MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Stary budżet nowej perspektywy

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Wtorek, 25 stycznia 2011, 16:32
Aktualizacja: Czwartek, 27 stycznia 2011, 9:10
Autor: Angela
Fot. TEJO
Oparty na faktach, realnych możliwościach, oszczędnościach oraz obejmujący ważne inwestycje – takie cechy zdaniem prezydenta Marcina Zawiły ma po poprawkach budżet Jeleniej Góry na rok 2011 zaproponowany jeszcze przez Marka Obrębalskiego, poprzedniego szefa miasta. Nad przyjęciem lub odrzuceniem miejskich finansów radni będą głosować 1 lutego.

Budżet miasta na 2011 rok to kwota rzędu 359 mln zł po stronie dochodów i 425 mln zł po stronie wydatków. Mimo że strona dochodów nie pokrywa w pełni wydatków, prezydent Marcin Zawiła zapewnia, że będzie to budżet nowej perspektywy. O planie miejskich finansów prezydent dziś mówił ponad pół godziny na pierwszej konferencji prasowej w ratuszu. W spotkaniu z dziennikarzami (mają być cotygodniowe), uczestniczyli także zastępcy prezydenta: Zofia Czernow i Hubert Papaj.

– Dochody nie pokrywają wydatków, ale wynika to z faktu, że realizujemy dużą skalę inwestycji. Założenia, jakie przyjęliśmy przy realizacji tegorocznego budżetu to m.in. zrealizowanie wszystkich rozpoczętych i zapowiedzianych inwestycji przez mojego poprzednika. Doszliśmy jednak do wniosku, że musimy stworzyć budżet nowej perspektywy, ponieważ na obecnym pakiecie inwestycyjnym nie mogą się kończyć wyzwania Jeleniej Góry – powiedział M. Zawiła.

Szef miasta dodał, że jest konieczność stworzenia takiego planu miejskich finansów, aby w kolejnych latach móc realizować nowe projekty europejskie, które z pewnością się pojawią. – Oprócz nich istnieje cały szereg funduszy zewnętrznych, z których miasto może i chce korzystać – mówił prezydent Marcin Zawiła na dzisiejszej konferencji prasowej.

Priorytetową kwestią, na której ma zostać oparty tegoroczny budżet miasta, jest zwiększenie dochodów własnych poprzez sprzedaż nieruchomości, w tym działek i zabudowań oraz zwiększenia skuteczności ściągania podatku od nieruchomości. Jak mówił prezydent Marcin Zawiła, miasto będzie promować tereny i nieruchomości przeznaczone do zbycia, tak, by informacje o planowanych sprzedażach trafiły do jak najszerszego grona zainteresowanych. – Chcemy pokazywać, że w Jeleniej Górze są piękne wnętrza w stylowych budynkach, a nie ograniczać się do suchych ogłoszeń, które mało kogo interesują – mówił prezydent.

– Przygotowaliśmy projekt budżetu wraz z prognozą dochodów miasta do roku 2024. Wynika z niej, że w tej kadencji rady miasta będziemy mogli zrealizować inwestycje za minimum 200 mln zł, bez przekroczenia granicy zobowiązań, określonej przez prawo. Zakładamy, że dochody miasta będą się zwiększać. Ich podstawą są dochody własne, w tym przede wszystkim podatek od nieruchomości. Miasto musi go pobierać w odpowiedni sposób. Planujemy też otworzyć nowe tereny budowlane. Chcemy przerwać proces uciekania majętnych jeleniogórzan na działki poza Jelenia Górą. Otworzymy nowe plany zagospodarowania przestrzennego dla przemysłowej dzielnicy Jeleniej Góry, by lokowane były tam nowe przedsiębiorstwa, które już są zainteresowane naszym pomysłem – mówił Marcin Zawiła.

Prezydent wspomniał też o zwiększeniu dochodów miasta poprzez zaciągnięcie nowych zobowiązań, w formie emisji obligacji na realizację ważnych inwestycji. Podkreślał, jednak w budżecie miasta nie mogą się znaleźć przedsięwzięcia, które nie mają dokumentacji czy realnej szansy na realizację.

– Budżet, który przedstawię radzie miasta i poszczególnym klubom w tym tygodniu to dokument, który przeszedł bardzo wnikliwe konsultacje komisji rady miasta, w wyniku których przedstawiono szereg wniosków i poprawek. Staraliśmy się ich zdecydowaną większość uwzględnić. Trzeba jednak podkreślić, że nie pracujemy nad nowym budżetem, ale tym złożonym przez mojego poprzednika – zaznaczył szef Jeleniej Góry.

