MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Poniedziałek, 6 lipca
im. Dominiki, Łucji

Spotkanie z naszą Cesarzową Teatrów Ulicznych w Krakowie

Wiadomości: Kraków/Jelenia Góra
Sobota, 13 lipca 2013, 8:21
Aktualizacja: Niedziela, 14 lipca 2013, 7:53
Autor: Elster
Fot. RN
W miniony piątek (12 lipca) na Rynku Głównym w Krakowie, podczas odbywającego się 26. Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Ulicznych – Ulica 26 Street Art, miało miejsce otwarte spotkanie z Aliną Obidniak – pomysłodawczynią i założycielką pierwszego w Polsce Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Ulicznych w Jeleniej Górze, Cesarzową Teatrów Ulicznych (taki tytuł otrzymała w 2007 r. w Jeleniej Górze, podczas jubileuszowej 25. edycji imprezy).

Alina Obidniak, inicjatorka festiwalu, wpisanego na stałe w letni kalendarz kulturalny Jeleniej Góry, swoją ideą „zaraziła” także m.in. Kraków. Dyrektorem artystycznym krakowskiego festiwalu jest Jerzy Zoń, reżyser i aktor, jeden z pionierów polskiego teatru studenckiego (współzałożyciel i kierownik artystyczny powstałego w 1979 r. krakowskiego Teatru KTO), który swego czasu był związany z Jelenią Górą, a w latach 1989-95 pełnił funkcję szefa tutejszego Teatru im. Norwida. Wprowadził tu dobrze przyjęty przez jeleniogórskich widzów nurt groteski z powodzeniem wystawiając „Noc Walpurgii albo kroki komandora” Wieniedikta Jerofiejewa (1989), „Monachomachię” Ignacego Krasickiego (1990) i „Kontredans” Bogdana Rudnickiego (1992).

- Wszystko zaczęło się w 1982 r. w Jeleniej Górze, gdy z inicjatywy Aliny Obidniak powołano do życia Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych. Była to impreza przygotowywana z dużym rozmachem, odbywająca się pod egidą Teatru im. Norwida – wspominał obecny na spotkaniu z publicznością Przemysław Grządziela, czyli klown z gdańskiego Teatru Pinezka, „cudowne dziecko” Festiwalu Teatrów Ulicznych w Jeleniej Górze. - Najpierw podczas jeleniogórskich festiwali uczyłem się i podpatrywałem innych klaunów, a kilka lat potem sam stałem się nauczycielem dla innych.

Zdaniem Aliny Obidniak teatr uliczny w Jeleniej Górze dokonał w polskim życiu kulturalnym prawdziwej rewolucji. - W swoich pierwszych 7. edycjach festiwal stał się zjawiskiem kulturowym w skali kraju. W owych latach zespół Teatru im. Norwida stawiał sobie ambitne zadania – zmienić pejzaż kulturowy województwa.

Do Jeleniej Góry w tamtych latach przyjeżdżały zespoły z całej Europy, Australii, Ameryki i Japonii. Bywały lata, gdy odbywało się 400 spektakli, zarówno zagranicznych, jak i polskich grup. – Wiele przyjezdnych zespołów pokochało nasz festiwal, Jelenią Górę i Polskę. Przyjeżdżali tu wielokrotnie, chcieli grać jak najwięcej, zauroczeni polską widownią, gorącą i spontaniczną. Rozstania były trudne i pożegnaniom nie było końca – mówiła Alina Obidniak. - Baza w dzielnicy Kowar - Wojkowie była naszym miejscem integracji, wymiany doświadczeń. Nocnym rozmowom nie było końca, rodziły się przyjaźnie, chęć współdziałania i tworzenia wspólnych projektów.

– W Jeleniej Górze przygotowania do festiwalu trwały cały rok. Dziesiątki rozmów z miejscowymi urzędnikami, lokalnymi animatorami kultury, zakładami pracy, szkołami - relacjonowała Alina Obidniak. – Problemy z wyżywieniem (wszystko było na kartki), z paliwem dla samochodów uczestników. A widownia liczyła wtedy kilka tysięcy osób. Mieszkańcy przychodzili całymi rodzinami. W czasie PRL-owskich kolejek w sklepach zostawiano siatki i torby, a cały tłum włączał się w działania uliczne.

Szef krakowskiej imprezy Jerzy Zoń swój pierwszy spektakl uliczny „Parada ponurych” wystawił podczas jubileuszowego 5. festiwalu w Jeleniej Górze w 1986 r. To wówczas zafascynował się przestrzenią i pirotechniką. Sześć lat potem założył analogiczny festiwal w Krakowie. Latem 2007 r. na krakowskim festiwalu wystąpił także Teatr im. Norwida z plenerowym spektaklem o Don Kichocie w reż. Marka Pasiecznego ze świetną kreacją aktorską Piotra Konieczyńskiego, tytułowego błędnego rycerza, bohatera powieści Miguela de Cervantesa Saavedry.

