MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 1 października
im. Danuty, Igora, Remigiusza

Stare baterie oddasz w sklepie

Wiadomości: KRAJ
Sobota, 29 sierpnia 2009, 11:14
Aktualizacja: 11:16
Autor: Mar
Fot. Mar
Uchwalona trzy miesiące temu ustawa o bateriach i akumulatorach, wprowadziła sankcje za wyrzucanie zużytych ogniw razem z innymi śmieciami. Ale od dzisiaj wchodzą w życie te przepisy ustawy, które nakazują sklepom odbieranie starych baterii.

Niebezpieczny złom muszą odbierać od nas wszystkie placówki, które bateriami handlują oraz sklepy, których powierzchnia jest większa niż 25 metrów kwadratowych. Ustawodawca określając wielkość sklepu zaznaczył, że w grę w chodzi przestrzeń przeznaczona na handel. Przy określaniu powierzchni sklepu odlicza się wystawy, pomieszczenia socjalne, magazyn, korytarze.

To oznacza, że możemy mieć problem ze zwrotem zużytych ogniw. Może się więc okazać, że nawet całkiem spory pawilon handlowo-usługowy nie przyjmie baterii.

Nowa ustawa nakłada na sklepy i i hurtownie obowiązek nieodpłatnego przyjmowania starych ogniw. Jeżeli przedsiębiorcy nie będą przestrzegać ustawy, grożą im bardzo wysokie kary - od tysiąca do 100 tysięcy złotych. Mandatu nie unikną też osoby wyrzucające zużyte baterie do śmieci od trzech miesięcy złapanym za rękę delikwentom grozi grzywna w wysokości pięciu tysięcy złotych.

Jeżeli sklep jest zobowiązany do odbierania baterii, to nie może ukryć pojemnika gdzieś na zapleczu. Ma on być ustawiony w miejscu ogólnie dostępnym. Miejsce gdzie stroi pojemnik musi być w widoczny sposób oznakowane.

Baterii nie musimy oddawać w systemie sztuka za sztukę. Możemy przynieść dowolną ich liczbę do placówki, niezależnie od tego, czy chcemy kupić nowe, czy nie.

Obowiązek przyjmowania ich bez zapłaty mają też hurtownie handlujące bateriami i punkty serwisowe na przykład AGD. Nadal zużyte baterie mogą zbierać szkoły i instytucje publiczne, jak urzędy miejskie i gminne, jednak prawdopodobnie będą to robiły rzadziej, ponieważ warunkiem będzie zawarcie pisemnej umowy z punktem zbierającym tego rodzaju odpady.

Można też oddać zgromadzone osobno baterie czy akumulatory firmie odbierającej z domu odpady komunalne. Przepisy nie mówią jednak o tym, że ma się to odbywać nieodpłatnie, trzeba więc liczyć się z dodatkową zapłatą.

Nie zmienia się natomiast obrót samochodowymi akumulatorami. Oddaje się je podczas zakupu nowego u sprzedawcy detalicznego, w punkcie serwisowym czy zakładzie wymieniającym akumulatory.

Jeżeli ktoś nie może od razu dostarczyć starego akumulatora musi wpłacić kaucję w wysokości 30 do 50 złotych, która jest zwracana po oddaniu zużytego egzemplarza. Klient ma 30 dni na dostarczenie niesprawnego akumulatora, inaczej kaucja przepada. Od kilku lat ten system działa u nas bez zarzutu i skutecznie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dwie dziewczyny pobiły i skopały, a następnie okradły piętnastolatkę  

