MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 10 lipca
im. Amelii, Antoniego, Filipa

Sposób na piratów: zdjęcia z tragedii

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Środa, 9 stycznia 2008, 14:12
Aktualizacja: Czwartek, 10 stycznia 2008, 7:26
Autor: TEJO
Tragedia z lata 2006 z ulicy Wolności. Śmierć kierowcy po uderzeniu w drzewo nie stała się przesrtrogą dla innych kierowców jeżdżących tym traktem.
Fot. Marek Tkacz
Jak zapobiec wypadkom drogowym spowodowanym przez kierowców, u których adrenalina ma wyższy poziom niż zdrowy rozsądek? Rozdawać adeptom kierownicy broszurę z drastycznymi fotografiami z miejsca wypadków.

Akcja "Ostatnie zdjęcie" to pomysł Jeleniogórskiej Fundacji Bezpieczna Droga. Jak podkreśla Mariusz Synówka, jej szef, sprawa nie jest nowa, ale warto o niej często przypominać. Tym bardziej, że wypadków zdarza się bardzo dużo, a wielu spośród sprawców, to młodzi ludzie bez wyobraźni. – Nie tylko narażają własne życie, ale i stanowią wielkie zagrożenie dla bezpieczeństwa innych – usłyszeliśmy.

Broszurę, która zawierałaby pozyskane od policji zdjęcia przedstawiające drastyczne ujęcia z wypadków drogowych (z odpowiednim zabezpieczeniem związanym z ochroną dóbr osobistych pokrzywdzonych i sprawców),urzędy wręczałyby przy wydawaniu nowych blankietów prawa jazdy.

– Nasz program został bardzo pozytywnie zaopiniowany przez wrocławską policję i tam udało się go wdrożyć. U nas – mimo przychylnego przyjęcia przez władze – wszystko rozbiło się o pieniądze – mówi Mariusz Synówka. Aby wydrukować 10 tysięcy broszurek, potrzeba było około pięciu tysięcy złotych. Teraz koszta są na pewno mniejsze.

Fundacja zabiegała o wsparcie z urzędu miasta, ale nie dostała go. Jak przekonuje pomysłodawca oraz policyjni psychologowie, lektura takiej broszury na pewno nie pozostawi obojętnymi młodych kierowców. – Da im do myślenia i spowoduje, że zamiast adrenaliny, zaczną „używać” zdrowego rozsądku – podkreśla Mariusz Synówka.

JFBD wciąż poszukuje sponsorów, aby móc zrealizować swój niebanalny projekt.

Ogłoszenia

Czytaj również

Areszt dla mieszkańca Krzeszowa

Wakacje w Złotoryi

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Komentarze (30) Dodaj komentarz

