MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Stare karty parkingowe tracą ważność. Co teraz?

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 18 czerwca 2015, 10:26
Aktualizacja: Piątek, 19 czerwca 2015, 7:43
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemo
W środę (17.06) w sali konferencyjnej Książnicy Karkonoskiej odbyło się otwarte spotkanie zorganizowane przez Miasto Jelenia Góra z udziałem Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności, Komendy Miejskiej Policji oraz Straży Miejskiej, na którym omawiano kwestie dotyczące kart parkingowych.

Było to kolejne z cyklu spotkanie, które miało za zadanie przybliżyć zainteresowanym zmiany w ustawie Prawo o ruchu drogowym, dotyczące nowych zasad przyznawania kart parkingowych.

Takich spotkań powinno być dużo więcej – stwierdziła przewodnicząca Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności. Było dzisiaj gorąco, każdy uzewnętrznił swoje emocje. Ustawa budzi kontrowersje, ale mam nadzieję, że z czasem każdy zaakceptuje przepisy, które wynikają z ustawy – dodała Dorota Ćwiek.

Karty parkingowe, nawet jeśli orzeczenie o niepełnosprawności jest wydane na stałe, będą ważne przez 5 lat w przypadku osób, a w przypadku placówek przez 3 lata. Ma to umożliwić weryfikację, aby ktoś nieuprawniony nie mógł wykorzystywać tego dokumentu.

Karty parkingowe wydane przed 1 lipca 2014 r. bez względu na to, na jaki okres zostały wydane tracą ważność 30 czerwca 2015 r. Należy zatem spieszyć się z wnioskiem, który można złożyć wyłącznie w placówce MOPS-u znajdującej się przy Al. Jana Pawła II (d. szkoła „Chemik”).

Najwięcej kontrowersji budzi osobiste stawiennictwo w celu złożenia wniosku o wydanie karty parkingowej, pomijając zapisy znowelizowanej ustawy, przez którą te osoby tracą uprawnienie do korzystania z tego uprawnienia – mówiła Dorota Ćwiek. Wniosek należy składać osobiście (w budynku jest winda oraz podjazd dla osób niepełnosprawnych), wyjątek stanowią: dzieci do 16. roku życia oraz osoby ubezwłasnowolnione, wobec których jest ustanowiony opiekun prawny lub kurator.

Uczestnicy spotkania poruszali też kwestie dotyczące oceny pracy lekarzy orzekających, co do których kilka osób miało zastrzeżenia. - Podejście do pacjenta (a w tym wypadku petenta) uwłacza godności, jest karygodne – grzmiała jedna z przybyłych pań na sali. Po długiej dyskusji doszło jednak do konsensusu, aby tego typu sytuacje zgłaszać przewodniczącej zespołu, bądź w oficjalnej skardze. Ważną sprawę podniosła również radna Anna Bałkowska, która ubolewa, że ustawodawca nie pomyślał o chorobach onkologicznych. - Tę ustawę przygotowywali pełnosprawni, którzy nie mają o tym pojęcia – mówiła.

Gdy przyszedł czas na wymianę poglądów ze służbami mundurowymi, emocje ostygły. Wszyscy byli zgodni, że policja i straż miejska ma niekiedy związane ręce, bowiem są od egzekwowania prawa, a nie jego oceny. Apelowano, by zgłaszać przypadki, gdy mamy pewność, że osoba pełnosprawna posługuje się kartą parkingową „na dziadka lub babcię”, których wcale w danym momencie nie przewożą, a wykorzystują uprawnienie członka rodziny, by np. podjechać bliżej do marketu.

Ze spisu powszechnego z 2012 r. wynika, że 15 proc. jeleniogórzan stanowią osoby niepełnosprawne. Przez ostatni rok (według nowych zasad) wydano 1750 kart parkingowych.

