MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Sprzedajesz alkohol nieletnim? Stracisz koncesję i zapłacisz grzywnę

Wiadomości: Region
Wtorek, 31 lipca 2012, 8:38
Aktualizacja: 8:41
Autor: Angela
Fot. Organiatorzy
Policjanci apelują do właścicieli sklepów i sprzedawców, aby nie sprzedawali alkoholu nieletnim. Przypominają o sprawdzaniu dowodów tożsamości osobom wyglądającym młodo, a podającym się za pełnoletnie. Ogólnopolska akcja "Pozory mylą, dowód nie", to jeden z elementów działań w walce z alkoholizmem wśród nieletnich.

„Pozory mylą, dowód nie” to ogólnopolska kampania edukacyjna realizowana od 2009 roku przez Komendę Główną Policji i Związek Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego - Browary Polskie.
- Jej celem jest ograniczenie sprzedaży alkoholu małoletnim oraz przeciwdziałanie spożywaniu alkoholu w tej grupie wiekowej. Kampania ma także zwrócić uwagę sprzedawców i świadków sprzedaży w sklepach na terenie całej Polski, że dorosły wygląd kupującego nie oznacza jego pełnoletniości. Cel to zniechęcenie młodych ludzi do kupowania alkoholu i zwrócenie uwagi sprzedawców na problem sprzedaży alkoholu osobom poniżej 18-go roku życia – informują policjanci.

Policjanci przypominają jednocześnie, że obowiązujące w Polsce przepisy prawa zakazują sprzedaży alkoholu osobom, które nie ukończyły 18 roku życia. Łamanie tego zakazu jest przestępstwem. Popełniającemu je sprzedawcy, a także właścicielowi sklepu, grozi kara grzywny, orzeczenie przepadku napojów alkoholowych – nawet wówczas, gdy są własnością kogoś innego, np. hurtowni lub producenta, a także odebranie zezwolenia na sprzedaż lub podawanie alkoholu.

Kampania będzie realizowana do września, do kiedy sprzedawcy mogą się spodziewać kontroli.

Podobnie jak w latach 2009-2011, współorganizatorem tegorocznej edycji kampanii „Pozory mylą, dowód nie” jest Komenda Główna Policji.

Ogłoszenia

Czytaj również

Bilety MZK też podrożeją?

Dużo drożej za śmieci

Drakońskie podwyżki za odpady komunalne?!

