MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 4 sierpnia
im. Dominika, Jana

Sprzedajesz alkohol nieletnim? Stracisz koncesję i zapłacisz grzywnę

Wiadomości: Region
Wtorek, 31 lipca 2012, 8:38
Aktualizacja: 8:41
Autor: Angela
Fot. Organiatorzy
Policjanci apelują do właścicieli sklepów i sprzedawców, aby nie sprzedawali alkoholu nieletnim. Przypominają o sprawdzaniu dowodów tożsamości osobom wyglądającym młodo, a podającym się za pełnoletnie. Ogólnopolska akcja "Pozory mylą, dowód nie", to jeden z elementów działań w walce z alkoholizmem wśród nieletnich.

„Pozory mylą, dowód nie” to ogólnopolska kampania edukacyjna realizowana od 2009 roku przez Komendę Główną Policji i Związek Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego - Browary Polskie.
- Jej celem jest ograniczenie sprzedaży alkoholu małoletnim oraz przeciwdziałanie spożywaniu alkoholu w tej grupie wiekowej. Kampania ma także zwrócić uwagę sprzedawców i świadków sprzedaży w sklepach na terenie całej Polski, że dorosły wygląd kupującego nie oznacza jego pełnoletniości. Cel to zniechęcenie młodych ludzi do kupowania alkoholu i zwrócenie uwagi sprzedawców na problem sprzedaży alkoholu osobom poniżej 18-go roku życia – informują policjanci.

Policjanci przypominają jednocześnie, że obowiązujące w Polsce przepisy prawa zakazują sprzedaży alkoholu osobom, które nie ukończyły 18 roku życia. Łamanie tego zakazu jest przestępstwem. Popełniającemu je sprzedawcy, a także właścicielowi sklepu, grozi kara grzywny, orzeczenie przepadku napojów alkoholowych – nawet wówczas, gdy są własnością kogoś innego, np. hurtowni lub producenta, a także odebranie zezwolenia na sprzedaż lub podawanie alkoholu.

Kampania będzie realizowana do września, do kiedy sprzedawcy mogą się spodziewać kontroli.

Podobnie jak w latach 2009-2011, współorganizatorem tegorocznej edycji kampanii „Pozory mylą, dowód nie” jest Komenda Główna Policji.

Ogłoszenia

Czytaj również

Porównaj ceny z Jelonką.com

Odkryj Dolny Śląsk

Nie ma rady na wandali?

