MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Spór starostów o most

Wiadomości: Powiat
Wtorek, 5 lutego 2019, 6:02
Aktualizacja: Czwartek, 7 lutego 2019, 6:14
Autor: WAC
Fot. Przemek Kaczałko
Wszystko wskazuje, że mieszkańcy Siedlęcina jeszcze poczekają na rozpoczęcie remontu uszkodzonego przez nurt Bobru mostu drogowego. Winą za ten stan obarczają obecne i poprzednie władze powiatu.

Do uszkodzenia mostu w Siedlęcinie doszło w 2012 roku. Wzburzone wody Bobru uszkodziły m.in. konstrukcję nośną przyczółków, konstrukcję pomostów oraz naruszyły mury oporowe przy obiekcie. W kolejnych latach Starostwo Powiatowe w Jeleniej Górze starało się na remont przeprawy uzyskać środki zewnętrzne. Próby te jednak do tej pory nie doprowadziły do pozytywnego finału i przeprawa nie doczekała się renowacji.

Jak mówi starosta jeleniogórski Krzysztof Wiśniewski - obecny zarząd powiatu zamierzał zgłosić to zadanie na listę remontów dróg i innych obiektów drogowych dofinansowanych z puli Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji na usuwanie skutków klęsk żywiołowych lub też szukać środków na ten cel z innych źródeł zewnętrznych. Nie mógł jednak tego zrobić z powodu braku aktualnej dokumentacji (projektu budowlanego wraz z niezbędnymi uzgodnieniami) dla tego zadania.

Starostwo Powiatowe posiada wprawdzie projekt budowlany, wykonany w 2015 roku za ponad 70 tysięcy złotych przez jedno z jeleniogórskich biur projektowych, jednak w swojej obecnej formie jest on dla nas bezużyteczny – mówi Krzysztof Wiśniewski. – Nie może on być podstawą do aplikowania o środki zewnętrzne, gdyż został przygotowany, zgodnie z zamówieniem złożonym przez poprzedni zarząd powiatu, w tzw. trybie uproszczonym (nie wymagającym uzyskania pozwolenia na budowę lecz jedynie zgłoszenia robót), stosowanym w oparciu o przepisy ustawy o szczególnych zasadach odbudowy, remontów i rozbiórek obiektów budowlanych zniszczonych lub uszkodzonych w wyniku działania żywiołu. Naszym zdaniem jednak, ten tryb w tym przypadku nie może mieć zastosowania, gdyż nie zostały spełnione łącznie dwa konieczne do tego warunki: gmina jako całość musi być w danym roku wymieniona w rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów zawierającym rejestr gmin, co do których stosuje się szczególne zasady odbudowy i rozbiórek obiektów budowlanych poszkodowanych w wyniku działania żywiołu, zaś dany most lub droga muszą się znaleźć w tym samym roku w protokole komisji wojewódzkiej ds. weryfikacji strat w infrastrukturze jednostek samorządu terytorialnego, spowodowanych przez klęski żywiołowe. Tymczasem gmina Jeżów Sudecki na liście rządowej była wymieniona w 2013 roku, zaś do uszkodzenia mostu doszło rok wcześniej, co wyklucza możliwość zastosowania w stosunku do remontu przeprawy w Siedlęcinie zasad trybu uproszczonego. W tej sytuacji projekt przygotowany w 2015 roku, aby mógł być przydatny wymaga poważnego uzupełnienia.
Przygotowana przez jeleniogórską firmę w 2015 roku dokumentacja projektowo-kosztorysowa na przebudowę mostu drogowego w Siedlęcinie to bardzo dobry projekt za stosunkowo małe pieniądze – ripostuje były starosta jeleniogórski Anna Konieczyńska. - Starostwo dostało bardzo dobrą dokumentację z prawomocnym zgłoszeniem i nic – prócz braku funduszy – nie stało na przeszkodzie, aby ten projekt realizować. Wcześniej startując z tą dokumentacją staraliśmy się o środki z funduszy europejskich. W ubiegłym roku to zadanie znalazło się na drugim miejscu na liście zadań zgłoszonych do wojewody w ramach usuwania klęsk żywiołowych i nikt nie negował legalności i rzetelności wykonania dokumentacji. Starałam się przekonać dwóch pozostałych członków zarządu w ubiegłej kadencji, iż obiekty inżynierskie powinny być traktowane priorytetowo, a w szczególności obiekt mostowy w Siedlęcinie, bowiem jego ewentualne wyłączenie z użytkowania będzie powodowało ogromne utrudnienia w życiu nie tylko mieszkańców, ale także turystów odwiedzających Park Krajobrazowy Doliny Bobru i wielu innych użytkowników tej drogi. Niestety, ani pan Paweł Kwiatkowski, ani pan Andrzej Walczak nie widzieli konieczności umieszczenia tego zadania na pierwszym miejscu listy i to oni tak naprawdę zdecydowali o tym, że zadanie to nie miało szans na realizację.
Mam nieodparte wrażenie, że to, co w chwili obecnej mówi pan starosta Krzysztof Wiśniewski jest próbą zaczarowania rzeczywistości. Wydział Dróg nie zrobił nic, aby w stosownym czasie rozpocząć inwestycję i aby zgłoszenie nie wygasło. Teraz szukają kozła ofiarnego. Odwracają uwagę od faktu, że zaprzepaścili termin rozpoczęcia inwestycji, który wygasł w połowie grudnia. Stało się to za rządów obecnego Zarządu Powiatu Jeleniogórskiego, który miał w ręku wszelkie narzędzia, a co najważniejsze – jak deklaruje – jednomyślność w podejmowaniu decyzji.