Teraz przedstawimy radzie autopoprawki prezydenta miasta do tego dokumentu. Budżet to nie biblia, ale dokument, który należy twórczo przekształcać. Jeśli mamy zadanie, to go wprowadzamy. Jeśli jednak marzymy o zadaniu, to nie możemy budować na nim PR-u czy reklamy. W budżecie muszą być sprawy rzeczywiste – podkreślił. Prezydent Zawiła dodał także, że jedną z zasad, na jakiej powinien się opierać budżet, są oszczędności, przede wszystkim poprzez zmniejszenie wydatków w urzędzie oraz na promocję Jeleniej Góry. Prezydent mówił m.in. o termomodernizacji szkół i budynków miejskich, które miałby zmniejszyć koszty ich utrzymania.

Szef miasta zapewnił też, że samorząd da podwyżki płac pracownikom oświaty, którzy nie są nauczycielami (głównie sprzątaczki i woźni). Wspomniał także o nakładach na przystosowanie przedszkoli do przyjmowania najmłodszych dzieci. Zasygnalizował także większy udział miasta w remontach zabytkowych budynków zarządzanych przez wspólnoty mieszkaniowe. Co do przedsięwzięć promocyjnych, ekipa Marcina Zawiły stawia na organizację imprez plenerowych, które mają przyciągnąć turystów. Miasto planuje, aby takie zadania organizowały częściowo podmioty spoza Jeleniej Góry, a będzie to możliwe dzięki przeprowadzeniu konkursów.

Ogłoszenia

Czytaj również

Stop marginalizacji średnich miast

Kto do Sejmu?