Groźne zderzenie przy zjeździe do Piechowic

Komentarze po decyzji radnych ws. muzeów

Komentarze (14) Dodaj komentarz

~zdziwiony 29-08-2009 11:27
Praktycznie nie ma sklepów nie handlujących bateriami. A najprościej oddać w kiosku, każdy ma baterie na stanie. Nie wiem w czym wi ęc leży powód płakania, że (cyt.) "To oznacza, że możemy mieć problem ze zwrotem zużytych ogniw. Może się więc okazać, że nawet całkiem spory pawilon handlowo-usługowy nie przyjmie baterii."
rymcycymcy 29-08-2009 12:07
| ~zdziwiony | ...najbardziej to mnie zadziwia brak umiejętności czytania tekstów ze zrozumieniem ;)
Cień 29-08-2009 13:25
"Niebezpieczny złom muszą odbierać od nas wszystkie placówki, które bateriami handlują oraz sklepy, których powierzchnia jest większa niż 25 metrów kwadratowych." Czyli mam rozumieć, że jakbym handlował na danej powierzchni, np. tylko firankami, to też muszę te baterie przyjmować?
~zdziwiony jeszcze bardziej 29-08-2009 13:50
Sorry, ale to rymcycośtam nie KUMA. Czy nie napisamo wyraźnie, że sprawa dotyczy WSZYSTKICH sklepów co mają w ofercie baterie i INNYCH, o powierzchni handlowej ponad 25 m? Co prawda prowadzi to do absurdu, bo będzie musiał odebrać je pawilon z kwiatami na przykład, czy z butami. Ale rymcośtam od dawna ma kłopoty z logiką, więc to nic dziwnego.
piipi 29-08-2009 15:00
..nalezy tutaj przypomniec,ze zuzyte baterie i akumulatory sa bardzo niebezpieczne dla srodowiska,ale jednoczesnie cenny SUROWIEC WTORNY !
piipi 29-08-2009 15:33
..do - [~Autora postu z godz.13:50 ..] .. jestem juz zagubiona moimi myslami .. MOGE oddac taka zuzyta baterie w roznych lokalach rozrywkowych ?
Cień 29-08-2009 17:26
Jeszcze jedno pytanie. Załóżmy, że handluje bateriami i przyjmuję zużyte ogniwa, co ja mam z nimi zrobić, czy ja mam płacić za ich pozbycie się? Pytam bo ciekawy jestem czy ustawodawca miał na celu czyjąś korzyść, czy ochronę środowiska, tym bardziej, że wiem, że zużyte ogniwa wykorzystuje się do produkcji nowych i uważam, że pobieranie opłaty za przyjęcie zużytych ogniw byłoby nieuczciwe.
~getyl 29-08-2009 20:01
do Cień: Podpisując umowę z odbiorcą zużytych baterii ten dostarcza Ci bezpłatnie specjalny pojemnik jak też bezpłatnie opróżnia go.
Cień 29-08-2009 23:39
Do Getyl. Dzięki za info. Dobrze wiedzieć, że ktoś w końcu myśli o ochronie środowiska a nie tylko o korzyściach finansowych, choć napewno ktoś na tym korzysta, zwłaszcza producenci baterii, ale środowisko też i to jest najważniejsze.
~życiowy 29-08-2009 23:40
wow !!! brawo redakcja, jakie fajne foty
~życiowy 29-08-2009 23:41
zdjęcie nr 2 normalnie powala
teessi 30-08-2009 8:30
Ale trzecie zdjęcie jest całkiem, całkiem! Efektownie wyszła ta korozja, takie "zaśnieżone" baterie! :-)
piipi 30-08-2009 10:20
~TEESSI .. to zrobili ludzie !
teessi 30-08-2009 12:53
I bardzo dobrze, że będzie więcej miejsc do oddania zużytych baterii, aby nie szkodziły środowisku. Fota uświadamia, co się dzieje z tymi rzeczami dalej, gdy się je pozostawi tam gdzie nie trzeba. Bardzo dobry kadr! :-)

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Podpisali umowę na nowe pociągi

Senator zachęca do głosowania na maszty

Policjanci będą szkolić księży z Dolnego Śląska

Uroczyste posiedzenie

70 drzewek na jubileusz

Sonda

W Jeleniej Górze pojawiły się miejskie hulajnogi. Czy to przydatny środek lokomocji po mieście?

Oddanych
głosów
350
Tak
43%
Nie
47%
Nie wiem
10%