MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Niedziela, 20 września
im. Eustachego, Filipiny

Starsi Niemcy podziwiają Jelenią Górę

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Wtorek, 27 listopada 2007, 14:08
Aktualizacja: 14:09
Autor: carioca
Fot. Agnieszka Gierus
Zaczyna się jesienny sezon wycieczek sentymentalnych gości zza zachodniej granicy. Wśród gości są często ludzie, którzy w Jeleniej Górze się urodzili i spędzili dzieciństwo.

We wtorek zatrzymały się w centrum stolicy Karkonoszy autokary z turystami. Wielu z nich to bardzo schorowani i starzy ludzie, którzy – nierzadko – po raz ostatni – chcą spojrzeć na miejsce, w których się wychowali.

Niektórych zakątków Jeleniej Góry nie rozpoznają, inne nie zmieniły się, jeszcze inne raczej odstraszają niż przyciągają wzrok. Tak bywa na placu Ratuszowym, który jest głównym punktem dla niemieckich gości.

Swój pobyt w Jeleniej Górze poświęcają głównie zwiedzaniu. Nie zostawiają pieniędzy w restauracjach. Często są to wycieczki jednodniowe, bez noclegu. Na sentymentalnych starszych turystach nie korzystają raczej gestorzy gastronomii i hotelarstwa.

– W Niemczech jest bardzo małe zainteresowanie Polską ze strony młodszych ludzi – usłyszeliśmy w jednym z jeleniogórskich biur podróży. – A starszych klientów, z przyczyn naturalnych, ubywa.