Młodzi głosują – wygrała Lewica

Komentarze (24) Dodaj komentarz

~ 25-01-2011 16:50
Super, nie ujmując nic sprzątaczką i woźnym. Ciekawe czy o innych też Pan pamięta Panie Prezydencie.
~rencista 25-01-2011 17:17
Z tego co ostatnio czytam pan Prezydent i jego zastępcy poważnie podchodzą do sprawy. Och , coraz mniej mają do narzekania i zaciekłych ataków przeciwnicy pana prezydenta.
~do Rencisty 25-01-2011 18:08
Gdybyś wiedział jaki bałagan i nieporadność panują od zmiany władzy to byś z krzesła spadł.
~MEG 25-01-2011 18:11
....dochody miasta będą się zwiększać... przede wszystkim podatek od nieruchomości. Premier łata dziurawy budżet pieniędzmi przyszłych emerytów, a nasz prezydent miasta podniesie podatek od nieruchomości. POgratulować POmysłów.
Shakalaka 25-01-2011 18:22
~do rencista: no widzisz , uderz w stół a nożyce się odezwą.. a jak by było ci mało to zajrzyj jeszcze tu, malkontentów nigdy za wiele.. : http://szymanski.jg24.pl/
~rencista 25-01-2011 19:08
A już myślałem, że skończą się narzekania. Uważam, że jeśli ktoś został wybrany demokratycznie na to stanowisko to powinno mu się pozwolić realizować przedwyborcze zapowiedzi ( nawet jeśli wybrany nie jest ich ulubieńcem). Na krytykę zawsze przyjdzie czas. Ja też pracowałem w urzędzie, ale nie w Jeleniej Górze i wiem, że początki są zawsze trudne, zwłaszcza jeśli jest się nie lubianym i na okrągło atakowanym, obojętnie co by się nie zrobiło jest zawsze źle. Niektórzy krytykują z zasady inni boją się o swoje stołki. Pisze tu ktoś , że w urzędzie panuję bałagan i nieporadność , a to dziwne - dlaczego, czyżby urzędnicy od czasu zmiany prezydenta zapomnieli jak się pracuję ? A może w tej chwili są rozliczani z wykonanej pracy i to powoduję panikę. Jeśli tak, to taki urzędnik powinien być jak najszybciej zwolniony.Jeśli chodzi o opozycję to ta ma prawo krytykować, ale powinna to czynić z umiarem i zawsze merytorycznie, wtedy staję się poważną opozycją , a krytykować dla zasady tyl
~rencista 25-01-2011 19:12
cd. Jeśli chodzi o opozycję to ta ma prawo krytykować, ale powinna to czynić z umiarem i zawsze merytorycznie, wtedy staję się poważną opozycją , a krytykować tylko dla zasady po prostu się ośmiesza.
~do rencisty 25-01-2011 19:24
nie dziwię się że jesteś rencistą, bo pie.....
~ 25-01-2011 19:35
Panie prezydencie tylko niech Pan nie sprzedaje nieruchomości kk po cenach Komisji majątkowej,bo to marny interes dla miasta i mieszkańców.
~ 25-01-2011 19:35
A miasto tonie w brązowawo-żółtej mazi psich odchodów zmieszanych ze sniegiem. Może nowa władza coś z tym zrobi aby się nie upaćkać na początku kadencji.
~Gość 25-01-2011 19:43
Tylko skąd Marcin Zawiła weżmie resztę na sfinalizowanie tego budżetu ,no a jak wyskoczą nie daj boże jakieś okoliczności nie przewidziane ,typu długa zima ,powódz ,czy jakiś inny kataklizm ,czy p.Zawiła w ogóle ma zamiar rządzić ,czy tylko udawać że rządzi ,bo jak do tej pory to tylko frazesy nam tu sypie ,a to że budżet dobry ,a to że mamy sami odśnieżać ,a ja nie mam zamiaru sam odśnieżać ,bo płace podatki do tego miasta za wywóz śmieci za ścieki za grunt ,za wodę za prąd za telefon za paliwo na stacji za to że oddycham zgniłym powietrzem w tym mieście ,i są służby powołane do utrzymania porządku ,więc niech się biorą za swoją robote bo omało dziś nóg nie połamałem na tych cholernych nie odśnieżonych chodnikach ,które notabene należą do miasta nie do prywatnych właścicieli a i jeszcze o wypowiedzi p.Kasztelana co do segregacji śmieci ,czas najwyższy to właśnie nieudolnego prezesa MPGK wysegregować .
~ 25-01-2011 19:53
dochód miasta 359 milionów to prawdopodobnie jest to kwota łącznie z subwencjami otrzymywanymi z Warszawy na szkoły itp. Ile wynosi rzeczywisty, własny zaplanowany dochód miasta(bez subwncji). Może rzecznik medialy odpowie, albo radny??
~oceniajacy 25-01-2011 21:34
Panie prezydencie budżet to sprawa "zawiła", żadna tam prosta łamigłówka czy rebus rodem z książnicy... zatem do dzieła. Będę się przyglądał o oceniał z boku....
~mich 25-01-2011 22:21
Popieram calkowicie opinie wyrazona przez "renciste"W krytykowaniu , osmieszaniu wszystkiego i wszystkich, specjalistow w Polsce nie brakuje.To potrafi kazdy! Trudniej cos sensownego zaproponowac.Wtedy pozostaje napisac to co napisal z godz 19:24 .
~m17 25-01-2011 23:53