Komentarze (23) Dodaj komentarz

CН.W.D.P. 31-07-2012 9:45
ZAKAZAĆ!! PRZEDE WSZYSTKIM ZAKAZAĆ!! W TYM KONTEKŚCIE NIE DZIWI UDZIAŁ W AKCJI KONCERNÓW WARZĄCYCH PIWO, JAKO IŻ OD POCZĄTKU LUDZKOŚCI, CZYLI OD STWORZENIA ADAMA I TEJ MENDY EWY, WIADOMYM JEST, IŻ OWOC ZAKAZANY SMAKUJE LEPIEJ. ZE SŁUSZNEGO WIĘC WNIOSKU KONCERNY WYCHODZĄ, UCZESTNICZĄC W AKCJI ZAKAZYWANIA I POPULARYZUJĄC TYM SAMYM OWOC ZAKAZANY, GDYŻ W TEN SPOSÓB ZWIĘKSZA SIĘ JEGO ATRAKCYJNOŚĆ I POPYT WŚRÓD MŁODZIEŻY. BRAWO!! GŁUPI BY TYLKO MYŚLAŁ, ŻE KONCERNY ROBIĄ SOBIE ANTYREKLAMĘ I DĄŻĄ DO OGRANICZENIA SPOŻYCIA, A WIĘC I SPRZEDAŻY, CZYLI ZYSKÓW. HEHE!!
~do CH.W.D.P. 31-07-2012 9:56
Gdyby nie ta "MENDA EWA" Ciebie by nie było- po Twoim myśleniu widać jakim jesteś p...pem.
~14sqandal 31-07-2012 10:04
mnie tylko jedno interesuje kto ma w Polsce prawo aby sprawdzac mój dowód , sprzedawca ? no raczej chyba nie , w kinie bileter , no nie wiem zresztą czy zawsze musze miec przy sobie dowód np; na basenie gdzie mam go trzymac , martwy przepis a napic sie piwa majac np; 17 lat to co? wykroczenie to jest czy już kryminal za to. Przestancie się zajmowac pierdołami a weście się za gospodarke za porządek w miescie za lumpów a nie robić jakąs kampanie na rzecz sprzedaży , daremne te ambicje tworzący < Twór taki >
~mako 31-07-2012 10:22
do chwdp-skoncz gimnazjum najpierw,potem sie wypowiadaj. Zgadzam sie z artykulem-powinno bycwiecej prowokacji policji i sluzb-Panie i Panowie-lapac d...li i karac
~ 31-07-2012 10:49
DOLNOŚLĄZAK. Takie akcje budzą niepokój. Mojemu znajomkowi, który na Zabobrzu prowadził geszeft monopolowy, przydarzył się tragiczny w skutkach przypadek. Urzędnicy, którzy wymyślili wzniosły cel jakim jest przeciwdziałanie alkoholizmowi oraz wychowanie gówniarzy w trzeźwości, zorganizowali prowokację. Ustawiono smarkacza, który wiedząc że sprzedawca odmówi mu bełta, poprosił menela o dokonanie zakupu. Menel kupił wręczył gówniarzowi alkohol wraz z paragonem. W zamian dostał 2 papierosy. Czujna Straż Miejska była na posterunku. Zwinęła gówniarza z alkoholem i paragonem w ręku, potwierdzającym dokonanie zakupu w określonym czasie i w konkretnym sklepie.
~ 31-07-2012 10:59
Cd. z 10:49. Stróże porządku wraz z gówniarzem wkroczyli do sklepu, informując przerażoną ekspedientkę, że dokonała sprzedaży alkoholu nieletniemu. Sprzedawczyni zaprzeczyła. Smarkacz, prawie płaczliwym głosem przekonywał że alkohol sprzedała jemu - parę minut temu - ta ekspedientka. Strażnicy - mając w ręku paragon, alkohol oraz gówniarza zatrzymanego przed monopolowym - przystąpili do tzw. czynności biurokratyczno-służbowych. Cdn.
~ 31-07-2012 11:10
Cd. z 10:59. Od tego momentu datuje się tragedia właściciela monopolowego. Utracił koncesję. Zamknął geszeft. Około miesiąc po tym wydarzeniu funkcjonujący - po sąsiedzku sklep spożywczy - rozpoczął sprzedaż alkoholi. Ten spożywczy wcześniej alkoholu nie mógł sprzedawać, gdyż osiedlowy czynnik społeczny - w ramach dbałości o trzeźwość mieszkańców - sprzeciwiał się aby koncesje miały dwa sąsiadujące ze sobą sklepy. DOLNOŚLĄŚLĄZAK
~ 31-07-2012 11:17
Oj, jakie to smutne..ktos sie poznal na CHWDP i bluzga na biednego czlowieka. On zaraz sie tu odezwie jako VIKUSIA Z NIEMIEC, by wymusic teksty o Adolfie, Holocauscie i tym podobne. A potem siedzi w szpitalnym wozeczku i zaciera lapy. Ludzie, zanim napiszecie do Vikusi, przeczytajcie 10 razy post. Bezczelneie glupie odzywki pochodza od CHWDP, ktoty nieraz przybiera damska postac umyslowego transwestyty i pisze do was jako Vikusia z Niemiec. jakie to chore. Podobne hocki-klocki uprawia na NK i innych fejsbukach. Chory na glowe, czy nogi?
~ 31-07-2012 11:32
