MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 11 lipca
im. Karoliny, Olgi

Spotkanie z Izraelem w Empiku

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 12 grudnia 2008, 17:21
Aktualizacja: Sobota, 13 grudnia 2008, 14:30
Autor: Mar
Fot. Mar
W czwartek wieczorem w czytelni jeleniogórskiego salonu Empik spotkali się ludzie zainteresowani Żydami, Izraelem, kulturą żydowską oraz stosunkami polsko–żydowskimi. Opowiadali o nich, każdy inaczej, Marcin Nowak, wykładowca Kolegium Karkonoskiego Milan Lesiak oraz ksiądz Andrzej Bokiej. Spotkanie prowadził Jordan Plis.

Dzień Kultury Żydowskiej to pierwsze spotkanie z cyklu który zapowiada pracownik Empiku Marcin Nowak. W sali zgromadzono wiele przedmiotów związanych z judaizmem, gazety z Izraela, pokazywano zdjęcia z Tel Awiwu, Jerozolimy i innych miejsc w Izraelu.
- Dla mnie Izrael to miejsce pracy do którego trafiłem niezbyt przygotowany, ale spotkałem się z wielką życzliwością i pomocą – mówił Marcin Nowakowski – były też rzeczy dla mnie trudne do zaakceptowania, jak zakaz jazdy windą w szabas, niejadalne potrawy czy w końcu stosunek do kobiet jako istot gorszych od mężczyzn.

Z kolei ksiądz Andrzej Bokiej swoje opowieści z podróży do Izraela łączył z historią narodu wybranego, ale też na wiele wieków wygnanego z ojczyzny.
- Mimo tego, że Żydzi są mieszkańcami Azji, to ze względu na wiele wieków spędzonych w Europie są nam mentalnie bliżsi, niż arabskim sąsiadom. No i religia hebrajska z której wywodzi się chrześcijaństwo. Przecież Żydami byli ewangeliści, Maria i sam Jezus.

Natomiast Milan Lesiak mówił o wielkiej sile żydowskiej kultury która przetrwała tyle wieków życia wśród obcych i w wielu krajach.
- Żydzi są dla mnie narodem który stworzył potężną kulturę, ochronił ją i doniósł do obecnych czasów. Przy tej ilości artystów, naukowców, polityków w dziesiątkach krajów, inne narody nie mają za bardzo się czym chwalić – mówił.

Dużo dyskutowano też o stosunkach polsko-żydowskich i o setkach lat kiedy Polacy i Żydzi byli sąsiadami. Niestety, ostatnie kilkadziesiąt lat, zagłada Żydów i powojenne wypędzenia zniweczyły wieki dobrego sąsiedztwa.

- Starsze pokolenia mają kłopot z historią, ale młodzi są coraz bardziej zainteresowani tym jak żyli ich dziadkowie w Polsce – mówił Marcin Nowak – Wielu stara się też o odzyskanie polskiego obywatelstwa, które utracili kilkadziesiąt lat temu.

- Powinniśmy przełamać uprzedzenia i powrócić do dobrosąsiedzkich stosunków, które dla mnie od dawna są oczywiste – wyjaśniał ksiądz Bokiej – są rzeczy bardzo podobne do tych które pamiętam z naszej historii. Założę się, że z wielu moich rozmów z Izraelczykami trafiały raporty do Mosadu, czyli służby bezpieczeństwa. To wszystko w trosce o bezpieczeństwo kraju.
- To prawda, miałem wrażenie, że w Mosadzie pracują wszyscy, ale tylko niektórzy biorą za to pieniądze – dodał Marcin Nowakowski.

Ogłoszenia

Czytaj również

Interaktywne centrum w budowie u strażaków

Skatepark za frekwencję?

