MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 24 września
im. Gerarda, Teodora

Sprzątali podwórka na starówce. W czynie społecznym

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Wtorek, 12 kwietnia 2011, 8:07
Aktualizacja: Środa, 13 kwietnia 2011, 7:25
Autor: Angela
Fot. Angela
Mieszkańcy kamienic nr 22 – 26 w Rynku długo prosili władze miasta o zadbanie o miejski teren, który stanowi zaplecze ich budynków. Ich pisma i apele pozostały bez echa. Lokatorzy sami więc wzięli sprawy w swoje ręce.

Kilku mieszkańców do pracy na skwerku pomiędzy zapleczem kamienic Placu Ratuszowego a ul. Kopernika 4 ruszyło w minioną sobotę. Wczoraj swoje dzieło lokatorzy kończyli. Efekt? Poprzycinane krzewy, wycięta trawa, ławki przygotowane do malowania, posprzątane boisko i nowe nasadzenia. Jeden z przedsiębiorców obiecał zakupić farbę do pomalowania ławek. Lokatorzy zapewniają, że nie czekając na reakcję władz miasta i służb sprzątających sami zadbają o to miejsce. Są jednak rzeczy, których własnym sumptem zrobić nie zdołają.

– Marzy nam się w tym miejscu skwerek rekreacyjny. Mamy tu boisko do koszykówki, które nie było remontowane od czasu jego wybudowania czyli od 40 lat. Nikt nie pamiętał o tym miejscu, wszystko jest co roku zarośnięte, wkoło leżą śmieci. A gdzie ludzie na emeryturze mają spędzać wolny czas, gdzie ten czas ma spędzać młodzież skoro w centrum miasta nie ma nic? – usłyszeliśmy od lokatorów.

– Kiedy składaliśmy pisma w tej sprawie do byłego prezydenta Marka Obrębalskiego, oraz do obecnego prezydenta Marcina Zawiły, odpowiadano nam, że nie miasto nie ma pieniędzy na zagospodarowanie tego miejsca. Zastanawiamy się jak to jest, że plac Ratuszowy sprzątany jest kilka razy dziennie, a to co dzieje się na miejskim terenie za tym samym budynkiem nikogo nie obchodzi – mówią Maria i Bolesław Pierzchała, Ewa Sadomska oraz ich sąsiedzi.

Warto dodać, że społecznego uporządkowania zielonego terenu podjęli się przede wszystkim emeryci, którzy pokazali, że można coś zrobić jeśli się tylko chce. A efektu ich pracy nie powstydziłaby się najlepsza ekipa porządkowa.
Lokatorzy mają teraz nadzieję, że po ich społecznej akcji, ktoś się tym terenem zainteresuje. Oczekują remontu zniszczonych chodników, których stan powoduje, że przy większych opadach deszczu woda wlewa się do piwnic i korytarzy. Proszą też o remont nierównej nawierzchni ulicy przy skwerku oraz o remont boiska.

