MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Sprzed zajezdni zniknął tramwaj. Gdzie jest?

Wiadomości: Jelenia Góra
Poniedziałek, 9 maja 2016, 8:13
Aktualizacja: Wtorek, 10 maja 2016, 7:51
Autor: Angelika Grzywacz–Dudek
Fot. Archiwum Jelonki.com
Zabytkowy pojazd pojawił się przy ul. Wolności w Jeleniej Górze za sprawą Stowarzyszenia Miłośników Tramwajów w setną rocznicę uruchomienia linii tramwajowej w naszym mieście. W piątek (6.05) zniknął. Co się z nim stało?

Chodzi o wąskotorowy wagon motorowy marki Konstal N pochodzący z Elbląga, a ustawiony przy zajezdni w 1997 roku (podobne pojazdy jeździły do kwietnia 1969 roku ulicami naszego miasta). Miała w nim powstać kawiarenka lub kiosk, ale przez 19 lat tramwaj stał opustoszały i niszczał, a z czasem zupełnie o nim zapomniano. Jego blachy zżerała rdza i zamiast atrakcji, stał się antyreklamą.

- W związku z tym, że tramwaj wymaga renowacji, miasto podjęło decyzję o przewiezieniu go na plac manewrowy lub do któreś z hal MZK, gdzie będzie można prowadzić przy nim prace – mówi Cezary Wiklik, rzecznik Urzędu Miejskiego w Jeleniej Górze. – Zanim to jednak nastąpi, trzeba zrobić ich kosztorys, a także znaleźć wykonawcę do tej części renowacji, której nie wykonają pracownicy MZK. Ponadto trzeba zdobyć pieniądze zewnętrzne na ten cel – dodaje C. Wiklik.

Dlatego nie wiadomo, ile potrwa remont tramwaju i kiedy zabytek wróci na swoje miejsce. Właścicielem pojazdu jest stowarzyszenie miłośników tramwajów.

Pojazd przed zajezdnią to jeden z dwóch tramwajów w Jeleniej Górze, które – jako pamiątki – świadczą o istnieniu tego typu komunikacji. W pochodzącym z Poznania wagonie przed ratuszem działa kiosk z pamiątkami i pocztówkami. Natomiast oryginalny tramwaj, który niegdyś kursował ulicami naszego miasta, uchował się do dzisiaj w Toruniu: jeździ tam sezonowo jako wagon retro.