Ogłoszenia

Czytaj również

Teraz lepiej widać

Studium na początek

Genius loci – Salon Biznesu i Kultury

Komentarze (23) Dodaj komentarz

~ 18-06-2015 12:38
Dlaczego ludzie tak bardzo chcą być inwalidami zazdroszcza że człowiek bez nogi staje na kopercie nie wiesz jeden z drugim jak ciężkie jest życie po amputacji lub bezwładności nog. Zastanow się i ciesz się że jesteś zdrowy nie parkuje na kartę babci i dziadka jak ich nie wieziesz. Znowu się takie karty wydaje a parkuje młodzi i sprawni. Koperty dla sprawnych ???
~KAPU KAPU KAP. Z NOSA 18-06-2015 12:50
Kaczałko to jakaś nowa wersja (czyżby NOWE WCIELENIE?) NIEJAKIEJ Anielicy-Angeli. Też pisze ciemne dyrdymały, niekonkretne, wręcz mylące. Rzuca zdanie, które przez osobę zainteresowaną jest po swojemu interpretowane, jak jej pasuje, a potem się "rodzą emocje". Jeśli ktoś przez rok nie uzyskał wiedzy i wg niej nie załatwił sobie karty - jego problem i całuj psa w zadek.Łaskawie przesunięto termin o pół roku i dalej 80% jęczy i narzeka. Poza tym Kaczałko, niepełnosprawność nie oznacza od razu przywileju karty. Poczytaj se o zasadach.Ale sępy się zleciały, może coś uszczkną dla siebie.A jak nic – lament. Polacy to najgorszy ze znanych mi narodów,trochę świata znam,nigdzie nie ma tylu chytrych i oszustów,cwanych i kombinatorów.Do tej grupy należą również"karciarze". Gonić tych oszustów.
~KAPU KAPU KAP. Z NOSA 18-06-2015 12:52
Problem jest prosty do rozwiązania.Policja i SM powinny(jak zresztą do teraz-też powinny, ale goowno w tym zakresie robią)zrobić kilka-kilkanaście nagłośnioych akcji wyłapywania oszustów.Ot podjechać na parking TESCO,albo Galeria,albo inne uczęszczane miejsca,sfotografować wszystkie pojazdy bez kart,ew. od razu zareagować wobec sprawców-jak są.Każdy powinien zostać ukarany 800 PLN.Jak się to rozejdzie–nikt nie będzie ryzykował,nie znając dnia ani godziny.Taki mandat już boli,a jazda na fałszywce to już przestępstwo fałszowania dokumentów.I wyższa kara.Jak w kazdym elemencie nszego beznadziejnego życia społecznego,trzeba interweniować,żeby bydło nie czuło się wygrane.Nie wiem skąd się biorą takie Kaczałki-Opałki,dziennikarz powinien mieć lekkość przekazu,w Jelonce to cecha nikomu nie znana.
~KAPU KAPU KAP. Z NOSA 18-06-2015 12:54
Podnoszone choroby onkologiczne SĄ oczywiście ujęte, ale nie tak, jakby to sami chorzy chcieli: PO KOLEI JAK LECI. Tylko te,co uniemożliwiają poruszanie się, mogą być uwzględnione. TAK JAK I W KAZDEJ INNEJ CHOROBIE, mającej wpływ na narząd ruchu. Tymczasem sknerusy nie tylko chcą pod nos podjechać, ale i oszczędzić na opłatach. Stąd te emocje. Nie mamy dokładnych danych, ile z tych 15% (czyli licząc od 80.000 - 12.000 osób-prawie armia) są powiązani ze złym poruszaniem się. Sądzę, że góra 25%, zatem jakieś 3000 uprawnionych mamy.Też armia. Dlatego rzucając takie cyfry bez komentarza, Kaczałko sieje panikę. Bo wynika, że ok 60% zainteresowanych już karty nowe ma.Poza tym karty można będzie cały czas załatwiać dalej,tylko od 1 lipca nie wolno na stare parkować.Tego też Kaczałko nie pisze.
~Anzelm B. 18-06-2015 14:07
A ja uważam, że skoro ktoś ma STAŁE orzeczenie o niepełnosprawności ruchowej to nie można kazać mu stawiać się w celu weryfikacji. W tej sprawie powinien interweniować Rzecznik Osób Niepełnosprawnych. Daje to bowiem Komisji prawo weryfikacji inwalidztwa, którego nie przewidują zapisy ustawy. Ale, oczywiście, KSON'u tu nie ma !
~1-2-3 18-06-2015 14:27
Wypchajcie się sianem i tymi kartami!!! Wiele osób nie będzie się upokarzać prośbami o potwierdzenie niepełnosprawności!!!
