MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 4 sierpnia
im. Dominika, Jana

Stadion przy Lubańskiej – wstyd dla Jeleniej Góry

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 15 września 2017, 6:55
Aktualizacja: Sobota, 16 września 2017, 11:35
Autor: Przemek Kaczałko
"Szatnia" gości
Fot. Przemek Kaczałko
Władze Jeleniej Góry wielokrotnie deklarowały jak ważny jest dla nich rozwój kultury fizycznej wśród dzieci i młodzieży, jednak warunki w jakich przychodzi młodym jeleniogórzanom trenować i rozgrywać mecze ligowe pozostawiają nie tylko wiele do życzenia, ale są wręcz skandaliczne. Na stadionie przy ul. Lubańskiej od dawna nie ma ciepłej wody.

W kwietniu 2016 roku obiecywano szybką modernizację zaplecza sanitarnego:
Stare wiaty z sanitariatami mają zniknąć do 25 kwietnia br. Projekt, kosztorys i przedmiar robót przyłączy nowego zaplecza ma być gotowy do 25 maja br., a zakończenie prac zaplanowano jeszcze w tym sezonie. - Do wakacji stanie tam gotowy kontener z zapleczem szatniowo-sanitarnym, a więc szatniami dla miejscowych drużyn i gości, pokojem dla sędziów, toaletami i prysznicami – obiecywał wówczas Jerzy Łużniak, zastępca prezydenta Jeleniej Góry. Całość – w przeciwieństwie do obecnej infrastruktury – będzie ogrzewana. Koszt inwestycji szacuje się na około 80 tys. zł – dodano. Tymczasem minęło 19 miesięcy od obietnic zastępcy prezydenta - zniknęły tylko stare wiaty, a godnych warunków jak nie było, tak nie ma. Cały artykuł z 6 kwietnia 2016 r. dostępny tutaj: http://www.jelonka.com/news,single,init,article,62661

Stadion przy ulicy Lubańskiej zarządzany jest przez Międzyszkolny Ośrodek Sportu w Jeleniej Górze - od lat niedofinansowany, co widać nie tylko po stanie technicznym stadionu, ale i basenu miejskiego czy kortów tenisowych przy ul. Sudeckiej. Postanowiliśmy wrócić do tematu, tym bardziej, że lokalni działacze sportowi nie ukrywają, że wstyd im przyjmować drużyny gości w takich warunkach, a przyjezdni również nie szczędzą słów krytyki.

- Złotnicza praktycznie jest obłożona embargiem dla grup młodzieżowych, bo są tam seniorzy i B klasa (oprócz seniorów Karkonoszy kilka terminów zajął Pub Gol z ostatniej ligi piłkarskiej oraz żeński Orlik – red.), a dla naszych drużyn brak wolnych terminów. Pierwszy raz w historii Jeleniej Góry gramy czterema grupami młodzieżowymi w lidze dolnośląskiej (młodzicy, trampkarz, junior młodszy, junior starszy) i jesteśmy zdani na boisko w Cieplicach – powiedział Tadeusz Duda, wieloletni prezes MKS Karkonosze.

W ostatniej kolejce Ligi Dolnośląskiej Juniorów Starszych jeleniogórzanom groził walkower, gdyż dwa dni przed planowanym meczem na stadionie przy ul. Złotniczej, klub został poinformowany przez przedstawicieli spółki Termy Cieplickie, że nie mogą zagrać na zarządzanym przez nich obiekcie i tylko dzięki przychylności klubu KS Polkowice – po wielkiej awanturze - udało się dojść do porozumienia i zagrać na stadionie będącym w skandalicznym stanie.

Zawodnicy i trenerzy nie kryją, że na myśl o meczu w Jeleniej Górze współczują sobie nawzajem. - W ten stadion w ogóle się nie inwestuje. Wiele razy uprosiliśmy trenerów gości, żeby nie pisali w protokole pomeczowym skargi, za co klub musiałby płacić karę – mówił Tadeusz Duda. - Organizacyjnie jesteśmy daleko w tyle za innymi miastami, to jest wstyd! Duże miasto, byłe wojewódzkie, a fama i opinia o Jeleniej Górze idzie w Polskę – dodał działacz sportowy.

