MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 1 października
im. Danuty, Igora, Remigiusza

Specjalna strefa ekonomiczna patrzy w przyszłość

Wiadomości: REGION JELENIOGÓRSKI
Środa, 25 maja 2011, 9:26
Aktualizacja: 9:28
Autor: MO–JA Multimedia
Fot. MO–JA
Kamiennogórska Specjalna Strefa Ekonomiczna Małej Przedsiębiorczości stworzyła na przestrzeni ostatnich 12 lat przeszło 4,4 tys. atrakcyjnych miejsc pracy. Na jej terenie zainwestowano 1,58 mld zł. Dziś jest nowoczesnym parkiem przemysłowym z pomysłem na dalszy rozwój, silnie rozwiniętym w regionie jeleniogórskim.

- Strefa swoją obecność mocno zaznaczyła nie tylko w samej Jeleniej Górze, ale i w Piechowicach oraz Janowicach Wielkich. Wciąż także dysponuje na tym obszarze wolnymi, atrakcyjnymi działkami – mówi prezes kamiennogórskiej strefy Iwona Krawczyk.

29 października 2010 roku to bardzo ważna data dla O.P.S.O sp. z o.o. Kamiennogórska strefa wydaje właśnie 85 zezwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej - w Jeleniej Górze. We wrześniu 2011 roku rusza budowa, by zdążyć z produkcją do czerwca 2012 roku. Firma będzie specjalizować się w kanałach odwadniających z polimerobetonu, wykorzystywanych do odprowadzania wód deszczowych z posesji mieszkalnych, dróg, parkingów. Zdecydowana większość trafi do Niemiec i Belgii. Zatrudni około 40 pracowników na terenie strefy.

W Jeleniej Górze swoją inwestycję realizuje także Jelenia– Plast. Hala powstaje przy ul. Spółdzielczej, na terenie przyległym do już działającego zakładu. Planowany wzrost zatrudnienia to 50 etatów, przy zachowaniu dotychczasowego profilu działalności - produkcji artykułów gospodarstwa domowego z tworzyw sztucznych.
Działalność w Jeleniej Górze z powodzeniem rozpoczęła w roku 2002 spółka Dr. Schneider Obróbka Plastiku.

Już w lipcu 2006 roku w Radomierzu, w nowo wybudowanej hali o powierzchni 7,760 m², została uruchomiona kolejna firma – Dr. Schneider Automotive Polska sp. z o.o. Dzięki inwestycjom stale zwiększa się powierzchnia produkcyjno - logistyczna zakładów Dr. Schneider i obecnie wynosi już ponad 17 tys. m². Dalsze inwestycje planowane są na lata 2012 - 2014 i będą obejmować rozbudowę zakładu oraz nowe urządzenia produkcyjne.
Dr. Schneider od ponad 40 lat konstruuje oraz produkuje dysze powietrzne dla wszystkich klas pojazdów, od małych samochodów po luksusowe limuzyny. Dziś zatrudnia przeszło 850 osób.

Ceramika z Polcoloritu w Piechowicach trafia w gusta klientów na całym świecie. Ma na swoim koncie wiele prestiżowych nagród, między innymi nagrodę Ministra Budownictwa w konkursie Perły Ceramiki Unii Europejskiej. Jest stałym uczestnikiem targów branżowych i wystaw, takich jak: Budma w Poznaniu, Cersaie w Bolonii, Moslibud w Moskwie, czy ostatnio Cervisama w Hiszpanii. W czerwcu 2006 roku rozpoczęła działalność wybudowana od podstaw Ceramika Marconi spółka z o.o., obecnie Polcolorit, zlokalizowana w Kamiennogórskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej, przez co uzyskała preferencje i ulgi ekonomiczne dające większe możliwości rozwoju. Powstał bardzo nowoczesny zakład produkcyjny, dziś zatrudniający około 130 osób.

Także w Piechowicach ponad 300 osób jest zatrudnionych w fabryce papieru WEPA Professional Piechowice S.A., należącej do dynamicznie rozwijającego się niemieckiego koncernu WEPA. Ekologiczne ręczniki papierowe, stanowiące podstawowy produkt piechowickiego zakładu, znajdują zastosowanie w: przemyśle, hotelach, szpitalach, domach opieki i instytucjach publicznych. Natomiast celulozowy papier toaletowy i ręczniki kuchenne dostarczane są do większości dużych sieci handlowych. Łącznie z 2,5 tys. pracowników i obrotem ponad 950 milionów euro, WEPA jest jednym z liderów europejskiego rynku papierniczego. Aż około 600 tys. ton wysokiej jakości papieru produkują zakłady w Niemczech, Polsce, Włoszech, Francji i Hiszpanii.

