MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Poniedziałek, 10 sierpnia
im. Borysa, Wawrzyńca

Środowiskowy Dom Samopomocy prawie gotowy

Wiadomości: Jelenia Góra
Środa, 14 września 2016, 14:41
Aktualizacja: Czwartek, 15 września 2016, 8:09
Autor: Robert Czepielewski
Fot. Robert Czepielewski
Placówka dla osób chorych psychicznie wkrótce rozpocznie działalność. Na dzisiejszej (14.09) konferencji prasowej prezydent Jeleniej Góry Marcin Zawiła poinformował, że pierwsi uczestnicy zajęć w tym domu środowiskowym zostaną przyjęci 1 grudnia.

Środowiskowy Dom Samopomocy dedykowany jest osobom przewlekle psychicznie chorym z Jeleniej Góry. Obiekt przygotowano dla 30 uczestników. Zajęcia będą prowadzone od poniedziałku do piątku przez 8 godzin dziennie. Decyzję kierującą do ośrodka będzie wydawał Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Jeleniej Górze, w oparciu o złożony wniosek oraz dokumenty o stanie zdrowia ogólnego i psychicznego.

Obecnie na terenie Jeleniej Góry mieszka 3,5 tysiąca osób, które leczą się na choroby psychiczne. Część z nich korzysta z warsztatów terapii zajęciowej, a inni uczestniczą w zajęciach Zakładu Aktywności Zawodowej. Jednak…
zauważa że:
- Środowiskowy Dom jest brakującym ogniwem dla osób z zaburzeniami psychicznymi między „WTZ” a „ZAZ”. Stworzony jest właśnie dla tych, którzy ze względu na swoją chorobę nie mogą podjąć żadnej pracy i muszą pozostawać pod całodzienna opieką – mówi Sylwia Myślicka główny pomysłodawca tego projektu.

W związku z tym, że Środowiskowy Dom Samopomocy dla Osób Chorych Psychicznie nie jest instytucją miejską, został rozpisany konkurs dla jednostek i organizacji pozarządowych, które mają doświadczenie w prowadzeniu takiej działalności i które wyrażą zainteresowanie kierowaniem tego ośrodka.

ŚDS zabezpieczony jest w środki finansowe na grudzień w kwocie 35 tys. zł. Wyłoniony w drodze konkursu operator, będzie składał wnioski o dalsze finansowanie z Urzędu Wojewódzkiego. Według zapewnień Wojciecha Łabuna, dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Jeleniej Górze, te pieniądze będą.

Obecnie trwa jeszcze doposażanie obiektu i urządzanie gabinetu rehabilitacyjnego. Koszt przeprowadzonych prac, na różnych etapach rewitalizacji obiektu, wyniósł 1100 000 zł.
W kosztach partycypowało miasto Jelenia Góra, Urząd Marszałkowski i Urząd Wojewódzki we Wrocławiu.

Środowiskowy Dom Samopomocy dla Osób Chorych Psychicznie mieści się na terenie jeleniogórskiego MOPS-u.

Ogłoszenia

Czytaj również

Narodziny gnu białobrodych we wrocławskim zoo

Siatki mają chronić karkonoskie murawy

Czytelniczka: drogo i brudno

Komentarze (4) Dodaj komentarz

~gluś 14-09-2016 15:14
bardzo potrzebna placówka :) zamiast projektów za miliony na szkolenia o szkoleniach, debaty o debatach takich placówek powinno powstawać wiele i tu niech się wykazują wolontariusze, którzy chcą pomagać a nie działać jedynie w ramach kolejnych projektów za ciężkie miliony, dobrze że kończy się źródełko publicznych środków na pseudo działania i wreszcie pozostanie jedynie wsparcie systemowe tak bardzo potrzebne osobom z niepełnosprawnością i ich opiekunom
~ 14-09-2016 18:56
dobry pomysł wolontariusze, ale tylko dorośli bo młodzież w tych godzinach jest akurat w szkole :(
~zaboberek 14-09-2016 20:47
"W związku z tym, że Środowiskowy Dom Samopomocy dla Osób Chorych Psychicznie nie jest instytucją miejską" i "W kosztach partycypowało miasto Jelenia Góra, Urząd Marszałkowski i Urząd Wojewódzki we Wrocławiu." Wobec powyższego,to czyj jest ten ośrodek jak nie Miasta?
~w spr. miejsc 14-09-2016 21:45
Bardzo proszę o przyjęcie w poczet pacjentów Pana Antoniego M. Po przyjęciu tego Pana na pewno wpłynie od zainteresowanego podanie z uzasadnieniem.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Stalowe rumaki w Karpaczu

Trwa akcja odkażania gminnych placówek

Skalne ławki pod Szrenicą

Dla komfortu pasażerów

Porównaj ceny z Jelonką.com

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
281
Tak
38%
Nie
57%
Nie wiem
5%