- Zrobiliśmy ukłon dla gospodarzy. Pismo przyszło w czwartek z prośbą o przeniesienie, mogliśmy się nie zgodzić, bo trawa jest za wysoka, boisko nierówne, brak zaplecza sanitarnego – w lidze dolnośląskiej to się nie zdarza. Nie spotkałem się nigdy, żeby na jakimś stadionie nie było ciepłej wody, bo w tych czasach to jest standard – ocenił trener juniorów starszych KS Polkowice Andrzej Wójcik.

- Jesteśmy miastem postrzeganym przez przyjezdne drużyny jako wieś, ostatnio trener się zdziwił, że w XXI wieku nie ma toalet. To wstyd dla mnie, bo muszę się tłumaczyć, choć nie mam na to wpływu, a tym bardziej, jak zawody rozgrywają kobiety, a nie ma wody i nie ma toalet – stwierdził Robert Stachowski, prezes żeńskiego klubu piłki nożnej Orlik Jelenia Góra.

- Któregoś razu trener z Głogowa przyszedł do mnie i pyta, gdzie dziewczyny mogą się przebrać i załatwić potrzebę, a ja mówię – przepraszam, ale mamy zapchane wszystko i pozatykane, więc biegały gdzieś za drzewa – wspomina kolejny jeleniogórski działacz sportowy. - Mówią „jedziemy do Jeleniej Góry – na wioskę” - dodał R. Stachowski, który zapewnia, że taka sytuacja trwa od kilku lat. Jak mówi, interweniował u dyrektora MOS-u, ale mówił, że nie ma pieniędzy. Z kolei Ireneusz Taraszkiewicz (dyrektor MOS) odmówił oficjalnego komentarza w sprawie stadionu.

Zapytaliśmy zastępcę prezydenta, czy to nie wstyd dla Jeleniej Góry, jak młodzi piłkarze z dużych i małych miast nie mogą po meczu wykąpać się w ciepłej wodzie. Jerzy Łużniak stwierdził, że przyjezdni piłkarze u siebie też nie mają takich rzeczy jak ciepła woda! - Wszystkiego od razu nie zrobimy, to są zaszłości – dzisiaj koncentrujemy się na dokończeniu modernizacji stadionu przy ul. Złotniczej. Tam będziemy chcieli przebudować płytę boczną ze sztuczną nawierzchnią, oświetleniem i szatniami – powiedział J. Łużniak, który dodał, że spółka „Wodnik” w przyszłym roku będzie podłączać kanalizację na terenach przy ul. Wojewódzkiej i Spółdzielczej i wtedy też zostanie podłączony stadion przy ul. Lubańskiej.

Podsumowując: zbliża się jesień, a dzieci i młodzież po meczu nadal nie będą miały gdzie się wykąpać – w końcu sport to zdrowie... A wystarczyłoby postawić kontenery szatniowe, które po inwestycji „Wodnika” można byłoby wykorzystać na innych boiskach (np. przy ul. Ogińskiego lub Nowej).

