MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Spotkanie z M. Wawrzyńczakiem pod Szrenicą

Wiadomości: Szklarska Poręba
Środa, 6 lutego 2019, 7:15
Aktualizacja: Czwartek, 7 lutego 2019, 10:47
Autor: WAC
Fot. użyczone
Dom Carla i Gerharta Hauptmannów w Szklarskiej Porębie zaprasza na spotkanie autorskie z Marcinem Wawrzyńczakiem w niedzielę (10.02) o godz. 16.00.

Spotkanie poprowadzi Jacek Jaśko. Będą rozmawiać o promowanej tego dnia publikacji autorstwa M. Wawrzyńczaka "Michelsbaude. Historia nieistniejącej izerskiej gospody".

Książka jest próbą zarysowania historii i fenomenu nieistniejącej „budy” górskiej zwanej Michelsbaude, która przez ponad sto lat działała niedaleko Rozdroża pod Cichą Równią w Wysokim Grzbiecie Gór Izerskich.

Michelsbaude to leśna chata (leśniczówka i gospoda), która od końca XVIII do początku XX wieku stała samotnie na izerskiej polanie przy historycznym trakcie zwanym Starą Drogą Celną. Wędrowali tędy (narzekając powszechnie na jakość nawierzchni) tragarze szkła i właściciele pobliskich hut szklanych, urzędnicy i politycy, kłusownicy, hrabiowscy leśnicy i drwale, naukowcy i pisarze, artyści. Przyszły prezydent USA jechał tędy latem 1800, a noblista Gerhart Hauptmann dwukrotnie nawiązał do Michelsbaude w swoich dramatach.

Twoja reakcja na artykuł?

3
60%
Cieszy
0
0%
Dziwi
1
20%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
20%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Areszt dla nożownika z Bogatyni

Uczyli się znakarze

ZNP zaprasza na "czarny marsz"

Komentarze (1) Dodaj komentarz

~Izery? 7-02-2019 9:19
Dzień dobry. Nie ma czegoś takiego jak "Izery" są Góry Izerskie. To bardzo niepokojące że na oficjalnym plakacie używa się niepoprawnej nazwy. Dodatkowo smutne jest to że błąd ten popełniają osoby, które chcą uchodzić za specjalistów w dziedzinie.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Tłumy za krzyżem

Wsparcie strajkujących

Megapisanki – to trzeba zobaczyć

Egzaminy gimnazjalne w mieście (mimo strajku) trwają

Protest oświaty

Sonda

Czy wszystkie torby foliowe powinny być płatne?

Oddanych
głosów
255
Tak
68%
Nie
29%
Nie wiem
3%