Warto przy okazji przypomnieć, że spotkanie z Jerzym Zoniem nt. „Teatr Uliczny w Polsce” zaplanowane jest w Jeleniej Górze - podczas 31. Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Ulicznych - 1 sierpnia, o godz. 16.00 w BWA.

Ogłoszenia

Czytaj również

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Spotkali się z Beatą Kempą

Strażacy–nurkowie na basenie przy Sudeckiej

Komentarze (13) Dodaj komentarz

~mm 13-07-2013 10:26
Cesarzowa!co za okreslenie - jeden pacjent coś wymyśli i reszta powtarza to samo, moze lepiej Imperatorowa?
~ee 13-07-2013 11:14
A dlaczego Teatr Norwida występuje w Krakowie a w JG, podczas Teatrów Ulicznych, nie prezentuje żadnych spektakli?
~Do ~ 13-07-2013 12:03
13-07-2013 11:14 | ~ee | Teatr Norwida nie występuje w tym roku w Krakowie. Na a w J.Górze??? - rzeczywiście - mógby zagrać choćby "Kolacje na 4 ręce", ale kto układa program MFTU?
~zabrali 13-07-2013 12:38
teatry a potem wojsko i została wiocha.
~ 13-07-2013 12:58
Pani Alina pieknie prezentuje sie na krakowskim Rynku Glownym wielkie slowa uznania dla Jerzego Zonia ze zorganizowal to spotkanie.Do autorow powyzszych komentarzy wy bedziecie przez cale zycie siedziedz zgorzkniali przrd swoimi komputerami i nikt nigdy w zyciu nie zorganizuje wam takiego spotkania na Rynku Glownym w Krakowie a wiecie dlaczego, poniewaz jestescie nikim.
~manci 13-07-2013 14:07
tak się składa że byłam pracownikiem Teatru w czasach powstawania Teatrów Ulicznych p.Obidniak to jest KTOŚ przez duże K takiego dyrektora i człowieka spotyka się rzadko dużo zdrowia PANI DYREKTOR
Piipi Jelonkowa 13-07-2013 20:41
..do - [~Autora postu z godz.12:58] .. ~ OJEJ ! .. jesteś brzydko wychowana/y ,bo Computer jest dla *Ciebie .. tylko do podglądania ludzi !
~Hakan 14-07-2013 12:44
Brawo, Pani Alinko, promuje Pani nasz kraj i nasze MIASTO
CН.W.D.P. 14-07-2013 15:16
JEŚLI PANI OBIDNIAK TO JEST "KTOŚ" PRZEZ DUŻE "P", TO CZEMU NIE DA PRACY JELENIOGÓRZANOM?? JA MAM W PEWNYM MIEJSCU PROMOCJĘ JELENIEJ GÓRY I ZAWIŁYCH SPRAW - JA POTRZEBUJĘ PRACY, BO NIE MAM PIENIĘDZY NA TEATR ANI NAWET NA ZAKUPY W "BIEDRONCE"... PRECZ Z PROMOCJĄ MIASTA!!!! PRACY!!!! CHLEBA!!!!
~do CH.W.D.P. 14-07-2013 22:51
Czy Ty sie Czlowieku dobrze czujesz psychicznie ' Czy Ty jestes normalny'
Piipi Jelonkowa 14-07-2013 23:41
..do - [~Autora postu z godz.22:51 ] .. wiesz ? .. *on szuka zatrudnienia ! on jest czlowiekiem i .. nie nadaje sie na Smoka wawelskiego ! Wiecej ..szacunku do mojego Kolegi !
~Do ~ 15-07-2013 0:28
Właśnie myślę, by zadać podobne pytanie do tego Pani kolegi, Pani Wiesiu (Piipi Jelonkowa). I kto zatrudni kogoś takiego? Nie znam go. Ale to musi być ktoś tego pokroju co Pani?
CН.W.D.P. 15-07-2013 9:33
Piipi, ZAWSZE CIĘ PODEJRZEWAŁEM O TO, ŻE JESTEŚ FAJNA... ALE TERAZ... TERAZ TO MAM JUŻ PEWNOŚĆ!!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Mieszkańcy o inwestycjach w Jeleniej Górze  

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Interwencja w Jeżowie  

Wzrost bezrobocia w powiecie lwóweckim

Nieczynne place zabaw

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
1542
Andrzej Duda
41%
Rafał Trzaskowski
54%
Nie wiem
5%