MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Stadion przy Lubańskiej – wracamy do tematu

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 8 sierpnia 2019, 9:16
Aktualizacja: Poniedziałek, 12 sierpnia 2019, 9:11
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko (archiwum)
Wykonawca modernizacji stadionu przy ul. Lubańskiej miał wiele zastrzeżeń do Programu Funkcjonalno–Użytkowego przygotowanego przez władze Jeleniej Góry i koniecznością zmian tłumaczy opóźnienia przy remoncie. Z kolei Urząd Miasta zapewnia, że wina leży po stronie wykonawcy i będą naliczone stosowne kary umowne.

W PFU nie było mowy o robieniu instalacji p.poż., bo miała być sprawna. W momencie, kiedy przejęliśmy plac budowy - okazało się, że ta instalacja to jest sito. Dopóki Miasto nie zleciło mi zrobienia instalacji p.poż., nie mogłem zaprojektować tej instalacji. Żaden rzeczoznawca by się nie podpisał pod takim projektem - tłumaczy Łukasz Wodyński z firmy Wod-Invest, który zlecenie na instalację p.poż. dostał dopiero w czerwcu.

O jakich opóźnieniu mówimy zatem?

Budowlanka będzie zrobiona, pozostaje kwestia murawy. Zaprosiłem niezależnego eksperta - prof. Wolskiego z Uniwersytetu Przyrodniczego, który delikatnie mówiąc wyśmiał opis przedmiotu zamówienia, ponieważ pobrał próbki, zrobił badania - tłumaczy wykonawca, który zapewnia, że zdaniem profesora Wolskiego, murawę należałoby przebudować w zupełnie innej technologii. - W tym tygodniu mieliśmy odbiory przyłączy wodociągowych. Od teraz możemy nawadniać stadion i w przyszłym tygodniu wchodzi podwykonawca na prace związane z murawą - mówił Ł. Wodyński.

Wykonawca zwrócił również uwagę na kwestie ekologiczne.

Układ pomieszczeń zakwestionował rzeczoznawca sanitarny - trzeba było to zmieniać. W PFU było zapisane, że mamy wykonać piec "peleciak". Zdecydowałem, że na własny koszt wstawimy pompę ciepła - to będzie nas kosztować ok. 50 tysięcy złotych więcej. To wstyd dla takiego miasta robić "peleciak" - dodał Łukasz Wodyński, który podkreśla, że projekt miał dziesiątki błędów.

W kwestii skateparku wykonawca podkreśla, że obiekt Międzyszkolnego Ośrodka Sportu przy ul. Lubańskiej jest terenem budowy i jest tam zakaz wstępu, a tabliczki z informacją często były niszczone. Tłumaczy, że teren między rampami został zasypany piaskiem, aby nikt tam nie jeździł (żeby nie dochodziło do wypadków na placu budowy, bowiem to wykonawca odpowiada za bezpieczeństwo), a działanie to nie uszkodziło obiektu i po zakończeniu prac skatepark będzie doprowadzony do poprzedniego stanu.

Instalacja p.poż. nie była przedmiotem umowy - to odrębne zlecenie, które udzielono wykonawcy w trakcie realizacji głównego zadania - odpowiada Tomasz Kowalczyk, dyrektor Departamentu Rozwoju. - PFU wskazuje wytyczne funkcji, jakie ma pełnić obiekt czy pomieszczenia, sugeruje pewne rozwiązania. Tutaj sugerowano, aby źródłem ciepła było odnawialne źródło energii - zaproponowano "paleciak". Wykonawca był zobowiązany zrobić dokładną dokumentację projektową i wybrał sobie pompę ciepła i to jego sprawa, czy wyda na to mniej, czy więcej pieniędzy, bo ma konkretną cenę w zamówieniu, która jest ryczałtem - dodał T. Kowalczyk, która zapewnia, że wykonawca ma czas do końca sierpnia i po tym terminie będą naliczane kary. - Jest to teren budowy, dostępny wykonawcy 24 godziny na dobę, warunki pogodowe nie stanowią przeszkody, więc może się sprężyć i przesunąć tam odpowiednią ilość ludzi - dodał przedstawiciel Urzędu Miasta.

