MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 9 lipca
im. Sylwii, Weroniki

Specjaliści medycyny ratunkowej szkolą się i zwiedzają

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 21 marca 2019, 8:19
Aktualizacja: Piątek, 22 marca 2019, 11:11
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
VII Międzynarodowy Kongres Polskiego Towarzystwa Medycyny Ratunkowej – 28. Zimowa Konferencja Medycyny Ratunkowej i Intensywnej Terapii rozpoczęte. Wczoraj (20.03) w Hotelu Mercure specjaliści z różnych stron Polski, Europy i świata uczestniczyli w oficjalnym otwarciu oraz pierwszych wykładach naukowych.

Zimowe spotkania medycyny ratunkowej odbywają się w rejonie Karkonoszy (Karpacz lub Jelenia Góra) już po raz 28.

Medycyna ratunkowa w tym roku obchodzi 20-lecie formalnego powstania i jest w Polsce postrzegana jako nowa dyscyplina medyczna. W Europie jesteśmy postrzegani jako kraj pionierski w jej organizowaniu, powoływaniu struktur, tworzeniu prawa oraz budowaniu od podstaw - łącznie ze Szpitalnymi Oddziałami Ratunkowymi, z grupami ratowników medycznych i rzeszą lekarzy medycyny ratunkowej - powiedział prof. Juliusz Jakubaszko.

Jak zaznaczył organizator, w świecie medycyna ratunkowa obchodzi 50-lecie.

Mamy od kogo się uczyć, czerpać doświadczenia. Ludzie, którzy to tworzyli w świecie chętnie nam pomagają - są tu przedstawiciele Stanów Zjednoczonych, wielkich ośrodków akademickich, przedstawiciele Zjednoczonego Królestwa - m.in. założyciel i pierwszy prezes brytyjskiej medycyny ratunkowej prof. Gautam Bodiwala oraz wszyscy przedstawiciele polskich ośrodków, uniwersytetów medycyny ratunkowej - wymieniał J. Jakubaszko.

Celem kongresu ma być m.in. uzmysłowienie społeczeństwu oraz osobom odpowiedzialnym za organizację ochrony zdrowia, że ta dyscyplina medyczna jest pierwszą linią frontu w zabezpieczeniu potrzeb osób w nagłym zagrożeniu zdrowia i życia.

Wśród wykładowców, moderatorów i instruktorów warsztatów znaleźli się: Jason Arthur (USA), Gautam Bodiwala (UK), Adam Domanasiewicz (PL), Angela Duncan (USA), Michal Hajek (CZ), Jacek Jakubaszko (PL), Joanna Jakubaszko-Jabłońska (PL), Krzysztof Jakubowski (PL), Rebecca Liggin (USA), Vit Marecek (CZ), Kinga Niewińska (PL), Witold Olański (PL), Ewa Raniszewska (PL), Krzysztof Reczuch (PL), Davut Savaser (USA), George Sidiras (GR), Piotr Siermontowski (PL), Jacek Siewiera (PL), Janusz Sokołowski (PL).

Uczestnicy poza korzyściami z programu naukowego, skorzystają również z możliwości zwiedzania miasta. Zawitają m.in. do podziemi Time Gates - Bramy Czasu oraz do Filharmonii Dolnośląskiej na koncert.

Twoja reakcja na artykuł?

1
33%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
2
67%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Akcja krwiodawstawa w areszcie śledczym

Komentarze (4) Dodaj komentarz

~pin 21-03-2019 9:43
zlikwidujcie dluuugii czas oczekiwania do specjalisty i w ten sposób mozna uratowac zdrowie
~Ich 21-03-2019 14:09
Czy tylko ja widzę te bezsensowne przejadanie pieniędzy unijnych i sponsorów ??? Wystarczy a...liza pokazanych zdjęć: ogromna większość uczestników to żadni ratownicy; to kupa starszych osób ( kto to był ? ), których nie widzę biegnących do ratowanego pacjenta. Te młode osoby na zdjęciach wydają mi się obsługą stoisk sponsorów; taka psychotechnika, że niby to także "ratownicy"; po to, by uzasadnić bezsensowne wydanie kupy kasy na wycieczki dla emerytów.
~ima 21-03-2019 21:07
do: ~Ich (14:09)
Specjalista medycyny ratunkowej to lekarz ze specjalizacją a nie ratownik medyczny.Różnica jak między górą szybowcową o Mount Everest.Kto wie - ten wie.
~Ich 22-03-2019 8:13
do: ~ima (21:07)
Niech sobie będzie "specjalista"; ale dziadki to dziadki i Medycynie w Polsce nie poprawi to kondycji. A przeżeranie kasy na byle szkolenia sponsorowane przez koncerny zainteresowane żeby ci Specjaliści przepisywali produkowane przez nich leki to stary problem etyczny...… .

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Finał na lawecie

Przy Handlówce z darmowym parkingiem

Stadion nie dla kibiców – jak długo? [aktualizacja]

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Będzie nowy przystanek kolejowy w Mysłakowicach

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
2153
Andrzej Duda
40%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%