Ogłoszenia

Czytaj również

Znowu auto na chodniku

Siatki mają chronić karkonoskie murawy

Słoneczny Trakt dla rowerzystów

Komentarze (37) Dodaj komentarz

~WYRZUTEK 15-09-2017 7:48
Bo to proszę Państw jest stado cwaniaczków i tępych matołków zawiadujących tym miastem, Mają do dyspozycji rzesze nierobów urzędniczych po układach rodzinnych i Towarzyskich z pokolenia na pokolenie którzy jak wiernie psy wykonują to co elokwentni kłamcy wymyślą. I kto im co zrobi jak odpowiedzialność się rozmywa i nic ani nikt nic nie wie, nie może, a na koniec brak pieniędzy lub/i wysłaliśmy pismo. Przykłady można mnożyć. Ale ważne aby sprawozdania się zgadzały. Ot, Jelenia Dziura bez żadnych perspektyw. :(
~ 15-09-2017 8:07
Łużniak, to największy szkodnik i cwaniak Jeleniej Góry. Przydałaby się defenestracja, jak w Pradze.
~dd 15-09-2017 8:15
Szanowny pan zastępcę prezydenta też załatwia swoje potrzeby fizjologiczne pod krzaczkiem?! Jelenia Góra ma pecha do person o mentalności komunisty! Ale dla siebie zagarniają już wedle kapitalistycznych (przepraszam... rynkowych) zasad.
~Al Bundy 15-09-2017 9:16
Na paliwo i kosiarkę Pan Taraszkiewicz nie ma, ale na pastę do parkietu przy Sudeckiej jest. Żenujące zachowanie, do dymsji!
~Sss 15-09-2017 9:18
A to kurfa taraszkiewicz nie będzie komentować. ... ja zawsze wiedziałem ze to jest menda i ka...lia! Ale wy dawajcie mu laury i wyróżnienia dalej!
~zaboberek 15-09-2017 9:44
Wystarczy spojrzeć na tablicę,nad bramą wejściową i już jest obraz tego co można zobaczyć wewnątrz.Przysłowie mówi:"Jak cię widzą,tak cię piszą" i to jest cały komentarz w sprawie obiektu przy ul.Lubańskiej.
~ 15-09-2017 10:04
A dlaczego w sprawach sportowych nie wypowiada się Pan v-ce Piotr Paczóski ? Przecież to chyba on ma pod swoją opieką ten zakres spraw.
~emeryt 15-09-2017 10:11
jestem mieszkancem Cieplic od 1946ri doskonale pamietam czasy powojenne gdy kazda szkola miala swoja druzyne pilkarska , lekkoatletyczna, i inne a stadion i basen byly ciagle oblegane i nie bylo sprzetu. ubran i komunikacji. od lat stadion basen i inne obiekty?Gencjana/ sa zaniedbywane i niszczone bo nie ma juz Cieplic. Sobieszowa. bo wladze Jeleniej Gory sie tymi obiektami nie interesuja wcale sa tylko wystawy psow. Kto zniszczyl sport w Jeleniej Gorze i okolicy /szkoly mistrzostwa sportowego/ i kto za to odpowiada radni bezradni
~ 15-09-2017 10:53
Ciszcie się ze wam Niemcy przed 45 wszystkie stadiony i basen pobudowali ,bo żadnego by nie było do dziś.
~Lolek 15-09-2017 10:59
A boisko w Parku Norweskim tętni życiem. Mamy szatnię toaletę i ciepłą wodę. Gra u nas drużyna KSK i Orlika Kobiet. I dalej nic się nie zmieni bo trzeba wydać znowu dużo kasy na sztuczne boisko na Złotniczej. Za połowę tych środków były by dwa na Lubańskiej i zaplecze. Centrum szkolenia młodych sportowców z Jeleniej Góry. Na Złotniczej można poprawić stan płyty bocznej i temat załatwiony. Sport trzeba mieć w sercu. Sport musi być dla sportowców i tam urzędnik powinien sondować renowację i budowę obiektów. Dajcie nam w Chojniku trochę swobody budowlanej i zobaczycie jak robi się małe funkcjonalne obiekty.
~wkur mnie to 15-09-2017 11:11
