MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Staną przed sądem

Wiadomości: Bolesławiec
Piątek, 6 września 2019, 7:03
Aktualizacja: Sobota, 7 września 2019, 9:15
Autor: WAC
Fot. Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze
Prokuratura Rejonowa w Bolesławcu skierowała do Sądu Okręgowego w Jeleniej Górze akt oskarżenia przeciwko czterem osobom, podejrzanym o dokonanie w okresie od grudnia 2018 roku do marca 2019 roku włamań do bankomatów oraz szeregu innych przestępstw.

Pierwsze z włamań miało miejsce 1 grudnia 2018 roku w jednym z marketów w Bolesławcu. Sprawcy przy użyciu pojazdu staranowali drzwi do sklepu i dostali się od jego przedsionka, w którym stał bankomat. Wówczas nie udało im się dokonać kradzieży z uwagi na reakcję pracowników sklepu oraz stojące tam wózki sklepowe blokujące dostęp do urządzenia.

Po raz drugi, tym razem skutecznie, sprawcy uderzyli 12 grudnia 2018 roku w Nowogrodźcu. Skradziono wówczas pieniądze w kwocie ponad pół miliona złotych. Włamania dokonano poprzez zamocowanie pasów do ciągnika rolniczego i przywiązanie ich do bankomatu, a następnie wyrwanie urządzenia z podłoża i zabranie go innym pojazdem.

Następna próba włamania została podjęta 11 marca 2019 roku w Bolesławcu. Tego dnia sprawca podjechał do bankomatu ciągnikiem rolniczym, po czym zamocował na bankomacie i pojeździe pasy holownicze i usiłował wyrwać urządzenie z podłoża. Próba nie powiodła się z powodu zerwania użytych przez podejrzanego pasów. Bankomat uległ jednak zniszczeniu. Wówczas podjęto skuteczny pościg za jednym ze sprawców poruszającym się ciągnikiem.

Ustalenia Prokuratury Rejonowej w Bolesławcu oraz Policji doprowadziły do zatrzymania pozostałych sprawców – mówi rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze prokurator Tomasz Czułowski. - Mężczyźni usłyszeli zarzuty włamania i usiłowania kradzieży z włamaniem do trzech bankomatów. Ponadto okazało się, że sprawcy dopuścili się także innych przestępstw, w tym paserstwa użytego do włamań ciągnika, który pochodził z kradzieży, uszkodzenia innego pojazdu, posiadania substancji psychotropowych, a także posiadania broni i amunicji. Jeden z oskarżonych w chwili zatrzymania przez Policję był uzbrojony w przygotowany do oddania strzału, odbezpieczony pistolet, amunicję do tej broni oraz granaty szturmowe, gaz obezwładniający i nóż. Inny usłyszał ponadto zarzut wytwarzania znacznych ilości substancji psychotropowych. Podczas przeszukania jego posesji ujawniono bowiem linię produkcyjną do wytwarzania metamfetaminy, a także ponad 100 gramów gotowej substancji.

Trzech oskarżonych zostało na wniosek Prokuratury Rejonowej w Bolesławcu tymczasowo aresztowanych, wobec jednego stosowany jest dozór Policji oraz zakaz opuszczania kraju. Popełnione przez oskarżonych przestępstwa zagrożone są karą pozbawienia wolności od roku do 10 lat. Krzysztofowi M., któremu zarzucono także wytwarzanie znacznych ilości substancji psychotropowych grozi kara od 3 do 15 lat pozbawienia wolności. Oskarżeni to mieszkańcy powiatu bolesławieckiego w wieku od 26 do 39 lat.

Trzech z nich było dotychczas karanych sądownie, w tym za przestępstwa przeciwko mieniu. Jeden z mężczyzn odbywał już karę pozbawienia wolności orzeczoną za przestępstwo popełnione na terenie Austrii, w związku z czym aktualnie odpowiada w warunkach recydywy.

Twoja reakcja na artykuł?

15
83%
Cieszy
0
0%
Dziwi
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
2
11%
Złości
1
6%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Skocznia już gotowa

Zmiany pod Szrenicą  

Uczniowie z "Ósemki" odwiedzili seniorów

Komentarze (1) Dodaj komentarz

~zwykla_baba 6-09-2019 15:11
Prosimy nie wsadzać ich do więzień. Nie, nie!!! Najlepsze dla darmozjadów są kamieniołomy. A może sprzątanie ulic bardziej pouczające?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Wjechał w latarnię

Wandalizm czy profanacja?

KOD pod sądem

Jeleniogórska PO wspiera Siemoniaka

Dworzec tymczasowy w Szklarskiej Porębie

Sonda

Dzień nauki polskiej - kolejne święto państwowe. To dobry pomysł?

Oddanych
głosów
709
Tak
18%
Nie
77%
Nie wiem
5%