Twoja reakcja na artykuł?

5
17%
Cieszy
1
3%
Dziwi
1
3%
Nudzi
6
20%
Smuci
0
0%
Złości
17
57%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

To dzieje się naprawdę!

Posłanka Czernow o budżecie państwa

Remont Drzymały – będą zmiany w organizacji ruchu

Komentarze (20) Dodaj komentarz

~Człowiek koń 8-08-2019 11:09
Jarosław Kaczyński osobiście powinien tu przyjechać i Próżniaka bić linijka po łapach. Miernoty i nieudacznicy rządzą miastem!! Dlaczego nie wybraliśmy senatora Mroza? Tylko pod skrzydłami PiS miasteczka powiatowe przeżywają rozkwit i stają się lokalnymi potęgami!! JG to dalej czerwona kotlina gdzie wrogowie ojczyzny mają się dobrze.
~Taa 8-08-2019 16:52
do: ~Człowiek koń (11:09)
Nie wiem czy wiesz ale Kaczyński nie lubi koni.
~Juliusz 8-08-2019 12:17
Przy Lubańskiej jest również basen - straszydło tamtego rejonu Cieplic. Nim też powinny się zająć władze miasta.
~ 8-08-2019 20:50
do: ~Juliusz (12:17)
Tak? A za co? Sprawdź sobie na stronie miasta jakie jest zadłużenie...
~? 9-08-2019 19:27
do: ~ (20:50)
a skad te długi?pinidzy nie ma i nie będzie..
~ 10-08-2019 7:33
do: ~Juliusz (12:17)
Oczywiście że tak , oczywiście jak już nieistniejącymi w sobieszowie,rakietnica,wojskowy na zabobrzu.W tym są dobrzy.
~wer 8-08-2019 12:50
Pan Łukasz chyba nie ma kontaktu z rzeczywistością. Po to wygrał przetarg według którego ma zrobić to co jest zapisane w SIWZ za kwotę X w terminie Y, żeby to zrobić i zarobić... A tu tłumaczy się jak "potłuczony" ze swojej niekompetencji... A ta pompa ciepła zamiast peleciaka to kpina? Może zamiast boiska zrobi kort i zaprosi cyganów na konsultacje, po których zamiast budynku socjalnego postawi kontener?
~^^^^ 8-08-2019 17:42
do: ~wer (12:50)
Zapraszam na Lomnicka Pan Parys miał zrobić A a zrobił B i jest ok
~ 8-08-2019 13:34
Taka rzeczywistość w "czerwonej kotlinie". Remonty dróg nagminnie z obsuwami, teatr miał być wyremontowany do końca zeszłego roku, a już mamy sierpień, stadion na złotniczej też był chyba grubo ponad rok dłużej remontowany jak zakładały pierwotne plany, a po oddaniu wystarczyło trochę większego deszczu, żeby płyta głównego boiska zamieniała się w staw i trzeba było poprawiać odwodnienie, termy cieplicki też miały chyba kilka terminów oddania, zameczek na Zabobrzu od prawie ośmiu lat nie może doczekać się remontu itd. itp. Tylko nowe markety powstają tutaj jak grzyby po deszczu bez opóżnień.
~Pruderia i Szyk 8-08-2019 18:12
do: ~ (13:34)
Bo grzyby po deszczu budowane i zarządzane są przez firmy z kapitałem, a nie przez partyjniaków korytowców łakomych na każdą kopertę.
~Ko 8-08-2019 18:44
Proszę nie przesadzać z tym opóźnieniem na inwestycjach bo przy złotniczej wykonali świetne boisko ze sztucznej trawy i nie można zrzucać winy na Zamawiajacego że trafił się marny wykonawca na jakieś innych inwestycjach.
~ 8-08-2019 19:06
do: ~Ko (18:44)