Ogłoszenia

Czytaj również

Radni Koalicji Obywatelskiej zdecydowali – chcą połączyć muzea

Komputery dla szkół

Do miejskiego autobusu tylko ze złożoną hulajnogą

Komentarze (41) Dodaj komentarz

~ 12-04-2011 8:35
a teraz ZGL naliczy za sprzątanie terenu (?)
~![[[ 12-04-2011 8:42
A ja bym był za tym aby ci wszyscy deklarujący patriotyzm stoicy pod pomnikami przestali brudzić i posprzątali zamiast fajdac na około słowem i śmieciem.
~Grzegorz- 12-04-2011 9:10
Od 1981r.sprzątam wokół Swojego i administracyjnego budynku,ulice przy chodniku i cały chodnik.Nigdy nie pomyślałem żeby wysyłać pismo i czekać z założonymi rękoma na Administracyjną pomoc.Robicie to dla siebie więc po co ten cały zgiełk.Powinniście już dawno wspólnie to zrobić to wasze najbliższe otoczenie a nie czekać jacy to jesteście teraz wspaniali.Śmiechu warte.
~mieszkaniec1 12-04-2011 9:24
Brawo. Proponuję każdą ostatnią sobotę w miesiącu przeznaczyć na OGÓLNOMIEJSKI CZYN SPOŁECZNY. Sami sprzątajmy, sami remontujmy, nie zapomnijmy też płacić za to podatki.
~ja 12-04-2011 9:25
Co do ZGL to niech sprawdzaja swoje sprzatajace.Ida rano pare razy miotla przeleca i juz posprzatane ,,,Placa za caly etat a sprzataja dwie godziny i BRUD dalej ..Moze Dyrekcja sie przyjzy sprzatajacym ulice ...
~Jan 12-04-2011 9:28
To chyba nic dziwnego, że posprzątali teren wokół swoich posesji.
~Beria 12-04-2011 9:33
Umiesz liczyć to licz na siebie !
~Gość 12-04-2011 9:36
a od czego my mamy tych rządzących Zawiłe przed nim Obrębalskiego ,może po to by tylko im płacić ,w tym mieście nie ma na nic pieniędzy ale na podwyżki dla Zawiły to pieniądze są ,Kasztelan zamiast zająć się sprzątaniem miasta i to nie tylko placu ratuszowego tylko całego miasta ,to siedzi na stołku i nic nie robi ,a p. Zawiła czym konkretnie na dzień dzisiejszy się zajmuje skoro do niego nie dociera że miasto jest zaśmiecone i zasrane przez te pieski ,jak miasto nie ma pieniędzy to nałożyć podatki na tych psiarzy i pieniądz się znajdzie ,as nie tylko tłumaczenie że pieniędzy brak ,nie po to wybrali Zawiłe żeby tylko piastował urząd .
~Koja II 12-04-2011 9:46
do Wszystkich - proponowałabym aby zmniejszyć czynsze, zlikwidować ZGL niech sami lokatorzy niech dbają o budynki, mieszkania i podwórka. Na pewno będzie czyściej, ładniej no i taniej a Miasto będzie miało oszczędność w kasie miejskiej a p. Prezydent spokój - czyli wszyscy będą szczęśliwi! Do dzieła kochane władze!!!
~korek 12-04-2011 9:58
niech wystawia rachunek administracji jak nie zaplaca to pod sad z nimi a co do kup psiowych to piekna sytuacje widzialam na zabobrzu na parkingu miedzy kauflandem a "juzkiem" paniusia z mamusia i dwiema corkami prowadzily malutkiego chyba labladora i centralnie na srodku ulicy piesek ktory jest oczywiscie niewinny "NASRAL" a paniusie odeszly jakby sie nic nie stalo
~ 12-04-2011 10:19
@ KOrek a dystarczyło im zrobuć małą zje.. nno ale ty się bałeś?
~ 12-04-2011 10:30
Wszystko rozumiem ZGL podnosi czynsze to niech ZGL i sprzata klatki schodowe przeciez sa ZGL>>>My placimy za czynsz a nie za sprzatanie ..Powinni choc jakies srodki dac do mycia a to NIC a czynsze rosna ...Maja Panie sprzatajace to niech i Klatki myja ...Brawa dla spoldzielni mieszkaniowej na ul Malczewskiego..Czysto Blysk niech tam Pani Dyrektor sie przejdzie i zobaczy ..
~KrzysiekM 12-04-2011 10:34
Mądra postawa mieszkańców,teraz maja czysto. Oczywiście można czekać aż "miasto" posprząta, ale jeśli 40 lat nie remontowano wspomnianego boiska, to można czekać kolejne 40 lat na uporządkowanie terenu.Podatki i tak będziemy płacić , czy się to komuś podoba czy nie.
Piipi Jelonkowa 12-04-2011 10:34
