MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Stan zagrożenia w śródmieściu

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Czwartek, 29 maja 2008, 7:51
Aktualizacja: 14:03
Autor: ROB
Fot. TEJO
W centrum Jeleniej Góry i Cieplic w razie pożaru może się okazać, że pomoc nie zdąży na czas. Wszystko przez nowe betonowe słupki, które miasto zamontowało przy wjazdach na główny deptak. Sprawdziliśmy: wóz strażacki ledwo się mieści między nimi!

– Montujący te słupy nie mają wyobraźni – nie może się nadziwić jeden ze strażaków, proszący o anonimowość. – Przecież między tymi słupkami nie da się przejechać większym samochodem. Co będzie, jak w centrum wybuchnie pożar? Będziemy stać i manewrować przy wjeździe, albo co gorsza uszkodzimy samochód zahaczając o taki słupek. A podczas pożaru liczą się sekundy.

Podczas jednej z interwencji kierowca samochodu straży pożarnej próbował zmieścić się między słupkami. Przejechał bezkolizyjnie tylko dlatego, że jechał bardzo powoli. – Gdyby pędził na sygnale, jak to się jeździ do pożaru – nie miałby szans – przyznali świadkowie tej sceny.
Chodzi nie tylko o pożary, ale i o zabezpieczeniem imprez masowych, których w centrum odbywa się sporo.

Przez wiele lat przed wjazdem do centrum nieuprawnionych pojazdów chroniły stalowe słupki. Nowe – betonowe – zamontowano na przełomie kwietnia i maja tego roku. Dość, że są szersze od poprzednich, to jeszcze wyglądają tak, jakby miasto zabezpieczało się przed szturmem czołgów. Słupy są masywne, wkopane kilkadziesiąt centymetrów w ziemię. – Stare w zupełności wystarczyły. Przecież kto miał wjechać do centrum, i tak to zrobił – mówi Janusz Kalina, kierowca z Jeleniej Góry.

– Poprzednie słupki nie zdały rezultatu – tłumaczy Jerzy Bigus, zastępca dyrektora Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów. – Co rusz musieliśmy je naprawiać, bo kierowcy notorycznie je strącali. Wystarczyło lekko popchnąć taki słupek samochodem, by go przewrócić. Dlatego je zmieniliśmy.
Pracownicy MZDiM przyznają, że nie zdawali sobie sprawy, że między słupkami może nie zmieścić się wóz straży pożarnej. – Nie widzę przeszkód, by je przesunąć. Ale najpierw musimy otrzymać oficjalne zgłoszenie od straży pożarnej, by przekonać się, że rzeczywiście jest problem – zapewnił Jerzy Bigus.

Komendant straży pożarnej w Jeleniej Górze st. kpt. Jerzy Sładczyk przyznaje, że nie widział nowych słupków. – Zwrócę na nie uwagę, porozmawiam też z naszymi kierowcami. Jeśli rzeczywiście okaże się, że stoją zbyt blisko siebie, natychmiast wystąpię, by je przestawiono – mówi. Jak twierdzi, straż wjeżdża do centrum najczęściej dwoma drogami: albo od ul. Jasnej albo od ul. 1 Maja, obok wydziału oświaty.
Na szczęście, pożary w centrum miasta zdarzają się niezwykle rzadko. – Dwa lata temu palił się budynek przy głównym deptaku. Ale podjechaliśmy do niego od ul. Bankowej, bez konieczności wjazdu do centrum – powiedział st. kpt. Sładczyk.
Tak czy inaczej, lepiej dmuchać na zimne, bo gdy dojdzie do tragedii, będzie już za późno.

Po co te barykady?
Jeden betonowy słupek, wraz z montażem, kosztował 1250 złotych. W mieście (okolice placu Ratuszowego oraz Piastowskiego) ustawiono ich 25. Łatwo policzyć, że z miejskiej kasy wydano na to ponad 30 tysięcy złotych.
Teoretycznie te słupki mają powstrzymywać kierowców przed wjazdem do centrum. W praktyce to mit, gdyż w godzinach szczytu po deptaku jeżdżą dziesiątki aut. Kierowcy parkują gdzie chcą, przeszkadzając pieszym. Straż miejska robi co może, ale nie przegoni wszystkich. Jakby tego było mało, miasto chce umożliwić wjazd na te place taksówkarzom. A to oznacza dodatkowe auta na tym szlaku. Pozostaje tylko pytanie, po co ustawiano te barykady...

