MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 1 października
im. Danuty, Igora, Remigiusza

Stara oczyszczalnia będzie jak nowa

Wiadomości: Region
Wtorek, 6 marca 2018, 6:31
Autor: Paweł Guszała
Fot. Paweł Guszała
W Gryfowie Śląskim podpisano umowę na dofinansowanie modernizacji i rozbudowy oczyszczalni ścieków. Wartość tego projektu to ponad 9 mln zł, a kwota unijnego wsparcia sięgnie 6,5 mln zł.

Na te pieniądze władze Gryfowa Śląskiego czekały z niecierpliwością, bo dofinansowanie pomoże przeprowadzić ogromną jak na gminny budżet inwestycję (budżet gminy na 2018 rok to około 31 mln zł). A ta jest już nie tyle potrzebna co konieczna. Miejscowa oczyszczalnia ścieków pracuje bez większych modernizacji od ponad 20 lat! Pod względem technologicznym jest to przepaść. Przez to sprzęt jest stary i awaryjny, na czym cierpi lokalne środowisko.

- Nikt nie ma żadnych wątpliwości, że modernizacja oczyszczalni jest konieczna. Technologicznie wiele się zmieniło przez te 20 lat. Po inwestycji będzie to znów nowoczesny obiekt, spełniający wszystkie unijne kryteria – zapowiada Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego.

Projekt podzielony zostanie na dwie części. Pierwsza obejmuje część ściekową, druga osadową. Prace budowlane mają rozpocząć się jeszcze w tym roku. - Teraz musimy ogłosić przetarg. Dokumenty już są. Mam nadzieję, że znajdzie się wykonawca do robót budowlanych. O wymianę urządzeń się nie martwię, na lokalnym rynku działa kilka firm, które mogą się tym zająć. Gorzej będzie z budową otwartej komory fermentacyjnej i zabudową poletka osadów – mówi Olgierd Poniźnik, burmistrz Gminy i Miasta Gryfów Śląski.

Inwestycja nie wpłynie na codzienne funkcjonowanie oczyszczalni. Ta wyposażona została w dwa równoległe ciągi technologiczne, których suma dobowego przepływu sięgać może nawet 3300 m3. Obecnie średniodobowy przepływ nie przekracza 1300 m3. Modernizacja ma zostać zrealizowana do końca września 2019 roku.

Ogłoszenia

Czytaj również

Będzie odszczurzanie

Dwie dziewczyny pobiły i skopały, a następnie okradły piętnastolatkę  

Senator zachęca do głosowania na maszty

Komentarze (1) Dodaj komentarz

~żal was czytać 6-03-2018 10:55
jak jelonka zaczyna pisać o starych oczyszczalniach kupy w Gryfowie to znak że doszli do końca internetów.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Strategia rozwoju

"Leniuchem" do kolei na Kopę

Trwa budowa atrakcji KPN

Powstanie Młodzieżowa Rada Miejska

Kiedy zniknie ten wykop?

Sonda

W Jeleniej Górze pojawiły się miejskie hulajnogi. Czy to przydatny środek lokomocji po mieście?

Oddanych
głosów
445
Tak
42%
Nie
47%
Nie wiem
11%