MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Sprowadzili marihuanę – staną przed sądem

Wiadomości: Jelenia Góra
Środa, 28 czerwca 2017, 8:05
Aktualizacja: Czwartek, 29 czerwca 2017, 12:15
Autor: Pr–O
Fot. Użyczone
Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze skierowała do Sądu Okręgowego w Jeleniej Górze akt oskarżenia przeciwko trzem osobom, którym zarzucono nabycie znacznych ilości środków odurzających.

Jakubowi G. zarzucono, że od 1 stycznia 2015 roku do 31 marca 2015 roku kupował w Holandii wyciąg z ziela konopi indyjskich o szacunkowej wartości rynkowej ponad 38 tys. zł, co stanowi około 5615 dawek jednorazowych (I) i sprowadzał je do Polski, a także od 1 stycznia do 2 kwietnia 2015 r. sprowadził do Polski z Holandii żywicę konopi o szacunkowej wartości rynkowej 67,5 tys. zł, co stanowi od 7.758 do 19.565 jednorazowych dawek aktywnych (II).

Ponadto, w stan oskarżenia postawiono małżonków Ewę i Dariusza D., którzy 18 czerwca 2015 r. na terenie Holandii kupili żywicę konopi, a następnie przewieźli na terytorium Polski.

Do wykrycia przestępstw zarzuconych 35-letniemu mieszkańcowi Jeleniej Góry Jakubowi G. doszło w czasie kontroli przesyłek przez funkcjonariuszy kontroli portu lotniczego w Lipsku, którzy po prześwietleniu dwóch paczek adresowanych do wymienionego ujawnili w nich olej haszyszowy, w ilościach kolejno 450 ml i 255 ml. Zabezpieczone paczki zostały przekazane polskiej Straży Granicznej, a następnie poddane badaniom przez biegłego.

- Z informacji uzyskanej z Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji Ministerstwa Zdrowia wynika, że jedynym lekiem dopuszczonym do obrotu na terenie Rzeczypospolitej Polskiej zawierającym delta – 9 – tetrahydrokannabinol oraz kannabidiol jest Sativex. Inne produkty lecznicze zawierające marihuanę, które nie posiadają pozwolenia na dopuszczenie do obrotu na terenie Polski mogą być sprowadzane z zagranicy jedynie na podstawie art. 4 ustawy z dnia 6 września 2001 roku Prawo farmaceutyczne, jest to w ramach tzw. procedury importu docelowego. Oskarżeni nie posiadali stosownych pozwoleń – informuje prokurator Tomasz Czułowski z Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze.

- Jak wynika z ustaleń dokonanych w śledztwie, zabezpieczone w sprawie substancje miały zostać użyte jako środek leczniczy w leczeniu alternatywnym, a nie jako substancja odurzająca. Okoliczność ta będzie miała wpływ na ocenę stopnia winy oskarżonych i znajdzie swoje odzwierciedlenie we wnioskach o karę, jakiej będzie się domagał oskarżyciel przed sądem – dodaje.

Ogłoszenia

Czytaj również

Zabawa w Goduszynie

Po testach autobusu zasilanego CNG  

Powstaje kolejny market na Zabobrzu

Komentarze (1) Dodaj komentarz

~ 28-06-2017 8:16
Drogą chemię od koncernów farm macie kupować a nie ziołem się leczyć :)

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Seniorzy filmowcami

Fajfy dla każdego

KOD znowu pod sądem

Wichura nie narobiła szkód

Zmarł Henryk Przybyszewski

Sonda

Czy jeleniogórski SOR zasługuje na krytykę?

Oddanych
głosów
23
Tak
61%
Nie
13%
Nie wiem
26%