MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Sprawiedliwość w lesie

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 10 marca 2006, 0:00
Autor: Słowo Polskie Gazeta Wrocławska
Zakończył się proces nadleśniczego z Kowar. Według prokuratury Tadeusz D. zmusił swego podwładnego do ukrycia dowodów w sprawie kradzieży drewna. Sąd wyda wyrok 13 marca.

W mowie końcowej prokurator zażądał dla Tadeusza D. kary roku więzienia w zawieszeniu na trzy lata oraz trzyletniego zakazu pracy na stanowisku nadleśniczego. Dla byłego komendanta straży leśnej Jerzego J. oskarżyciel zażądał łagodniejszej kary – czterech miesięcy więzienia z warunkowym zawieszeniem na trzy lata oraz trzyletniego zakazu pracy w straży leśnej.

Obrońcy oskarżonych wnosili o uniewinnienie. Według mecenasa Andrzeja Graunitza (obrońca Tadeusza D.) prawo złamał były podwładny nadleśniczego, ukrywając dowody przestępstwa. Mecenas Grzegorz Janisławski (obrońca komendanta) przekonywał jednak, że odpowiedzialność spoczywa na nadleśniczym. Bowiem to jego podpis widnieje pod decyzją o umorzeniu śledztwa w sprawie kradzieży drewna. Podjął ją, choć sprawca kradzieży był znany.

Do złodziejstwa doszło w lesie na terenie Mysłakowic. Właściciel jednego z ośrodków wypoczynkowych Marian W. zlecił wycinkę drzew na terenie sąsiadującym z jego posesją. Nadleśniczy Tadeusz D., według prokuratury, zrobił wszystko, by sprawę wyciszyć. Wezwał do siebie swego podwładnego Jerzego J. (komendanta straży leśnej) i nakazał, by obciążające zeznanie zniknęło z akt. Marian W. zapłacił w kasie nadleśnictwa 2,5 tys. zł za nielegalną wycinkę.

Jerzy J. podczas śledztwa tłumaczył, że Tadeusz D. stosował wobec niego presję psychiczną. Wobawie przed utratą pracy wykonał polecenie przełożonego. Tadeusz D. nie przyznaje się do niczego. Nawet do znajomości z Marianem W.

Ogłoszenia

Czytaj również

Udany Piknik Strzelecki

Nowa sekretarz

Studium na początek

Komentarze (1) Dodaj komentarz

~ktosia 11-03-2006 18:32
powinni siedzieć za ten czyn.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Świętują Niepodległość

Wypadek przy baniakach  

O krok od tragedii

Promowali się w stolicy

O rozpadających się górach

Sonda

Wypalenie zawodowe należy uznać za chorobę?

Oddanych
głosów
826
Tak
64%
Nie
29%
Nie wiem
7%