MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Niedziela, 20 września
im. Eustachego, Filipiny

Stare szmaty wizytówką miasta

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Wtorek, 17 czerwca 2008, 7:25
Aktualizacja: Środa, 18 czerwca 2008, 8:37
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Wywrócone kontenery PCK na używaną odzież z wywleczoną zawartością to wątpliwa ozdoba niektórych jeleniogórskich ulic. Fotografują to wycieczki z Niemiec, a jeleniogórzanie się wstydzą. Kontenerów nie ma komu wywieźć.

Pozyskana odzież i środki finansowe przeznaczone będą na działalność charytatywną Polskiego Czerwonego Krzyża – czytamy napisy na pojemnikach z symbolem PCK. Tymczasem co tu pozyskiwać, kiedy wandale wszystko wywlekli, a kontenery przewrócili?

– To leży tak od dwóch tygodni – mówi pan Marek z ulicy Słowackiego o wywróconym pojemniku. – PCK zupełnie się nie interesuje sygnowanym przez siebie przedmiotem oraz jego zawartością, która gnije w deszczu i suszy się w słońcu.

Za rogiem następnej przecznicy, ulicy Norwida przy ul. Mickiewicza – prawie taki sam obrazek. Wyjęta odzież straszy za chodnikiem, a różnica tylko taka, że pojemnik stoi. – Niemieckie wycieczki zatrzymują się i to fotografują. Wstyd! – słyszymy od mieszkańca.

W PCK dowiedzieć się można, że bałagan nie jest winą tej organizacji, bo to nie ona odpowiedzialna jest za wywóz i segregację odzieży tam wrzucanej. A problem jest ogólnopolski.

Właścicielem wrzucanych do pojemników ubrań jest firma Wtórpol ze Skarżyska Kamiennej i to ona odpowiada za ich opróźnianie. Mimo monitów ze strony Polskiego Czerwonego Krzyża kontenery wciąż są pełne, a PCK nie ma możliwości ani wywozu, ani składowania odzieży.

Wywalona zawartość kontenerów nie tylko niszczeje i nikomu już nie będzie służyła, lecz także zaśmieca miasto. – Skoro tak jest, to może lepiej zrezygnować z tych pojemników? Zbiórkę noszonej odzieży mogłoby kilka razy do roku zorganizować Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej. Byłoby czysto i bez kłopotu – sugerują pobliscy mieszkańcy.

