MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 14 lipca
im. Kamila, Marcelina

Stanowisko marszałka ws. remontu teatru

Wiadomości: Jelenia Góra
Wtorek, 2 października 2018, 7:21
Aktualizacja: Środa, 3 października 2018, 15:46
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
Pod koniec ubiegłego tygodnia informowaliśmy o kłopotach jakie wystąpiły w związku z pracami budowlano–konserwatorskimi w Teatrze im. C.K. Norwida w Jeleniej Górze. Dymisji Jerzego Łużniaka (zastępcy prezydenta) domagają się kluby radnych PiS i DRS, a komitet wyborczy wspierający kandydata na prezydenta z ramienia PO twierdzi, że problemy Miasta wynikają z działań Urzędu Marszałkowskiego. Cezary Przybylski zajął stanowisko w tej sprawie za pośrednictwem swojego rzecznika – Michała Nowakowskiego, które prezentujemy w całości.

Stanowisko Marszałka Województwa Dolnośląskiego - Cezarego Przybylskiego w sprawie kłopotów z remontem Teatru Norwida w Jeleniej Górze:

Dolny Śląsk jest jednym z najlepiej rozwijających się regionów w całej Unii Europejskiej. Jesteśmy liderem wśród województw, które najsprawniej zarządzają funduszami europejskimi. Inwestujemy w rozwój Dolnego Śląska 9 miliardów zł z unijnego budżetu na lata 2014-2020. Mając na uwadze zrównoważony rozwój całego województwa, przyglądamy się wszystkim inwestycjom, które pomagamy realizować samorządom lokalnym w całym regionie. Dlatego, z niepokojem przyjmujemy informacje na temat kolejnych, poważnych problemów władz miasta Jelenia Góra związanych z zagrożeniem terminowości wykonania modernizacji Teatru im. C. K. Norwida.

Modernizacja Teatru im. C.K. Norwida to jedna z najważniejszych inwestycji realizowanych w Jeleniej Górze, która powstaje dzięki środkom unijnym przekazanym przez Marszałka Województwa Dolnośląskiego. Marszałek Województwa z zaangażowaniem i uwagą dba o rozwój zarówno Jeleniej Góry, ale również całej aglomeracji jeleniogórskiej. Zadbaliśmy o dofinansowanie ze środków unijnych dla około 140 inwestycji w aglomeracji jeleniogórskiej kwotą blisko 325 mln zł, z czego prawie 140 mln zł skierowaliśmy na wsparcie rozwoju samego Miasta Jelenia Góra.

Przykładami bardzo ważnych dla mieszkańców Miasta inwestycji, które powstają dzięki dofinansowaniu unijnemu przekazanemu ze strony Marszałka Cezarego Przybylskiego, jest m.in. budowa południowej obwodnicy Jeleniej Góry (42 mln zł); zakup nowoczesnych, ekologicznych autobusów dla jeleniogórskiej komunikacji publicznej (20 mln zł), rozwój kolei aglomeracyjnej i wsparcie PKP w budowie przystanków kolejowych na liniach 274 i 311 (12,5 mln zł); rewitalizacja Cieplic - uzdrowiskowej części Jeleniej Góry (6 mln zł).

Przykładem ważnej społecznie inwestycji jest również przebudowa Teatru im. C.K. Norwida, którą Urząd Marszałkowski planuje dofinansować kwotą blisko 15 mln zł.

W realizacji inwestycji dofinansowanych z pieniędzy unijnych niezwykle istotna jest ich terminowość. Inwestowanie środków unijnych podlega przepisom prawa, przede wszystkim kluczowej ustawie wdrożeniowej i ścisłym rygorom ich wydatkowania i rozliczania. W ramach możliwości, które dają przepisy prawa już raz, wiosną br. Marszałek Województwa podjął zdecydowane kroki, aby pomóc władzom Miasta i ratować inwestycję przed utratą unijnego dofinansowania. Marszałek wydał wówczas zgodę na zmniejszenie zakresu prac dotyczących przebudowy Teatru, podlegających dofinansowaniu, pod warunkiem, że ustalony zakres prowadzonych prac będzie gwarantował dotrzymanie terminu ich zakończenia 31 grudnia 2018 r.

