MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 10 lipca
im. Amelii, Antoniego, Filipa

Sprawiedliwość pobłażliwa dla wandali

Wiadomości: Jelenia Góra
Wtorek, 2 października 2007, 0:00
Aktualizacja: Środa, 3 października 2007, 6:23
Autor: TEJO
Fot. Agnieszka Gierus
Pijani rowerzyści, piesi i kierowcy na celowniku sądów 24-godzinnych.

Chuligani i wandale wciąż stanowią mniejszość sądzoną przez szybki wymiar sprawiedliwości.
Sądy działające w przyspieszonym trybie postępowania, jak wynika z najnowszych danych Ministerstwa Sprawiedliwości, najczęściej zajmowały się pijanymi uczestnikami ruchu drogowego. Przed ich obliczem postawiono do sierpnia 22081 osób.

Potwierdza się to w regionie jeleniogórskim. Jak nam powiedział poinsp. Zbigniew Markowski, zastępca komendanta miejskiego policji w Jeleniej Górze, stróże prawa wydają bezwzględną wojnę pijakom na drogach.
- I nie chodzi tu tylko o kierowców samochodów, ale o wszystkich użytkowników ruchu, którzy poruszają się po drogach w stanie nietrzeźwym – mówi Z. Markowski.

Podkreśla, że akcje policji wymierzone w pijanych rowerzystów często nie spotykają się ze zrozumieniem ludzi. Pokutuje mit, że kiedy się jeździ rowerem, można być pod wpływem. Ale – jak przekonują stróże prawa – każdy uczestnik ruchu drogowego po kielichu to potencjalne zagrożenie dla bezpieczeństwa pozostałych osób.
- Dlatego nie będziemy mieli litości dla nieodpowiedzialnych kierowców, rowerzystów, a nawet pieszych, którzy zataczając się na poboczach dróg sami wpadają w śmiertelną pułapkę i przy okazji mogą spowodować poważne kłopoty dla innych – zapowiadają policjanci.

Niestety statystyki dotyczące działalności szybkich sądów nie odzwierciedlają założenia, że na ich ławie oskarżonych mieli zasiadać głównie chuligani, wandale, drobni złodzieje i inni przestępcy, którzy są zmorą uczciwych ludzi.
Od marca do sierpnia wyroki w przyspieszonym trybie dostało tylko 516 złodziei oraz 354 wandali. Jedynie 52 osoby skazano za pobicie.

Zdaniem mieszkańców wskazuje to na fakt, że policja częściej rozstawia swoje sidła na drogach i jest bardziej gorliwa w tropieniu pijanych kierowców niż drobnych przestępców.
Jeleniogórscy policjanci zaprzeczają. Zapewniają, że wszystkie sprawy związane z łamaniem prawa mają ten sam priorytet.

Oczywiste jest, że łatwiej złapać pijanego kierowcę niż złodziejaszka, stąd taki, a nie inny obraz statystyk Ministerstwa Sprawiedliwości.

Ogłoszenia

Czytaj również

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Komentarze (9) Dodaj komentarz

~jacol 2-10-2007 13:59
Wystarczy że taki złodziej czy pijak powie że leczył się odwykowo lub psychicznie i już nie bedzie podlegał sądom 24 godz. A pozatym sąd jeszcze nikogo nie skazał na więzienie mimo że kodeks to przewiduje. Cały ten system jest bez sesu !!!
~jacol 2-10-2007 14:01
Wystarczy że taki złodziej czy pijak powie że leczył się odwykowo lub psychicznie i już nie bedzie podlegał sądom 24 godz. A pozatym sąd jeszcze nikogo nie skazał na więzienie mimo że kodeks to przewiduje. Cały ten system jest bez sesu !!!
~hipis 2-10-2007 14:01
KIEDY W POLIJI ODBIEGNIE SIĘ OD STATYSTYK????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????
~cyklista 2-10-2007 20:49
Do Pana Komendanta Markowskiego! Szefie Szanowny mam prosbe do Pana,aby policjanci z interwencji nie byli zbyt gorliwi w swoich akcjach,mam wrazenie ,ze szczegolnie mlodzi nie potrafia stosowac procedur sluzbowych.Mialem do czynienia z takim patrolowym z wozy o numerze bocznym 589.Nie potrafil sie przedstawic i na moja uwage o tym fakcie,zaprzeczal w zywe oczy.Prypuszczam ze na kursie ,ktory odbyl na tych zajeciach odsypial zaleglosci. Pozdrowienia!/moze Pan ten przyklad podac na odprawie sluzbowej,ciekawi mnie czy ten mlody przypomni sobie ta sprawe?/
~jeleniogórzanin 3-10-2007 6:54
DO CYKLISTY Słuchaj no cwaniaczku skoro miałeś interwencję Policji tzn że masz za dużo problemów które powinienieś rozwiazywać sam. Co ci przeszkodziło że nie znałeś nazwiska policjantów w czym by ci to pomogło może jeszcze powiesz że pierdzieli w twojej obecności Czego oczekiwałeś od niech ???? żeby ci sie przedstawili czy żeby rozwiązali problem?????????????
~cyklista 2 3-10-2007 7:28
do jeleniogórzanina: to są służby mundurowe, które mają swoje procedury i MUSZĄ się do nich stosować. Jeśli zatrzymuje (czy to kontrolnie czy za przewinienie) MA sie przedstawić. Jest wiele rzeczy których policjanci, a W SZCZEGÓLNOŚCI STRAŻNICY M nie robią, mimo nakazujących to procedur. SM stosuje np stary taryfikator jeśli ten jest surowszy! Sam miałem taki przypadek! Pozatym SM nie zna przepisu na podstawie którego chce ukarać mandatem!!! Skoro wypisuje mandat MUSI być 100% pewien że tak stanowi prawo!
~Jerry 3-10-2007 8:48
Panowie policjanci weźcie się za tych co malują wszystko proszę Was
~Femme fatale do cyklista 3-10-2007 11:34
Służby mundurowe mają swoje procedury ale kiedy łamie się prawo (bo najwidoczniej je złamałeś jeżeli była interwencja) wtedy nie imie i nazwisko policjanta jest najważniejsze.
~bolo 3-10-2007 20:31
na takich sądach 24 godzinnych bogacą się adwokaci którzy za każdą sprawę za pijanego rowerzystę biorą 420zł z naszych pieniędzy ludzie to chory kraj

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Policyjna akcja "Pieszy"

Akcja krwiodawstawa w areszcie śledczym

W sobotę zbiórka krwi

Mały Strażak dla jednostek OSP

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
131
Tak
44%
Nie
44%
Nie wiem
12%