MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Spotkanie z M. Wawrzyńczakiem pod Szrenicą

Wiadomości: Szklarska Poręba
Środa, 6 lutego 2019, 7:15
Aktualizacja: Czwartek, 7 lutego 2019, 10:47
Autor: WAC
Fot. użyczone
Dom Carla i Gerharta Hauptmannów w Szklarskiej Porębie zaprasza na spotkanie autorskie z Marcinem Wawrzyńczakiem w niedzielę (10.02) o godz. 16.00.

Spotkanie poprowadzi Jacek Jaśko. Będą rozmawiać o promowanej tego dnia publikacji autorstwa M. Wawrzyńczaka "Michelsbaude. Historia nieistniejącej izerskiej gospody".

Książka jest próbą zarysowania historii i fenomenu nieistniejącej „budy” górskiej zwanej Michelsbaude, która przez ponad sto lat działała niedaleko Rozdroża pod Cichą Równią w Wysokim Grzbiecie Gór Izerskich.

Michelsbaude to leśna chata (leśniczówka i gospoda), która od końca XVIII do początku XX wieku stała samotnie na izerskiej polanie przy historycznym trakcie zwanym Starą Drogą Celną. Wędrowali tędy (narzekając powszechnie na jakość nawierzchni) tragarze szkła i właściciele pobliskich hut szklanych, urzędnicy i politycy, kłusownicy, hrabiowscy leśnicy i drwale, naukowcy i pisarze, artyści. Przyszły prezydent USA jechał tędy latem 1800, a noblista Gerhart Hauptmann dwukrotnie nawiązał do Michelsbaude w swoich dramatach.

Twoja reakcja na artykuł?

3
60%
Cieszy
0
0%
Dziwi
1
20%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
20%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Ważne dla niepełnosprawnych seniorów

Będzie referendum w Jeleniej Górze?

Od jutra kolejny Lidl w Jeleniej Górze

Komentarze (1) Dodaj komentarz

~Izery? 7-02-2019 9:19
Dzień dobry. Nie ma czegoś takiego jak "Izery" są Góry Izerskie. To bardzo niepokojące że na oficjalnym plakacie używa się niepoprawnej nazwy. Dodatkowo smutne jest to że błąd ten popełniają osoby, które chcą uchodzić za specjalistów w dziedzinie.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Wybory: Zwycięstwo PiS

Święto goprowców

Szkoła jak nowa  

Radny KO: Szyszko już, a kiedy reszta?

Wybory parlamentarne (aktualizacja)

Sonda

E-papierosy są lepsze od zwykłych?

Oddanych
głosów
580
Tak
13%
Nie
66%
Nie wiem
21%