Komentarze (23) Dodaj komentarz

CН.W.D.P. 31-07-2012 9:45
ZAKAZAĆ!! PRZEDE WSZYSTKIM ZAKAZAĆ!! W TYM KONTEKŚCIE NIE DZIWI UDZIAŁ W AKCJI KONCERNÓW WARZĄCYCH PIWO, JAKO IŻ OD POCZĄTKU LUDZKOŚCI, CZYLI OD STWORZENIA ADAMA I TEJ MENDY EWY, WIADOMYM JEST, IŻ OWOC ZAKAZANY SMAKUJE LEPIEJ. ZE SŁUSZNEGO WIĘC WNIOSKU KONCERNY WYCHODZĄ, UCZESTNICZĄC W AKCJI ZAKAZYWANIA I POPULARYZUJĄC TYM SAMYM OWOC ZAKAZANY, GDYŻ W TEN SPOSÓB ZWIĘKSZA SIĘ JEGO ATRAKCYJNOŚĆ I POPYT WŚRÓD MŁODZIEŻY. BRAWO!! GŁUPI BY TYLKO MYŚLAŁ, ŻE KONCERNY ROBIĄ SOBIE ANTYREKLAMĘ I DĄŻĄ DO OGRANICZENIA SPOŻYCIA, A WIĘC I SPRZEDAŻY, CZYLI ZYSKÓW. HEHE!!
~do CH.W.D.P. 31-07-2012 9:56
Gdyby nie ta "MENDA EWA" Ciebie by nie było- po Twoim myśleniu widać jakim jesteś przygłupem.
~14sqandal 31-07-2012 10:04
mnie tylko jedno interesuje kto ma w Polsce prawo aby sprawdzac mój dowód , sprzedawca ? no raczej chyba nie , w kinie bileter , no nie wiem zresztą czy zawsze musze miec przy sobie dowód np; na basenie gdzie mam go trzymac , martwy przepis a napic sie piwa majac np; 17 lat to co? wykroczenie to jest czy już kryminal za to. Przestancie się zajmowac pierdołami a weście się za gospodarke za porządek w miescie za lumpów a nie robić jakąs kampanie na rzecz sprzedaży , daremne te ambicje tworzący < Twór taki >
~mako 31-07-2012 10:22
do chwdp-skoncz gimnazjum najpierw,potem sie wypowiadaj. Zgadzam sie z artykulem-powinno bycwiecej prowokacji policji i sluzb-Panie i Panowie-lapac debili i karac
~ 31-07-2012 10:49
DOLNOŚLĄZAK. Takie akcje budzą niepokój. Mojemu znajomkowi, który na Zabobrzu prowadził geszeft monopolowy, przydarzył się tragiczny w skutkach przypadek. Urzędnicy, którzy wymyślili wzniosły cel jakim jest przeciwdziałanie alkoholizmowi oraz wychowanie gówniarzy w trzeźwości, zorganizowali prowokację. Ustawiono smarkacza, który wiedząc że sprzedawca odmówi mu bełta, poprosił menela o dokonanie zakupu. Menel kupił wręczył gówniarzowi alkohol wraz z paragonem. W zamian dostał 2 papierosy. Czujna Straż Miejska była na posterunku. Zwinęła gówniarza z alkoholem i paragonem w ręku, potwierdzającym dokonanie zakupu w określonym czasie i w konkretnym sklepie.
~ 31-07-2012 10:59
Cd. z 10:49. Stróże porządku wraz z gówniarzem wkroczyli do sklepu, informując przerażoną ekspedientkę, że dokonała sprzedaży alkoholu nieletniemu. Sprzedawczyni zaprzeczyła. Smarkacz, prawie płaczliwym głosem przekonywał że alkohol sprzedała jemu - parę minut temu - ta ekspedientka. Strażnicy - mając w ręku paragon, alkohol oraz gówniarza zatrzymanego przed monopolowym - przystąpili do tzw. czynności biurokratyczno-służbowych. Cdn.
~ 31-07-2012 11:10
Cd. z 10:59. Od tego momentu datuje się tragedia właściciela monopolowego. Utracił koncesję. Zamknął geszeft. Około miesiąc po tym wydarzeniu funkcjonujący - po sąsiedzku sklep spożywczy - rozpoczął sprzedaż alkoholi. Ten spożywczy wcześniej alkoholu nie mógł sprzedawać, gdyż osiedlowy czynnik społeczny - w ramach dbałości o trzeźwość mieszkańców - sprzeciwiał się aby koncesje miały dwa sąsiadujące ze sobą sklepy. DOLNOŚLĄŚLĄZAK
~ 31-07-2012 11:17
Oj, jakie to smutne..ktos sie poznal na CHWDP i bluzga na biednego czlowieka. On zaraz sie tu odezwie jako VIKUSIA Z NIEMIEC, by wymusic teksty o Adolfie, Holocauscie i tym podobne. A potem siedzi w szpitalnym wozeczku i zaciera lapy. Ludzie, zanim napiszecie do Vikusi, przeczytajcie 10 razy post. Bezczelneie glupie odzywki pochodza od CHWDP, ktoty nieraz przybiera damska postac umyslowego transwestyty i pisze do was jako Vikusia z Niemiec. jakie to chore. Podobne hocki-klocki uprawia na NK i innych fejsbukach. Chory na glowe, czy nogi?
~ 31-07-2012 11:32
