MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 22 września
im. Maurycego, Tomasza

Stare leki wyrzucisz koło apteki

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Środa, 21 kwietnia 2010, 8:55
Aktualizacja: 13:07
Autor: Angela
Fot. Archiwum
Trwają rozmowy dotyczące zakupu specjalnych pojemników, do których jeleniogórzanie mogliby wyrzucać przeterminowane leki. Takie skrzynki od dłuższego czasu funkcjonują w innych miastach. W tym roku kilka sztuk stanie przy aptekach w stolicy Karkonoszy.

To pierwszy krok w rozwiązaniu poważnego problemu dotyczącego wyrzucania przeterminowanych lub nieużytecznych leków, z którymi dotychczas ludzie mieli sporo problemu. Nie było bowiem wyznaczonego miejsca, do którego można byłoby je oddać, a wyrzucane do koszy na śmieci stanowiły zagrożenie np. dla dzieci. Wielokrotnie zdarzało się, że wyrzucone leki, za sprawą psów były wyciągane z koszy i rozrzucane na chodnikach.

– Leki niezależnie od tego czy są przeterminowane czy nie mogą być są odpadami niebezpiecznymi, powinny więc być składowane w odpowiednich pojemnikach. W Jeleniej Górze takich miejsc i pojemników nie mamy. Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Jeleniej Górze zajmujące się m.in. wywożeniem nieczystości zakupiło już ponad 20 pojemników. Jesteśmy w trakcie rozmów zarówno z aptekami, jak i firmami utylizacyjnymi. Podobnie jak w innych miastach, gdzie te pojemniki już funkcjonują, będą one ustawione przy punktach aptecznych czy w samych aptekach. Jest duża szansa, że pojemniki staną przy części z aptek przed wakacjami – mówi Jerzy Lenard, zastępca prezydenta Jeleniej Góry.

Ze względu na brak zabezpieczonych w tym roku środków na ten cel w budżecie, miasto planuje pilotażowo zakupić kilka sztuk takich pojemników. W przyszłym roku miałby one stanąć przy każdej z aptek w Jeleniej Górze. Wyciągniecie leków z takich pojemników jest praktycznie niemożliwe.

Przed wprowadzeniem tych pojemników potrzebne jest porozumienie w wieloma podmiotami. – Pojawi się tu kwestia aptek, przy których takie pojemniki miałby być ustawione, znalezienie firmy, która będzie te leki odbierała i znalezieniu na to pieniędzy – mówi Jerzy Lenard.
Koszt takiego pojemnika jest uzależniony od rodzaju zabezpieczeń i wynosi od kilkuset do kilku tysięcy złotych.

Ogłoszenia

Czytaj również

Wraca pomysł łączenia muzeów

Nietypowy finał Ligi Rocka

Do miejskiego autobusu tylko ze złożoną hulajnogą

Komentarze (8) Dodaj komentarz

~IRENKA83 21-04-2010 12:03
gmina nie ma na co wydawax pieniedzy??
~ 21-04-2010 13:33
oj Irenka, Irenka.....widze, ze masz zero pojecia i zabierasz glos....
capone 21-04-2010 19:22
A propos gdzie można oddać zużyty olej silnikowy?
dolnoślązak 21-04-2010 21:15
W Międzyzdrojach przed apteką stał pojemnik z etykietą "tu wrzucać leki przeterminowane". Dwóch zakapturzonych dresiarzy grzebało w nim zapamiętale. Nagle okrzyk radości ... yes, yes!!! Jako stateczny kuracjusz podszedłem i zapytałem co jest? Usłyszałem - kupisz pan niebieskie tabletki z 50% rabatem.
rymcycymcy 21-04-2010 22:51
...kupiłeś ? ;)
dolnoślązak 22-04-2010 10:10
Do rymcycymcy. Nie, gdyż laska, która była ze mną ozajmiła, że jest skuteczniejsza i nietoksyczna.
~IRENKA83 22-04-2010 11:42
do "~" no pewnie masz 100% bo przeciez po co robic drogi placmy dalej odszkodowania za urwane koła i stawiajmy jakies budki na leki z ktorych i tak nikt nie bedzie korzystal...normalnie grnialny pomysl
~galla 23-04-2010 16:14
czy to bezpieczne wiadomo ze leki coraz drozsze, a ludziom brakuje pieniedzy , wiec czy napewno beda utylizowane w calosci czy czasem nie trafia w rece najubozszych przeciez Polak potrafi wszystko dla forsy zrobic wiec mam mieszane uczucia a dlaczego nie ma nie ma pojemnikow na zuzyte baterie powinny byc doczepiane do kazdego kubla na smieci

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Projekt Kom(m)ando

Ruszył proces o zabójstwo w noc sylwestrową

Zmiana kierownictwa prokuratury okręgowej

Tydzień Zrównoważonego Transportu – od wczoraj  

Koronawirus w Szkole Podstawowej nr 10

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
734
Tak
24%
Nie
72%
Nie wiem
4%