MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Poniedziałek, 10 sierpnia
im. Borysa, Wawrzyńca

Spotkanie opłatkowe w Civitas Christiana

Wiadomości: Jelenia Góra
Poniedziałek, 20 stycznia 2020, 10:01
Aktualizacja: Środa, 22 stycznia 2020, 5:51
Autor: Maria Suchecka
Fot. Danuta Kowalenko
Pierwsze styczniowe spotkanie członków i sympatyków Civitas Christiana miało szczególnie uroczysty charakter. Członkowie i sympatycy tej organizacji w jeleniogórskiej siedzibie wzięli udział w opłatkowej uroczystości.

Zebranych powitała prezes Danuta Kowalenko, po czym oddała głos s. Ewie Cyganek, która modlitwą i okolicznościową medytacją wprowadziła słuchaczy w świąteczny nastrój, a swoje wystąpienie zakończyła recytacją patriotycznego wiersza Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego „Pieśń o fladze”. Utwór, doskonale wpisujący się w niedawne obchody okrągłej rocznicy Powstania Warszawskiego, został napisany w obozie jenieckim w listopadzie 1944.

Potem nastąpiło łamanie się opłatkiem i składanie życzeń, a specyficznym prezentem, przygotowanym przez Elżbietę Osińską dla każdego z uczestników, były cytaty z wystąpień prymasa Stefana Wyszyńskiego, którego beatyfikacja przewidziana jest w czerwcu tego roku. Odczytywano te sentencje, a każdy miał okazję skomentować wylosowany przez siebie tekst. Jeden z nich pochodził z „Drugiej kromki chleba”, a brzmiał następująco: „Bóg rozmawia z każdym i każdemu ma wiele do powiedzenia, choćby to był człowiek biedny, nieszczęśliwy, tonący w swoim maluczkim, ciasnym życiu. Bo każdego człowieka chce podnieść, oczyścić i wywyższyć". Wszystkie cytaty miały charakter społeczny, religijny i etyczny, więc budziły głębokie refleksje..

I jak przystało na opłatkową tradycję, przy poczęstunku, przygotowanym przez wolontariuszki z Civitas Christiana, zabrzmiały kolędy śpiewane zgodnym chórem przez uczestników spotkania.

Z zaproszenia do udziału w tym opłatkowym wieczorze skorzystała Danuta Mysłek, prezes Stowarzyszenia Literackiego W Cieniu Lipy Czarnoleskiej, która zaprosiła do udziału w imprezach organizowanych przez tę grupę ludzi pióra. Najbliższa z nich (promocja almanachu „Adrenalina wspomnień”) przewidziana jest w poniedziałek 27 stycznia o godzinie 17.00 w kawiarni MUZA Osiedlowego Domu Kultury na jeleniogórskim Zabobrzu.

Twoja reakcja na artykuł?

4
44%
Cieszy
0
0%
Hahaha
4
44%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
1
11%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Most w Pilchowicach pod ochroną!

Klasyki zjechały do Kowar

Trio Vovalis operetkowo w Parku Zdrojowym

Komentarze (7) Dodaj komentarz

~Zapracowany Civitas 20-01-2020 13:47
"Jesteśmy ogólnopolską organizacją formacyjno – edukacyjną, przygotowującą katolików świeckich do realizowania misji Kościoła w łączności z Jego Pasterzami. W świetle wartości i zasad katolickiej nauki społecznej współtworzymy ład etyczno – społeczny w naszej Ojczyźnie" piszą dumnie o sobie członkowie. Ciekawe o jaką misję im chodzi? Bo chyba pieniędzy z naszych kieszeni im nie brakuje. A iluż to Pasterzy, za przeproszeniem musi się męczyć z myślącą młodzieżą.
~efendi 20-01-2020 21:33
do: ~Zapracowany Civitas (13:47)
Myśląca młodzież :) :) :) Zawód wyuczony i wykonywany z pasją i zaangażowaniem - operator aplikacji mobilnych !
~Anonim+ 20-01-2020 16:22
Jak słyszę o spotkaniach opłatkowych w połowie grudnia, czy jak to, w styczniu, nachodzi mnie uporczywe pytanie: opłatek jest (jak sądzę) zarezerwowany do wzajemnych życzeń w rodzinie i to tylko w Wigilię, czy też w dowolnym terminie i z kimkolwiek? Oświećcie mnie. proszę...bo wysyp "tych opłatków", ostatnio bez liku!
~interwizor 20-01-2020 18:13
Bez opłatkowania nasza gospodarka nie ruszy.....
~same... 21-01-2020 13:23
same stare baby tam przychodzą ale tym starym babom może coś jeszcze się należy...?
~ 21-01-2020 16:34
Dzieliłem się opłatkiem tylko z członkami rodziny ,jak na mnie wałek położyli to wolę podzielić się z diabłem niż z rodziną a co dopiero z obcym
~Bezdomny 25-01-2020 17:47
Trochę późno na opłatek.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Miejsca spotkań (na razie) zamknięte

Odpust Krzeszowski

Przebudowa chodnika

Czytelniczka: drogo i brudno

Oznakowanie poziome (prawie) odnowione  

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
370
Tak
39%
Nie
55%
Nie wiem
6%