~dawid 9-01-2008 14:25
raczej Audi A3??
~_rymcycymcy____ 9-01-2008 14:42
W pokazanym wypadku zginął gość, który prawdopodobnie zasłabł za kierownicą. To nie ma żadnego związku z ostrożnością ...itp. Widok krwawych scenek z wypadków działa bardzo krótko i tylko na mało doświadczonych kierowców. Fajne scenki są w necie, ktoś ostatnio podawał linka. Te robią wrażenie, ale są zbyt mocne do publikacji.
~do rymcycymcy 9-01-2008 15:43
uwierz mi ze jak by ten gośc jechał 50 km/h to wyszedł by z tego cało !!!
playmen-piotr 9-01-2008 15:43
Pomysł jest po prostu głupi i tyle wtym temacie...
~Baile Atha 9-01-2008 15:59
w wielu krajach europejskich TV emituje spoty przedstawiajace sceny bardzo skutecznie przemawiajace do wyobrazni kierowcow. nie musza to byc nawet drastyczne, krwawe obrazki... wybrazcie sobie taki filmik: mloda ladna kobieta karmi lyzeczka male dziecko, za chwile odjazd kamery, a nastepna lyzeczka wedruje do ust jej sparalizowanego po wypadku meza... i komentarz: dziecko sie kiedys usamodzielni, a on??? a to chyba jeden z najdelikaniejszych fragmentow tej 'reklamy'! Wierzcie mi takie spoty przemawiaja do wyobrazni i sa skuteczne dlatego uwazam, ze akcja biuletynowa powinna byc tylko poczatkiem!
~hugo 9-01-2008 16:15
bzdura!!!ci co pedza i tak beda pedzic nic tego nie zmieni glupio ale wiem to z autopsi i jest takich setki
~xaax 9-01-2008 16:21
"zdjecia z tragedi"a ja widze tylko jedno zdjeciE
~dex 9-01-2008 16:48
nawet poduszki mu nie pomogły....
~dex 9-01-2008 17:12
polecam: http://www.scheurijzer.nl/flitspaal.htm.
~przemek kalbrun 9-01-2008 17:52
taki pomysl jest realizowany w WORD jelenia góra podczas szkoelnia dla kierowcow naruszajacych przepsiy ruchu drogowego (zmniejszenie o 6 pkt karncyh) przygotowano zestw filmow oraz zdjec z wypadkow pozsyaknych z policji. na niektorych robi to wrazenie... materialy jezeli zgode wyda na to policja chcetnie udostepnie, zdjeica jak i filmy zainteresowanym. pk@wordjg.pl
~poprostu 9-01-2008 18:14
JSBD z jego pomysłodawcą M.S szukają poklasku za każdą cenę. Potem zostamie napewno RADNYM. A dlaczego nie robią szumu o stan dróg w naszej okolicy???Przecież to jest najważniejsza sprawa.
~i jeszcze 9-01-2008 18:15
na zdjęciu świeci słońce i koszulki z krotkim rękawem !!! <br><br> <i> trudno, aby nie świeciło, a ludzie byli w kożuchach: zdjęcie pochodzi z lata 2006 roku - co jest wyraźnie zaznaczone </i>
~ah 9-01-2008 18:15
do dex nie rob tego wiecej
~joorek 9-01-2008 18:51
poduszki pomagają do 60 km.h
~johnny bolero 9-01-2008 18:59
rymcymańsko... Weź uderz głową w ścianę, to może pokłady zwykłej, naturalnej i odpowiedniej inteligencji Tobie się odblokują! W dupi* byłeś i gówn* widziałeś... Niestety, ale w tym temacie bardzo źle trafiłeś ze swoim ukrytym sarkazmem. Mogłeś napisać m.in. "d...li którzy nie powinni kierować autami" zamiast "mało doświadczonych". Do normalnego człowieka dociera widok takich obrazków. Do d...li już nie! Hamuj własne słowa i dozuj je w odpowiednich sprawach w jakże ten sam odpowiedni sposób!
~do dex 9-01-2008 19:46
http://www.scheurijzer.nl/ i z boczku kliknąć Ongelukken...(Twój link coś nie hula) nie dla osób wrażliwych...ale dla jeżdżących szybko... Pamiętajcie,że w każdej chwili możecie być autorami sytuacjii ze zdjęć *Uważam jednak,ze każdy kto jeździ jakimkolwiek pojazdem (nawet rowerem) powinien tam zajrzeć .. w sumie każdy kto nie ma w ręce nic do jedzenia-i czuje się dobrze-niech sobie ku przestrodze spojrzy (tylko nie przed snem)...
~pomyłka 9-01-2008 19:52
należy oczywiście kliknąć w schokkend +18...
~wystraszony 9-01-2008 21:35
Dex to pouczajaca lekcja
Hava Nagila 9-01-2008 22:14
Kazdy pomysl jest dobry any uratowac czlowieka , nawet jesli jest ignorantem .Brawo ~playmen~napewno wszyscy pojda twoim sladem . Playmen -men liczba mnoga slowa man z angileskiego -czlowiek , mezczyzna . Nie trudno sie domyslic , ze pan PLAYMEN ma klopoty z osobowoscia . Moze jakies rozdwojenie jazni ?
~danielloo 9-01-2008 22:14
Bardzo dobry pomysł. Sam lubie mknąć powiedzmy na granicy bezpiecznej jazdy po obwodnicy lub trasie czeskiej , jeszcze do tego muza i człowiek zapomina co może sie stać przy 140-150... Po oglądnieciu takich drastycznych fotek sądze ,że licznik by stanął na max złoty-dziesięć i przy złotych przebojach w radiu można by bazpiecznie przebywać kolejne kilometry... Pozdrawiam młodych kierowców :)
~danielloo 9-01-2008 22:32
