MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 11 lipca
im. Karoliny, Olgi

Spadek po rodzicach i jego podział

Wiadomości: Jelenia Góra
Środa, 22 grudnia 2010, 16:04
Autor: mgierus
mgierus
Fot. mgierus
Moja mama zmarła 10 lat temu. Rodzice byli właścicielami mieszkania…

Moja mama zmarła 10 lat temu. Rodzice byli właścicielami mieszkania. Ojciec po śmierci mamy spisał testament u notariusza, mówiący o przekazaniu części spadkowej mieszkania mnie. Obecnie chciałbym doprowadzić kwestie spadkową do końca. Zależy mi na tym, gdyż mam 9 rodzeństwa. Co powinnam zrobić żeby mieszkanie jednak zostało przekazane właśnie mojej osobie? Jakiego rodzaju są to procedury? – Grażyna

Z opisanej przez Panią sytuacji wynika, że dopóki żyje Pani ojciec, możliwy jest tylko podział tej części mieszkania, która stanowiła własności Pani matki, a po jej śmierci weszła w skład spadku po niej. Przedmiotem testamentu Pani ojca, stanowiącego rozrządzenie jego majątkiem, ale dopiero na wypadek swojej śmierci jest jedynie ta część udziałów, która przypada jemu z tytułu współwłasności ustawowej małżeńskiej (1/2 całości) i najprawdopodobniej również ta część (1/8 całości) z tytułu dziedziczenia po swojej zmarłej żonie (a Pani matce). Stąd też dopiero w przypadku śmierci obojga Pani rodziców możliwe będzie rozstrzygnięcie kwestii własności całego mieszkania.

Procedury, o które Pani pyta w pierwszej kolejności należałoby wówczas rozpocząć od wszczęcia postępowania o stwierdzenie nabycia spadku, zarówno po Pani matce (o ile nie zostało jeszcze przeprowadzone), jak również po zmarłym ojcu. Tego rodzaju procedura toczy się przed sądem, w trybie nieprocesowym, na wniosek każdego, kto ma w tym interes. Podczas takiego postępowania, w przypadku stwierdzenia nabycia spadku na podstawie testamentu sąd spadku rozstrzygnie samodzielnie kwestię ważności testamentu. Z kolei w postanowieniu stwierdzającym nabycie spadku sąd wymieni wszystkich spadkobierców, którzy nabyli spadek oraz określi wysokość przypadających im udziałów.

Następnym krokiem powinno być przeprowadzenie działu spadku, które wbrew obiegowym opiniom nie zawsze musi się wiązać z postępowaniem sądowym. Dział spadku może bowiem nastąpić również na mocy umowy między wszystkimi spadkobiercami. Oczywiście jeżeli nie dojdzie między spadkobiercami do uzgodnienia wspólnego stanowiska, to w takiej sytuacji każdy ze spadkobierców może wystąpić do sądu z wnioskiem o dział spadku.

Skład i wartość spadku podlegającego podziałowi ustali sąd. Najkorzystniejszą sytuacją jest okoliczność, w której sąd będzie mógł wydać postanowienie działowe na podstawie zgodnego wniosku uczestników. W przeciwnym razie zastosowanie będą miały przepisy prawa cywilnego dotyczące zniesienia współwłasności. Przepisy te dopuszczają możliwość wyrównania wartości poszczególnych udziałów przez dopłaty pieniężne.

Stąd też, jeżeli określony składnik majątku spadkowego podlegający podziałowi, nie da się podzielić, to stosownie do okoliczności będzie on mógł być przyznany jednemu ze współwłaścicieli z obowiązkiem spłaty pozostałych. To właśnie na tej podstawie, w toku postępowania o dział spadku będzie Pani mogła dążyć do tego, aby przedmiotowe mieszkanie zostało przyznane Pani w całości, ze względu na zachowanie jego spójności oraz powołując się na inne okoliczności, które przemawiają za tym, aby sąd przyznał je właśnie Pani. W zamian zostanie Pani zobowiązana do spłaty pozostałych spadkobierców w takich częściach, jakie będą odpowiadały wartości ich udziałów w przedmiotowym mieszkaniu. Sąd oznaczy również termin i sposób uiszczenia tego rodzaju spłat, wysokość i termin zapłaty ewentualnych odsetek za zwłokę, a w razie potrzeby także sposób ich zabezpieczenia.