Ogłoszenia

Czytaj również

Traktorek ze zrzutki

Akcja Segregacja

Lech Wałęsa w Świeradowie Zdroju

Komentarze (29) Dodaj komentarz

~w-jak 29-05-2008 8:10
Jak to po co??? Bo niektórzy kierowcy znaków NIE UMIEJĄ czytać!!! że są jakieś zakazy - a po co one? Ja muszę parę butów, bluzkę, itp. ciężkie rzeczy dowieźć do sklepu. Ot co.
~mieszkanka 29-05-2008 8:14
Jakiś czas temu straż nie mogła przejechać koło Bramy Wojanowskiej a jechali na sygnałach..musieli zawracać !to był okropny widok i świadomość,że nie zdążą być może dojechać na czas do kogoś kto potrzebował pomocy.
~ 29-05-2008 8:40
Jak wóz strażacki przejedzie to każde inne auto zrobi to samo, to po co te słupki? komuś dano zarobić? pewnie znajomym rady miasta!
~ 29-05-2008 8:44
Jak ktoś notorycznie łamie zakaz wjazdu na trakt to zrobić ekstra madnat! 5 stów zaraz odstraszy dzieciaki którym się zachciało szpanować po centrum miasta autami rodziców! Wyrobić specjalne pozwolenia dla właścicieli sklepów i firm dostarczaja cych towary. I kontrolować, jak nie ma pozwolenia to 500 zł manadatu i po problemie, więcej taki delikwent się nie pojawi w centrum. Oczy trzeba mieć dookoła głowy bo nagle auto za autem pojawia się z nikąd i jak nie zejdziesz pore to trąbią jak szaleni.
~myślący 29-05-2008 8:47
~i co 29-05-2008 8:47
Straż Miejska robi co może? Nic nie robi wielokrotnie widzę jak przejeżdzają ulicą 1-go Maja i nie reaguja na przebywające tam pojazdy
~~~~~~~~ 29-05-2008 8:48
to bez sensu z tymi słupkami...i tak prawie nic nie dają...chodząc po mieście można napotkać się na samochód co 10m...
~Plastus 29-05-2008 8:55
"Straż Miejska robi co może" hehe, dobre sobie.
~Mieszkaniec 29-05-2008 8:58
Te słupki to super pomysł dla Inwalidów którzy teraz muszą mieć mapę jak dojechać i gdzie wjechać, a ponieważ u nas w mieście nic nie robie się aby pomóc inwalidą za to super robi się utrudnienia.
zloty666 29-05-2008 9:03
głupie gadanie głupich ludzi ! ! ! Słupki są potzrebne, ale SM też powinna częściej karać (nie upominać) jeżdżących po trakcie ! ! ! straż może zwolnić, bez przesady z tymi sekundami . . .
~fatamorgana 29-05-2008 9:07
Na zdjęciu ilustrującym problem wygląda że między słupkami zmieściłoby się 1,5 wozu strażackiego, (a jest to zdjecie pod lekkim kątem i dodatkowo dochodzi skrót perspektywiczny); odległości miedzy takim "przeszkodami" na drodze regulują przepisy i normy i pewnie tak też jest i w tym przypadku; i nie jest argumentem że nie wceluje miedzy nie rozpędzony na sygnale wóz strażacki, gdyż taki w centrum miasta, a zwłaszcza Starówki -bierze pod uwagę podobne przeszkody terenowe typu: wąskie uliczki , zakręty, bramy itp i dostosowuje do nich prędkosć; Pozostaje natomiast pytanie o sens słupków jeśli jest miedzy nimi odstep umożliwiający i tak wjazd samochodu osobowego; Zazwyczaj problem ten rozwiązuje się inaczej, mianowicie: montuje się słupki z małymi odstępami między sobą, natomiast ich konstrukcja jest taka że wóz strażacki może je -jadąc do pożaru- poprostu staranować bez własnych szkód, prawda że proste?
piipi 29-05-2008 9:42
..w centrum miasta jest predkosc ograniczona,a to rowniez ..PANOW STRAZAKOW obowiazuje !!.
~cezar 29-05-2008 9:51
Może wzorem kina dla zmotoryzowanych otworzyć kościół dla zmotoryzowanych i problem przynajmniej w niedzielę będzie mniejszy.
~egh 29-05-2008 10:05