Bardzo dobry pomysł. Sam lubie mknąć powiedzmy na granicy bezpiecznej jazdy po obwodnicy lub trasie czeskiej , jeszcze do tego muza i człowiek zapomina co może sie stać przy 140-150... Po oglądnieciu takich drastycznych fotek sądze ,że licznik by stanął na max złoty-dziesięć i przy złotych przebojach w radiu można by bazpiecznie przebywać kolejne kilometry... Pozdrawiam młodych kierowców :)
~Emeryt 9-01-2008 23:19
<i> regulamin złamany </i>
piipi 10-01-2008 0:55
...W policji ludzi malo,a moze tak wzmocnic kadre o dodatkowe etaty......np.pani-tesciowa ma czas i talent swojego "pupilka" ziecia zawsze odnalesc i go mandatem ukarac.Tesciowa z radarem....uwaga.
~?!?!?! 10-01-2008 9:39
a sądziliśmy,że to zdjęcie z ostatnich chwil i ma przemówić do wyobrażni kierowców. To nie jest tak żle jeśli od lata 2006 roku nie było ta drastycznego wypadku ,ze brak fotki aktualniejszej!!! Stowarzyszenie to następny twór do drenowania społecznych pieniędzy.BY WSZYSTKIM SIĘ ŻYŁO LEPIEJ !!!!! P.S. a najlepiej Jeleniogórskiemu Stowarzyszeniu Bezpieczna Droga. <br> <br> <i> Wniosek na wyrost, nikt nie napisał, że nie było poważniejszego wypadku. Proponuję lekturę ze zrozumieniem. </i>
~?!?!?! do Jelonki com. 10-01-2008 12:31
rownież polecam czytanie ze zrozumieniem Jelonce com. Autor postu z godz. 9:39 sugeruje,że takie wypadki jak ten na focie jest sporadycznym wydarzeniem albowiem nie posiadacie swieższej wiedzy jak z roku 2006. Królewskie pogrzeby też są sporadyczne. Nikt nie reklamuje dofinansowania. Robić za własne pieniądze jak taki SPOŁECZNIK!!!!!!
~do daniello 10-01-2008 14:48
Ja po "trasie czeskiej " jadę max 100km/h - i jak taki czub mnie mija,że aż autem trzęsie-to trwoga ogarnia... 150km/h-to jazda na łud szczęścia-i mnie nie przekonasz, że jesteś w stanie zapanować nad autem-jak się 2 tiry zaczną z przeciwka wyprzedzać-lub trafisz na drugiego takiego jak Ty.. Jak pozdrawiasz młodych kierowców,to zapewne możesz nim być.. Teraz szybka jazda nikomu już nie imponuje...lepiej jeździć taniej, mieć sprawne auto i żyć... Jak chcesz sobie podnieść adrenalinę-to znajdź inny sposób...idź do aeroklubu-Wilga 300km/h wyciąga...to dopiero ogień-a normalnie jadącym-daj dotrzeć do domu..
playmen-piotr 10-01-2008 16:26
Podtrzymuję stwierdzenie że pomysł jest głupi, w związku z atakami sugerującymi że nie mam racji, rozwinę trochę swoje twierdzenie w omawianym temacie. Wszyscy nawet ci nie palący, pamiętają napisy z paczek papierosów o szkodliwości palenia. Czy zmniejszyły one liczbę palaczy , czy spadła sprzedaż papierosów? Otóż nie, wszystkie nowinki tekstowe i graficzne na paczkach papierosów często zwiększały tylko sprzedaż. Nie sugeruję że jak wyjdzie taka publikacja to wzrośnie liczba wypadków, ale pragnę wykazać że takie kampanie albo przynoszą odwrotny do zamierzonego skutek, albo nie przynoszą go wcale. Jedynie ktoś na realizacji kampanii zbierze laury, ktoś zarobi zarobi a pieniądze zostaną wyrzucone w błoto. Oby nie nas podatników. Ps. Apeluję do pana panie TEJO o ukrócenie osobistych wycieczek jednego z piszących, złośliwe i kpiarskie komentowanie czyjegoś nicka nie powinno mieć miejsca, proszę pana oficjalnie o położenie tamy tego typu praktykom.
~SWóJ 18-01-2008 23:04
powiem wam jedno znałem tego koleszke co sie tam rozp... mieszkam w jeleniej i powiem wam jedno. świetny kierowca ale nie ten zakret z tą predkością strasznie sie śpieszył i nie dojechał, ten zakret mokry przy 90km. wyciąga a on sie tam pasował170km. szacuneczek
~dopasowujacy 20-01-2008 0:31
Przepraszam, czy ja mogę mieć tę całą dyskusję głęboko w... bucie?? Kilka tysięcy kilometrów mi brakuje do przekroczenia 2 mln przejechanych kilometrów. I już wiem, że ta cała gadka o źle oznakowanych i słabej jakości drogach - to woda na młyn - toczona przez palantów, których jedynym motto stało się - "bądź szybki". Moje dziecko właśnie uczy się jeździć na rowerze. Niedługo będzie samo wypus...ć się na osiedlowe drogi. Dzisiaj jakiś poj...bus jechał tą drogą między domkami ponad 100 km/h. Ja chcę drogowej Norwegii, gdzie nawet na autostradzie nikt nie przekroczy dozwolonej prędkości. Niech fotoradar stoi co 50 metrów! Zaprawdę powiadam Wam - będziemy szczęśliwsi i spokojniejsi...
~koleś 13-05-2008 0:15
jak co to było to rankiem 11 września 2006 roku około 9 z minutami - i nie jechał 170 km.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Victoria pokonała ekipę z Marciszowa

Mobilizacja przed II turą

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Strażacy–nurkowie na basenie przy Sudeckiej

Podgórna jest nadal zarośnięta

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
2208
Andrzej Duda
40%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%