MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 10 lipca
im. Amelii, Antoniego, Filipa

Srogie kary za foliowe opakowania

Wiadomości: Jelenia Góra
Poniedziałek, 29 października 2007, 0:00
Aktualizacja: Poniedziałek, 29 października 2007, 12:09
Autor: TEJO
Fot. Archiwum
Czy Jelenia Góra dołączy do miast, w których obowiązuje zakaz pakowania towarów w torebki z sztucznego tworzywa?

Uchwałę, która zakazuje używania przez placówki handlowe foliowych zrywek i innych tego typu opakowań, przejęła rada miasta Łodzi. Sklepikarzowi, który wbrew literze prawa miejscowego będzie pakował sprzedawane produkty w folie, grozi surowa grzywna. Nawet do czterech tysięcy złotych.
Jednocześnie wprowadzono działania promujące zastosowanie ekologicznych opakowań z papieru.

Rajcy zdecydowali o tak drastycznym ograniczeniu ze względu na troskę o środowisko naturalne. Łódź jest jednym wielkim „wysypiskiem” rozmaitych woreczków i toreb foliowych, wyrzucanych beztrosko przez mieszkańców. Tworzywo sztuczne rozkłada się na łonie natury nawet 400 lat – argumentowali radni zgadzając się na ograniczenie w użytkowaniu folii. Pomysłodawcą uchwały był wiceszef tamtejszej rady.

Łódzkie prawo stało się precedensem. Z zamiarem zastosowania takiego samego rozwiązania noszą się samorządy w innych miastach. Czy jest wśród nich jeleniogórski?
– Z treścią uchwały zgadzam się w zupełności. Nie widzę przeszkód, aby podobną uchwałę, co do treści przyjęła Rada Miejska naszego miasta. Zanim jednak to nastąpi – prócz wydania stosownych opinii dotyczących zgodności z prawem - uważam, że dobrze by było z uwagą przyjrzeć się, jak będzie taka uchwała funkcjonowała – odpowiada nam Hubert Papaj, przewodniczący rady miejskiej.

Kiedy czytał jej treść, sam znalazł możliwość obejścia tego prawa, a jak podkreśla – nie zależy mu na tworzeniu martwego prawa. – Przykładowo wg uchwały torby muszą być wydawane nieodpłatnie. Uważam, iż wiele sklepów w rachunku umieści zapis, że koszt toreb foliowych wynosi niezależnie od ich ilości wydanej klientowi 1gr. Nikt nie będzie z kupujących oponował przeciwko takiej cenie a już spowoduje to, że nic się nie zmieni w wydawaniu toreb jednorazowych – argumentuje szef jeleniogórskich rajców.

Dodaje, że jeśli będzie ona dobrze funkcjonowała w Łodzi czy też Warszawie, która przymierza się do podobnego kroku, jeleniogórscy radni bogatsi o doświadczenie tych miast podejmą taką samą uchwałę, modyfikując jej pierwotną treść zapisami, których konieczność wymusi rzeczywistość jej stosowania.

Kłopot z workami foliowymi w Jeleniej Górze nabiera niepokojących rozmiarów. Widać to zwłaszcza wiosną po roztopach, kiedy sąsiedztwo nie tylko wielkich sklepów tonie w opakowaniach z sztucznego tworzywa.

Sonda

Czy radni powinni przegłosować taką uchwałę?

Oddanych
głosów
115
Tak. Jak najszybciej.
59%
Powinni poczekać, aż sprawdzi się w innych miastach.
26%
To zupełnie niepotrzebna uchwała.
15%

