Czwartek, 25 kwietnia
Imieniny: Jarosława, Marka
Czytających: 13166
Zalogowanych: 21
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Spotkanie z historią podczas Nocy Muzeów

Niedziela, 20 maja 2012, 9:51
Aktualizacja: Poniedziałek, 21 maja 2012, 12:07
Autor: Agrafka
Jelenia Góra: Spotkanie z historią podczas Nocy Muzeów
Fot. Agrafka
Skansen Wojska Polskiego, Muzeum Przyrodnicze, Muzeum Karkonoskie, „Dom Gerharda Hauptmanna”, Biuro Wystaw Artystycznych i Zdrojowy Teatr Animacji – w tych miejscach wczoraj otworzono drzwi w ramach Nocy Muzeów, aby każdy zainteresowany mógł za darmo zapoznać się z ciekawymi ekspozycjami. – Noc Muzeów jest świetną inicjatywą, bo na co dzień nie każdy może pozwolić sobie na zwiedzanie wszystkich wystaw, z powodu wysokich cen w niektórych muzeach – powiedziała Kamila Bogdziewicz, z Gryfowa Śląskiego.

W Skansenie Wojska Polskiego udostępniono zwiedzającym pojazdy, które na co dzień są pozamykane. W jednym z czołgów siedział Kamil z Gryfowa Śląskiego.

- Jestem tu pierwszy raz i najbardziej podobają mi się wyrzutnie rakietowe. Fajne są też czołgi, a z karabinu można postrzelać. Za rok też przyjadę na Noc Muzeów do Jeleniej Góry – mówił Jan Bogdziewicz, brat Kamili.
Kamil przyjechał do Jeleniej Góry wraz z siostrą i tatą, by wziąć udział w Nocy Muzeów.

- Mieszkamy w Gryfowie Śląskim i specjalnie przyjechaliśmy dziś do Skansenu Wojska Polskiego i Muzeum Przyrodniczego – powiedział Antoni Bogdziewicz, ojciec Kamili i Jana.

W skansenie słychać było strzały i wojskowe okrzyki. - Jedną z najciekawszych atrakcji jakie przygotowaliśmy to prezentacja grupy rekonstrukcji historycznej. Żołnierze prezentują się w mundurach wrześniowych z 1939 r., ze strzelającą repliką CKM-u, w okopach. Do tego młodzież tworzy graffiti również o tematyce wrześniowej. Chcemy prezentować różne, ważne dla Polski okresy historyczne, tym razem jest to wybuch II wojny światowej – mówił Stanisław Wilk, kierownik Skansenu Wojska Polskiego.

Moc atrakcji można było zobaczyć również w Muzeum Przyrodniczym, przy którym od rana trwała V Cieplicka Giełda Staroci. O godz. 16.00 odsłonięto odnowioną tablicę pamięci Wincentego Pola.

- W 1847 r. Wincenty Pol przyjechał do Cieplic, jako wysłannik Ossolineum, gdyż był nie tylko pisarzem ale także geografem. Badał bibliotekę Schaffgotschów, gdzie szukał poloników, czyli dokumentów związanych z polskością. Tutaj spotkał się też z poetą Kornelem Ujejskim, który akurat był na kuracji w uzdrowisku. W 1962 r. społeczeństwo Ziemi Jeleniogórskiej ufundowało tę tablicę pamiątkową, a inicjatorem był dr Jerzy Kolankowski. Z okazji 50 lat od zamontowania tablicy, a 165 lat od pobytu poety w Cieplicach, dzięki Towarzystwu Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich, tablica została odrestaurowana i na nowo odsłonięta – mówił Stanisław Firszt, dyrektor Muzeum Przyrodniczego.

Członkowie Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich sami złożyli się na odnowienie tablicy. – Chcieliśmy w ten sposób upamiętnić wspaniałego Polaka, który przyjechał germanizować kresy, a w efekcie sam się spolonizował. Bardzo zasłużył się dla naszego narodu, dlatego chcemy krzewić pamięć o jego czynach i twórczości – powiedział Stanisław Kańczukowski, prezes Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich.

Po uroczystości odbyła się prelekcja prof. Stanisława Gratkowskiegona temat „Wincentego Pola, a Iwo Łaborewicz, kierownik jeleniogórskiego oddziału Archiwum Państwowego we Wrocławiu opowiadał o pobycie narodowego wieszcza w Cieplicach. Na uroczystość przyjechała jego pra pra wnuczka Barbara Pol-Jelonek wraz z mężem.

Wieczorem w Muzeum Przyrodniczym odbyło się otwarcie wystawy poświeconej ewolucji ptaków, a w godzinach nocnych grupa chętnych osób, pod przewodnictwem ornitologa, rozpoczęła poszukiwania ptaków nocy w cieplickich parkach.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (12)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy uważam że Poczta Polska:

Oddanych
głosów
981
wymaga dużej restrukturyzacji
66%
wymaga likwidacji
18%
jest dobrze jak jest
16%
 
Głos ulicy
Zagłosujemy na obecnego burmistrza
 
Miej świadomość
Sąsiedzi w kieszeni Putina?
 
Rozmowy Jelonki
Dzieci wypoczywały w Brennej
 
Piłka nożna
Puchar Polski: Gole i wypowiedzi trenerów
 
Karkonosze
Śnieżka, czyli po co idzie się w góry
 
Inne wydarzenia
Półmaraton Jeleniogórski już 28 kwietnia! [UTRUDNIENIA]
 
Ludzie komentują
Zielona strzałka – ludzie komentują
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group