Czytaj ze zrozumieniem. We wpisie wyżej nie chodziło o remont bocznego boiska na stadionie przy Złotniczej tylko głównego. Było opóźnienie remontu, wcale nie małe i złe odwodnienie płyty głównego boiska, które trzeba było w 2016 roku poprawiać.
~f-a 10-08-2019 7:39
do: ~Ko (18:44)
W Karpaczu ta sama firma wybudowala b.ladny stadion ze zgrabnymi trybunami Ten nasz na złotniczej to chyba jakiś praktykant projektował.
~spoko 8-08-2019 21:24
Nie wybraliśmy senatora Mroza,ponieważ jest nieudacznikiem.Brak współpracy między partiami i zawiść.W tym przypadku nawet wszechwielki Prezes jest malutki.Czerwona Dolina rządzi się swoimi prawami.Tak trzymać.hehe
~f-a 10-08-2019 7:45
do: ~spoko (21:24)
Chyba jest zupełnie odwrotnie.Przypomnij sobie debatę Luzniaka z Mrozem.Luzniak co chwilę prostackie docinki w stronę Mrożą to że kawaler,to że nie ma dzieci i dla tego Jelenia się wyludnia.Chwalul się powstającym single trackami a jaki efekt i kto tam może jeździć każdy widzi.
~ 8-08-2019 23:12
był taki film-" Co mi zrobisz,jak mnie złapiesz ?"-podaję tę formułę do przemyślenia tym osobom,które zabierają głos niemerytorycznie-Czerwona Kotlina nie bez przyczyny jest nazywana Czerwoną Kotliną,a nie np.Kotliną Jeleniogórską.
~Zzz 9-08-2019 17:55
Jak dla mnie to wielka kpina pracę maja się niby zakończyć do września zostało trochę ponad dwa tygodnie czasu. O godzinie 16 na placu budowy widać tylko ciecia. Wykonawca się tłumaczy, że to że tamto, wygrał przetarg oferując najniższa cenę remontuje stary zaniedbany obiekt czego się spodziewał. Jak ma tam posłać wiecej ludzi musi im zapłacić za chwilę pier...nie to wszystko bo stwierdzi że nie zarobi. A temat skateparku zablokowanego na wakacje śmiech wogole sam ten skatepark masakra ktoś to widział z bliska, wszystko dziurawe wręcz się rozpada. Ale rodzice z dziećmi zdają się tego niewidziec i tak nie ma szans na coś lepszego trzeba się cieszyć z tego co jest puki jest. Miasto ma na nas wszystkich wywalone robią co chcą śmieją się z nas z wykonawcy że wszystkich, a jak coś odpowiedzialnego za cokolwiek brak. Błędna dokumentacja wina wykonawcy a urzędnicy pewnie wogole nic nie widzieli i nic nie słyszeli.
~Ryś1967 10-08-2019 0:50
Najniższa oferta. Nic dodać, nic ująć. Typowy prywaciarz. Długo, tanio i byle starczyło na ratę za BMW.
~Kruk 11-08-2019 17:26
Stadion jest robiony tak samo jak ciepłociagi dla Eco, totalna żenada!!!
komentarz usunięty
~DIAGNOZA 12-08-2019 6:45
odpowiedź na usunięty komentarz
A co ty Mesjasz jakiś.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Dyktando z "ucztą zmysłów"

KARR: Następny nabór wniosków o dopłaty w sierpniu

Oświetlenie pod kontrolą

Zakup używanego samochodu. Co z jego ubezpieczeniem?

Szpital na krawędzi!

Sonda

Rząd przyznaje, że pomimo 500+ dzietność spada. Czy to świadczenie zlikwidować?

Oddanych
głosów
1192
Tak
59%
Nie
37%
Nie wiem
4%