Ogłoszenia

Czytaj również

Otwarto Dom Modlitwy w Łomnicy

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Mobilizacja przed II turą

Komentarze (24) Dodaj komentarz

~Pamiętajcie 29-10-2007 7:30
Jedynym godnym kandydatem na radnego w naszym mieście jest kandydatura Pana Ryszarda Rawskiego – wielootniego ciepliczanina, doskonałego zarządcę, wspaniałego fachowca, uczciwego do bólu człowieka, wszechstronnie wykształconego, obytego towarzysko, przystojnego, kulturalnego. Bardzo podoba się kobietom. Startował kilkakrotnie do sejmu i samorządu. Na razie bez rezulatatu. Dajmy mu szansę. To ideał. Absolwent liceum Norwida, wspaniale wypadł na zjeździe absolwentów. Takich ludzi nam potrzeba!
~irek 29-10-2007 8:09
będzie to przełomowa uchwała Rady popieram
~mela 29-10-2007 8:17
Popieram . Doskonały pomysł !!!!.
~Rudebwoy 29-10-2007 8:48
Tyle, że te papierowe torby sie szybciej rozwalają czyż nie?
~do Pamiętajcie 29-10-2007 8:52
Odpuść sobie, to jest już nudne, następny pcha się do koryta. Już lepiej napisz co zrobił dla JG?
~gemba 29-10-2007 9:04
Czy Cię już tak naprawdę pogrzało, razem z tym swoim Rawskim ? Dopisujesz się gamoniu prawie do każdej informacji. Wpisz się jeszcze w artykule o gęstej mgle , która utrudnia jazdę . Może i na nią Twój Rawski poradzi . Wypałujcie się nawzajem i dajcie sobie już spokój. Jak z niego taki ideał , to dlaczego jeszcze nie został nigdzie wybrany ?
~do Pamiętajcie 29-10-2007 9:32
Jeśli Pan Ryszard to były pracownik AE to ... zwyczajnie te słowa są kłamstwem.
~do Pamiętajcie 29-10-2007 9:44
Co jest Rawski już zaczął kampanię wyborczą ? Wszyscy którzy możecie na ziemi i w nibie brońcie nas przed takimi kandydatami !!! Pomysł fajny odnośnie Uchwały, Tesco już się chwali ekologicznymi reklamówkami :–)
~monia 29-10-2007 10:18
jestem za papierowymi torbami duzymi jak w stanach doskonały pomysł poza tym moze ludzie naucza sie nosic normalna reklamówke przy sobie i do niej pakowac a nie wynosic ze sklepu 100 foliówek :/
~poprawka 29-10-2007 11:17
"Rajcy" ...?
~poprawka 29-10-2007 11:20
"że koszt torb foliowych"...?
~Ss 29-10-2007 11:32
to teraz np.mięso znowu będzie pakowane w papier?coś mi to przypomina
~jak najbardziej ZA 29-10-2007 11:40
Popieram pomysł, ale poza planami na przyszłość, nie warto już teraz zacząć akcji uświadamiającej ludzi w kierunku używania mniejszej ilości foliowych toreb. Przerażajace jest, że ludzie robiący naprawdę duze zakupy w sklapach, pakują je wszystkie do ogromnej ilości foliówek. Przecież duże zakupy raczej planuje sie wczesniej, jeśli tak to weźmy ze sobą torby z domu. Przyznam się, że zupełnie niedawno robiłam podobnie, ale opanowałam się i teraz zdarza mi sie to sporadycznie. Staram się mieć zawsze jakąś mocniejszą reklamówkę w torebce. Można!!!!!!
~ekologicznie = zdrowiej 29-10-2007 14:04
A ja polecam wszytkim troche drozsze,ale za to najbardziej wytrzymale i na dlugi czas torby lniane:)Sa jak najbardziej ekologiczne,pakowne i dobrze sie je trzyma,poza tym nie wbijaja sie w reke.Co do workow foliowych,to popieram,bardzo dobry pomysl.Jako ciekawostke podam wam,ze w Niemczech planowane jest w ramach ochrony srodowiska pobieranie oplat za jednorazowe papierowe torebki w piekarniach:( koszt jednej to 7 centow.Oczywiscie ruszyly juz listy z podpisami przeciwko temu pomyslowi,bo tutaj za papierowe jak i plastikowe odpady kazdy musi placic co miesiac niemale kwoty,wiec po co placic dwa razy za to samo...
~Do"rudebwoy" 29-10-2007 14:22