Twoja reakcja na artykuł?

6
12%
Cieszy
1
2%
Dziwi
2
4%
Nudzi
2
4%
Smuci
11
22%
Złości
27
55%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Problemy przy Wyczółkowskiego 61  

Porozumienie z firmą Atmoterm  

Wybory: Zwycięstwo PiS

Komentarze (24) Dodaj komentarz

~jg 5-02-2019 6:32
Niech rozbiora ten most na zlom a pieniadze przeznacza dla KRS.
~Olo 5-02-2019 6:54
To kto jest w końcu starostą jeleniogórskim? Krzysztof Kwiatkowski czy Krzysztof Wiśniewski proszę WACa?
~ 5-02-2019 10:50
do: ~Olo (6:54)
Kowalski!
~JaCięNieMoge 5-02-2019 7:08
Zamiast smędzenia o zmianie nazwy, przyłączyć powiat jeleniogórski do zlotoryjskiego albo lwoweckiego, gorzej na pewno nie będzie.
~xiz 5-02-2019 8:00
To Kwiatkowski czy Wiśniewski? Korektę zatrudnijcie, bo odechciewa się was czytać.
~pllokpokpo 5-02-2019 8:03
teraz smędzenie o zmianie nazwy powiatu na to są pieniadze i czas
~Lidl 5-02-2019 9:10
Co robi wójt i zastępca wójta w sprawie nie odsniezonej drogi Topolowej w Siedlęcinie. Przejechać nie idzie ale jak już się wjedzie to nie idzie się minąć a jak się minie z innym samochodem to się urwie zderzak. Z kim rządzący podpisali umowę na odśnieżanie firma kogucik?. Skandal i Wielki wstyd dla rządzących tą gminą.
~Xyz 5-02-2019 9:15
A autobusy pełne dzieci przez most nadal przejeżdżają. Musi stać się tragedia w tym kraju żeby coś się zmieniło. Codziennie narażane jest życie i zdrowie ludzkie. Powinna zająć się tym Prokuratura.
rymcycymcy 5-02-2019 9:50
do: ~Xyz (9:15)
Dzieci powinny wysiadać i przeprawiać się pontonami ! :) ...obok jest przecież przystań :)
~Pornhub 5-02-2019 10:03
Ten Wiśniewski to narobi w tym Starostwie... Gościu bez pojęcia "słup"
~zaboberek 5-02-2019 10:11
Jeszcze rok,dwa takiego przerzucania się odpowiedzialnością i problem sam się rozwiąże.Po prostu,most się rozpadnie a wówczas będzie można aplikować o dotację na wybudowanie nowego mostu.Do tego czasu,wojsko urządzi przeprawę pontonową.
~Mucodolvsn 5-02-2019 10:19
Gdzie te fajne Starostwo gdzie Starostą był pan Wlodyga a dyrektorem dróg Pan Sobala. Teraz to dziadostwo!!!
~ 5-02-2019 10:52
Jak mają robić tak, jak w Dąbrowicy, to niech nie robią wcale. Ten jeszcze postoi ze 3 lata, a taki po remoncie runąłby w rok.