Podkreślenia wymaga fakt, że nie ma prawnych możliwości wyrażenia przez Urząd Marszałkowski zgody na wydłużenie terminu realizacji projektu modernizacji Teatru poza ustaloną datę 31 grudnia 2018 r., czyli poza termin złożenia wniosku o płatność końcową określony przez Zarząd Województwa Dolnośląskiego. Terminowość zakończenia podjętych prac jest obowiązkiem Beneficjenta. Przyjmując dofinansowanie Beneficjent – czyli podlegający miastu Teatr im. C. K. Norwida zobowiązał się do przestrzegania ustalonych warunków umowy dofinansowania. Władze Jeleniej Góry znały obowiązujące w umowie terminy.

Urząd Marszałkowski chce pomóc władzom Jeleniej Góry, dlatego możliwym i prawdopodobnym rozwiązaniem problemu będzie rozliczenie i dofinansowanie tej części inwestycji, która zostanie zrealizowana w terminie. Decyzje podejmiemy w oparciu o analizę możliwości prawnych dotyczących inwestycji dofinansowanych ze środków unijnych.

Twoja reakcja na artykuł?

10
42%
Cieszy
0
0%
Hahaha
3
13%
Nudzi
0
0%
Smuci
3
13%
Złości
8
33%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Przystań w śmieciach

Czyżby Andrzej Duda?

