MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 9 lipca
im. Sylwii, Weroniki

Staw przy Zielonej Dolinie do rewitalizacji

Wiadomości: Janowice Wielkie
Piątek, 8 maja 2015, 8:16
Aktualizacja: 14:52
Autor: Mea
Fot. Grupa Odnowy Wsi Janowice Wielkie
„Co w stawie piszczy” to projekt rewitalizacji stawu przy Zielonej Dolinie w Janowicach Wielkich, który wygrał konkurs Dolnośląskiego Funduszu Małych Inicjatyw. – Zdobyliśmy 5 tys. zł, które przeznaczymy na przygotowanie dokumentacji , inwentaryzację przyrodniczą oraz organizację spotkań z mieszkańcami – mówiła Anita Pawłowicz z Grupy Odnowy Wsi Janowice Wielkie.

Pierwsze spotkanie z mieszkańcami w sprawie zebrania informacji i materiałów historycznych np. zdjęć stawu odbyło się wczoraj (7.05).

- Chcemy razem z mieszkańcami stworzyć plan zagospodarowania tego terenu. W latach 80’ pełnił on funkcję rekreacyjną i był częścią basenu. Po stawie można było pływać kajakami lub rowerem wodnym. Na środku znajduje się wyspa, na której niegdyś organizowane były nie tylko ogniska, ale również dyskoteki. Kiedyś zbiornik był również zarybiany - powiedziała Anita Pawłowicz.

- Jednym z pomysłów jest odtworzenie istniejącego niegdyś pomostu prowadzącego na wyspę. Chcielibyśmy poznać zdanie mieszkańców i zaangażować jak najwięcej osób w proces tworzenia projektu rewitalizacji. Mam nadzieję, że wspólna praca zbiorowa pozwoli nam stworzyć ciekawy i funkcjonalny projekt tego interesującego oraz ważnego miejsca – dodała.

- Obecnie staw jest zarośnięty i zaniedbany, chcemy przywrócić jego dawną świetność. Zebrane pieniądze przeznaczymy na dokumentację, która pozwoli ubiegać się o środki na rewitalizację zbiornika. Wykonana zostanie inwentaryzacja przyrodnicza stawu oraz przygotowany projekt jego zagospodarowania. Inwentaryzacja ukaże, czy w zbiorniku znajdują się gatunki chronione i w jakim zakresie trzeba go oczyścić – dodała.

Łącznie w maju i czerwcu odbędą się trzy spotkania z mieszkańcami w tej sprawie. Grupa Odnowy Wsi planuje realizację kolejnych projektów, by staw przy Zielonej Dolinie znów był miejscem spotkań mieszkańców.

Projekt "Co w stawie piszczy" jest dofinansowany ze środków projektu "Dolnośląski Fundusz Małych Inicjatyw", realizowanego w ramach Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

Ogłoszenia

Czytaj również

Przy Handlówce z darmowym parkingiem

Stadion nie dla kibiców – jak długo? [aktualizacja]

Ruszyła procedura w sprawie referendum

Komentarze (3) Dodaj komentarz

~GT 8-05-2015 9:04
Po jaką cholerę jakaś dokumentacja ? Przecież to nie budynek. Skrzyknąć ludzi, wynająć koparkę, wyciąć chwasty, odnowić zastawkę i po problemie. Przecież linia brzegowa się nie zmieniła, żeby dokumentować, projektować i rozpier..lić kasę na niepotrzebne nikomu papierzyska.
~18sqandal 8-05-2015 11:54
... to sa po prostu < kwadratowe jaja > żeby kawalek stawu odmulić i sprawić żeby korzystali z niego mieszkańcy totrzeba az kilka spotkań i narad , ktoś tu chyba nierozumny jest i te 5 tys na co to?............ potrzeba z 50 tys żeby cloś zrobić bo za 5 tys. to można pare ławek postawić i skosić chaszcze i ...... i tyle
~cieplik to j 8-05-2015 21:43
Gorzej jak za komuny. dawniej prikaz wyszedł koparka przyjechała,i w ramach czynu społecznego ludzie pomogli i zrobiono.a teraz dziesieć gąb chce sie na chapać,bo jak by inaczej.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

PSZOK tylko bez zaległości

Zapuszczone okolice Drzymały

Bobry na Zabobrzu

Nowe boksy na stadionie

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
2071
Andrzej Duda
40%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%