MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Środa, 15 lipca
im. Henryka, Włodzimierza

Śpiewem szerzą wiedzę o prawosławiu

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Sobota, 9 lipca 2011, 8:16
Aktualizacja: 22:36
Autor: zyava
Fot. zyava
Wczoraj w cerkwi pw. Św. Piotra i Pawła w Jeleniej Górze – przy licznym udziale publiczności – dał koncert chór męski OKTOICH.

We wnętrzach ozdobionej ikonami wykonanymi przez zmarłego w tym roku wybitnego malarza Jerzego Nowosielskiego jeleniogórskiej świątyni wspólnoty prawosławnych zabrzmiała pełna głębi muzyka liturgiczna chrześcijan Wschodu. Wykonał ją ośmioosobowy chór OKTOICH działający przy cerkwi pw. św. św. Cyryla i Metodego we Wrocławiu.

Nazwę zespołu zapożyczono od oktoechosu (oktoichu), czyli księgi liturgicznej z kanonami, stichirami i innymi tego typu utworami, ułożonymi według ośmiu kolejno po sobie następujących tonacji (głasów). Ośmiu jest także chórzystów – czytamy na stronie internetowej chóru. Wczorajszy występ nie był pierwszym koncertem muzyków: występowali oni w Jeleniej Górze już kilka razy. Śpiewają od 20 lat jako doskonały zespół muzyki cerkiewnej, ale i swoistego rodzaju instytucja, szerząca wiedzę o prawosławiu, jego kulturze i tradycjach.

Na czele OKTOICH od dwudziestu lat stoi Grzegorz Cebulski, ojciec protodiakon. W chórze śpiewają: Rafał Chalabala, Przemysław Jastrząb, Piotr Karpeta, Jarosław Kawałko, Jan Kramarek, Piotr Kuropka, Jan Podemski, Stefan Wierzbicki oraz Lucjan Wysłucha.

Ogłoszenia

Czytaj również

Malarstwo zauroczonych Karkonoszami

Czyżby Andrzej Duda?

Friedrich Iwan – malarz, grafik, pejzażysta…

Komentarze (2) Dodaj komentarz

~Obywatel 9-07-2011 20:10
Szkoda że wiara daje jedynie inspiracje do tworzenia rzeczy pięknych jak i destruktywnych, hamując jednocześnie rozwój cywilizacji poprzez sztywne ramy jej niezmienności.
~Historyk 10-07-2011 20:11
Szkoda, że opieranie swej wiedzy historycznej na głupawych stereotypach doprowadza do wysnuwania tak dziwacznych teorii, jak ta zaprezentowana przez przedmówcę.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Karkonoska opowieść kulinarna – już wkrótce

Wystawa pocztówek sportowych w Karpaczu

Guwer: To będzie profesjonalny skatepark treningowy

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Będą widoki ze Zbójeckich Skał

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
728
Tak
46%
Nie
41%
Nie wiem
13%