Ogłoszenia

Czytaj również

Wandale kontra naukowcy

Koronawirus w Szkole Podstawowej nr 10

Do miejskiego autobusu tylko ze złożoną hulajnogą

Komentarze (21) Dodaj komentarz

~### 17-06-2008 7:51
to jest straszne,wstyd nam za ten bałagan ale na głupotę i wandalizm nie ma lekarstwa.
~~~~~ 17-06-2008 8:01
Nie ma kto tego upilnować?? szok...a przecież kontener można podnieść i powrzucać do niego ciuchy z powrotem...
seb-polo 17-06-2008 8:03
Odzież dla PCK... Dziwnym cudem później ta odzież znajduje się na giełdach... Jakieś "luki" w transporcie?
~M&M 17-06-2008 8:05
Zbiórkę mogą robić inne organizacje :ZHP, Caritas, parafie ,bo znają potrzeby wśród swoich wiernych z terenu parafii, ale księża są wygodni i najchętniej zbierają pieniążki. MOPS-y iPGKiM też mogą się w to włączyć w pewnym zakresie. PCK jest niemrawe,niewydolne i skuteczne jak nasze "Orły" na obecnych ME w Austrii.
~ALFONS 17-06-2008 8:22
Wypraszam sobie takie dwuznaczne tytuły artykułów!
KochaSJG1983 17-06-2008 8:35
W Sobieszowie też pełno starych "szmat", które dają ludzie z dobrym sercem dla potrzebujących. Dokładniej to przy wjeździe na ulicę Dembowskiego od strony Cieplickiej po lewej stronie jest kontener, a obok niego troszkę "szmat". Oni powinni to zbierać regularnie raz na dwa tygodnie. Nie dość, że dają im to jeszcze nie opróżniają kontenerów...
krkonos 17-06-2008 9:29
To już nie pierwszy raz, gdy TEJO (?) używa koronnego argumentu "Fotografują to wycieczki z Niemiec, a jeleniogórzanie się wstydzą". Jest to dość irytujące: raz, że nie są już od dawna Niemcy "miernikiem" Ordnungu (o ile w ogóle kiedykolwiek byli), dwa - dość jest u nas turystów z całej Polski i innych krajów, a wreszcie (last but not least) - nie wstyd we mnie narasta, gdy widzę coś takiego, lecz złość na wandali, niechlujów, brudasów, na PCK, które swoich pojemników nie pilnuje, na Straż Miejską i Policję, która takimi rzeczami się nie przejmuje, ale także na nas samych, mieszkańców tego miasta, którym łatwiej jest przejść obok, ewentualnie sfotografować - jak TEJO - obśmiać lub skrytykować, ale nie uczynić nic ponad to, bo "od tego są inni". Piszę to pod wpływem tego konkretnego artykułu, ale sądzą, że uwagi te odnoszą się również do innych "dziedzin życia śmieciowego" w naszym mieście...
piipi 17-06-2008 9:50
...~zima sie skonczyla i to juz widac,bo "oszczedni" z Jelonki w swoich piecach WSZYSTKO pala !!.
~°Emeryt 17-06-2008 10:32
Bardo dobzre, ze napisane to zostalo bo inaczej potraktowac by mozna ten fakt jako oczywistosc, a tak przeciez nie jest i byc nie moze. Jest to rowniez ocena (wiadomo jaka) skutecznosci m.in. naszych sluzb miejskich. Nie mysle tu tylko o Straznikach, bo to wiadomo, ale przede wszystkim o samorzadowcach, radnych - milosnikach Cieplic, (z ul. PCK 19A), ktorzy zatrudniajac na lewo zuli i innych pijakow wywoza gruz i smieci na inne posesje - mam zdjecia. Wiec jak taki mamy przyklad z gory to czego dziwic sie ludziom biednym.
~°Emeryt 17-06-2008 10:35
I cztery punkty dla ALFONSA za najlepszy komentarz :))))
~aaa 17-06-2008 11:39
ludzie, z tymi kontenerami to jedna wielka ściema. Firma Wtórpol ze wszystkich zebranych "szmat" 98% sprzedaje (do afryki), a tylko 2% jest rozdawane biednym ludziom. Od kiedy wiem co się dzieje z ubraniami i ktoś robi na tym ogromną kasę to wolę zostawić używane rzeczy przy śmietniku. Wtedy wiem że weźmie je sobie osoba której się naprawde rzeczy przydadzą.
~ana 17-06-2008 11:45
ale to nie jest tylko wina młodych gniewnych którzy nie maja sie na czym wyrzyc. z tego co wiadomo kontenery sa by rzeczy ktore sie do nich wrzuci trafily dla biedniejszych. A co widac nie sa oprozniane wiec młodemu ktoremu sie nudzi rozwala taki konterener a szmaty leza. dodatkowo co do ich oprozniania mozna sie przyczepic, bo w kilku miejscach w Jeleniej Górze stoja po uszy zapelnione i nie ma ich kto oproznic, obok stoi mnostwo reklamowek z ubaniami bo w kontenerze sie juz nie miescza. w takim razie pytanie brzmi : po co one wogóle sa, skoro nikt z nich nie korzysta, a ciuchy tyklko gnijja i przechodza wilgocia to jest katastrofa:/
~ogon 17-06-2008 11:54
a co tu turysci z niemiec mają oglądać? swoje kamienice od wojny nie remontowanych?Juz gorlitz jest ładniejsze
acer2 17-06-2008 11:58
Oczywiście wszystkiemu są winni wandale, ale gdyby pojemniki były regularnie opróżniane to ubranie nie zaśmiecały by ulicy
piipi 17-06-2008 13:28
...do - [~Emeryta...]....a Tobie szkoda,bo emeryci na brak powodzenia narzekaja !!.
~Mocherowa 17-06-2008 15:52
~teresa675 17-06-2008 17:22
niedawno wróciłam zNiemic i tam też można robić zdięcia z wywalonymi kontenerami i nietylko
~e tam 17-06-2008 20:58
a w niemczech azjatów biją
~_*piipi na wygnaniu 17-06-2008 20:59
..wcale nie jestem starą szmatą !!
~_rymcycymcy___ 17-06-2008 23:55
Po primo, to te pojemniki wcale nie są własnością PCK. Stare szmaty zbiera firma prowadząca działalność komercyjną. Zbiory sprzedawane są potem "na wagę". PCK, użyczające swojego logo jako wabika, miało mieć oczywiście z tego działę. Nic jednak z tego nie wyszło, coś tam nie zagrało i działy nie ma (przynajmniej w kasie PCK ;) Po sekundo wstyd, że sfotografują to Niemcy jest nieuzasadniony. Widziałem mianowicie, że Niemcy fotografowali, a nawet filmowali latających po boisku naszych pseudo piłkarzy. Powinniśmy im dać bana na takie poważne mecze, trzymać w naszej lidze podwórkowej, bo to jest PRAWDZIWY obciach na całą Europę ;)
~kontener 26-06-2008 12:59
Winę za taką sytuację ponosi też WTÓRPOL bo zapewne zobowiązał sie wobec PCK do terminowego opróżniania kontenerów. Widocznie firma WTÓRPOL odzieży danej z dobrego serca przez mieszkańców Jeleniej Góry po prostu nie szanuje, podobnie jak nie szanuje biednych do których ta odzież ma przecież trafić.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Doczekają się ronda

Burza po interwencji w autobusie miejskim

Kursy zawodowe za kratami

Parada już po raz 20.  

Ruszył proces o zabójstwo w noc sylwestrową

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
663
Tak
24%
Nie
72%
Nie wiem
4%