aż sie nie chce wierzyć ze ten wóz strażacki nie może sie zmieścić między tymi słupkami!! Nie wiem co wy chcecie od tych słupków są bardzo ładne z granitu z pewnością trwałe a nie to co te badziewne czarne słupki które wyglądają koszmarnie i pamiętam że ciągle były poprzewracane!! Jakoś duże ciężarówki z zaopatrzeniem mogą przejechać strażacy nie mogą. Nie wiem dlaczego autor artykułu podnieca sie 30 tysiacami złotych to jest nic w skali budżetu miasta a przynajmniej sa solidne i na pewno nikt ich nie ukradnie
~Ryba 29-05-2008 10:24
Wcelowanie między słupki nie jest kwestią odległości między nimi tylko stanu trzeźwości kierującego. Pijanemu to i 10m mało bedzie.
~xxx 29-05-2008 10:44
piipii jak ci sie zacznie coś palić,to życze ci żeby straż przestrzegała wszystkich ograniczeń,tak idiotycznej wypowiedzi to już dawno nie widziałem,jak masz pisać takie pierdoły to lepiej przytrzaśnij sobie paluchy drzwiami
~;) 29-05-2008 10:47
slupki które wóz strażacki może staranowac bez przeszkód.... hehe dobre sobie ;)
~joorek 29-05-2008 11:35
Po co słupki jak jest zakaz wjazdu ?
~JelenigórzaninT 29-05-2008 11:38
No tak- po pierwsze papierki :/ "najpierw musimy otrzymać oficjalne zgłoszenie od straży pożarnej, by przekonać się, że rzeczywiście jest problem".Już na etapie projektu rozmieszczania barier powinno się przewidzieć tego typu elementarne zasady.Kamienne słupki powinny być przesunięte na właściwa odległość, natomiast "wolny środek" powinien mieć stalową blokadę do której klucze powinny mieć oprócz SM takze Policja, Pogotowie, Straż, Energetycy itp podobne służby.
~ 29-05-2008 13:11
Moim zdaniem kamienne słupki powinny być po bokach, a na środku powinien znajdować się stalowy słupek. Do stalowego słupka powinien być kluczyk, który ma Policja, Straż Pożarna, Pogotowie Ratunkowe oraz podobne służby.
piipi 29-05-2008 14:16
..piesek mojego sasiada chetnie..tam siusiu robi,a moze takze moj sasiad...musze to sprawdzic !!.- Ciekawe..
~Platix 29-05-2008 15:02
hehe dobre, kluczyk do słupka... zanim wyjdziesz z auta to się już dom spali -.-
piipi 29-05-2008 17:09
..do - (- Platix..)..czy mozna te slupki udoskonalic tz.zdalnie kierowanym pilotem.
~aaa 29-05-2008 19:10
Taksówkarze i tak tam jeżdzą jak po autostradzie
piipi 29-05-2008 21:58
..NASZ JOORK...to takze "odkryl"!. -Po co te slupki,jak jest tam ZAKAZ wjazdu.
~...nina 29-05-2008 22:45
piipi myślałam,że ty zmyslnie te komentarze piszesz,a w sumie to tylko dyrdymały i twoje wypociny.Nie życzę ci tragedii typu pożar,ale może sama wymyslisz pilota na ugaszenie ognia...?pomyśl przy tym o sikajacych psach na słupki i ograniczeniu prędkosci w centrum miasta.
piipi 30-05-2008 0:25
..do - (..nina..)..nie wymyslam,a mam tylko mieszkania w centrum Jelonki DOSYC !!.
piipi 30-05-2008 0:37
..cd - do (..nina..)...jezeli jest tam zakaz wjazdu,to dlaczego kierowcy wjezdzaja !!...Nina,wiesz co jest najgorsze..."KULTURALNI" kierowcy,a ktorzy do centrum wjezdzaja...i "zaponinaja" motor swojego samochodu wylaczyc !...Bur,bur..i spaliny z samochodu w Piipi mieszkanku !!.Straz Miejska,a takze Policja nas mieszkancow centrum...po prostu IGNORUJE !!.
BoaPL 30-05-2008 9:57
Dlaczego SM i Policja nie wlepiaja mandatow tylko upominaja? Ile mozna? Poza tym ostatnio czesto bywalem w JG i niestety nie widzialem ani jednego SM.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Z rzeką za pan brat

Odpust na szczycie

Country pod Śnieżką

W Karpaczu działo się!

Zamknięcie szlaków w Rudawach Janowickich

Sonda

Czy poprzez budżet obywatelski mieszkańcy powinni mieć coraz większy wpływ na miejskie inwestycje?

Oddanych
głosów
439
Tak
87%
Nie
9%
Nie mam zdania
5%