MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Poniedziałek, 10 sierpnia
im. Borysa, Wawrzyńca

Spotkanie z autorem wystawy

Wiadomości: Jelenia Góra
Sobota, 11 lipca 2020, 9:44
Aktualizacja: Niedziela, 12 lipca 2020, 14:43
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
W piątek (10.07) w Galerii BWA w Jeleniej Górze odbyło się spotkanie z Markiem Lercherem, autorem wystawy, którą można oglądać od pewnego czasu w placówce kultury na rogu ul. Długiej i Placu Ratuszowego, jednak ze względu na zakaz zgromadzeń, nie było okazji do organizacji wernisażu.
Grafika Marka Lerchera to sztuka kameralnego odbioru. U źródeł jej rzemiosła znajduje się cierpliwość, wytrwałość oraz profesjonalny warsztat, który w wersji tradycyjnej, klasycznej, coraz rzadziej można spotkać we współczesnym świecie. Ulubioną techniką artysty jest druk wypukły: najczęściej – linoryt, czasem drzeworyt. Linorytowe odbitki tego twórcy wyglądają niekiedy jak wykonane w drewnie: mają w sobie charakterystyczną dla drzeworytu surową ekspresję i cechuje je monumentalność w kształtowaniu formy. Sztuka Lerchera rozwija się od dosłowności opisu i narracji, aż do symboliki bliskiej abstrakcyjnej syntezie. Z biegiem czasu zmieniał się sposób kształtowania formy. Od ujęć drobiazgowych, do coraz bardziej syntetycznych i czystych. Metamorfozom ulegała sceneria obrazów: od szczegółowo opracowywanego drugiego planu, złożonego z bardzo drobnych linii aż do czystej bieli tła - podkreśla Joanna Mielech z BWA.

Marek Lercher (ur. 1944) zajmuje się grafiką warsztatową (linoryt, drzeworyt) oraz użytkową (znaki graficzne, projektowanie graficzne). Był działaczem Jeleniogórskiego Stowarzyszenia Plastyków Amatorów (1969-71). Współtworzył grupę ZADRA (1980-84). Zawodowo związany był z jeleniogórskim Klubem Międzynarodowej Prasy i Książki, gdzie do roku 1990 pracował jako plastyk odpowiedzialny za kontakty z twórcami oraz organizację wystaw w galerii ,,Na Antresoli”. W latach 1997-2002 prowadził galerię w jeleniogórskim Oddziale Banku Śląskiego, która promowała lokalnych twórców. Wystawiał i współpracował z galerią warszawskiego miesięcznika ,,Radar”. Lercher jest autorem wielu wystaw indywidualnych, m. in. w BWA w Wałbrzychu (1986), Jeleniej Górze (1987), Galerii Korytarz Jeleniogórskiego Centrum Kultury w Jeleniej Górze, BWA w Jeleniej Górze (2020). Brał udział w wielu wystawach zbiorowych, takich jak: „Grafika Polska” w Bonn, Hamburgu i Getyndze (1980), IX Międzynarodowe Biennale Drzeworytu w Bańskiej Bystrzycy, „Wspaniały krajobraz. Artyści i kolonie artystyczne w Karkonoszach w XX wieku” w BWA Jelenia Góra i Muzeum Miejskim we Wrocławiu (1999 – 2000), „Wokół wielkiej góry”, BWA Jelenia Góra, Muzeum Vrchlabí, Herrnhut (2001- 2002). Jego prace znajdują się w zbiorach Biblioteki Śląskiej w Katowicach, Muzeum Karkonoskiego, BWA w Jeleniej Górze, Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi, Connecticut State University, Dell Bello Galery w Toronto, Kunstverein Schwedt.W 2015 został odznaczony medalem ,,Zasłużony dla kultury polskiej”. (źródło: BWA Jelenia Góra)

Twoja reakcja na artykuł?

2
67%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
33%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Spacer z muzyką Chopina

Projekt Laterna Futuri

Jubileuszowy bieg w Szklarskiej Porębie

Komentarze (2) Dodaj komentarz

~ 12-07-2020 18:42
W czasach obecnych kiedy instytucje kultury lansują kurczowo i nachalnie coś co się nazywa POPKULTURĄ czasem nazywaną sztuką krytyczną, polityczną ,hippiczną, poniemiecko historyczną i kto wie jaką jeszcze bzdurą, naszemu biuru udało się trafić na ARTYSTĘ, którego sztuka jest AUTONOMICZNA. Dawno nie widziano wystawy sztuki wizualnej ,która jak muzyka zabrzmi tak samo za sto lat i zabrzmiałaby tak samo sto lat temu.Marku jesteś jednym z ostatnich wilków wolnych wśród stada psów na obroży.
~Widz 13-07-2020 1:00
Dobre, panie Marku dziękuję za spotkanie, a galerii za organizację wystawy.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Muzeum Kargula i Pawlaka już po remoncie – zaprasza

Skok w Blok 2020 – teraz to już historia  

"Skarb Templariuszy" – powstało słuchowisko

Most w Pilchowicach pod ochroną!

Klasyki zjechały do Kowar

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
366
Tak
39%
Nie
55%
Nie wiem
6%