~Interesujące fotki ! .. panie sprzątają i .. tylko jeden jest mężczyzna do pomocy ! ~HALLO ! .. gdzie jest ta reszta ..na piwie ??
~ 12-04-2011 10:39
posprzątali raz to teraz już będą musieli sprzątać cały czas...
~-/- 12-04-2011 10:50
Pracowałem w Niemczech i tam, w każdy piątek mieszkańcy sprzątają swoje obejścia - nawet myją chodniki ! Pytałem po co to robią ? Usłyszałem odpowiedź, że dla siebie ponadto dziwili się, że o to pytam. Tam każda miejscowość ma swój wewnętrzny regulamin, który mieszkaniec powinien przestrzegać. I zazwyczaj mandaty i to bardzo słone płacą np Polacy. Sam to doświadczyłem jak wyrzuciłem niedopałek na ulicę. Teraz razem z sąsiadami sami sprzątamy, odśnieżamy wokół swojego budynku i nie czekamy jak administracja przyśle swojego pracownika. Zasadziliśmy trawę, kwiatki zrobiliśmy ławki, przyjemnie jest posiedzieć w cieplejsze dni w takim otoczeniu.
~ 12-04-2011 10:58
Gratuluje mieszkańcą odwagi tak powinno byc kazdy jest do brudzenia ale do sprzątania nie ma nikogo....
~badyl 12-04-2011 11:16
No to do roboty !!! Piękny przykład mamy. Najpierw w Janowicach wysprzątali rzekę a teraz sprzątają podwórka no to mamy wiosnę...........Sam zbierałem reklamówki na trawnikach i czułem że ci co mnie widzieli dziwnie na mnie patrzyli - jak na idiotę .
~ala:-) 12-04-2011 11:27
Dobry przykład. Ale... ja od 20 lat sprzątam chodnik i trawnik, który jest między moją posesją a ww. chodnikiem. W świetle prawa to nawet odśnieżać nie muszę, bo dzieli mnie od chodnika pas zieleni miejskiej. Tak samo jak ja postępują wszyscy moi sąsiedzi. Dla nas to normalne. Nikt nie czeka aż ktoś mu wokół domu posprząta. A w tzw. komunalce do rangi wydarzenia urasta fakt, iż ktoś posprzątał swoje najbliższe otoczenie.
~5-Tytan 12-04-2011 11:44
Nowy prezydent Zawila za grube comiesieczne pobory nie dokonal nic postepowego w czystości miasta ,na głownych ulicach piasek z zimy i lat poprzednich , wszędzie brudno, smieci upchanych w kazdym miejscu - potwierdza to mit o polakach złodziejach i brudasach Europy. Mamy za to dobrze rozwinieta zarzady od czystosci miasta , prezesów , licznych urzedasów do wystawiania faktur i straże miejskie. Wydaje sie , ze prazydent jest ofermą w zarzadzaniu miastem.
~rumcajs54 12-04-2011 11:46
Wg moich informacji m.in. pl. Ratuszowy 19 - 29 od dość dawna jest poza administracją ZGL. A opisywany teren jest we władaniu gminy niestety. Natomiast brawo dla lokatorów. Znam więcej takich przypadków i jakoś nikomu korona z głowy nie spadła. Oczywiście, że są granice takich in icjatyw ale póki co...
~Katlek 12-04-2011 12:15
a młodzi i trochę starsi ci których samochody tam stoją pewnie siedzieli w domu i się gapili jak starzy sprzątają
~DINO 12-04-2011 12:21
ja na ich miejscu to co sprzątneli podrzucił po drzwi od ratusza ciekawe czy tam zasiadający nie mogli by się doprosić posprzatania
~ 12-04-2011 12:40
do 10:19 nie znasz mnie,zwrocilam im uwage no i co? odeszly bez slowa i co mialam je pobic,skopac, dzgnac nozem ?
~Koja II 12-04-2011 12:51
Ludzie - nie dajmy się zwariować każdy ma pracę, za którą otrzymuje wynagrodzenie! Niedługo dojdzie do tego że mamy sami będziemy się leczyć, uczyć dzieci, budować domy itp. a "specjaliści" będą tylko od narzekania i brania pieniędzy. A może by tak nasze kochane władze zaczęły rozliczać swoje jednostki za prawidłowo wykonaną pracę? Audyt nie tylko w samym urzędzie ale również w placówkach im podległych - to dopiero byłyby oszczędności!!!
~fr 12-04-2011 14:03
No i w końcu zaczynamy mieć społeczeństwo obywatelskie! A nie ciągle: "Ktoś to musi zrobić." Gratuluję. Oby więcej takich inicjatyw.
~aaa 12-04-2011 14:08