~ 18-06-2015 15:03
w komisji o orzekaniu w jeleniej gorze pracuja dziwni lekarze z dziwnymi kwalifikacjami- inaczej mowiac totalne matoly ktore tak jak zus maja uzdrawiac jak najwieksza liczbe inwalidow- dla nich co bys nie mial ucietego i niesprawnego to wiaze sie tylko z niewydolnoscia oddechowa- a u siebie nie stwierdza ze maja niewydolnosc mozgowa- gto totalne dupki drazcy o swe posadki i im wiecej uzdrowia tym wiecej im do kieszeni wplywa
~ 18-06-2015 15:31
Blondyneczka z 5 zdjęcia walczy ze snem resztką sił ;-)
~@12:54 18-06-2015 15:46
Akurat znam parę osób chorujących na nowotwory - po każdej kolejnej chemii nie są w stanie chodzić normalnie, a żadna nie ma nowotworu narządów ruchu... Im się nie należy pomoc? To nie choroba uniemożliwia samodzielne poruszanie się, tylko leczenie... A w fazie terminalnej każdy chory onkologicznie jest osłabiony - jak ma dotrzeć do lekarza czy gdziekolwiek? Natomiast jako posiadaczka karty nie mam nic przeciwko sprawdzaniu co 5 lat, czy właściciel karty aby na pewno jeszcze żyje... Amerykański emeryt musi ten fakt potwierdzać co roku, bo mu zabiorą świadczenia i cześć, a w Polsce ze świadczeń należnych zmarłemu to by chętnie jeszcze ze 3 pokolenia sobie korzystały. :)
~ku pamięci 18-06-2015 18:37
Może pracownicy MOPS ruszą zadki i osobiście pofatygują się do osób, które nie mogą przyjść osobiście zamiast bajdurzyć o windzie w budynku. Przecież w innych sprawach administracyjnych takich jak ostatnie wybory osobiście rozwozili upoważnienia do głosowania. Przecież to urz jest dla obywatela i to my składamy się na pensje urzędników.
~abc 18-06-2015 18:52
Frekwencja na tym spotkaniu jakaś marniutka no i słusznie o kartach parkingowych trąbiono od zeszłego roku.Kto faktycznie takiej karty potrzebuje formalności ma już dawno za sobą.W błędzie jest osoba która twierdzi,ze za 5 lat trzeba będzie ponownie stawać na komisje lekarska .Orzeczenie wydane na stałe jest i będzie nadal aktualne.Ustawodawcy chodziło o sprawdzenie czy osoba posiadająca orzeczenie na stałe nadal żyje, żeby nie było sytuacji jak obecnie że na karty po pradziadku parkują prawnuki a pradziadek w zaświatach. Orzecz termin.jak dotychczas będą weryfikow. Sprawdzanie upr i aktual. kart powinno być nagminne i nie tylko w mieście ale również na parkingach np przy Marketach itp Tłumaczenie SM,że to teren prywatny i nie mogą bzdurne.Tam najwięcej jest przykładów łamania prawa
~KAPU KAPU KAP. Z NOSA 18-06-2015 20:08
18-06-2015 15:46 | ~@12:54 | [usuńcie ten wpis] *.jeleniagora.vectranet.pl (78.*.138.123) Akurat znam parę osób chorujących na nowotwory - po każdej kolejnej chemii nie są w stanie chodzić normalnie, a żadna nie ma nowotworu narządów ruchu... >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>Ciemniak jesteś, albo prowokatorka i tyle. Nie chodzi o raka narządu ruchu, bo nie ma czegoś takiego, jak rak nogi na przykład. Jeśli w wyniku np. nowotworu mózgu ktoś ma (stwierdzone na 100%) zakłócenia równowagi, to też jest to powiązane z narządem ruchu. I jeśli chodzi o tereny przymarketowe - są one oznaczone jako STREFA RUCHU, a zatem obowiązują na nich przepisy ruchu drogowego w pełnym wymiarze. Co do kontroli karty i własciciela-racja, ale to będzie wyglądało tak jak dotąd.Poszumią trochę i zajmą się łapaniem na radar
~ 18-06-2015 21:51
Brawo n a ten czas cwaniacy , kombinatorzy, pserudo opiekunowie , cwaniacy lewaccy, zostanie wam odebrane głupi przywilej., !!!
~Oj tam 18-06-2015 22:53
