MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 15 sierpnia
im. Marii, Napoleona

Staną przed sądem za zabicie Ukraińca

Wiadomości: Szklarska Poręba
Czwartek, 20 grudnia 2018, 9:39
Aktualizacja: Piątek, 21 grudnia 2018, 6:29
Autor: Angelika Grzywacz– Dudek
Fot. Użyczone
Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze skierowała do Sądu Okręgowego akt oskarżenia przeciwko Sebastianowi K. oraz Joannie M., oskarżonym o zabicie i obrabowanie obywatela Ukrainy Yurii’a S. Do zdarzenia doszło 22 maja br. w Szklarskiej Porębie. Za skradzione pieniądze oskarżeni kupili odzież, alkohol oraz prezent z okazji komunii syna Joanny M. Oboje byli już wcześniej karani i mają na swoim koncie więcej przestępstw.

Do zbrodni doszło na terenie opuszczonego pensjonatu, gdzie Sebastian K. oraz jego partnerka Joanna M. pili alkohol. Po jakimś czasie przyłączył się do nich nieznany im wcześniej obywatel Ukrainy Yurii S., który pracował na miejscowej budowie. W pewnym momencie mężczyzna najprawdopodobniej zasnął.

- Wówczas sprawcy podjęli zamiar zabójstwa oraz obrabowania Yurii’a S. – informuje prokurator Tomasz Czułowski, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze. - Użyli do tego znalezionego na miejscu metalowego pręta, którym Sebastian K. kilkakrotnie uderzył pokrzywdzonego w głowę powodując u niego rozległe obrażenia skutkujące zgonem. Następnie zabrali z jego portfela pieniądze w kwocie około jednego tysiąca złotych oraz telefon komórkowy. Zwłoki pokrzywdzonego Sebastian K. ukrył w pobliskich zaroślach – dodaje rzecznik.

Rodzina zgłosiła zaginięcie mężczyzny. Ciało zostało znalezione miesiąc później, 26 czerwca 2018 roku. Odnaleziono również przedmioty należące do Yurii’a S.

- Przeprowadzone czynności, w tym badania genetyczne potwierdziły tożsamość zmarłego. Podjęte w toku śledztwa działania policji i prokuratury doprowadziły do ustalenia sprawców zbrodni. 39-letni mężczyzna oraz 33-letnia kobieta zostali zatrzymani 5 lipca 2018 roku oraz tymczasowo aresztowani na wniosek Prokuratury Rejonowej w Jeleniej Górze – relacjonuje prokurator Tomasz Czułowski.

Sebastian K. przyznał się do zabójstwa oraz rozboju na Yurii’a S.

- W trakcie postępowania kilkakrotnie składał wyjaśnienia, w których zmieniał wersję wydarzeń, w tym co do zachowania pokrzywdzonego oraz swojej partnerki w trakcie zdarzenia. Joanna M. początkowo usłyszała zarzut nieudzielenia pomocy pokrzywdzonemu oraz utrudniania postępowania karnego przez zacieranie śladów przestępstwa, do czego się przyznała. Ostatecznie, przedstawiono jej zarzut współudziału w zbrodni zabójstwa w związku z rozbojem, czemu oskarżona zaprzeczyła. W toku śledztwa ustalono między innymi, że za ukradzione pieniądze oskarżeni kupili odzież, alkohol oraz prezent z okazji komunii syna oskarżonej – dodaje prokurator.

Jak ustaliła prokuratura, Sebastian K. był już wcześniej karany. Wcześniej karana była też Joanna M.

- Przez ponad roku dopuszczał się on przestępstw na szkodę dwóch starszych mężczyzn, właściciela domu oraz innego mieszkańca budynku, w którym sam mieszkał. Oskarżony przywiązywał ich nocą do kaloryfera i bił ich po ciele metalową rurką, a następnie wymuszał na nich przekazywanie sobie różnych kwot pieniędzy. W ten sposób wyłudził łącznie około 5,5 tysiąca złotych. Sebastian K. był wcześniej wielokrotnie karany sądownie w tym za przestępstwa rozboju, w związku z czym za zarzucone mu przestępstwa będzie odpowiadał w warunkach recydywy – informuje Tomasz Czułowski.

Sebastian K. przebywa w areszcie tymczasowym. Joanna M. została z niego zwolniona postanowieniem Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu po trzech miesiącach od dnia zatrzymania.

Za zabójstwo w związku z rozbojem grozi nie mniej, niż 12 lat więzienia, aż do dożywotniego pozbawienia wolności. Natomiast pozbawianie ludzi wolności połączone ze szczególnym udręczeniem oraz wymuszeniem rozbójniczym to zbrodnia zagrożona karą nie krótszą niż 3 lata więzienia.

Twoja reakcja na artykuł?

4
9%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
7
15%
Złości
36
77%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Ratowali desperatkę

Wiesz kto to jest? Zadzwoń

Czytelniczka: drogo i brudno

Komentarze (11) Dodaj komentarz

komentarz usunięty
~s. 20-12-2018 11:54
Bydło.
~ping-pong 20-12-2018 12:41
". był wcześniej wielokrotnie karany sądownie w tym za przestępstwa rozboju, w związku z czym za zarzucone mu przestępstwa będzie odpowiadał w warunkach recydywy" kto go z więzienia wypuścił, ten ma krew na rękach... takie przypadki trzeba utylizować
~ 20-12-2018 13:48
do: ~ping-pong (12:41)
Racja, służby państwowe powinny "usypiać" takie groźna zwierzęta tak samo jak wściekłe psy, a nie wypus...ć między obywateli
~Aninom,,,,, 20-12-2018 15:14
do: ~ping-pong (12:41)
Niestety niedlugo sąd go wypusci, jakies okolicznisci ku temu sie znajda. Skad bierze sie taki odpad ludzki?
rymcycymcy 20-12-2018 13:51
Kupili prezent na komunię ! ...więc wierzący. Pójdą do piekła ...chyba, że się wyspowiadają i będą żałować.
~777 20-12-2018 14:34
Czapa i tyle...
~Maxxx 20-12-2018 14:50
To są właśnie nasze sądy, naburmuszenie sędziowie i adwokaci. Jeszcze się tłumaczą, że takie mamy prawo. Kto je ustalał ? Wcześniejsi, tacy sami jak oni.
~ 20-12-2018 15:39
do utylizacji
~TypowyJanusz 20-12-2018 21:54
mieszane uczucia:)
~ 22-12-2018 22:53
na prezent na komunie nie było bo przepił w szoku że zabił jeszcze pożyczałam od znajomego w jeleleniej. nie wiecie jak było to nie gadajcie.joannna m.
~ 23-12-2018 14:00
tam był inny motyw a nie pieniadze i sobie niezycze komentarzy !!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Czernow, Machałek i Obaz byli za ogromnymi podwyżkami – dla siebie

Trwają porządki w Mysłakowicach

Złodziej zatrzymany

Pożar wraków na Okopowej

Wypadek pod Przełęczą Kowarską

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
941
Tak
36%
Nie
58%
Nie wiem
6%