Cd. z 11:10. Ustawę o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi wymyślono i wprowadzono ok. 40 lat temu. Przez długi czas była martwym zapisem. Wdrożono ja głównie po to ażeby zlikwidować spożywanie alkoholu w socjalistycznych zakładach pracy. Współcześnie wykorzystywana jest przez urzędników do różnych celów. Można - przy umiejętnym jej użyciu - zniszczyć prowadzącego działalność gospodarczą. Ta ustawa nie likwiduje problemu spożywania alkoholu przez nieletnich. Tego wyeliminować się nie da zapisami normatywnymi. Z funkcjonowania tej ustawy ma radochę - przede wszystkim - magistrat. Za koncesje pobiera znaczna kasę. Warto się zorientować jak te pieniądze są wydawane. DOLNOŚLĄZAK.
~ŁOJEZU...... 31-07-2012 11:45
Zamiast tej mendy ewy to dwa adamy być powinny.
~ 31-07-2012 11:46
Zezwolenie a nie koncesję szanowna redakcjo!
CН.W.D.P. 31-07-2012 12:13
9:56 > JA ŻEM JEST WYTWOREM EWOLUCJI, CZYLI POCHODZĘ W PROSTEJ LINI OD MAŁPY. WIĘC NAWET GDYBY NIE BYŁO TEJ MENDY EWY, TO JA I TAK BYM BYŁ. SŁABOŚCIE NA MNIE SIĘ POZNALI, OJ, SŁABO... DO SZKOŁY TRZA WAM JESZCZE... MNIE TU TEŻ KTOŚ DO SKOŃCZENIA GIMNAZJUM SKŁANIA, ALE TROCHĘ GŁUPIO BYM WYGLĄDAŁ-PIĘDZIESIECIOLATEK, SIWY, ŁYSY, NA WÓZKU WŚRÓD DZIECI W GIMNAZJUM... DZIĘKUJĘ, NIE SKORZYSTAM, WYSTARCZY MI WYŻSZE BEZ GIMNAZJUM...
~ 31-07-2012 12:25
Strachy na lachy !!!!! waluje sie ten temat od lat, skutek - zaden. W kolo Macieju.
CН.W.D.P. 31-07-2012 12:27
AJ, NIE!! WYŻSZEGO NIE MAM W TYM WIRTUALNYM WCIELENIU. TU TYLKO ŚREDNIE... WIDAĆ PRZECIEŻ, ŻE ŚREDNIO PISZĘ, ŚREDNIO CZYTAM.
~kola 31-07-2012 14:51
Mam nadzieję, że akcja przemówi do rozsądku właścicielowi pewnego geometrycznego klubu w naszym mieście. Aż niedobrze mi się robi, gdy przychodząc tam ze znajomymi spotykam swoich zataczających się uczniów z pierwszych klas liceum. Wstyd ! Zastanawiam się czy popularność tego klubu wśród moich uczniów nie jest spowodowana właśnie tym, że mogą dostać tam alkohol..
CН.W.D.P. 31-07-2012 16:33
VIKTORIO VAN DEN BERGOWA, CÓŻ TO ZA SŁABA AKTYWNOŚĆ I MIERNY POZIOM WPISU?? CZUJĘ SIĘ NIEDOCENIANY I MARGINALIZOWANY. DOMAGAM SIĘ WRĘCZ WIĘKSZEGO ZAINTERESOWANIA I SZERSZEGO ZWRÓCENIA UWAGI NA MĄ WYJĄTKOWĄ POSTAĆ. WYKONAĆ!!
rymcycymka 31-07-2012 16:45
.. spasiony malolat ..wyglada na doroslego mezczyzne !
CН.W.D.P. 31-07-2012 18:03
ANO, ZAPOMNIAŁEM WYMIENIĆ MEJ TUSZY... :-) A PRZECIEŻ WÓZEK INWALIDZKI PODE MNĄ TRZESZCZY I BLOKOWA WINDA PISZCZY Z PRZECIĄŻENIA. :-)
~ 31-07-2012 20:28
Ogrom zapisów ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi to archaizmy. Niestety ten po-PRL-owski relikt został zmodyfikowany przez przez współczesnych klerykalno-styropianowych. Chwila normalności zapanowała w czasie Euro-2012, gdy przestała obowiązywać jurysdykcja krajowa. DOLNOŚLĄZAK.
~j-23 31-07-2012 21:27
aa ma rację.Wystarczy że małolat podejdzie do jakiegoś stójkowego da mu na piwo,to może mu kupić skrzynkę wódy albo dwie.I zakaz o kant d... rozbić.
~dfs 31-07-2012 23:44
stosować prowokację
~ 1-08-2012 10:20
Ad~ dfs. W PRL-u prowokacją zajmowała się milicja, UB, SB. W obecnej Polsce - klerykalno-styropianowej - tych służb tajno- mundurowych jest ogrom. Chyba z 11. A życzliwych i uczynnych wciąż, przybywa. DOLNOŚLĄZAK.
~Ciepliczanin 1-08-2012 19:36
W jednej budce przy targowisku w Cieplicach notorycznie jest sprzedawany alkohol nieletnim, potem nachlane wyrostki biegają i zaczepiają przechodniów.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Nie zaśmiecajmy otoczenia Kropelki

Sudety w Gościńcu

Nowy sposób na wyższą emeryturę

PiS apeluje do mieszkańców

Poznali wyniki rekrutacji

Sonda

Czy mnożenie rządowych programów plus ma sens?

Oddanych
głosów
24
Tak
33%
Nie
67%
Nie mam zdania
0%