A Pan Paczóski to wie gdzie jest ten niby stadion ? Gdzie jest ozpn ?Czy sanepid dopuscza takie szatnie i sanitariaty? Wypowiedz Pana Luzniaka nadaje się do plebiscytu srebne usta w trojce. W ramach lektury w chwilach wolnych od pracy proponuje temu Panu zapoznać się z tabelami ligi dolnoslaskiej i sprawdzeniu jakie sa tam druzyny. To nie sa twory z b klasy. No ale reka reke myje
~Lolek 15-09-2017 11:23
A boisko w Parku Norweskim tętni życiem. Mamy szatnię toaletę i ciepłą wodę. Gra u nas drużyna KSK i Orlika Kobiet. I dalej nic się nie zmieni bo trzeba wydać znowu dużo kasy na sztuczne boisko na Złotniczej. Za połowę tych środków były by dwa na Lubańskiej i zaplecze. Centrum szkolenia młodych sportowców z Jeleniej Góry. Na Złotniczej można poprawić stan płyty bocznej i temat załatwiony. Sport trzeba mieć w sercu. Sport musi być dla sportowców i tam urzędnik powinien sondować renowację i budowę obiektów. Dajcie nam w Chojniku trochę swobody budowlanej i zobaczycie jak robi się małe funkcjonalne obiekty.
~dinki 15-09-2017 11:48
Pewnie zawiła znów będzie zdziwiony że brak ciepłej wody... A podobno jest z partii, gdzie miał być to standard?
~ 15-09-2017 12:16
Nowy kontener miał kosztować 80 tys. i kasy nie ma. Za to 50 tys. na pomoc dla ofiar wichury 400km stąd znalazło się od ręki. Ale to zrozumiałe. Schetyna nakazał akcję w stylu WOŚP, to i kasa jest. Akcja ma na celu pokazanie jak to rzekomo rząd sobie nie radzi, że aż ludzie muszą publiczne zbiórki robić. Żałosne.
~sajmon 15-09-2017 12:23
Hmmm.... Przesadzacie :) Zapewne do końca kadencji naszych gwiazd samorządowych będziemy mieli Hirschberg Arena takie buńczuczne plany snuli w mokrych snach nasi POwcy :)
~Ciepliczanin 15-09-2017 12:51
Funduszy na kontenery przy ul. Lubańskiej brak !! , funduszy na kontenery w Parku Norweskim brak , ale fundusze na boisko ,,Czarne Arena" są!!, dlaczego ?. Odpowiedz jest prosta , tam mieszka Pan Prezydent Łużniak , a za rok wybory samorządowe , więc trzeba kampa 11
~Ciepliczanin 15-09-2017 13:15
Jeszcze przez rok będziemy czytać wypowiedzi naszych władz o budowie boiska , hali sportowej , basenu itd. do wyborów. Budowę boiska o sztucznej nawierzchni zakładał projekt modernizacji stadionu przy ul. Złotniczej , nie wykonano bo BRAK FUNDUSZY !!!. Wystarczyło naliczyć
~kibol 15-09-2017 13:27
Hmm skoro Karkonosze zajmuja prawie wszystkie boiska i pobieraja oplaty od rodzicow to moze niech coś zrobią od siebie a nie ciągle narzekają.
~do 12:16 15-09-2017 15:10
Dobrze prawisz! Wszystko przez tą politykę... niestety. jaś fasola kazali i fru kasa na pokaz poszła (dobrze przynajmniej że potrzebującym). Fajnie go maciar przezwał ostatnio hehe.
~bbn 15-09-2017 15:16
ten stadion pdobno ( ?) przejął imie po stadionie przy Grunwaldzkiej - im. Włodzimierza Lubańskiego
~s. 15-09-2017 15:52
A czego się spodziewać na prowincji ? Luksusów ? Przed wojną było 10 obiektów sportowych w Cieplicach. Teraz gdy miasto ginie został jeden, wzmiankowany.
~ 15-09-2017 16:59
zbudować tu galerię i po problemie
~kora 15-09-2017 18:12
najważniejsze, że strzelnica działą i napierdzielają z broni ostrej.
~Gość 15-09-2017 18:45