Komentarze (46) Dodaj komentarz

~jump 2-10-2018 7:43
interesujacy jest "remont" zameczka.inymi słowy "delikatny remont", ktory stanał a teren z potencjałem niszczeje, marnieje.
~Cocojamboo 2-10-2018 9:45
do: ~jump (7:43)
Racja. Na Podwalu stał prywatny pawilonik i miastu się jego stan nie podobał . Wtedy pisali że miasto się tym zajmie bo szpeci. A Zameczek na Zabobrzu szpeci , wieżyczka nie ukończona , teren wokół niego zarośnięty i zaśmiecony . Gdzie prezydent ? Gdzie MPGK który dba o tereny zielone ? Targowisko na Kilińskiego straszy od lat . Ludzie ta władza śpi . To tylko kilka przykładów niedbalstwa władzy.
~jump 2-10-2018 12:10
do: ~Cocojamboo (9:45)
i teren na rozyckiego "dołek.rok temu 2-osobowa ekipa sprzatala, kosila itd. i koniec.teren dalej szpeci
~Romuald 2-10-2018 18:47
do: ~jump (7:43)
Bo miastu to lata czy w lokalu jest biznes czy nie bo haracz musisz płacić , a najlepiej jak właściciel nie płaci to wtedy lokal ci miasto zlicytuje za długi. Puste lokale przynoszą im takie zyski jak pełne !! I nic nie muszą robić ... tak jak lubią
~Pola45 2-10-2018 7:44
I tak marszałek wojewódźtwa ma więcej do powiedzenia i zarządzenia niż nasz prezydencik ! Wrocław się rozwija przemysłowo i kwitnie , a Nam remontują teatr orają tereny biedomarketami
~Złodziejski Wrocław 2-10-2018 13:29
do: ~Pola45 (7:44)
Wrocław rozwija się min dzięki temu, że okrada resztę województwa. Znany i skandaliczny przykład: prawie cały fundusz drogowy województwa na 2017 rok przyznano Wrocławiowi i Bolesławcowi. Ten skandal został przemilczany także przez naszych radnych w Sejmiku: Obrębalskiego i Lewandowskiego. Jelonka nawet bąka o tym nie puściła. Było niewygodne dla właściciela? Nie protestował jeleniogórski PiS i dresiarze. Tak właśnie "dbają" o nasze miasto pyskujący na okrągło, na prezydenta Łojek/PiS/ i Wrotniewski /DRS/.
~Maryla 2-10-2018 7:49
Pitu, pitu.A to Pitu zależy od tego,kto z kim polityke robi.
~Tos 2-10-2018 7:58
Żeby się Jelonka nie zesr... z tym uwielbieniem DRESU. Facet Mieszka w Bolesławcu, należał do PZPR, a tu taka wiara w to co mówi. Dba tylko o Bolesławiec i Wrotniewskiego z Dziwiszowa
~Próżniak won 2-10-2018 8:13
do: ~Tos (7:58)
Zawiły i próżniak zachowują się jak obrażone chłopaczki i myślą że pół województwa będzie przed nimi klękać, nadęte buraki. Takie są skutki ich rządów nieudolnych. Teatr i kultura podlega bezpośrednio pod próżniaka i on odpowiada za to, zawiły ponosi odpowiedzialność za całość oczywiście rownież, sam se dobierał takie orły jak doniczkarz co mu firma o ile wiem padła? Głosujcie dalej na prozniaka a tak będą wyglądały jeleniogórskie "inwestycje" prowadzone przez takich .... Widać że dla prozniaka to ostatni dzwonek dlatego bardzo zaciekle będzie się pchał na stołek co widać po tych plakaciskach wielkich co już je zaczął wieszać gdzie się da. Ten dziadzio ma ponad 60 lat a się zliftingowal do niemal 40tki ;)))) Jego rządy oznaczają: jeden zbysio we wszystkich spółkach miejskich, dami 200 tys kasy na media, "inwestycje" tak jak teraz widać, kłótnie ze wszystkimi, ciepłe stare dziadki sprawdzeni towarzysze w spółkach miejskich. Dziękuje bardzo, próżniak won.
~ 2-10-2018 8:04
Przybylski startuje do sejmiku z tej samej opcji politycznej DRS co Papaj konkurent Luzniaka a wiec wszystko jasne.Jeleniogorzanie w wyborach do sejmiku głosujcie na mieszkancow naszego miasta nie będzie Bolesławiec nami rządził.
~fra 2-10-2018 8:49
do: ~ (8:04)
Mieliśmy juz naszgo marszałka pana JERZEGO POKOJA i wice pana ŁUZNIKA.ten pierwszy z srodków unijnych zbudował sobie pensjonat ten drugi mu przyznał srodki na ta budowe.Masz dobitny dowód na czym im tak zalezy .
~DiL 2-10-2018 8:09
O, Jelonka popiera Bolsławiec? Kaczłko, czy Ty jesteś jakoś związany z DRESEM?
~brawo 2-10-2018 8:14
Nie da się przewidzieć niespodzianek w tak dużej inwestycji, rozumie to UE miejmy nadzieję,że Urząd Marszałkowski też zrozumie
~Sikoreczka 2-10-2018 8:22
Marszałek przez dwie kartki A4 gada farmazony co zrobił dla ludzi a dopiero na sam koniec mówi, że on już nic nie może. Pogonić nieudaczników z Koalicji Obywatelski i pogonić marszałka. Dlaczego Jelenia Góra zawsze ma takiego pecha.
~Z myślą o wygodach wrocławia 3-10-2018 14:03