Cd. z 11:10. Ustawę o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi wymyślono i wprowadzono ok. 40 lat temu. Przez długi czas była martwym zapisem. Wdrożono ja głównie po to ażeby zlikwidować spożywanie alkoholu w socjalistycznych zakładach pracy. Współcześnie wykorzystywana jest przez urzędników do różnych celów. Można - przy umiejętnym jej użyciu - zniszczyć prowadzącego działalność gospodarczą. Ta ustawa nie likwiduje problemu spożywania alkoholu przez nieletnich. Tego wyeliminować się nie da zapisami normatywnymi. Z funkcjonowania tej ustawy ma radochę - przede wszystkim - magistrat. Za koncesje pobiera znaczna kasę. Warto się zorientować jak te pieniądze są wydawane. DOLNOŚLĄZAK.
~ŁOJEZU...... 31-07-2012 11:45
Zamiast tej mendy ewy to dwa adamy być powinny.
~ 31-07-2012 11:46
Zezwolenie a nie koncesję szanowna redakcjo!
CН.W.D.P. 31-07-2012 12:13
9:56 > JA ŻEM JEST WYTWOREM EWOLUCJI, CZYLI POCHODZĘ W PROSTEJ LINI OD MAŁPY. WIĘC NAWET GDYBY NIE BYŁO TEJ MENDY EWY, TO JA I TAK BYM BYŁ. SŁABOŚCIE NA MNIE SIĘ POZNALI, OJ, SŁABO... DO SZKOŁY TRZA WAM JESZCZE... MNIE TU TEŻ KTOŚ DO SKOŃCZENIA GIMNAZJUM SKŁANIA, ALE TROCHĘ GŁUPIO BYM WYGLĄDAŁ-PIĘDZIESIECIOLATEK, SIWY, ŁYSY, NA WÓZKU WŚRÓD DZIECI W GIMNAZJUM... DZIĘKUJĘ, NIE SKORZYSTAM, WYSTARCZY MI WYŻSZE BEZ GIMNAZJUM...
~ 31-07-2012 12:25
Strachy na lachy !!!!! waluje sie ten temat od lat, skutek - zaden. W kolo Macieju.
CН.W.D.P. 31-07-2012 12:27
AJ, NIE!! WYŻSZEGO NIE MAM W TYM WIRTUALNYM WCIELENIU. TU TYLKO ŚREDNIE... WIDAĆ PRZECIEŻ, ŻE ŚREDNIO PISZĘ, ŚREDNIO CZYTAM.
~kola 31-07-2012 14:51
Mam nadzieję, że akcja przemówi do rozsądku właścicielowi pewnego geometrycznego klubu w naszym mieście. Aż niedobrze mi się robi, gdy przychodząc tam ze znajomymi spotykam swoich zataczających się uczniów z pierwszych klas liceum. Wstyd ! Zastanawiam się czy popularność tego klubu wśród moich uczniów nie jest spowodowana właśnie tym, że mogą dostać tam alkohol..
CН.W.D.P. 31-07-2012 16:33
VIKTORIO VAN DEN BERGOWA, CÓŻ TO ZA SŁABA AKTYWNOŚĆ I MIERNY POZIOM WPISU?? CZUJĘ SIĘ NIEDOCENIANY I MARGINALIZOWANY. DOMAGAM SIĘ WRĘCZ WIĘKSZEGO ZAINTERESOWANIA I SZERSZEGO ZWRÓCENIA UWAGI NA MĄ WYJĄTKOWĄ POSTAĆ. WYKONAĆ!!
rymcycymka 31-07-2012 16:45
.. spasiony malolat ..wyglada na doroslego mezczyzne !
CН.W.D.P. 31-07-2012 18:03
ANO, ZAPOMNIAŁEM WYMIENIĆ MEJ TUSZY... :-) A PRZECIEŻ WÓZEK INWALIDZKI PODE MNĄ TRZESZCZY I BLOKOWA WINDA PISZCZY Z PRZECIĄŻENIA. :-)
~ 31-07-2012 20:28
Ogrom zapisów ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi to archaizmy. Niestety ten po-PRL-owski relikt został zmodyfikowany przez przez współczesnych klerykalno-styropianowych. Chwila normalności zapanowała w czasie Euro-2012, gdy przestała obowiązywać jurysdykcja krajowa. DOLNOŚLĄZAK.
~j-23 31-07-2012 21:27
aa ma rację.Wystarczy że małolat podejdzie do jakiegoś stójkowego da mu na piwo,to może mu kupić skrzynkę wódy albo dwie.I zakaz o kant d... rozbić.
~dfs 31-07-2012 23:44
stosować prowokację
~ 1-08-2012 10:20
Ad~ dfs. W PRL-u prowokacją zajmowała się milicja, UB, SB. W obecnej Polsce - klerykalno-styropianowej - tych służb tajno- mundurowych jest ogrom. Chyba z 11. A życzliwych i uczynnych wciąż, przybywa. DOLNOŚLĄZAK.
~Ciepliczanin 1-08-2012 19:36
W jednej budce przy targowisku w Cieplicach notorycznie jest sprzedawany alkohol nieletnim, potem nachlane wyrostki biegają i zaczepiają przechodniów.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Ktoś znów zastawił cały chodnik

Szpital z nową windą

Informacja wojewody w sprawie koronawirusa

Stalowe rumaki w Karpaczu

Koleją do Karpacza i Kowar – studium gotowe

Sonda

Od nowego roku szkolnego w liceach i technikach obowiązkowym przedmiotem będzie łacina. Czy to jest potrzebne?

Oddanych
głosów
654
Tak
20%
Nie
75%
Nie wiem
5%