Ogłoszenia

Czytaj również

Oczyszczalnia w Szklarskiej Porębie do rozbudowy  

MZK i... wrzosy

Nietypowy finał Ligi Rocka

Komentarze (10) Dodaj komentarz

~em 27-11-2007 14:53
News po prostu bomba! Wziąwszy pod uwagę, że listopad to tradycyjnie czas wręcz zerowych odwiedzin naszego regionu (sezon letni się skończył, a zimowy jeszcze nie zaczął) przyjazd jednego autobusu jest nie lada wydarzeniem. Przyjdą Święta, a zwłaszcza okolice Nowego Roku, to nie będzie gdzie autobusu zaparkować. Nieprawdą jest także, aby wśród odwiedzających Jelenią Górę i Karkonosze przeważały przyjazdy jednodniowe i dlatego Niemcy nie zostawiają pieniędzy w mieście. Tak się dzieje tylko w nielicznych przypadkach przyjazdów z Saksonii albo Czech - a mają one wówczas charkakter zdecydowanie zakupowy właśnie!! Najwięcej jest przyjazdów na kilka dni, a przy tej okazji zarabiają i hotele, i restauracje, i sklepy. Na przyszłość proponuję Redakcji zastanowić się i sięgnąć do jakiegokolwiek źródła przed napisaniem informacji. Pisanie zza biurka podpisu pod zdjęcie to trochę za mało jak dla portalu informacyjnego...
~tytan 27-11-2007 16:34
Taka jest prawda- haslo Jelenia Gora miastem turystyvcznym , to klajstrowanie powolnego upadku gospodarczego miasta , spadku liczby mieszkańców , firm gdzie zatrudnienie byloby dla absolwentów szkól wyższych technicznych w ogóle nie ma i nie przybywa , rośnie emigracja .Jedynie urzędasy tylko trzymają się kurczowo biur i posad ,i chyba jedyni też mają tendencje rozwojowe. Dobrze , że chociaz odwiedzi to miasto kilku sentymentalnych niemców których rodzice pozostawili tutaj swoją krwawicę. Mlodzi nie przyjeżdzają bo to żadna atrakcja ani cenowa ani czystościowo-higieniczna ani rozrywkowa i wielki strach przed polskimi zlodziejami. Na spacery też nie wypuszczą się na Kilińskiego , Pijarską , Warszawską itp. bo najważniejszą atrakcją dla nich jest wykonanie fotografi tych zdewastowanych i zrujnowanych zapuszczonych kamienic wybudowanych przez ich krewnych - a fotografując turysta może dostać w czerep od walęsającego się menelstwa.Faktem jest , że Jelenia Góra zawsze byla miastem przejezdnym dla turystów do Karpacza i Szklarskiej Poręby i sąsiednich miejscowości - tak bylo też przed wojną jak opowiadali autochtonowie.Miasto - jednak koncentrowalo się na przemyśle i z tego osiągalo największe dochody . Dzisiaj wielu ludzi powtarza ten slogan - że Jelenia Góra to miasto turystyczne - czyli miasto pokojówek, kelnerów,sprzątaczy, kucharzy, praczy, różnego rodzaju roznosicieli, rozwozicieli, bojów hotelowych a gdzie prawdziwi turyści ? - a ja uważam że powinno to być miasto gdzie sprzedaje się myśl techniczną z różnego rodzaju biur projektowych ,konstrukcyjnych , gdzie powinien być rozwinięty przemysl eleltroniczno-mechaniczny z robotyką ,powinien być przemysl wysokiego przetworzenia nie zaklócający środowiska - ale aby to spowodować to należy wykazać dynamiczną aktywność ze strony wladz - czego nie widać , ale czuć że wladze wegetują pomimo że za swoje posady biorą niezlą foraę.. Na razie to niech nas odwiedzają dziadki na placu ratuszowym i biegające psy które charakterystycznie oznaczają ulice miasta.
~.... 27-11-2007 16:41
nie zależnie czy ktoś zagląda do Jeleniej Góry na dizeń czy tydzień to samo widzi. Strasznie brudne arkady. Te okropne, czarne pajęczyny. Do odpowiedzialnych za cyzstość w tym rejonie. Sprzatac, odkurzać !!!!
~greg 27-11-2007 16:46
Dlaczego przełom jesieni i zimy ma stanowić boom niemieckich wycieczek, a nie wiosna czy lato ? Jakieś dane statystyczne może autor przytoczy ? A poza tym tytuł "Starsi Niemcy podziwiają Jelenią Górę sugeruje, że chodzi o faktyczny podziw, tymczasem w tekście jak zwykle: bród syf i ubóstwo. Kiepścizna!
Patoll 27-11-2007 16:59
To po co przyjeżdżają tutaj jak kasy nie chcą zostawiać ;>?? Tylko oddają swoje potrzeby i smrodzą autokarami przez co zanieczyszczają naszą piękną jelenią górę!! Pewnie to DDR biedny przyjeżdża i dlatego tak skąpią ;-)
~wolant 27-11-2007 17:54
to dobrze, że chociaż Niemcy przyjeżdżają, lepiej oni niż NIKT lub nie mniej skąpi turyści z Karpacza, Szklarskiej i okolic.
kazimierzp 27-11-2007 21:27
Do "tytana" - Polacy, Niemcy, Czesi piszemy z dużej litery - bez względu na to czy to jest w internecie, czy też nie mamy sympatii do jakiejkolwiek nacji!;-) Co do reszty wypowiedzi! Jelenia Góra była i powinna być miastem turystycznym, a nie przemysłowym! Położenie w kotlinie wśród gór warunkuje takie podejscie. Przykro mi, że filia Politechniki, czy też Kolegium Karkonoskie kształcą absolwentów w różnych specjalnościach technicznych (elektronika, automatyka, robotyka) którzy potem nie mogą znaleźć pracy. Szkoda, że te uczelnie nie współpracują z Biurem Pracy który określiłoby jakie zawody mogłyby znaleźć tu pracę. Ale cóż, stanowiska pracy dla niektórych nauczycieli tych zawodów w tychże uczelniach chyba są dla włądz uczelni ważniejsze (obym się mylił). To, że w Jeleniej Górze powstało wiele wspaniałych rezydencji, pałaców, pensjonatów na przełomie XIX i XX wieku mówi o tym gdzie nasze walory. Pałace w Wojanowie (obecnie przbudowywany), Łomnicy, Karpnikach. Powstające stacje narciarskie w Kowarach, Świeradowie, Karpaczu, Szklarskiej Porębie, Chrośnicy - ich obłozenie w momencie rozpoczecia działania, pokazują gdzie nasz cel! Praca w obsłudze turystów to też praca godna poparcia i szacunku, a nie tylko jako majster czy też technolog w jakimkolwiek przemyśle.
~weni 27-11-2007 21:45
a podziwiaja nasz zakodowany wandalizm wg.zasady-"bo,to nie moje".A pozniej w swoim kolku tych "wypedzonych" z Erika Steiner dyskutuja.Niektore zdjecia mozna podziwiac w "Süddeutschezeitung" lub "Spiegel".Szczegolnie "podziwiaja panow "kulturalnych" robiacych "siusiu" na ich dawnym cmentarzu przy kosciele Garnizonowym.
~reif 28-11-2007 7:42
do weni - nie przeceniaj zasięgu tych naszych zachowań,ani P.Steinbach(o nią Tobie chyba chodzilo?) ani Der Spiegel lub inny SZ o tym nie piszą. Do tych rzeczy to ich dawno przyzwyczailiśmy. Wydaje mi się ,na podstawie wlasnych obserwacji,że Niemcy jednak więcej pozytywnych zmian w nas widzą i szukają jak nam sie wydaje. Nawet wczoraj w programie stacji TV HR emitowano film o Karkonoszach i wiele ciepłych słow dostalo nam się za wysiłki na polu odrestaurowania zabytków tu w kotlinie.Zaś rynek jeleniogórski pokazano tak pięknie że sam muszę go zobaczyć bo coś to za piękne było. Chyba trzeba przestać doszukiwać się tej przysłowiowej wrogośći między naszymi narodami.To są inne czasy. A to że gdzieś obszczymurek sika na grobowiec to sprawa Straży Miejskiej.Ale jak chłopcy jeżdżą autkami ,pardon, patrolują to jak mogą takie rzeczy zobaczyć.trochę wyrozumialośći są narobieni.
~weni 28-11-2007 14:48
Hi,rif -co do E.Steinbach to pomylka z mojej strony,bo o ta sama osobe chodzi.-co do artykykulow w ich gazetach to sa one dobre i zle np.E.von Küster wyrazila sie zle o wspolpracy z obecnym wlascicielm rest.w Staniszowie,a takze byly wlasciciel browaru lwoweckiego opisal opisal negatywnie z nami wspolprace itp. w gazecie Der Spiegel itp. zyje miedzy nimi (Niemcami) i co innego oni pisza,a co innego mowia miedzy soba(zaznaczam,zebronie swoich).

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Wandale kontra naukowcy

Przełamywanie barier  

"Skarb" Solidarności ukryty w Komarnie zostanie wydobyty

To jest antywitacz

Orle pamięta o Ryszardzie Semczuku

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
645
Tak
25%
Nie
71%
Nie wiem
4%