego w liceach i technikach obowiązkowym przedmiotem będzie łacina. Czy to jest potrzebne?

Oddanych
głosów
652
Tak
19%
Nie
75%
Nie wiem
5%