MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 11 sierpnia
im. Lecha, Zuzanny

Spore zainteresowanie historią papiernictwa

Wiadomości: Jelenia Góra
Poniedziałek, 9 kwietnia 2018, 14:05
Aktualizacja: 14:23
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
Kolejne z cyklu spotkań "Niedziela w muzeum" spotkało się z dużym zainteresowaniem ze strony mieszkańców Jeleniej Góry i okolic. Tym razem w Muzeum Karkonoskim opowiadano o dziejach fabryk papieru w naszym regionie.

Jak opowiadał prelegent, pierwsza papiernia w Jeleniej Górze powstała przed 1676 rokiem, jeszcze w epoce rękodzielniczej produkcji. W połowie XIX w. młyn ten został przebudowany na maszynową fabrykę papieru. W tym samym czasie powstały jeszcze dwie fabryki: jedna na terenie miasta, a druga w Strupicach (włączonych z czasem do Jeleniej Góry, okolice ulicy Wiejskiej). Właścicielem pierwszego młyna papierniczego było miasto, a prowadził go Caspar Schwerdtner. Jak mówił M. Szymczyk, papiernia była zlokalizowana pomiędzy rzeką Bóbr a Młynówką przy ul. Mostowej (wówczas ul An den Bruecken). W XVII i XVIII w. powstawały również papiernie w Janowicach Wielkich, Miłkowie, Piechowicach, Podgórzynie i Sobieszowie. Pierwszą maszynową fabrykę papieru otworzono w 1837 roku w Dąbrowicy.

Te i wiele innych ciekawych informacji spotkały się z dużym zainteresowaniem miłośników historii Jeleniej Góry i okolic. Prowadzący spotkanie Maciej Szymczyk jest wieloletnim pracownikiem i dyrektorem Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju oraz prof. Wyższej Szkoły Handlowej we Wrocławiu. Specjalizuje się w badaniach dziejów przemysłu papierniczego, jest autor ponad 170 opracowań naukowych i popularnonaukowych, głównie o tematyce papiernictwa. Wiele z nich dotyczy fabryk papieru z Jeleniej Góry i okolicznych miejscowości.

Ogłoszenia

Czytaj również

Oznakowanie poziome (prawie) odnowione  

Zabezpieczono susz konopi indyjskich

Most w Pilchowicach pod ochroną!

Komentarze (5) Dodaj komentarz

~Kolejna 10-04-2018 6:01
Kolejna bardzo ciekawa inicjatywa pani dyrektor Zawiłowej. Muzeum Karkonoskie wiele wnosi do naszej wiedzy w sprawie historii nawet najnowszej.
~JA 16-04-2018 17:36
do: ~Kolejna (6:01)
Ale warto byłoby, aby nasza wiedza opierała się nie tylko na słownym przekazie, ale także na istniejących jeszcze muzealiach...których akurat z zakresu papiernictwa wyraźnie brakuje. Sic!
~wincent 22-04-2018 13:47
do: ~Kolejna (6:01)
Pani Gabrysia Zawiłowa jest wspaniałym człowiekiem i na odpowiednim stanowisku.
~Wolin 10-04-2018 11:02
Bardzo interesujący wykład. Chętnie wezmę udział w kolejnych :)
~JA 16-04-2018 17:34
Faktycznie, spore było zainteresowanie historią papiernictwa w ową niedzielę w Muzeum Karkonoskim, czyli w placówce muzealnej, która nie dysponuje żadnymi muzealiami z tego zakresu. Tylko dlaczego? Dlaczego o historii papiernictwa w Kotlinie Jeleniogórskiej można już tylko opowiadać, gdy giną bezpowrotnie materialne świadectwa jego istnienia, czego dowodzi kolejny materiał dziennikarski zamieszczony na łamach periodyku JELONKA: "Papiernia w Jeleniej Górze–Strupicach (epilog)" z dnia 16.04.2018r.? A przecież jeden ze slajdów pokazywanych na opisanej powyżej prelekcji był zatytułowany "MIEJSCOWY BOHATER". Czy akurat w ten dematerializujący sposób należy współcześnie traktować pamięć o lokalnych bohaterach, włodarze miasta Jelenia Góra?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Trwa akcja odkażania gminnych placówek

Sołectwa kupują defibrylatory

Śmierć na żwirowni

Klasyki zjechały do Kowar

Odpust na Śnieżce

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
512
Tak
39%
Nie
55%
Nie wiem
6%