MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 14 sierpnia
im. Maksymiliana, Alfreda

Sprzedaż i używanie fajerwerków pod lupą policji i straży miejskiej

Wiadomości: Jelenia Góra/region
Sobota, 29 grudnia 2012, 8:54
Aktualizacja: 8:57
Autor: 112
Fot. Archiwum
Jak co roku w okresie świąteczno–noworocznym nie brakuje amatorów chętnych do postrzelania petardami i fajerwerkami. Z takich atrakcji najczęściej korzystają nieletni, dlatego jak co roku policjanci i strażnicy miejscy prowadzą kontrole i sprawdzają czy osoby handlujące przestrzegają przepisów w zakresie obrotu materiałami i wyrobami pirotechnicznymi. Funkcjonariusze przypominają, że taka działalność wymaga zgłoszenia, a sprzedaż tych materiałów nieletnim jest przestępstwem.

- Zgodnie z przepisami osoba, która sprzedaje wyroby pirotechniczne wyłączone spod koncesjonowania może odpowiadać przed sądem za co grozi jej kara grzywny, kara ograniczenia wolności albo kara pozbawienia wolności nawet do lat 2 – ostrzega podinsp. Edyta Bagrowska, oficer prasowy Komendy miejskiej Policji w Jeleniej Górze.

Przypomina również, że dla zwiększenia bezpieczeństwa mieszkańców województwa dolnośląskiego na początku grudnia br. wojewoda wydał zakaz używaniu materiałów i wyrobów pirotechnicznych, który obowiązuje do 10 lutego 2013 roku.
- W tym okresie szczególną uwagę policjanci zwracają na osoby, które sprzedają fajerwerki nieletnim, ale również zwrócą uwagę na przestrzeganie innych przepisów – informuje podinsp. Edyta Bagrowska. Ustawa o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi (art. 37) mówi, że kto sprzedaje wyroby pirotechniczne, wyłączone spod koncesjonowania lub broń, a na posiadanie której nie jest wymagane pozwolenie, osobom niepełnoletnim, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Przypomnijmy, że dystrybucja materiałów pirotechnicznych obwarowana jest też innymi przepisami prawa. Działalność gospodarcza w zakresie obrotu materiałami pirotechnicznymi, wyłączonymi spod koncesjonowania może być prowadzona na podstawie "Wpisu do rejestru przedsiębiorstw" lub w przypadku osób fizycznych - wpisu do ewidencji działalności gospodarczej. Prowadzenie tego typu działalności handlowej bez wymaganego zgłoszenia jest wykroczeniem – dodaje Edyta Bagrowska.
Ze słonymi konsekwencjami muszą się również liczyć osoby, które nieostrożnie obchodzą się z materiałami pirotechnicznymi. Poza utratą zdrowia takie zachowanie zagrożone jest bowiem karą aresztu, grzywny lub nagany.
- W drastycznych przypadkach, kiedy zostaną wyczerpane znamiona przestępstwa sprowadzenia bezpośredniego niebezpieczeństwa zdarzenia zagrażającego życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, sprawca musi liczyć się z karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8 – informuje rzecznik policji.
Dlatego policja apeluje by nie odpalać petard czy fajerwerków po alkoholu.
- Podczas odpalania petard, fajerwerków zawsze należy przestrzegać instrukcji użycia. Nigdy nie wolno używać materiałów pirotechnicznych niezgodnie z przeznaczeniem oraz w miejscach, w których ich użycie może zagrozić życiu i zdrowiu ludzi lub sprowadzić pożar – dodaje podinsp. Edyta Bagrowska.