do: ~Sikoreczka (8:22)
Kolejnym skandalem są kolejne pomysły Samorządu Województwa Dolnośląskiego z Przybylskim na czele. Jazgot samorządowców dotyczy zaprojektowania trasy S8, tak by w przyszłości wrocławianie mogli wygodnie wyjeżdżać w góry . A chodzi o poprowadzenie odnogi nowej drogi ekspresowej z Wrocławia w kierunku Świdnicy, Wałbrzycha oraz węzła z budowaną drogą S3 w Bolkowie. Zapóźnienie komunikacyjne Jeleniej Góry i Wałbrzycha nie liczy się. Nie liczy sie rozwój Kotliny. Żądam od naszych dresiarzy i PiS zajęcia sie ta sprawą! Żądam także publicznego potępienia działań niekorzystnych dla rozwoju Kotliny. Dość pazerności i łajdactw Wrocławia!
~ 2-10-2018 8:22
jelenia gora nie siega inwestycja do piet Boleslawca czy Walbrzycha oczym my rozmawiamy tu na wszystkie inwestycje w miescie jest wytlumaczenie
~jel-wal 2-10-2018 9:06
do: ~ (8:22)
Bo w Wałbrzychu Prezydentem miasta jest pracowity, inteligentny, wykształcony człowiek z wyobraźnią, wizją, który zostawał prezydentem nie po to ,żeby sobie cokolwiek załatwić-bo wszystko osiągnął własną ,ciężką praca -tylko żeby zrobić coś dla miasta , w którym się urodził i wrócił do niego z własnej woli, choć miał wiele ,innych możliwości.Walczy o swoje miasto, bo mu zależy .
~ 2-10-2018 8:26
Panie Marszałku a ile pieniędzy wydał Pan na Bolesławiec .Dlaczego żaden projekt artystyczny z Jeleniej Gory nie jest dofinansowywany przez Pana urząd. Festiwal Teatrow Ulicznych .Pestka,Krokus, JGJ Festiwal,Zoom,Art Glas.A ile pieniędzy dał Pan na Swięto Ceramiki, na Teatr Stary .21.10 poszuka Pan sobie nowej pracy.
~Nie_dla_Bolesławca_w_U_nas 2-10-2018 8:34
Papaje- Dresy i inne twory niby bezpartyjne- wasz czas nie nadejdzie! Na prawdę myślicie, że ludzie się nabiorą na wasz super-hiper program? nie ma takiej opcji. A panu Czarusiowi polecam lekturę- podstawy samorządności bo tylko pięknie brylować w dami potrafi. Swoją drogą to ciekawym jest, że dami nie zrobiło newsa z konferencji w sobotę i niedzielę tylko pobiegło do czarusia. Eh... te standardy dziennikarstwa. Poza tym pamiętacie jak Papaj trzymał sztamę z Dutkiewiczem i Protasiewiczem- wtedy to Wrocław miał rządzić- teraz z kolei trzyma sztamę z Przybylskim czyli gościem z Bolesławca a mieszkańcem Wrocławia! Chcecie, żeby o losach Jeleniej Góry decydował ktoś z Wrocka? zastanówcie się zanim poprzecie tych co chcą niby zadbać o miasto
~fra 2-10-2018 8:53
do: ~Nie_dla_Bolesławca_w_U_nas (8:34)
POKÓJ "nasz" człowiek tam,były marszałek województwa.Przypomnij mi jego osiagnięcia dla regionu gdy był marszalkiem?Tylko nie pisz ze dostał dofinansowanie na pensjonat oraz lobbował za szlakiem konnym.
~Sikoreczka 2-10-2018 8:52
Co ciekawe i Łużniak i Przybylski są z wykształcenia zootechnikami. Chcesz robić karierę? Idź na zootechnikę.
~Armel 2-10-2018 9:47
Byl Czarek - nie bedzie Czarka Przebrała się miarka. Czas na Marszałka z miasta naszego ! Głosuj na Pokoja, Pokoja Jerzego !!!
~ 2-10-2018 10:17
do: ~Armel (9:47)
Pokój będzie rozwijał Ściegny i Karpacz, bo tam ma biznes, a nie Jelenią Górę.
~........................ 3-10-2018 0:25
do: ~Armel (9:47)
Pokój nie jest z naszej Jeleniej Góry. Popatrzcie na listę kto jest z JG.
~Asik 2-10-2018 9:48
Dla mnie jest ważna Jelenia Góra tu mieszkam i tu zagłosuję, a Przybylskiemu już proponuję zamieszkać w Bolesławcu skoro taki oddany dla tego Miasta !!! Wrotniewski , a on co ma tu do powiedzenia skoro mieszka w Dziwiszowie?
~Romuald 2-10-2018 18:40
do: ~Asik (9:48)
Jeden z zadupia drugi ze wsi ! Oto klasa kandydatów na prezydenta ...
~ 2-10-2018 10:19
W najnowszej historii miasta licząc od 1990 roku to szczęścia do władz lokalnych tak właściwie Jelenia Góra nie miała wcale, niestety.Chyba dlatego m.in miasto wygląda jak wygląda i jest taki marazm?Z drugiej strony przecież te władze nie wybierały się same tylko dostawały mandat do rządzenia od wyborców co 4 lata. Jacy wyborcy taka władza, można rzec?
~ 2-10-2018 10:36
głosujcie na starą klikę. głosujcie. Będziecie mieli to co przedtem, czyli wielkie NIC. Starsi panowie myślą tylko jak tu dociągnąć do emeryturki, ale nic nie robiąc!!
~Tylko sprawdzeni 2-10-2018 13:32
do: ~ (10:36)
Proponujesz głosować na nową klikę? Młodsi będą pracowitsi? Którzy?