~X 5-02-2019 12:41
Most pamięta pa Adolfa,a oni się śpiewają o remont, wysadzić w powietrze zrobić przeprawa pontonowa :-D
~X 5-02-2019 12:42
Pana
użytkownik facebook 5-02-2019 13:26
Tyle czekali lat to kolejne tyle poczekaja 😁😁
~Doradca z Miasta 5-02-2019 14:28
Poustawiać wzdłuż mostu po obu stronach betonowe zapory tak jak w Janowicach Wielkich. Tam jest ich chyba ze 40 ton jak nie więcej, a ustawili je po to aby ograniczyć ruch dwukierunkowy i zmniejszyć obciążenie pojazdami - inżynieria lądowa górą.
~Zabrz 5-02-2019 15:10
do: ~Doradca z Miasta (14:28)
Dokladnie !!! Te betonki waza wiecej jakby na moscie spotlaly sie dwa Tiry z materiałami budowlanymi. Moze to chodzi o to by dociazyc ten most zeby go wiosenne roztopy nie zabrały.
~abc 5-02-2019 14:31
z roku na rok stan mostu się pogarsza i jak dojdzie do tragedii to napewno się coś wtedy ruszy
~Anonmm 5-02-2019 15:13
Dla mieszkancow Siedlecina wazniejszym tematem powinna byc zmiana nazwy Starostwa, a nie most. Zmiana nazwy spowoduje duuuuuuuzo dobreggggggo. A most ?
~do lidl 5-02-2019 19:29
jak wybieraliście tak macie
~Stary K. 5-02-2019 20:36
Skandal i tyle.Najlepiej niech napiszą do rzadu RFN o dotację w ramach odszkodowania za II WŚ .
~Wypowiedz szczera 5-02-2019 21:55
W tym starostwie powiatowym rządzą same dziadki które to biorą kasę a nic dalej nie robią, tyle w temacie. Polska to bardzo bogaty kraj, lecz niestety 7/10 pieniędzy idzie na utrzymanie tych dziadków reszta idzie na utrzymanie bieżące dróg itd. ale niestety jest to za mało bo utrzymanie tego kabaretu na stołkach kosztuje. Żyjemy gdzie nadmiar biurokracji to norma i niestety choroba w tym chorym kraju.
~Cieplik 6-02-2019 9:51
Wybory były,nie udolnośćł i brak kompetencji pozostała,będąsię tłumaczyć że procedury,itp itd ,a dziadostwo górą.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Nagroda IDOL 2019 dla Radia KSON

Ostatnia prosta kandydatów

Przeszkadzali gapie

Radny KO: Szyszko już, a kiedy reszta?

Wybory parlamentarne (aktualizacja)

Sonda

E-papierosy są lepsze od zwykłych?

Oddanych
głosów
580
Tak
13%
Nie
66%
Nie wiem
21%