MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Spektakl “Ławeczka” w “Kaprysie”

Wiadomości: Szklarska Poręba
Czwartek, 9 lipca 2015, 7:31
Aktualizacja: 7:33
Autor: Manu
Fot. Archiwum Teatru Scena Poczekalnia
“Ławeczka” to sztuka autorstwa Aleksandra Gelmana w reżyserii Roberta Czechowskiego, zrealizowana przez Teatr Scena Poczekalnia w Kaliszu. Spektakl wystawiony będzie 17 lipca (w piątek) o godz. 18.00 na scenie w Restauracji “Kaprys” w Szklarskiej Porębie (przy ul. Jedności Narodowej 12). Bilety: 30 zł (do nabycia w “Kaprysie”; tel. 793–117–170).

Akcja sztuki “Ławeczka” Aleksandra Gelmana rozgrywa się w podmiejskim parku. Widzowie poznają rozterki dwojga osób - Wiery (w tej roli Izabela Noszczyk) i dworcowego amanta (Dariusz Taraszkiewicz) - szukających sensu życia.

“Ławeczka” to wzruszająca, ale i bolesna opowieść o miłości, o tym jak bardzo jej potrzebujemy, szukamy i nie zawsze możemy odnaleźć. Jeśli ją już spotkamy, to często okazuje się, że nie potrafimy sprostać jej wymaganiom. Bohaterowie, którzy spotykają się, chcą ze sobą być, ale nie wiedzą jak.

Aleksander Gelman urodził się w 1933 r. w Dondiuszanach w dzisiejszej Mołdawii. Ma żydowskie pochodzenie. Jest pisarzem, dramaturgiem. Po wojnie równocześnie uczył się i pracował w różnych miastach i zakładach, m.in. w fabryce trykotaży - tak jak bohaterka “Ławeczki” (1983). Studiował na uniwersytecie w Kiszyniowie oraz we lwowskiej akademii marynarki wojennej - służbę odbył w Sewastopolu i na Kamczatce. Od 1966 r. pracował dla lokalnych gazet w Leningradzie. Od 1978 r. mieszka w stolicy Rosji i współpracuje z Moskiewskim Akademickim Teatrem Artystycznym (MChAT).

“Ławeczkę” Gelmana polskie teatry wystawiały 26 razy. Polska prapremiera odbyła się w 1986 r. w Teatrze Powszechnym. Premierową inscenizację Macieja Wojtyszki, z Joanną Żółkowską i Januszem Gajosem w rolach głównych, zarejestrowały kamery dla Teatru Telewizji.

Ten spektakl zrealizował Teatr Scena Poczekalnia w Kaliszu we współpracy z Sebastainem Nowickim.

Teatr Scena Poczekalnia powstał w 2007 roku w Kaliszu. Jego nazwa wzięła się od poczekalni dworca PKS, gdzie Teatr zaprezentował swój pierwszy spektakl - “Ławeczkę” Aleksandra Gelmana. Scena Poczekalnia powołana do życia przez Izabelę Noszczyk i Sebastiana Nowickiego jest teatrem prywatnym, zawodowym. Teatr ma już na swoim koncie cztery premiery: wspomnianą “Ławeczkę” Gelmana, monodram “Shirley Valentine” Russella, “Związek otwarty” Dario Fo oraz “Tajemniczy Mr. Love” Karoline Leach.

Ogłoszenia

Czytaj również

Studium na początek

Motocykliści dla Niepodległej

Okolicznościowa wystawa w Muzeum Przyrodniczym

Komentarze (1) Dodaj komentarz

~Widz 11-07-2015 12:46
Ławeczka z Gajosem i Żółkowską była wyśmienita.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Muzyka wiedeńska w JCK

Spotkanie z Danutą Sadownik – jutro w Książnicy

Poranek rodzinny w „Muflonie” po marynarsku

Świętują Niepodległość

Wzruszający spektakl niezwykłych aktorów

Sonda

Wypalenie zawodowe należy uznać za chorobę?

Oddanych
głosów
796
Tak
64%
Nie
29%
Nie wiem
7%