~ 2-10-2018 10:55
Po co Jeleniogórzanom teatr? Mogą przecież jeździć do Bolesławca ! Tam kasiora płynie na kulturę. Pan Przybylski będzie mógł brylować w chwale za pstryka w nos jeleniogórskiej publiczności i ludziom kultury, bo to dla nich jest teatr, a nie dla władz miasta bez względu na barwy . Chyba ???
~ 3-10-2018 11:24
do: ~ (10:55)
Te, ludź kultury, a szmaty już wytrzepałaś przez okno? "Ludzie kultury" nagminnie to robią.
~Rafał 2-10-2018 11:29
Jak widać Marszałek nie szczędzi środków na Jelenią Górę, ale jak zwykle jest problem z realizacja inwestycji. Kolejne przykłady jak wykonanie Term Cieplickich, stadionu na Złotniczej i Teatru pokazują, że czas obecną władzę pożegnać.
~Nudziarz Rafałek 2-10-2018 13:36
do: ~Rafał (11:29)
A konkretnie to jakie masz uwagi? Inwestycje w naszym mieście były nagradzane ogólnopolskimi nagrodami /5 nagród!/. To jest powód do dumy dla jeleniogorzan a nie ciągłego biadolenia. Bezpodstawnego upierdliwego ględzenia
~ 2-10-2018 14:01
do: ~Nudziarz Rafałek (13:36)
Zobacz, kto te nagrody wręczał. Zawiła został też wyróżniony w jakimś brukowcu niemieckim, bodajże w Newsweeku. To zapewne za to, że dobrze robi Niemcom.
~A twoja babcia ma wąsy 3-10-2018 10:47
do: ~ (14:01)
O czym piszesz? Staraj się skupić i pisać na temat. A ty biedaku nawet w brukowcu, jak piszesz, nie zostałeś wyróżniony. Może stąd to rozżalenie i pretensje o wszystko do całego świata.
~Onaaa77 2-10-2018 12:10
Ankieta : Czy przy Polanie Jakuszyckiej powinien powstać market typu Lidl czy Biedronka ? Łapka w górę na TAK , łapka w dół na NIE . Głosujcie Państwo !
~Ff 2-10-2018 13:35
Dolnośląskie się rozwija najlepiej w całej Unii. Hmmm ciekawe dla czego nie widać tego w Jeleniej Górze a przepraszam przecież powstała kolejna galeria handlowa i kilkanaście biedronek. Taki to rozwój miasta Jelenia Góra panie Zawila i Luzniak oraz reszta swity z ratusza. Rozwineliscie się tylko wy rządzący bo miasto coraz bardziej upada. Co krok puste lokale do wynajęcia i mnóstwo budynków w totalnej ruinie do sprzedania przez urząd miasta oczywiście. Wystarczy już tego! !!!!!!!!
~Romuald 2-10-2018 18:45
do: ~Ff (13:35)
Bo miastu to lata czy w lokalu jest biznes czy nie bo haracz musisz płacić , a najlepiej jak właściciel nie płaci to wtedy lokal ci miasto zlicytuje za długi. Puste lokale przynoszą im takie zyski jak pełne !!!
~Ff 2-10-2018 21:37
do: ~Romuald (18:45)
Tylko puste lokale brak inwestycji nie przyciągnie turysty a tym bardziej inwestora.
użytkownik facebook 2-10-2018 14:05
Ale szwendać się po Jeleniej Górze i ustawiać się do fotografii udając dobrego wujka ( tylko przed wyborami ) to ten pan potrafi !!!
~do 13;32 2-10-2018 16:02
pewnie, że będą!!
~ 2-10-2018 16:30
Pan Marszałek bardzo często ostatnio odwiedza nasze miasto chce nadrobić ostatnie 4 lata.Nie musi jezdzic do Zgorzelca.Boleslawca.Lwówka Sl.o te miasta dbano wyjątkowo przeznaczając wielomilionowe dotacje.Jelenia Góra była na boku tu przeciesz rządzili schetynowcy.
~Gumis 2-10-2018 20:00
Teatr wymagal remontu piekny secesyjny budynek a jak to z re montami bywa coś zawsze wylezie po tak starym budynku. Za rok juz nikt nie będzie pamiętał ze cos tam z unijnymi srodkami bylo nie ta k . nie jest to nieudolnosc wladz tylko tak przy remoncie wyszlo. Nie ma co zacierac rąk bo wybory tylko trzeba pomoc aby jak najmniej dokladac do tych unijnych pieniędzy.
użytkownik facebook 2-10-2018 20:28
karę powinni ponieść także radni w tym z przewodniczącym rady na czele, gdzie byli ? przecież rolą rady jest kontrolowanie poczynań władzy i dbałość o wspólne dobro mieszkańców a nie tylko przedwyborcza "naparzanka"
~x 3-10-2018 9:34
Skoro jest tak DOBRZE, to dlaczego jest tak ŻLE?
~Tytus 3-10-2018 9:46
do: ~x (9:34)
Dobrze jest u świty w ratuszu ojjj bardzo dobrze można powiedzieć a źle jest wszędzie indziej. Całe wytłumaczenie.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Informacja wojewody ws. koronawirusa (aktualizacja)

Półkolonie z MOS–em po pierwszym turnusie

JBO: Ogrodzenie boiska w Parku Norweskim

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Przebudowa drogi nr 2273D

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
631
Tak
46%
Nie
41%
Nie wiem
13%