MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Sprawdzali swoją wiedzę o żywieniu i żywności

Wiadomości: Jelenia Góra
Sobota, 14 stycznia 2017, 12:47
Aktualizacja: Niedziela, 15 stycznia 2017, 8:39
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
Produkty zbożowe – technologia i rola w żywieniu to temat, którego znajomością musieli wykazać się uczestnicy XXI Olimpiady Wiedzy o Żywności i Żywieniu, która odbyła się wczoraj (13.01) w Zespole Szkół Licealnych i Zawodowych Nr 2 w Jeleniej Górze. Do rywalizacji przystąpiło 66 uczestników z Dolnego Śląska, Lubuskiego i Opolskiego.

Nad prawidłowością przebiegu eliminacji czuwał przewodniczący komisji dr hab. Jacek Anioła, pracownik naukowy Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, a także wiceprzewodnicząca Bogusława Bogucka, kierownik DODN Filia w Jeleniej Górze, zaś sekretarzem była Małgorzata Grzelczyk - konsultant DODN Filia w Jeleniej Górze.

Uroczystego otwarcia XXI olimpiady dokonała wicedyrektor DODN we Wrocławiu Jolanta Szwedowska życząc wszystkim samych sukcesów i dużej ilości punktów. W uroczystości otwarcia uczestniczyli też: zastępca prezydenta Jeleniej Góry Piotr Paczóski, główny specjalista Wydziału Edukacji i Sportu Gabriela Bajek, a także gospodarz obiektu – dyrektorka Zespołu Szkół Licealnych i Zawodowych Nr 2 w Jeleniej Górze Danuta Pawłowicz.

Adresatami i uczestnikami olimpiady są uczniowie polskich szkół ponadgimnazjalnych dających możliwość uzyskania świadectwa dojrzałości. W tegorocznej edycji na szczeblu okręgowym wzięło udział 66 uczniów z 37 szkół z województw: dolnośląskiego, opolskiego i lubuskiego.

Racjonalne żywienie jest jednym z istotnych czynników determinujących stan zdrowia społeczeństwa, jego pomyślność i aktywność zawodową. Mając to na uwadze organizacje międzynarodowe i władze poszczególnych krajów podejmują różne działania zmierzające do podniesienia poziomu wiedzy żywieniowej ludności, szczególnie młodego pokolenia. Olimpiada Wiedzy o Żywieniu i Żywności, wychodząc naprzeciw tym dążeniom, stawia sobie za cel rozwijanie zainteresowań uczniów i nauczycieli szkół ponadgimnazjalnych problemem żywienia, upowszechnianie wzorców racjonalnego żywienia i promocję zdrowia oraz tworzenie dla zdolnej młodzieży możliwości ogólnopolskiej rywalizacji w tym obszarze wiedzy – informują organizatorzy.

Laureaci i finaliści olimpiady mogą być zwolnieni w części lub w całości z egzaminów wstępnych do szkół wyższych na kierunek zgodny z profilem olimpiady, na mocy uchwał senatów poszczególnych uczelni, podjętych zgodnie z przepisami ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz.U. nr 164, poz. 1365, z późn. zm.).

- Przygotowując się do tej olimpiady można się wiele nauczyć. W tych czasach borykamy się z otyłością, więc żywienie jest bardzo ważne – powiedziała Aneta Sobies z jeleniogórskiego „Norwida”, która planuje dalsze kształcenie w kierunku weterynarii, więc wiedza zdobyta przy okazji przygotowań do olimpiady może jej się przydać.

- Chciałabym zostać dietetykiem, więc ta olimpiada jest bardzo przydatna do tego – dodała kolejna uczestniczka Emilia Piasecka z jeleniogórskiej „Handlówki”.

Organizatorem eliminacji okręgowych XXI Olimpiady Wiedzy o Żywności i Żywieniu jest Dolnośląski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli Filia w Jeleniej Górze, zaś organizatorem olimpiady jest Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Trudno tak żyć!

Dzień otwarty w Liceum Społecznym STO – 16 maja (czwartek)

Strajk, a co z maluchami?

Komentarze (6) Dodaj komentarz

~lol 14-01-2017 13:30
Na zdjęciach widać, że mamy dobrze odżywioną młodzież.. ;-)
~KORZYŚCI VERSUS STRATY 14-01-2017 13:46
BRAWA za takie inicjatywy i działania! BRAWO KOCHANA MŁODZIEŻY GWIZDY DLA KIEROWNICTWA SANEPIDU - LENIE I ZAZDROŚNICY..., jak psy ogrodnika …sam nie i nie pozwolę .. JAKĄŻ ZATEM ŚWIADOMOŚĆ MA W PRZEDMIOCIE PROBLEMU KIEROWNICTWO SANEPIDU? I JAKIŻ TUPET WOBEC NAŁOŻONYCH PRZE USTAWODAWCĘ przedmiotowych ZADAŃ - nawyki żywieniowe, ŻE NIE TYLKO BLOKUJE JE autorski projekt „ zamienię buły na brokuły” … - zabrania i sugeruje by nie współpracować…, zwalnia…, i siedzi na laurach knowań… a fe! To delikatne oddanie zaniechiwania należytego wykonania obowiązku - – zadań ustawowych , łamania prawa a także łamania elementarnych zasad … i co własnych pomysłów i działań na potrzeby lokalne katecheta z pielęgniarką po … mało że zaprzepaścili to nic nie ….
~Klecha 14-01-2017 17:27
Sprawdz swoja wiedze o swoich prawach zanim PiSiornia ci je zabierze
rymcycymcy 14-01-2017 21:19
Jeśli chodzi o wyroby zbożowe, to ...normalnie ! ...nalewasz, podnosisz i pijesz ! :)
~ 14-01-2017 23:35
fakty =Prawda Zysk versus strata - Państwo nie jest zainteresowane generowniem zbędnych kosztów - PIS kieruje się wspólnym dobrem - nieprawdaż? faktami należy się dzielić, jako informacją, by móc wyciągać racjonalne wnioski...
~Klecha 16-01-2017 16:17
Sprawdz swoja wiedze o swoich prawach zanim PiSiornia ci je zabierze

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Rozprawka o wolności, czyli matura z języka polskiego  

Medale dla złotych par

Nabór do PSM  

Rajd zdewastował las?

Cztery rocznice Jana Ewangelisty Purkyne

Sonda

Rowerzyści też powinni zdawać egzamin na prawo jazdy?

Oddanych
głosów
507
Tak
52%
Nie
43%
Nie mam zdania
5%