Pretensje prosze składać do Zawiłego to on tak sowicie obiecywał w kampani wyborczej co to nie zrobi a teraz gania na manifestacje KOD--mitów ,niedlugo wybory do samorzadow podziekujmy temu PO nierobom i ich Zawiłemu za 8 lat niszczenia Jeleniej Góry i Cieplic ,przez kazdencje tych nierobów nic nie zrobiono no chyba ze ten stadion z basenem odkrytym i termy co to juz sie sypia
~bajoro 15-09-2017 19:50
Co się dzieje na stadionie przy Złotniczej ? skandal , skandal . Osoba odpowiedzialna do zwolnienia. Panie Prezydencie czas , wyjechać w teren i zobaczyć jak pracuje się na stadionie przy Złotniczej !!!! kompromitacja.
~bolo 15-09-2017 20:01
Brawa dla Pana redaktora , który miał odwagę przedstawić
~ 15-09-2017 20:24
Mamy jeszce stadion im.Wlodzimierza Lubanskiego przy ul.Grunwaldzkiej, moze wlodarze miata cos w tym temacie co obiecali panu Lubanskiemu?
~zaboberek 15-09-2017 20:57
do:" 15-09-2017 10:53 | ~ |". A kimże ty jesteś i skąd,że piszesz,"cieszcie się",czy nie jesteś mieszkańcem Jeleniej Góry?Jeśli nie,to jakim prawem zabierasz głos w sprawie,która ciebie nie dotyczy,pilnuj swojego zaścianka!
~sajmon 15-09-2017 21:12
Jak to już dawno pisałem w tym mieście przydał by się zarząd komisaryczny :) Bo jak wiadoma ktoś kto odchodzi z urzędu stara się wynieść ile wlezie :) patrz ( P. Komorowski z pałacu żyrandol ) A tu kto wie ?
~jamnik 15-09-2017 23:19
Żal mi patrzeć na miejsce gdzie kiedyś regularnie chodziło się na zawody czy wf z Norwida. Nie wiem co ma się jeszcze w tym mieście zawalić czy zniszczeć, żeby publicznie przyznać w jakiej degrengoladzie i maraźmie jest Jelenia.
~ 16-09-2017 6:49
Na podwyzki dla siebie to maja. Odkrecajcie tabliczki idziemy po was.
~iras 16-09-2017 10:37
Mamy wody termalne w czym problem?
~kino 16-09-2017 11:07
Uważam, że cały problem tkwi w doborze ludzi. Do władz należy dobrać tych, którzy tu się wypowiadają. I tak, Bronek i Zdzich spod Tesco, Józek - ostatnio prosił mnie na Bankowej o 2 złote, bo mu zabrakło wiadomo do czego, na Kazka i garbatego Bolka nie liczcie, bo dawno ich nie widziałem, chyba siedzą. I to byłoby na początek.
~ 16-09-2017 11:56
A na prezydenta kino. Ostatnio" kino " widziałem, jak spał uchlany pod ławeczką przy cerkiewce na 1-go Maja.
~Przykre 16-09-2017 15:27
Przykre jest to, że artykuł zniknął z głównej strony. Cenzura, czy władza interweniowała? Smutne
~optymista 18-09-2017 9:30
Na szczęście za rok są wybory. Niech każdy wyciągnie wnioski co zmieniło się w Jeleniej Górze przez ostatnie 8 lat? Na stadionie pracują tylko Skaterzy , którzy za własne pieniądze naprawiają rampy i dbają o to miejsce.
~krzyk 18-09-2017 23:58
Prawica, lewica itp. w Jeleniej to jedna klika. Tylko się zamieniają stołkami. Z Prezydenta na dyrektora z dyrektora na prezydenta Jak u ruskich. Co z tego że wybory jak nie ma kogo wybrać.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Plaża nad Bobrem otwarta

Stalowe rumaki w Karpaczu

Koleją do Karpacza i Kowar – studium gotowe

Śmierć na żwirowni

Nowe przystanki i nowe linie MZK

Sonda

Od nowego roku szkolnego w liceach i technikach obowiązkowym przedmiotem będzie łacina. Czy to jest potrzebne?

Oddanych
głosów
674
Tak
20%
Nie
75%
Nie wiem
5%