Czytajcie ze zrozumieniem! Oni posprzątali teren miejski, a nie przynależne chodniki do ich budynków. Owszem, jest czyściej przez to, ale w końcu trzeba rozgraniczyć własność, bo potem będą mieli pretensje i będą protesy, gdy miasto zagospodaruje ten teren wg własnego widzimisię. Poprzez dbanie o czyjąś własność człowiek zaczyna sobie po jakimś czasie rościć do tego prawa, no i zaczynają się kłopoty...
~aaa 12-04-2011 14:14
Czytajcie ze zrozumieniem! Oni posprzątali teren miejski, a nie przynależne chodniki do ich budynków. Owszem, jest czyściej przez to, ale w końcu trzeba rozgraniczyć własność, bo potem będą mieli pretensje i będą protesy, gdy miasto zagospodaruje ten teren wg własnego widzimisię. Poprzez dbanie o czyjąś własność człowiek zaczyna sobie po jakimś czasie rościć do tego prawa, no i zaczynają się kłopoty...
~Heniek 12-04-2011 14:23
Ja bym chciał żeby każdy z włodarzy naszego miasta przynajmniej 1 dzień w roku przez 8 godzin poświęcił się tego typu pracy.
~NJ 12-04-2011 15:04
OJ jaka skromność...napracowali się, a gdzie młodzi,nie korzystją z boiska ???
~exxon 12-04-2011 15:57
brawo dla mieszkańców
~emeryt 12-04-2011 17:54
wspaniał inicjatywa , akcją pocesjo wroc. podziwiam TE PIĘKNE PANIE PRZY PRACY . PO POROSTU CHYLE CZOŁO
~?? 12-04-2011 18:05
Ciekawe czy już ukradli te drzewka , takie soczyście zielone. Na nalewki niektórym brakuje.
~59 12-04-2011 18:33
Nie tam jest czysto gdzie nikt nie śmieci ale tam gdzie wszystcy sprzątają. Oni chyba wyrośli z komuny. Oby tak dalej, oby tak wszystcy.
~Gość 12-04-2011 19:14
no jeszcze by tego brakowało żebym za płacone podatki miał społecznie miasto sprzątać ,przecież to kpina jakaś jest ,człowiek z pracy płaci podatki ,narobi sie w robocie i co może mam jeszcze w czynie społecznym sprzątać całe miasto ,a nasze szanowne władze z p.Zawiłą na czele popierdzą w stołek wezmą pieniążki z państwowej kasy i pójdą sobie poleżeć do domu ,no mnie tu chyba szlak trafi jak czytam o tym że ktoś społecznie robi porządki ,a za co ci emeryci płacą temu miastu podatki czynsze ,za wywóz nieczystości ,a ci co tak im sie te czyny społeczne podobają to zapraszam niech sami sie wezmą do sprzątania bo ja nie mam zamiaru i tyle społeczeństwo powinno egzekwować od władz wykonywania swoich zadań i to bezwzględnie .więc p.ZAWIŁA do roboty bo miasto za to panu płaci i my mieszkańcy też
~lok 12-04-2011 19:24
ZGL to banda nierobów i brudasów dbają tylko o własne interesy!
~ 12-04-2011 19:28
To prosze nadal placic podatki i mieszkac w obrzydliwych warunkach:)
~tp 12-04-2011 19:39
do 19,24 a może tak popracować w ZGL jak im tak interesy dobrze idą ...najlepiej to krytykować ,a gdybyśmy nie brudzili to nie byłoby potrzeby sprzątać podoba mi się niemieckie podejście do sprzątania ,sami sprzątamy więc szanujemy...tylko jak taki Polak wróci do kraju to już woli brudzić ...bo posprząta ZGL lub inna firma ....a my dla siebie to nic ?????
~Jel... 12-04-2011 20:41
nam zaproponowano abyśmy sami posprzątali miejski teren - to jeszcze musimy zapłacić za wywiezienie brudu i gdzie tu logika?
~jelgór 12-04-2011 22:46
Brawo. Samemu trzeba sprzątać swoje otoczenie, nie ma wstydu, gdy coś podniesiesz z ziemi, a efekt daje satysfakcję. Miasto teraz może w ramach zachęty dla innych w to wejść, odebrać od nich śmieci, dać worki. W końcu to rzadka postawa, warto to poprzeć.
~Kilak 13-04-2011 9:09
Bardzo dobra inicjatywa. Umiesz liczyć, licz na siebie. Żaden wstyd posprzątać pod swoim domem. To ci w ZGLu zostali zawstydzeni i nie potrzebny był turbodymonen ;).

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Ponad 716 tys. zł na wymianę źródeł ciepła

Poświęcili kapliczkę

Polsko–czeski Poranek Rodzinny w niedzielę

Rodzinna wystawa

Budowa drogi S3

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
818
Tak
24%
Nie
72%
Nie wiem
4%