Ogłoszenia

Czytaj również

Wypadek w Radomierzu

Stalowe rumaki w Karpaczu

Dobra męska moda wcale nie musi być droga

Komentarze (14) Dodaj komentarz

~ 29-12-2012 10:42
wojewoda wydał zakaz a wczoraj w Cieplicach napierdzielali ile wlezie , SM-oczywiście BRAK
~Co z tego 29-12-2012 10:48
I co z tego ,że obowiązuje zakaz używaniu materiałów i wyrobów pirotechnicznych do 10 lutego 2013 roku. Jak SM jest bezradna i nie potrafi lub nie chce wyegzekwować tego zakazu. Młodzież i dzieciarnia w biały dzień na ulicy w centrum potrafi rzucić petardę pod nogi. Tak potrafią bawić się nawet kilkanaście minut. I co? Ano nic. Straż Miejska nie jest w stanie nic zrobić
rymcycymcy 29-12-2012 12:21
Dopiero na Walentynki będzie można sobie ...strzelić ?! :) ...dziwne ! :)
~ojej straszn 29-12-2012 12:36
a ona już się tak na tym zna, że hej.
~małolat 29-12-2012 17:15
a niech napierdzielają poto ktoś wymyślił te petardy według mnie to SM ma tu mało do gadania nikomu krzywda sie nie dzieje może niedługo będzie zakaz strzelania na sylwestra hehe :)
~ 29-12-2012 17:40
Zdaje się, że jakiś czas temu wydano zakaz sprzedaży fajerwerków w miejscach, gdzie jest dużo ludzi (m.in. centra handlowe, hipermarkety. itd). Zagrożenie wybuchem w takim miejscu jest duże, skutki paniki mogą być katastrofalne! I co? Ktoś się przejął?
~ 29-12-2012 17:44
Zdaje się, że jakiś czas temu wydano zakaz sprzedaży fajerwerków w miejscach, gdzie jest dużo ludzi (m.in. centra handlowe, hipermarkety. itd). Zagrożenie wybuchem w takim miejscu jest duże, skutki paniki mogą być katastrofalne! I co? Ktoś się przejął?
~Ttr 29-12-2012 20:21
Hołota, prymityw nie rozumie że większość nie chce słuchać bezsensownych wybuchów. Jedynie kary mogą to zmienić.
~ 29-12-2012 21:20
Karac i jeszcze raz karac ta holote ktora za ostatni grosz kupuje faierwerki i bezsensownie ostatni groszwypuszczaw powietrze .A potem na portalach skarzy sie jaka to bida i nie ma co jesc,Czlowiek ktory ma troche oleju w glowie nie wydaje bezsensownie pieniedzy,a jezeli juz to szczela tylko w sylwestra o 24 a holota cale dni doputy ,,pare groszy jest".
~ 29-12-2012 23:52
szczela
~WSTYD 30-12-2012 17:01
Nie chce słuchać wybuchów tego ... śmierdzącego! OD kilku dni już strzelają i nic sobie nikt z zakazów nie robi. Koszmar, co przeżywają zwierzęta, ale o tym już wszyscy zapomnieli! WSTYD!!!!
~wucczerwonyh 30-12-2012 19:56
Złapać takiego ..., opublikować zdjęcie, nazwisko i wysokość kary którą starzy zapłacili. ZADZIAŁA, jak amen w ćaperzu że zadziała. Następny szczeniak co starzy zapłacą za niego 5.000, będzie miał doope siną przez trzy miesiące. I nawet ustawa o przemocy nie pomoże. ... będzie koncertowy.
~do wuc..... 30-12-2012 23:54
Kto ma ich złapać tylko? powiedz kto?
~kolo1233456 31-12-2012 19:35
he,he to fakt kto ma ich łapać,he,he złapać to mało trza UDOWODNIĆ ,że złapany strzelał... świadkowie.... zdjęcia, potem z tym do sądu, bo Policja przyjmie zgłoszenie, ale OSĄDZA tylko sąd. Kto będzie się w to bawił. Wydali zakaz, ale bez sensu...brak egzekwowania tego przepisu. IDIOTYCZNE

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Informacja wojewody ws. koronawirusa (aktualizacja)

Szybko zapomniany staw?

Most w Pilchowicach pod ochroną!

"Parkingi" (wciąż) na chodnikach

Czytelniczka: drogo i brudno

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
802
Tak
37%
Nie
57%
Nie wiem
5%