coście się "kaczałki" czepili?, jak się nie ma wykształcenia, każda jakaś tam praca daje zarobek, a wam to się robić nie chce i tylko siedzicie przy tych komputerkach i biedzicie, piszcie sami, zobaczymy co wyjdzie, pokażcie jakie z was pismaki, co? ,a te karty to o dziób rozbić, bo i tak na kopertach stoją ci co nic wspólnego nie mają z jakąkolwiek chorobą...po co to wszystko, pytam?, po co?
~cwaniak-kombinator-pserudo 18-06-2015 22:57
Tak to rzeczywiście wielki, niewiarygodny przywilej, że osoba na miejscu parkingowym może z auta przesiąść się bezpośrednio na wózek inwalidzki! Że nie trzeba ją przenosić, przeciskając się między autami!!! Tak, dziękujemy z całej wątroby za ten niewątpliwy przywilej!
~anonim777 19-06-2015 6:51
Wiecie dlaczego nie można wyegzekwować PRAWA? Bo kraj jest w rozsypce, działa prawo pięści.Nie tak miało być po 89 roku ,zastąpiono komitet partii na episkopat ,władzę ludu na nepotycznych urzędasów postsolidarnościowych. Gdzie jest sprawiedliwe wynagrodzenie pracownika ? Przykład ;lekarz w szpitalu za dyżur bierze tyle ile pielęgniarka dostaje za miesięczną prace!!
~graneta 19-06-2015 8:02
dziwne sa decyzje lekarzy orzecznikow, jestem amazonka obustronna i w pierwszym roku dostalam pierwsza grupe a w drugim juz druga , chyba mi cos odroslo i i wezly tez a najciekawsze jest to ze symbol niepelnosprawnosci to sa narzady moczowo pluciowe, gdy zapytalam urzedniczke wydajaca decyzje o co chodzi z tym symbolem to stwierdzila ze piersi to narzad pluciowy i takie decyzje dostaja amazonki w Jeleniej Gorze, a ja stwierdzam ze moje narzady moczowe i pluciowe na razie maja sie dobrze......pozdrawiam wszystkie amazonki
~do graneta 19-06-2015 11:03
pluciowe?
~ 19-06-2015 11:23
Swoim zabrać , opluć , znieważyć i wyżucić z kraju , a dać Ukraińcom prace, leczenie za darmo , bez kolejek do lekarzy specjalistów, ot polityka Państwa Polskiego , a tfuu wy Polskie świnie.
~grabeta 19-06-2015 20:07
tak mam symbol 09-m w wykazie jest niepelnosprawnosc narzadow moczowo pluciowych tak u nas w jeleniej gorze traktuje sie kobiety chore na raka piersi malo tego to na komisji lekarz kazal mi ponosic uprzednio przygotowany karnisterek z woda i chyba na tej podstawie zabral mi pierwsza grupe na druga, skoro moge podniesc to zdrowa tylko potem jakie sa konsekwencje to tylko moze wiedziec amazonka i normalny lekarz ktory wie jakie sa konsekwencje, najwyzszy czas zeby ktos w koncu sie temu przyjrzal z wladz bo takie traktowanie chorych na raka jest obrzydliwe ....polecam zeby amazonki sprawdzily swoj symbol o niepelnosprawnosci na orzeczeniu bo wiele kobiet nie zdaje sobie sprawy co im wpisano symbol jakis tam i juz , beda rozczarowane jak ja....pozdrawiam wszystkich i zycze duzo zdrowia
~graneta 19-06-2015 20:12
jeszcze chcialam dopisac ze napisalam odwolanie od decyzji to moje odwolanie rozpatrywal ten sam lekarz ktory mnie przyjmowal na komisji , takie sa standarty w jeleniej gorze to kuriozum a odwolac sie do wroclawia i jechac tam tez nie wiadomo czy warto to trzeba miec zdrowie a my amazonki zdrowie to juz mialysmy
~ 19-06-2015 20:38
To kto i z kim się tam w Książnicy spotykał? I ...po cholerę?
~gluś 26-06-2015 21:15
dobrze, że wreszcie zaczęto porządkować tę sferę życia, pewnie trochę jest to uciążliwe dla osób z niepełnosprawnością, ale to także dla ich dobra by wykluczyć cwaniactwo

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Jeleniogórzanka z szansą na tytuł Miss Polski

VII Dolnośląski Kongres Samorządowy

Remiza jak nowa

Sentymentalny powrót Watry

Jubileuszowy trening

Sonda

Miejscowości turystyczne bez zakazu handlu w niedziele?

Oddanych
głosów
219
Tak
61%
Nie
35%
Nie wiem
4%