MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Sportowcy polscy i czescy zacieśniają współpracę

Wiadomości: Region
Sobota, 22 grudnia 2012, 8:25
Aktualizacja: Niedziela, 23 grudnia 2012, 8:19
Autor: Mea
Fot. Organiatorzy
Delegacja ze Starostwa Powiatowego w Jeleniej Górze oraz z Zespołu Szkół Licealnych i Mistrzostwa Sportowego w Karpaczu pojechała na rewizytę do Jablonca nad Nysą, by omówić współpracę między szkołami sportowymi obu miast. – Częściowa współpraca już się odbywa między polskimi i czeskimi zawodnikami oraz trenerami narciarstwa biegowego, którzy wspólnie ćwiczyli na zawodach w Górach Izerskich po stronie czeskiej – powiedział Wiesław Dzierzba, dyrektor Wydziału Promocji, Turystyki i Sportu Starostwa Powiatowego w Jeleniej Górze.

W skład delegacji wchodzili: Wiesław Dzierzba, Ewelina Ostrowska z Wydziału Promocji, Turystyki i Sportu Starostwa Powiatowego w Jeleniej Górze, Bogusława Kozłowska, dyrektor Zespołu Szkół Licealnych i Mistrzostwa Sportowego w Karpaczu oraz Dorota Dziadkowiec–Michoń, trenerka ZSLiMS w Karpaczu.

Najpierw goście zostali przywitani w Urzędzie Miasta Jablonec n/N przez wiceprezydenta Petra Tulpę oraz Tomasa Hofrichtera, dyrektora Szkoły Sportowej w Jabloncu. Następnie miała miejsce krótka wizyta w nowej siedzibie Informacji Turystycznej, będącej niegdyś domem państwa Scheybal – historyka i etnografki, ludzi zasłużonych dla społeczności jabloneckiej oraz w odrestaurowanym Kościele Św. Anny. W czasie lunchu rozmawiano o bieżących przedsięwzięciach, inwestycjach, spostrzeżeniach, różnicach dotyczących zarówno Miasta Jablonec jak i regionu jeleniogórskiego.

Spotkanie i rozmowy o współpracy między szkołami kontynuowano w siedzibie szkoły sportowej w Jabloncu n/N. W czasie krótkiej prezentacji multimedialnej przedstawiono ogólne informacje na temat charakteru i systemu nauczania, dyscyplin sportowych i kierunków nauczania, a także o historii szkoły.
– Dowiedzieliśmy się jak wygląda system nauki i treningów w Czechach, który różni się od naszego – podkreśla Wiesław Dzierzba.

W szkole uczy się łącznie 444 uczniów, naucza 34 nauczycieli i 13 trenerów. Placówka ma 3 kierunki, w tym profil sportowy w takich dyscyplinach jak: atletyka, koszykówka, biegi narciarskie, biathlon, kolarstwo, tenis, siatkówka. W szkole jest 97 sportowców.

- Wg statystyk wszystkie szkoły sportowe w Czechach wytrenowały 107 olimpijczyków, w tym 10 jest ze szkoły w Jabloncu. Panuje w niej system II fazowego treningu. Jest 46 godzin nauki i 17 godzin treningu. Klasa jest czysto sportowa, a nie mieszana jak ma to miejsce w Karpaczu. Pierwsze 3 godziny to nauka, następnie zawodnicy łączą się w swoje dyscypliny z wszystkimi rocznikami na 2 godz. Później jest obiad i powrót na zajęcia lekcyjne do swoich klas, następnie kolejne 2 godz. treningu, które odbywają się tylko w tygodniu. Sobota i niedziela przeznaczona jest na zawody – relacjonuje Wiesław Dzierzba.

W czasie spotkania udział wzięli trenerzy ze strony polskiej i czeskiej. - Zgodnie podjęto decyzję, że współpraca rozpocznie się w tematyce biegów narciarskich – trenerzy domówili szczegóły na miejscu dot. przyszłych wspólnych treningów przed zbliżającymi się zawodami, w których obie reprezentacje wezmą udział. Uzgodniono, że pozostałe treningi odbędą się w połowie drogi dla obu szkół tj. na trasach w Jakuszycach. Z uwagi na intensywny program zawodów w sezonie zimowym ustalono, że wspólne trenowanie będzie bardziej interesujące w Jakuszycach w sezonie letnim – mówił Wiesław Dzierzba.

Trener Oldrich Douda zaproponował stronie polskiej spotkanie wcześniejsze i wspólny trening przed zawodami oraz pomoc w zakwaterowaniu dla strony zawodników polskich podczas zawodów FIS w Miseczkach. Ze strony polskiej potwierdzono udział 9 osób, ale zgłoszono 4 osoby. Podczas wspólnych zawodów w Austrii trenerzy domówią szczegóły współpracy.

Ponadto strona polska zaproponowała współpracę w ramach projektów Unii Europejskiej. Temat jest do rozpoznania i omówienia w przyszłości. - Kolejnym pomysłem współpracy ze strony polskiej było zorganizowanie po nowym roku wspólnego spotkania w Karpaczu nauczycieli czeskich i polskich w ramach bliższego poznania się i wytyczenia tematów wymiany, nie tylko sportowców ale również innych uczniów, np. w celu organizacji wspólnych wernisaży artystycznych – dodał Wiesław Dzierzba.

Ogłoszenia

Czytaj również

Uwaga! Utrudnienia w ruchu na Sudeckiej

Świetne półkolonie

Giną woreczki na psie odchody

Patrole rowerowe Straży Miejskiej

PiS apeluje do mieszkańców

Dużo drożej za śmieci

Są wykonawcy inwestycji drogowych

Tłumy drugiego dnia MFTU

Sonda

Czy mnożenie rządowych programów plus ma sens?

Oddanych
głosów
746
Tak
22%
Nie
75%
Nie mam zdania
3%