MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Spór o synagogę

Wiadomości: Dolny Śląsk
Poniedziałek, 16 maja 2005, 0:00
Aktualizacja: Sobota, 21 stycznia 2006, 9:42
Autor: Słowo Polskie Gazeta Wrocławska
Legnicka gmina żydowska chce przejąć na własność zabytkowy cmentarz, który jest własnością miasta

Postępowanie w tej sprawie toczy się od ponad trzech lat. Trwa bowiem spór co do wielkości działki, do której należy niewielki cmentarz przy ul. Wrocławskiej. Zdaniem legnickich urzędników, gmina niesłusznie ją zawyżyła.
Przedstawiciele Gminy Żydowskiej w Legnicy twierdzą, że wraz z przejęciem cmentarza na własność powinni otrzymać działkę o wielkości około 3 hektarów. Zabytkowy cmentarz mieści się obecnie na terenie niespełna 1 hektara, dokładnie 90 arów. Teren, gdzie znajdują się mogiły wyznawców, okala kute ogrodzenie. Obok mogił mieści się budynek, który pełni funkcję synagogi.
Działka i wszystko, co się na niej znajduje, jest własnością miasta. Cmentarzem na zlecenie prezydenta administruje Legnickie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej. Spółka gminna nie pobiera za to opłat. Miasto jest też zobowiązane do remontów i utrzymania tam czystości. Ostatnio jeden z członków gminy poskarżył się, że od niemal roku nie można się doczekać zakupienia jednego przęsła skradzionego kutego ogrodzenia. Urzędnicy zapewniają, że w budżecie znajdą się na to pieniądze. Przyznają jednak, że chętnie przekazaliby cmentarz na własność Gminie Żydowskiej.

Ogłoszenia

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

WOŚP prowadzi nabór wolontariuszy  

Sentymentalny powrót Watry

Studium na początek

Remiza jak nowa

Już 50 lat razem

Wypadek przy baniakach  

Trwa remont Krakowskiej

Zamknięty szlak przez Kocioł Łomniczki

Sonda

Wypalenie zawodowe należy uznać za chorobę?

Oddanych
głosów
1011
Tak
65%
Nie
28%
Nie wiem
7%