Ogłoszenia

Czytaj również

„Grabarów” bezpieczny

Nowa sekretarz

Wypadek przy baniakach  

Komentarze (28) Dodaj komentarz

~r 9-05-2016 8:27
Kodowcy POjechali w p.....u.. pif wie
~deska 9-05-2016 8:50
Czy MZK nie może odmalować tego tramwaju we własnym zakresie. Chłopaki z MZK bez jaj.
~Noro 9-05-2016 8:57
@deska: za to jest prokurator. MZK nie jest właścicielem tramwaju. Nie może dysponować nieswoją własnością.
~ 9-05-2016 9:06
w Podgorzynie jest tez zabytkowy tramwaj
~jacak 9-05-2016 9:11
kraj w którym cokolwiek zrobić to problem prawie polityczny powszechna niemoc i nieudacznictwo
~alleluja 9-05-2016 9:26
Zniknął??? Są tylko dwie opcje, albo Copperfield maczał w tym łapki, albo Pisiaki...
~Gość 9-05-2016 9:34
Zawiły z KOD-em na manifestacje pojechali ,,,,,
~Amon 9-05-2016 10:29
Z tym tramwajem to będzie tak: Teraz zniknął, bo trzeba go wyremontować, ale na razie nie ma kasy więc niech postoi w siedzibie mzk tak żeby go nie było widać i będzie tak stał aż wszyscy o nim zapomną. Za jakieś 4 może 5 lat jak temat przycichnie, sprzeda się wagonik na złom i mzk jeszcze na tym zarobi :). Tak samo było z parowozem który stał na stacji, teraz została tylko tabliczka...
~Anonimowy 9-05-2016 10:33
W Podgorzynie ludzie sami odmalowani tramwaj. Brakuje nam troche inicjatywy. Wystarczyloby, zeby Stowarzyszenie Milosnikow Tramwajow wystosowalo prosbe o to, zeby ochotnicy przyszli odmalowac tramwaj, zrobili zrzutke na farbe i juz. A tu wielka operacja, pelno biurokracji i bohaterskie rozwiazywanie smiesznych problemow, ktore gdzie indziej nie istnieja.
~do ~do r 9-05-2016 10:44
chyba piecze cie jeszcze po lewa-tywie. Kup sobie maść na otarcia i przestań na siłę interesować innych.
~Kulejarz 9-05-2016 11:02
Właścicielem pojazdu jest stowarzyszenie miłośników tramwajów. Przecież takiego w Jeleniej Górze stowarzyszenia NIEMA!!! Było takie kiedyś ale się zmyło, więc po co ludzi wprowadzać w błąd. Po prostu nikt nie chce podjąć się trudu remontu wagonu który jest dla jeleniogórzan a szczególnie dla MZK żywym pomnikiem historii komunikacji miejskiej w naszym regionie. Szkoda że takie zainteresowanie historią dl niektórych ludzi jest znikome...
~mika111 9-05-2016 13:43
Moja Miłość nigddy nie zginie !!!
~Cieplik2 9-05-2016 15:37
Lepszą by była linia tramwajowa ,niż tramwaj który nigdzie nie pojedzie.
~ 9-05-2016 16:36
BEDZIE REMONTOWANY JA MARYSIEŃKA W CIEPLICACH W PARKU Będzie remontowany jak Marysieńka w Cieplicach w parku
~tramwajarz 9-05-2016 16:54
Oddajcie tramwaj!
~s. 9-05-2016 17:15
Będą dyskutować, radzić i dzielić włos na czworo, aż tramwaj się rozpadnie i będzie po problemie.
~~~!@# 9-05-2016 17:21
nie wiadaomo ile potrwa renowacja hehe w ciemno obstawiam że ,technika poszła tak mocno do przodu że nie 19 lat a o 18! )
~AD966 9-05-2016 17:43
Na kilka miesięcy z Bazyliki Mniejszej w Jeleniej Górze zniknęło kilka cennych zabytków. Dzięki pozyskanym na remont funduszom wkrótce odzyskają dawny blask.
~AD966 9-05-2016 17:45
"Świebodzin: Remont figury Jezusa Chrystusa Czytaj więcej na http://fakty.interia.pl/galerie/kraj/swiebodzin-remont-figury-jezusa-chrystusa-zdjecie,iId,2065840,iAId,200299#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox
~Romek 9-05-2016 19:29
Do Gość i r. Żal mi was pisowskie wazelinki.
~ 9-05-2016 19:50
wielka atrakcja - na złom to dziadostwo, co innego wagon Wiklika - przynajmniej dba o niego
~par.... 9-05-2016 22:23
Będzie jak z Marysieńką. Już ktoś wyżej też tak napisał :(
~Yrezi Rewor 9-05-2016 22:25
Ciekaw jestem czy wraz z tramwajem zabrana zostala skrzynka (kesz) Geokachingu... Nie bylo czasu, aby ja odkryc, wiec teraz moge jedynie dywagowac;-) Pozdrawiam:-)
~haloooo 9-05-2016 22:56
oddajcie tramwaj! oddajcie Marysieńkę, oddajcie kwiaty, klomby i krzewy z parku w Cieplicach! oddajcie!! bo jak nie oddacie to..........no to i tak wam nic nie zrobią!
~DODO 9-05-2016 23:12
temat złotego pociągu się skończył. teraz będzie tramwaj :P
~r 10-05-2016 7:25
O matko! To straszne co piszesz! Nie wiem co powiedzieć! Kitę odwaliłam ze strachu. Romuś
~Yrezi 10-05-2016 7:44
buchnęli mój kesz razem z tramwajem :/ vvupe
~kpinka 10-05-2016 10:06
A Stowarzyszenie Miłośników Tramwajów nie może samo odmalować w ramach swojej miłości do pojazdów na szynach?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Radni KO przeciw kupcom?

Udany Piknik Strzelecki

Apel Pamięci w SP 15

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa działa!

Nie bądźmy obojętni

Sonda

Wypalenie zawodowe należy uznać za chorobę?

Oddanych
głosów
810
Tak
64%
Nie
29%
Nie wiem
7%