mich nie bądź lizusem:) a co do krytykowania każdy wyraża swój pogląd ma prawo. Krytyka jest wpisana w każdą dziedzinę życia. Rencista jak sam przyznał był urzędnikiem czemu dalej nim nie jest czyżby nowa władza w jego miejscu pracy zwolniła go z piastowania stanowiska czy raczej ów władza nie odpowiadała jego poglądom? Czytając pisane przez jego komentarze nasuwa się wniosek nie chce gość sr...ć w swoje gniazdo:)
~wz 26-01-2011 7:42
Proszę uwzględnić w budżecie wykupienie mojej działki rolnej na której ni mogę nic zrobić. Działka graniczy z ul. Sudecką. Nie ja wymyśliłam Natura 2000 obok mojej działki tuż za drogą gruntową. Każecie mi zbierać plony z V klasy gruntów, płacić podatki lub posadzić las to zabierzcie tą działkę i róbcie swoje ambitne plany skoro nie mogę założyć działalności gospodarczej na własnym gruncie. Jak to się ma do praw infrastruktury lub praw ministerstwa rolnictwa? Pan Prezydent nie wie? A jak to się ma do budowania domków jednorodzinnych na gruntach IV klasy użytków rolnych? SKORO NIKT SIĘ NIE WTAJEMNICZA W ROZWIAZANIA PROBLEMU PRZEKSZTAŁCENIA MOJEJ DZIAŁKI ,chociaż wszystkie grunty na terenach miast są gruntami budowlanymi zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego z 1995 dalej 2002 roku a na dzisiaj na tym terenie jeszcze go nie ma.. Czekanie na decyzje Urzędu Miasta już nie wchodzą w grę 4 lata i brak decyzji jest dowodem na ograniczanie inicjatywy gospodarczej. Miasto niech wykup
~xyz 26-01-2011 7:45
Z pustego to i Zawiła nie naleje..Ciekawy jestem jakie motto wisi/ma w gabinecie nasz prezydent.Liberalne skrzydło PO jest nastawione na własne korzyści a nie na poprawę życia pokolenia młodych jeleniogórzan.Co do tej pory się robi to bicie piany i blichtr.
~ 26-01-2011 8:18
pi erwsza uchwala to podwyzka pensji prezydenta zawily dosyc popeliny
~ale jaja 26-01-2011 10:23
Jak bardzo nieudolnie i bezmyślnie ustalany jest budżet możemy zobaczyć na przykładzie radców prawnych urzędu miasta. Otóż nasi radcy maja w umowie zapisane wysokość wynagrodzenia. Jeśli np. jest ich 4 i zarabiają 3 tyś. zł to na ich wynagrodzenia na rok potrzeba: (4*3)*12= 144 tyś. Tymczasem pieniądze na wypłaty zostały obcięte do kwoty, która wystarczy na wynagrodzenia za 1 kwartał? A co dalej? Skoro nasi włodarze mają problemy z tak prostymi obliczeniami to boję się co będzie kiedy pojawią się ułamki...
~nie tak mi.. 26-01-2011 12:14
Zawiła zamiast od samego początku się rozwijać, to chłopina się zwija. Czy wytrzyma całą kadencję.
~do 23.53 26-01-2011 14:34
Nie zostałem zwolniony i jestem na rencie dlatego, że w tej chwili walczę z chorobą i nie życzę Tobie i nikomu, aby na to zachorował. Przeprowadziłem się do Jeleniej Góry - Sobieszowa dwa lata temu z Pomorza i tam pracowałem. Nigdy nie należałem do żadnej partii, nie jestem zwolennikiem ani PO czy PiS czy SLD i nikomu nie muszę cukrować. Jestem osobą niezależną i jestem zwolennikiem krytyki, ale tej merytorycznej a nie takiej, która ma na celu kogoś ośmieszyć czy obrazić - to do niczego nie prowadzi. Chodzi o to, aby sensowną krytykę przyjąć, wyciągnąć z niej wnioski, tak aby wszyscy na tym skorzystali i ci rządzący i my mieszkańcy. Pozdrawiam dużo zdrowia życzę - rencista.
~JAGNA 26-01-2011 22:55
dajcie zarobic tym ludziom co naprawde pracuja to znaczy paniom sprzatajacym naprawde musza sie namachac tymi szczotami ,bez nich zginiemy z brudu ,
~nos 27-01-2011 9:28
do rumcajsa- czyz nie widzisz ze te zdjecia to wyrazenie zachwytu nad p.Zawiłą przez fotografujacego, i tak mamy piekna dokumentacje jak Pan Zawiła robi madra mine , wytyka palcem , rozklada rece . smieje sie , usmiecha sie no i na koncu mamy boski profil naszego prezydenta. Bardzo udana sesja zdjeciowa, a ty Rumcajsie sobie zadajesz pytanie o sens takich zdjec,- to sa chwile bardzo ulotne zatrzymane w kadrze z zycia Pana Prezydenta. Za jakis czas zdjecia te beda mialy wartosc historyczna dla przyszlych pokolen aszego miasta, by wiedzialy kto tu rzadził
~ 27-01-2011 10:08
Dostaję pensję z urzędu miasta, mam wyższe wykształecenie, pracuję i nie obijam się.. a dostaję mniejszą pensję niż niektóre panie sprzątające, czy kasjerki - nie obrażając ich oczywiście. Uważam to za skandal.. gdygym wiedziała ile będę zarabiać po studiach to poszłabym sprzątać bez.. i zarabiałabym tyle samo albo i więcej.. a tak.. ze studiami nawet mnie nie zatrudnią! Skandal Panie Prezydencie.. Niech Pan coś z tym zrobi. Gdzie podwyżki? Od 3 lat nie ma! Nie ma!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

O Karcie Praw Rodziny

Chcą odwołać prezydenta i radę  

Dyski do remontu

Tłumy we dworze

Kandydaci nie dopisali

Sonda

E-papierosy są lepsze od zwykłych?

Oddanych
głosów
598
Tak
13%
Nie
65%
Nie wiem
22%