MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Spod Szrenicy na szczyty Nowego Świata

Wiadomości: Region Jeleniogórski/ŚWIAT
Piątek, 18 lipca 2008, 7:45
Aktualizacja: 7:46
Autor: Mar
Fot. Archiwum
Mieszkaniec Szklarskiej Poręby, Jarosław Tereszkiewicz, zdobył górę McKinley, wznoszącą się na Alasce i za kołem podbiegunowym. Wierzchołek ma 6194 m n.p.m. i wchodzi w skład tzw. Korony Ziemi.

– Pojechaliśmy w osiem osób jako ekipa Klubu Wysokogórskiego Lubin – opowiada Jarosław Tereszkiewicz – Ale byli też koledzy z Gdańska i Warszawy. Musieliśmy się solidnie przygotować, gdyż McKinley to naprawdę godny przeciwnik. W czerwcu, gdy zdobywaliśmy szczyt, temperatury spadały do minus 30 stopni, a wiatr osiągał szybkość 90-100 km na godzinę.

Co roku około tysiąca osób wykupuje licencję i dostaje pozwolenie na wejście. Ale wchodzi na niego jedynie co trzeci szturmujący wierzchołek. Od podnóża góry do szczytu jest aż 5 km, to praktycznie niespotykana różnica wysokości. Wielką przeszkodą są też porywiste wiatry i burze śnieżne. Stąd tak wielu alpinistów wraca pokonanych.

– Dlatego amerykańscy rangersi, gdy się dowiedzieli, że weszliśmy na szczyt całą ośmioosobową grupą, nie ukrywali zdumienia. Ale nie było łatwo, nigdy dotychczas nie zmarzłem tak jak na McKinley. A byliśmy tam, gdy jest najcieplej. Od sierpnia temperatura spada a wiatry osiągają moc huraganu. Nie ma mowy o wchodzeniu na szczyt poza majem, czerwcem i lipcem – mówi Jarosław Tereszkiewicz.

To był jego czwarty szczyt w Koronie Ziemi. Teraz zaczyna przygotowania do wejścia na Mont Everest, za dwa lata. A potem wyprawa życia: Antarktyda.
Mar

Ogłoszenia

Czytaj również

Marszałek Senatu w Jeleniej Górze

Tak w szpitalu zachował się lekarz?

Piknik Kasztelański

Komentarze (3) Dodaj komentarz

~wer 18-07-2008 11:05
Brawo Jarecki!!!!!!!!!!!!!!
~perełka 18-07-2008 11:14
Wodzu! Tak trzymać!
~fan komury z kowar 18-07-2008 18:04
Brawo da calego team-u , i powodzenia w nastepnych expedycjach

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Fundamenty muszli koncertowej już gotowe

Dali dobry przykład

Zajęcia dla małych i dużych w JCK – ruszyły zapisy

Kolejna usterka na Złotniczej  

Wizyta w Bambergu

Sonda

Czy majątki żon i dzieci polityków również powinny być jawne?

Oddanych
głosów
695
Tak
80%
Nie
15%
Nie mam zdania
5%