Czterystu lat nie wytrzymaja...
~jelgór 29-10-2007 15:58
Fajna uchwała, tylko że nielegalna. Jelenia Gora to nie państwo, zeby sobie uchwalało, jakie torebki obowiązują. Podobnie nie może zdecydowac o ruchu lewostronnym czy własnej walucie. Trybunał obali te uchwalę łódzką na 100 proc.
~można? można! 30-10-2007 1:31
a ja zacząłem chodzić do tesco z plecakiem i wszystko pakuję do niego. nie biore tych wstrętnych foliówek. jestem jak najbardziej za!!!!
~marek1944 30-10-2007 20:34
Jestem za likwidacją toreb plastikowych.Przykład do naśladowania: IKEA[wide Wrocław].Można kupić za małe pieniążki torbę[pojemną] wielokrotnego użytku lub torbę papierową za kilkadziesiąt groszy [cena zależna od pojemności].Papier ulega biodegradacji. I po problemie.Trzeba tylko chcieć.Papiernie w kotlinie miałyby co robić. Kto jest za takim rozwiązaniem?
~halina 30-10-2007 21:12
póki co klientowi należy się opakowanie na drobne zakupy i koniec !bez łaski! parę lat temu większość była oburzona jak sprzedawca powiedział, że nie ma tzw.zrywki.Ludzie do ekologicznych rozwiązań wam śpieszno??? zacznijmy więc od zwykłego,prostego recyklingu!! bo w sprawie reklamóweczek to tylko właściciele małych sklepów,sklepików dostaną najwięcej!ja np jeżeli sprzedawca nie ma dla mnie opakowania na zakupy u niego zrobione ,zostawiam na ladzie mówiąc powodzenia
studentka 30-10-2007 21:41
Ja jestem jak najbardziej za wydaniem zakazu. Sama od kilku miesięcy używam płóciennych siatek. Czasem tylko niestety mam spięcia z paniami kasjerkami w tesco itp. sklepach, które pomimo, że proszę aby nie pakowały moich zakupów w zrywki dalej to robią... Atmosfera robi się gęsta gdy na ich oczach przepakowuję jednak ten towar do siatek, ale jestem konsekwentna - świat bez reklamówek zawieszonych na drzewach po wichurze nad wysypiskiem śmieci wygląda znacznie lepiej...:)
~sklepikarz 30-10-2007 23:19
Ciekawe, który radny ma w rodzinie producenta, lub przetwórcę makulatury? Ile będzie kosztowała taka torba z papieru? Jeśli będzie towarem obowiąkowym - to pewnie jej cena zbliży się do ceny torby tekstylnej. Co oznacza zakaz stosowania opakowań foliowych? Kapustę kiszoną i krewetki też trzeba będzie ładować do torebek papierowych?
~&7 31-10-2007 21:47
Małe torby foliowe na mięso, owoce, warzywa powinny zostać. Papierowe - są jak najbardziej ekologiczne, ale i drozsze dla sprzedawcow, a co gdyby za każda reklamówke placic 15 groszy - w koncu to wydatek niewielki, ale po kilku razach malooplacalny i wieksza liczba kupujacych pamietalaby zeby reklamówke miec przy sobie. Poza tym torby ekologiczne - wielokrotnego uzytku, z logo czegokolwiek - tj. siatka z kółkami za PRL-u.
~śmieszą mnie ... 1-11-2007 0:11
śmieszą mnie te dywagacje na temat foliowych "zrywek" .... Jak to się ma do 500 mln zniczy rocznie (tylko w skali Polski) w plastikowych formach?!! do ton! plastikowych kwiatów (brrr...), do plastikowych zabawek, naczyń, mebli, itp. itd. Może raczej pomyśleć o sposobach recyklingu ...
studentka 2-11-2007 22:48
A mnie to nie śmieszy. Zniczy używam tych samych już kilka lat, wymieniam tylko wkłady - na plastikowe formy nie mam wpływu niestety. O recyklingu chętnie pomyślę w szerszym gronie.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Sytuacja w spółce Sanikom

Finisz kampanii z Grzegorzem Schetyną

Jest pomnik przyrody

Euroregion zabytkowym rowerem – minęło 20 lat

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
142
Tak
44%
Nie
44%
Nie wiem
12%