MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Środa, 23 września
im. Bogusława, Linusa

Środowiska twórcze: wspólny spektakl pomysłem na integrację

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Środa, 6 października 2010, 7:59
Aktualizacja: 8:00
Autor: Gabi
Fot. Gabi
Agata Szmigrodzka instruktorka tańca w MDK Muflon, zorganizowała spotkanie adresowane do artystów i twórców sztuk wszelakich. Prelekcja i debata dotyczyły integracji środowiska twórczego, a raczej jej braku.

Pomysłodawczyni debaty zatytułowanej "Spotkanie - nie - na szczycie" przedstawiła swoją wizję wspólnego działania oraz napiętnowała procesy tj. wrogość wśród regionalnych artystów, brak chęci lub umiejętności współpracy, a także kompleks prowincji.

Podając swoje postulaty, przemyślenia A. Szmigrodzka co chwilę podkreślała, że ona nie jest stąd i stoi jakby z boku „naszego” twórczo-artystycznego światka. Podkreślała stanowczo, że ważna jest całościowość, wielość w jedności, spójna różnorodzajowość.

Zwróciła uwagę zgromadzonych na rzecz powszechną, jaką jest unifikacja i multimedializacja współczesnego świata. Marzy jej się środowisko twórcze, które byłoby spójne i inspirowało się nawzajem. Proponowała, aby na różnego rodzaju imprezy nie zapraszać wielkich gwiazd z zewnątrz, a korzystać z umiejętności ludzi, którzy żyją i tworzą w naszym regionie.

Agata Szmigrodzka zaproponowała podczas prezentacji także, aby nie iść w stronę warsztatów, które maja na celu uczenie, ale wejść w proces twórczy, którego efektem byłby pewnego rodzaju spektakl. Marzy jej się wystawienie wielkiego widowiska, które pokazałoby, że miejscowi twórcy potrafią się zrzeszyć i wspólnie działać.

Spektakl ten miałby być wielodziedzinowy, nastawiony na równorzędność dziedzin. Po prezentacji przemyśleń pani Szmigrodzkiej doszło do krótkiej rozmowy pomiędzy uczestnikami spotkania. Komentowali, co usłyszeli wcześniej oraz wyrażali swoje opinie dotyczące pomysłu wystawienia spektaklu i swoich zawodowych doświadczeń. Generalnie zgromadzeni byli za kolejnym spotkaniem, na którym można by było podyskutować oraz wypracować jakiś pomysł.

Godzina rozpoczęcia (13) nie sprzyjała rozmowie w dużym gronie podczas tego potrzebnego spotkania. Okazało się także, że większość osób, które dostały zaproszenie nie przyszło. Nie przyjechali także Czesi, na których liczyła prelegentka. Co wyjdzie z pomysłów i marzeń, nie wiadomo. Może doczekamy się wielkiego kulturalnego wydarzenia, a może próby spełzną na niczym. Pewne jest natomiast to, że kolejne spotkanie odbędzie się za dwa tygodnie w Galerii MDK Muflon. Będziemy z zaciekawieniem śledzić rozwój tego przedsięwzięcia.

Ogłoszenia

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Na finał Silesii Sonans Robert Bachara

"W Góry Serca" z Leszkiem na Śnieżkę

Do miejskiego autobusu tylko ze złożoną hulajnogą

O wędrówce ludów

Teatr Odnaleziony zaprasza na premierę spektaklu  

Dwie dziewczyny pobiły i okradły 15–latkę  

"Skarb" Solidarności ukryty w Komarnie zostanie wydobyty

Ponad 716 tys. zł na wymianę źródeł ciepła

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
787
Tak
24%
Nie
72%
Nie wiem
4%