MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 22 września
im. Maurycego, Tomasza

Startuje XIV edycja „Uczę się bezpiecznie żyć”

Wiadomości: Jelenia Góra
Środa, 14 marca 2018, 10:57
Aktualizacja: Czwartek, 15 marca 2018, 6:47
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
Tegoroczna edycja ma być nieco zmodyfikowana. – Idziemy także w kierunku naukowej sfery trudnego tematu połączenia bezpieczeństwa ludzi i instytucji ze zrównoważonym rozwojem – powiedział Maciej Gałęski, przewodniczący komitetu organizacyjnego konkursu „Uczę się bezpiecznie żyć”.

We wtorek (13.03) w auli Zespołu Szkół Ogólnokształcących Nr 1 w Jeleniej Górze odbyło się seminarium adresowane do nauczycieli i organizatorów konkursu. - W Polsce rzadko podejmuje się kwestie połączenia tych dwóch sfer (bezpieczeństwo i zrównoważony rozwój). Dlatego chcemy uczulić nauczycieli na kształtowanie postawy młodych ludzi we wrażliwości środowiskowej, aby mieli umiejętności i wiedzę, a z drugiej strony, żeby ta wrażliwość uwzględniała środowisko naturalne – tłumaczy M. Gałęski.

To jedyny konkurs w Polsce, który tak szeroko obejmuje sprawy bezpieczeństwa. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęła Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda. W tym roku konkurs rozrasta się, bowiem poza Dolnym Śląskiem, będzie się też odbywać w województwie lubuskim i zachodnio-pomorskim.

Seminarium nie było obowiązkowe, więc tydzień przed rozpoczęciem konkursu frekwencja nie była zbyt wysoka (podobne spotkania odbędą się także w Zielonej Górze i Szczecinie), ale najważniejsza część „Uczę się bezpiecznie żyć” rozpocznie się już 21 marca. To wtedy w jeleniogórskim „Żeromie” odbędą się pierwsze półfinały, a kolejne w Legnicy, Wałbrzychu i Wrocławiu. Na 15 maja zaplanowany jest wielki finał na terenie Uniwersytetu Wrocławskiego, a pod koniec maja finały w województwach lubuskim i zachodnio-pomorskim.

Wcześniej, w dolnośląskich szkołach i przedszkolach odbywały się eliminacje. Jak przyznaje dyrektor ZSO Nr 1, jej placówka również pilnie przygotowywała się do tego wydarzenia. - Od wielu lat uczestniczymy w tym konkursie. Tym razem jesteśmy współorganizatorami i to dla nas duże wyróżnienie. Jesteśmy po szkolnych eliminacjach i widzimy, że zakres wiedzy i umiejętności jakimi muszą dysponować sześciolatkowie i gimnazjaliści jest ogromny – powiedziała Małgorzata Kozińska, dyrektor „Żeroma”.

- Wiedza dzieci i młodzieży jest coraz większa - bawią się, a jednocześnie uczą. Nauczyciele też coraz bardziej angażują się w zajęcia z dziećmi i konkursy - powiedział ratownik medyczny Jarosław Przybylski, który podkreśla, że bardzo często to dzieci wiedzą jak się zachować w sytuacji zagrożenia, a dorosły może spanikować. Tego typu konkursy są bardzo ważne i przynoszą korzyści w praktyce. - Wielokrotnie słychać, że gdzieś dziecko kogoś uratowało. Ono umiało się zachować, a dorośli boją się odpowiedzialności, jednak nieudzielenie pomocy to również odpowiedzialność z art. 162 kodeksu karnego, zagrożone karą do trzech lat więzienia - podkreślił J. Przybylski. - Jak można zaszkodzić osobie, która nie oddycha? Jedynie nie udzielając pomocy - powtarza przy każdej okazji szef firmy Divemed.

Ogłoszenia

Czytaj również

Wraca pomysł łączenia muzeów

Koronawirus w Szkole Podstawowej nr 10

Doczekają się ronda

Komentarze (2) Dodaj komentarz

~kubuś puchatek 14-03-2018 21:13
Czy zrównoważony rozwój jest niebezpieczny?
~ewa milczarek 17-03-2018 7:08
tak,,pomyslec ze mlodziez jaest ok prosze popatrzyc jak wychodza ze szkoly,,jak stado baranow ,,ich jest ulica i ich jest chodnik,,niewazne ze ktos tam idzie,,oni moga staranoawc wszystkich bo im mlodym wszystko wolno,do zabki przychodzi cala klasa a jedna osoba kupuje tylko gume do zucia a moze reszta kradnie,,,obecne pokolenie to zle wychowane bachory,zadajace wszystkiego bo im sie nalezy ,,,

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Burza po interwencji w autobusie miejskim

Wsparcie dla dzieci i młodzieży  

Debata samorządowców

"Skarb" Solidarności ukryty w Komarnie zostanie wydobyty

Remont ulicy Ogińskiego  

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
734
Tak
24%
Nie
72%
Nie wiem
4%