MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 11 lipca
im. Karoliny, Olgi

Spotkanie z Przemysławem Wiaterem w Bukowcu

Wiadomości: Region
Niedziela, 5 listopada 2017, 7:18
Autor: Joanna
Fot. Joanna
W Pałacu w Bukowcu odbyło się 3 listopada spotkanie z Przemysławem Wiaterem, który promował swoją najnowszą książkę. „Laboranci u Ducha Gór. Dawne Ziołolecznictwo w Karkonoszach i Górach Izerskich” to mnóstwo tajemnic i ciekawostek na temat właściwości ziół występujących w naszych górach.

Przemysław Wiater to historyk, historyk sztuki, kustosz dyplomowany, pracownik Domu Carla i Gerharta Hauptmannów w Szklarskiej Porębie, oddziału Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze. Jest autorem kilkudziesięciu publikacji na temat historii Dolnego Śląska, a w szczególności dziejów Karkonoszy i Gór Izerskich.

Podczas piątkowego spotkania w Bukowcu przedstawił kilka ciekawostek jakie można znaleźć w jego najnowszej książce. Jest ona w pewnym stopniu uzupełnieniem poprzedniej publikacji, która została wydana kilka lat wcześniej pt. „Walonowie u Ducha Gór”, w której to autor odkrywał tradycje kulturowe regionu.

Książka pt. „Laboranci u Ducha Gór” to zbiór wielu informacji i legend związanych z roślinnością występującą w naszych górach. Autor przeanalizował dawne zielarskie zwyczaje pod kątem kulturowym, historycznym oraz przekazów ludowych. Dzisiaj te informacje mogą z całą pewnością wywołać uśmiech, ale także zdziwienie. O roślinach, sposobach ich zdobywania, krąży mnóstwo legend, których nie znamy, a które poparte są nawet przykładami wśród… pomników natury.

Autor odnalazł także kilka starych przepisów na ziołowe medykamenty. Karkonosze i Góry Izerskie dawniej słynęły z ziołowych tradycji a samych laborantów bardzo wspierała hrabina von Reden, dawna właścicielka pałacu w Bukowcu. Dziś te przekazy są mało znane. Aby o nich poczytać warto sięgnąć do książki Przemysława Wiatera.

Ogłoszenia

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Interaktywne centrum w budowie u strażaków

Skatepark za frekwencję?

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Jednokierunkowo Zakosami na Śnieżkę

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Nowy przystanek w Łupkach

Tak nie wolno parkować!

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
313
Tak
48%
Nie
40%
Nie wiem
12%