MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Spór o synagogę

Wiadomości: Dolny Śląsk
Poniedziałek, 16 maja 2005, 0:00
Aktualizacja: Sobota, 21 stycznia 2006, 9:42
Autor: Słowo Polskie Gazeta Wrocławska
Legnicka gmina żydowska chce przejąć na własność zabytkowy cmentarz, który jest własnością miasta

Postępowanie w tej sprawie toczy się od ponad trzech lat. Trwa bowiem spór co do wielkości działki, do której należy niewielki cmentarz przy ul. Wrocławskiej. Zdaniem legnickich urzędników, gmina niesłusznie ją zawyżyła.
Przedstawiciele Gminy Żydowskiej w Legnicy twierdzą, że wraz z przejęciem cmentarza na własność powinni otrzymać działkę o wielkości około 3 hektarów. Zabytkowy cmentarz mieści się obecnie na terenie niespełna 1 hektara, dokładnie 90 arów. Teren, gdzie znajdują się mogiły wyznawców, okala kute ogrodzenie. Obok mogił mieści się budynek, który pełni funkcję synagogi.
Działka i wszystko, co się na niej znajduje, jest własnością miasta. Cmentarzem na zlecenie prezydenta administruje Legnickie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej. Spółka gminna nie pobiera za to opłat. Miasto jest też zobowiązane do remontów i utrzymania tam czystości. Ostatnio jeden z członków gminy poskarżył się, że od niemal roku nie można się doczekać zakupienia jednego przęsła skradzionego kutego ogrodzenia. Urzędnicy zapewniają, że w budżecie znajdą się na to pieniądze. Przyznają jednak, że chętnie przekazaliby cmentarz na własność Gminie Żydowskiej.

Ogłoszenia

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Zmiana szefa KSWiK

Prezydent Duda odwiedzi Jelenią Górę

KOD czeka na prezydenta Dudę

Hubert Papaj nowym prezesem KARR–u

Granty dla Karpacza

Robert Biedroń w Jeleniej Górze

Połączą MOS i MDK?

Dołożą kolejne miliony

Sonda

Rząd przyznaje, że pomimo 500+ dzietność spada. Czy to świadczenie zlikwidować?

Oddanych
głosów
303
Tak
52%
Nie
43%
Nie wiem
5%