MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Sprawdzian w górach

Wiadomości: Szklarska Poręba
Poniedziałek, 21 października 2019, 6:01
Aktualizacja: Wtorek, 22 października 2019, 6:27
Autor: WAC
Fot. UM Szklarska Poręba
Przez trzy dni Szklarska Poręba była miejscem jedenastych zawodów w walce górskiej „Mountain Warrior 2019” organizowanych przez Instytut Dowodzenia Akademii Wojsk Lądowych im. gen. Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu.

W tegorocznej rywalizacji brało udział 13 zespołów z Polski, Czech i Niemiec. W pierwszym dniu czteroosobowe drużyny miały do pokonania marsz po górach na dystansie 23 km po Karkonoszach z 15 kg obciążeniem oraz bronią. W trakcie marszu do wykonania były dwa zadania: rozpalenie ognia przy wykorzystaniu krzesiwa i naturalnych elementów przyrody oraz ewakuacja poszkodowanego w trudnym terenie przy wykorzystaniu noszy taktycznych.

Drugiego dnia zawodów w trudnych warunkach atmosferycznych rozegrane zostały trzy konkurencje: marsz na azymut, TCCC (Tactical Casualty Combat Care) oraz strzelanie bojowe w terenie przygodnym. Ten dzień dla wielu zespołów okazał się najtrudniejszym wyzwaniem. Trasa marszu na orientację przebiegała przez trudny lesisty i bardzo podmokły teren, a padający deszcz i niska temperatura utrudniały odnalezienie kolejnych punktów kontrolnych. Następnym zadaniem każdego zespołu było udzielenie pomocy osobie rannej zgodnie z procedurą taktyczną TCCC. Dwóch poszkodowanych z różnymi obrażeniami ciała musiało zostać zabezpieczonych i ewakuowanych w rejon podjęcia. Uczestnicy zawodów musieli wykazać się szeroką wiedzą z zakresu medycyny pola walki. W drugim etapie było strzelanie w kamieniołomie „Kopalnia Stanisław”. Zadanie polegało na uzyskaniu  możliwie jak największej liczby trafień z pistoletu wojskowego do określonego celu przez dwóch zawodników zespołu oraz wykonaniu zadania na celność i skupienie z karabinka przez pozostałych.

Ostatniego dnia zawodów było siedem zadań z zakresu technik linowych, wspinaczki skałkowej oraz ratownictwa górskiego. Zespoły podzielone na dwie sekcje musiały w jak najkrótszym czasie wejść po linie „Jumar”, zjechać ze zmianą stanowiska dwoma różnymi sposobami, ewakuować poszkodowanego oraz zbudować układ wyciągowy do przemieszczenia pojazdu na określoną odległość. Jednym z trudniejszych zadań tego dnia było pokonanie „Tyrolki” i opuszczenie się do mostu linowego, który rozciągnięty został pod nią, a następnie pokonanie mostu do przeciwległego brzegu przeszkody wodnej.

Pierwsze miejsce w tegorocznej rywalizacji, po raz pierwszy w historii zawodów, zdobyli podchorążowie Sekcji Szkoleń Wysokogórskich Akademii Wojsk Lądowych z Wrocławia w składzie: st. kpr. pchor. Karol Fortuna, kpr. pchor. Bruno Bronisławski, kpr. pchor. Michał Mistela, st. szer. pchor. Hubert Tybiszewski. Drugie miejsce zajął Zespół z 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej, zaś trzecie zajął drugi zespół z AWL w składzie: sierż. pchor. Karol Tyszka, sierż. pchor. Rafał Kulba, plut. Pchor. Przemysław Mazurek, st. kpr. pchor. Sebastian Link.

Twoja reakcja na artykuł?

10
77%
Cieszy
0
0%
Dziwi
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
8%
Złości
2
15%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Studium na początek

Radni KO przeciw kupcom?

Udany Piknik Strzelecki

Komentarze (1) Dodaj komentarz

~Hihi 21-10-2019 9:29
Czesi i niemcy jak zwykle slabiutko

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Marcin Wyrostek patriotycznie

Oszust pod kluczem

Burza wokół Tomaszewskiego

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa działa!

Motocykliści dla Niepodległej

Sonda

Wypalenie zawodowe należy uznać za chorobę?

Oddanych
głosów
821
Tak
64%
Nie
29%
Nie wiem
7%