Jednym z priorytetów firmy jest ochrona środowiska. Spełnia to wymaganie poprzez używanie papieru makulaturowego jako surowca, co chroni naturalne źródła, w optymizowanym procesie i procedurach z ograniczoną ilością świeżej wody i zapasów energii, a także dzięki własnej elektrowni w Marsberg-Giershagen.
Rozpocznij biznes z kamiennogórską strefą. Jej tereny charakteryzuje rozwinięta gospodarka wielosektorowa, dynamiczny rozwój małych i średnich przedsiębiorstw oraz wysoki poziom usług.

- Przedsiębiorcom inwestującym w Specjalnej Strefie Ekonomicznej, w oparciu o wydane przez zarząd zezwolenie, stwarza się warunki do korzystania z pomocy publicznej, a jej wielkość jest uzależniona od wysokości nakładów inwestycyjnych oraz poziomu zatrudnienia– mówi prezes kamiennogórskiej strefy Iwona Krawczyk.
Inwestor może także ubiegać się o zwolnienie z podatku od nieruchomości. Decyzję taką wydaje gmina, na terenie której realizowana jest inwestycja.

Kamiennogórska Specjalna Strefa Ekonomiczna Małej Przedsiębiorczości jest zlokalizowana na Dolnym Śląsku i w Wielkopolsce. Wolne tereny pod inwestycje są w: Gryfowie Śląskim, Janowicach Wielkich, Jaworze, Jeleniej Górze, Kamiennej Górze, Krzeszowie, Lubaniu, Lubawce, Nowogrodźcu- Wykrotach, Prusicach, Zgorzelcu, Ostrowie Wielkopolskim i Żmigrodzie. Zapraszamy przedsiębiorców do skorzystania z przywilejów, jakie daje lokalizacja KSSEMP. Jesteśmy przekonani, że atrakcyjnie położone obszary strefy w połączeniu z pomocą publiczną są szansą na osiągnięcie zamierzonych rezultatów.

Ogłoszenia

Czytaj również

Policjanci będą szkolić księży z Dolnego Śląska

JSM buduje parking przy wsparciu Miasta

Trwa budowa atrakcji KPN

Komentarze (8) Dodaj komentarz

~prawda na100 25-05-2011 10:42
dziwne te dane podobno w Piechowicach ceramika upad lub upadła - ponadto tu praca zawsze jest: dla roboli za minimalne obecnie 1500 - nie ma pracy dla osób ze ścisłym i technicznym wykształceniem o humanistach i ekonomistach nie wspominając
~xxx 25-05-2011 14:04
piękny propagandowy bełkot "4,4 tys. atrakcyjnych miejsc pracy" to niech szefowie strefy sami idą do pracy na te atrakcyjne miejsca pracy.I tak to wygląda nasz kraj zachodnie obozy pracy mają różne ulgi a ty polski przedsiębiorco prowadzący małą działalność gospodarczą płać chamie wszystkie ZUSy, podatki a jak już zbankrutujesz to won do pracy w strefie.
~Gucci 25-05-2011 14:04
Pracownik fizyczny ,a nie ROBOL. Każdy chciałby tylko zarządzać, a robić to nie ma komu...
~-haha 25-05-2011 19:12
12 lat 4;4 ludzi zatrudnili specjalna strefa zwolnili 120 tyś w całym regionie
~niestety 25-05-2011 20:12
Ale w Polsce od wielu wieków nie ma Polskich gospodarzy , tylko Pańszczyzna i lenno dla obcych mocarzy.
~Obywatel 25-05-2011 20:29
To i tak mało zważywszy na to że bezrobocie nadal utrzymuje się na takim samym wysokim poziomie. Nie ma pracy dla tysięcy bezrobotnych ludzi, a jeżeli jest to w trzy zmianowych obozach pracy na umowę zlecenia za najniższą krajową bez żadnej perspektywy na podwyżkę czy awans!
~niestety 25-05-2011 20:45
Ale w Polsce od wielu wieków nie ma Polskich gospodarzy , tylko Pańszczyzna i lenno dla obcych mocarzy.
~ooooo 26-05-2011 7:57
do maruderów - macie za dużo czasu, ogromną wiedzę na każdy temat, więc ruszcie się wreszcie i załóżcie własny biznes - właśnie macie szansę- ale po co? skoro można siąść z kawką przy kompie i pluć na wszystko, a mamusia da jeść i opłaci rachunki.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Komentarze po decyzji radnych ws. muzeów

Kupiono fotopułapki

Będzie odszczurzanie

"Leniuchem" do kolei na Kopę

Finał projektów

Sonda

W Jeleniej Górze pojawiły się miejskie hulajnogi. Czy to przydatny środek lokomocji po mieście?

Oddanych
głosów
482
Tak
42%
Nie
48%
Nie wiem
10%