Inwestycje drogowe w powiecie bolesławieckim

Komentarze (14) Dodaj komentarz

~Uczestnik 12-12-2008 20:12
Było ciekawie, szkoda tylko, że gospodarzom nie przeszkadzał fakt, iż wielu gości stało przez przeszło dwie godziny.Iinni zainteresowani, z uwagi na brak krzeseł, odeszli. Jestem osobą niepełnosprawną i trudno mi było tak długo stać. Sporo było młodych ludzi. Zarówno im, jak i przede wszystkim gospodarzom daleko do kultury po którą przyszli.
~DJ 12-12-2008 20:31
Wszedłem, zobaczyłem wielką izraelską flagę i wyszedłem. Mam po prostu dość Żydów,ż...ostwa, holokaustu, ż...owskiej martyrologii i fobii że cały świat ich nienawidzi. Wszedzie żydzi. Jest ich kilka milionów, zajmują skrawek azjatyckiego wybrzeża a głośno o nich jak o nikim innym. Poza tym Izrael to jedno z najbardziej terrorystycznych państw na swiecie. Utrzymują się na powiezrchni yylko dzięki swojemu terroryzmowi i knowaniom. Jest to panstwo, które jest cierniem w tkance swiata arabskiego, wszelkie zło jakie się rodzi na Bliskim Wschodzie pochodzi od Izraela. Ciekawe czy jakby ktos chcial zorganizować dzień poświęcony Iranowi i wywiesił sobie flage tego panstwa to czy by to się nie spotkało z natychmiastowym odzewem środowisk ż...owskich i poprawnych politycznie jako prowokacja. Żydzi sami podsycają nienawiść innych do ich samych aby móc dalej strzelać bezkarnie w stopy Palestynczykom. Zapomnijmy o Żydach, nie organizujmy zadnych zydowskich spotkań, przestańmy utwierdzać ich i nas samych w tym że są narodem wybranym, ignorujmy ich i patrzmy na nich z perspektywy tego co wyczyniają z niewinnymi ludźmi u siebie. Czas już skonczyć z wizerunkiem pokrzywdzonego Żyda, nic dobrego z tego dla nas i dla świata nie wynikło. Acha, nie jestem antysemitą bo to by znaczyło że mam coś przeciwko Arabom, a przeciw im nic nie mam (Semitami są zarówno Żydzi jak i Arabowie, to jest to samo plemię).
~LuLu 12-12-2008 22:35
Jordan, gratulacje :D Szkoda, ze nie powiedzies nic, wpadłoby się :D Poooozdrooooooooo
~gostek 12-12-2008 22:59
a myślałem,że chodzi o zespół o takiej samej nazwie
~Anna_T 12-12-2008 23:23
Mnie nie podobało się szczególnie zachowanie rozchichotanych i mocno ucieszonych młodych dziewczyn, które dosłownie rzuciły się na wolne krzesła lekceważąc stojących starszych ludzi i jeszcze przesiadły się później na bardziej wygodne. Właściwie to spodziewałam się czegoś lepszego. Nie podobał mi się frywolny ton młodego prowadzącego, gdyż mimo wszystko było to spotkanie nie tylko młodych ludzi, ale przede wszystkim starszych, a czułam się jak na jakimś mało profesjonalnym i zabawowym spotkaniu. Miło było posłuchać wspomnień pana, który mieszkał w Izraelu przez 5 lat. Oby więcej takich spotkań, także o innych ciekawych kulturach!
~TeeBezNicka (dawniej Tee) 12-12-2008 23:58
widać nie spodziewali się tłoku, to zagęścili tłum organizując te debaty w maleńkim pomieszczeniu i dając za mało krzeseł; to organizatorzy się nie postarali
HAVA_NAGILA 13-12-2008 4:18
Szanowny Panie autorze . Czy nie wydaje sie Pany ze wpis 12-12-2008 20:31 | ~DJ | jest conajmniej obrazliwy . czy jesli ja bym napisal ten sam tekst zmieniajac slowo Zyd na Katolik , i Izrael na Polska , czy tez by pan pozwolil na zamieszczenie tego ? Ten wpis , potwierdza moje wyobrazenie o Was , Polakach , redaktorach czesto domoroslych , bez zadnego sensownego wyksztalcenia . Szanowny Panie "Mar"-prosze o usuniecie tego wpisu i zamieszczenie przeprosin kierowanych do nas , Zydow . Wy , Jeleniogorscy redaktorzy zastraszaliscie kiedys czytelnikow podawaniem do sadu autorow wpisow . Taka mam wlasnie mysl , ze moze i ja sie postaram aby ten spis , opublikowany na stronach internetowych , ogolnie dostepny znalazl sie na biurku prokuratora . Ale nie tego z Jeleniej Gory o nie . Pozdrownia Panie Mar -niech Pan pomysle teraz sobie co Ja o Panu mysle .
~TeeBezNicka (dawniej Tee) 13-12-2008 8:13
Czy Redakcja naprawdę zastraszała podawaniem do sądu? Nie chce mi się przerzucać tych wszystkich ok.600 stron. Czy ktoś to pamięta? Bo ja pamiętam zastraszanie samej Redakcji przez Ww Czytelnika z 04:18. A że czytelnicy też mogą to zrobić to ja zdaję sobie sprawę. Np. niejaki znawca kamery, ręki i pióra, udzielający porad, który kiedyś mógł wiele, ale i teraz "kontakty" mu zostały i przypadkiem mógłby "umilić" życie.
~edesz 13-12-2008 8:52
Czy dla równowagi doczekamy się kiedyś Spotkania z Palestyną w Empiku, z Ich kulturą i martyrologią. Jeżeli to nastąpi wtedy będę uważał, że Empik spełnia należycie oczekiwania i życzenia mieszkańców Jeleniej Gory. Pozdrawiam.
~S 13-12-2008 10:37
Podoba mi się wpis DJ. Nie ma w tym nic obraźliwego. Gdiekolwiek media uruchomię tam zawsze jest temat ż...owski... A swoja drogą żeby Polska umiała sie tak promowac to byłoby super.
~ad dyskusji 13-12-2008 11:35
A ja jestem Żydem i nie czuję się obrażona wypowiedzią o Żydach.
~Malina 13-12-2008 12:50
A mnie się podobało. To była ciekawa lekcja, o kraju i kulturze, o której dużo się mówi, a mało kto posiada rzetelne informacje. Fakt- sala w Empiku jest dość mała, ale jeleniogórski Empik nie posiada większej. Cieszę się, ze w ogóle zorganizowano w Jeleniej Górze takie spotkanie. To było bardzo dobre przedsięwzięcie i oby więcej takich....
~Krytyna 13-12-2008 13:00
Tam nie było żadnego Marcina Nowaka. Marketingowiec Empiku, który był 5 lat w Izraelu to Marcin Nowakowski, szanowna Redakcjo. Pomyłka nazwiska to wieeeelka wtopa i świadczy o niskim poziomie redaktorów "Jelonki"
~TeeBezNicka (dawniej Tee) 14-12-2008 16:31
A swoją drogą czy Naród Wybrany uważa jakąkolwiek nację za godną siebie? Bo sam Naród Wybrany określa inne narody poniżającą nazwą "goje". A że u Narodu Wybranego jest to pogardliwa nazwa dla nie-żyda to tego udowadniać nie trzeba.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Konkurs dla seniorów

Victoria pokonała ekipę z Marciszowa

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Informacja wojewody ws. koronawirusa (aktualizacja)

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
268
Tak
48%
Nie
40%
Nie wiem
12%