MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Sprawdzili wiedzę trzecioklasistów. Bez stresu dla dzieci

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Wtorek, 17 maja 2011, 13:38
Aktualizacja: Środa, 18 maja 2011, 7:54
Autor: Angela
Fot. Angela
W tym roku po raz pierwszy szkoły podstawowe oficjalnie sprawdzały wiedzę swoich trzecioklasistów. Uczniowie pisali egzaminy w swoich klasach, a nad przebiegiem czuwali tylko ich nauczyciele. W Jeleniej Górze dzisiaj test kompetencji został przeprowadzony w sześciu placówkach.

Testy kompetencji klas trzecich organizowane przez Centralną Komisję Egzaminacyjną nie są obowiązkowe, dlatego to szkoły decydowały o tym, czy chcą je przeprowadzić i w jakim terminie. Mimo tego, na taką formę sprawdzenia wiedzy swoich uczniów zdecydowały się niemal wszystkie jeleniogórskie podstawówki. Dzisiaj testy pisali uczniowie z sześciu szkół.

- Mimo że testy są dobrowolne chcieliśmy z nich skorzystać, ponieważ za trzy lata podczas testów szóstoklasistów będziemy mogli porównać poziom wiedzy naszych dzieci i w odpowiedni sposób się do tego ustosunkować – mówi Danuta Camermann, wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 10 w Jeleniej Górze.

Testy wzbudziły sporo kontrowersji u rodziców, których zdaniem takie egzaminy to dla 8-9 latka zbyt duży stres. Jak się jednak okazało wielu szkołom udało się ten stres zminimalizować lub w ogóle wyeliminować. W Szkole Podstawowej nr 7 w Jeleniej Górze tuż przed testem część z egzaminowanych uczniów … beztrosko grała w piłkę. Trzecioklasiści: Daniela Laska, Paulina Chocianowicz, Kinga Wojnarowicz, Kacper Piątek i Bartosz Adamczyk, przyznali, że w ogóle się nie stresowali.

- Czujemy się dobrze. Nie ma strachu. Trudniejsza będzie z pewnością matematyka, ale przygotowaliśmy się więc nie ma się czego bać. Postaramy się napisać jak najlepiej. Bardziej od nas stresują się rodzice – usłyszeliśmy od trzecioklasistów.

Bogusława Kapelarz, wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 7 w Jeleniej Górze, gdzie do testów zasiało dzisiaj 36 dzieci z dwóch klas, przyznaje, że szkoła dołożyła wszelkich starań by dzieci nie stresować.

- Test składa się z czterdziestu pytań otwartych i zamkniętych. Podzielony jest na dwie części humanistyczną i matematyczno-przyrodniczą. Na każdą z nich uczniowie mają po 40 minut. Mają też piętnastominutową przerwę. Założeniem tego badania jest sprawdzenie wiedzy, ale bezstresowo. By nie stresować trzecioklasistów testy organizowane są w klasach, a nad ich przebiegiem czuwa tylko ich nauczyciel lub wychowawca. Uczniowie mają pochwalić się tym, czego nauczyli się w ciągu trzech lat – mówi Bogusława Kapelarz, wicedyrektor „siódemki”.
Testy są sprawdzane przez nauczycieli poszczególnych szkół, którzy do 23 maja muszą wprowadzić wyniki na specjalnej stronie internetowej CKE. Podsumowanie i wyniki zbiorcze mają się pojawić z końcem czerwca br

Ogłoszenia

Czytaj również

Remonty w jeleniogórskich szkołach  

Kto strzelał do konia?

W obronie zwierząt

Komentarze (9) Dodaj komentarz

~kit 17-05-2011 16:11
to kity,kazda szkoła popoprawia za dziecko ,zeby lepiej wypasć ,haha
~): 17-05-2011 20:16
Moje dziecko chodzi do szkoly podstawowej nr 11 tam ich wychowaczyni motywowala do testu bardzo:\"i tak napiszecie ten test bo jestescie najgorsi wy debile\"slowa Pani wychowaczyni! Inna jest wobec rodzicow a calkiem inna wobowec dzieci!
~marcopolo 17-05-2011 20:33
PYTANIE:!!!! Po co to dzieciom? Tyle kasy na to idzie a i tak nic ni da. no po co? Dzicecko sie pomyli a powiedzą, zę czegoś nei potrafi... zenada!
~n-l 17-05-2011 20:57
Wdrażanie do wyścigu szczurów.
~sztuka dla 17-05-2011 21:32
słusznie ,to sztuka dla ...MEN ,jeszcze nauczyciele sami mają to sprawdzać!Wiarygodność???!!!To wiadomo co sie bedzie działo!Men im kazał -to po co te testy?Pani dla samej siebie sprawdzi tak zeby rodzice powiedzieli o niej jak najlepiej.Logiczne.O tym rodzice nawet nie wiedzą.A tytuł artykułu jest niezgodny z prawdą!Moje dziecko od rana w wc ,,...".Ech,a to Polska wlasnie!
~Jamunia 17-05-2011 22:06
Mój syn stwierdził, że testy były łatwiejsze niż sprawdziany które robi ich wychowawczyni. Niepotrzebnie wszyscy tak wokół straszą dzieci tymi egzaminami jakby to była jakaś Matura albo gorzej. Poziom testów był normalnym sprawdzianem nabytej wiedzy, nie było nic pozaprogramowego ani zaskakującego. Jak dziecko jest na bieżąco z materiałem to da sobie radę z palcem w nosie...
~Jamunia 17-05-2011 22:14
do ~): a to ciekawe - podaj mi nazwisko tej wychowawczyni... więcej... zgłoszę jutro do Dyrekcji to, co tutaj napisałaś/łeś. Zapewne wiesz doskonale, że Twój adres IP został zarejestrowany w Jelonka.com... Moje dzieci akurat też chodzą do 11 i mam odmienne zdanie
___x 17-05-2011 22:50
to może tak jeszcze egzaminy na koniec żłobka???? a wszystkie te szopki z egzaminami po to żeby wyłudzić więcej kasy od podatników
~do jamunia 18-05-2011 20:06
moze sama chciałas się pochwalić-niby rodzic!a to pani najmądrzejsza nauczycielka,i tak bywa!!!szkoda prądu! popieram-x

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Jacek Sutryk i Jerzy Łużniak o 21 tezach

PiS ujawnił listy kandydatów

Odbudują zbiorniki

Odpust na szczycie

Historyczny moment w KPSW!  

Sonda

Czy poprzez budżet obywatelski mieszkańcy powinni mieć coraz większy wpływ na miejskie inwestycje?

Oddanych
głosów
532
Tak
86%
Nie
9%
Nie mam zdania
5%