Mariusz Gierus – prawnik
www.gierus.pl

Pytania z dopiskiem „Prawnik radzi” prosimy wysyłać WYŁĄCZNIE na adres redakcji lub elektronicznie, na adres: prawnik@jelonka.com

Wszelkie materiały niniejszego cyklu, oparte są na listach czytelników i nie wyczerpują prawnej oceny przedstawionych w nich zagadnień. Ich zamieszczanie ma jedynie charakter informacyjny i nie może być traktowane jako porada prawna ani czyjekolwiek zobowiązanie do świadczenia jakichkolwiek usług pomocy prawnej. Mimo dokładanych najwyższych starań GIERUS Kancelaria Odszkodowawcza nie ponosi odpowiedzialności za żadne stwierdzenia zawarte w treści niniejszego cyklu, jak i nie gwarantuje dokładności, skuteczności czy przydatności jakichkolwiek informacji prawnych w nim zamieszczonych. W celu uzyskania pomocy prawnej odwiedzający niniejszy cykl powinni zasięgnąć indywidualnej i konkretnej porady prawnej.

Ogłoszenia

Czytaj również

Drzymały i Flisaków niemal gotowe

Interaktywne centrum w budowie u strażaków

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Komentarze (25) Dodaj komentarz

~tsj 25-01-2011 7:14
Czyli,jesli Pani rodzeństwo uzna wolę rodziców i testament oraz wykaże cechy człowiecze a nie prymitywne - nic Pani z ich strony nie grozi.A jesli nie,dowie się Pani o tym, że w polsce testament nie ma zadnej wartości.
~rychu 1-04-2011 13:29
Sto Lat Pani Grażyno!!!
~do prawnika 6-05-2011 7:38
" która przypada jemu z tytułu współwłasności ustawowej małżeńskiej (1/2 całości) i najprawdopodobniej również ta część (1/8 całości) z tytułu dziedziczenia po swojej zmarłej żonie (a Pani matce)." SKORO pani ma 9-ro rodzeństwa to do części pa zmarłej matce jest mąż oraz 10-ro dzieci tak więc do podziału jej części należy 11-ście osób. Skąd pan wziął 1/8 całości ?
~prawnik 27-05-2011 23:01
art. 931 § 1 k.c. in fine
~A to prawnik 8-08-2011 6:26
Mąż po żonie dziedziczy 50% a nie 1/ którąś
~prawnik 25-08-2011 12:01
art. 931 § 1 k.c. in fine: część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku!
~taa 9-10-2011 0:45
1/8 to zachowek, warto również wspomnieć, że w przypadku rozszerzenia właśności małżeńskiej jeśli to było mamy mieszkanie to była to darowizna (
~Inez 2012 1-01-2012 11:13
Pamiętajcie rodzice takie sprawy załatwiajcie przed śmiercią, bo potem wychodzi jak rodzeństwo się kochało i walczy o każdy zas...y grosz.
~123 13-05-2012 18:48
srac na spadki,dac na rydzyka i posprawie,on bedzie wiedział co z tym i jak zagarnac prawnie bezprawnie
~ 15-07-2012 10:36
Jak zapewnić sobie indywidualny, samodzielny pochówek? Przyszły grób wąski, niedostępny dla innych. Nawet członków rodzin. Oświadczenie woli w urzędzie, zarządcy cmentarza, testament czy akt noterialny?
~ 25-10-2012 21:17
ale koligacje w Jelonce....zona meza promuje..i jeszcze te nieszczesne gimnazjum...jak to sie nazywa???nepotyzm??
~alexpand52 18-01-2013 21:52
Najpierw proszę sprawdzic czy ( jak moim przypadku) ktoś z Ratusza nie sfałszował Pani aktu urodzenia. Wtedy zachodzą wątpliwości i sprawę ustalenia dziedziczenia ustawowego lub testamentowego trzeba przenieść do Sądu. A tam , jeśli jest nielegalny układ, sprawe Pani na pewno przegra.
~gostek 18-01-2013 21:52
Najlepiej jak Pani ojciec jeszcze za życia przepisze Pani swoją część, będzie Pani wówczas posiadała pakiet większościowy i ewentualnie będzi Pani musiała spłacić pozostałe rodzeństwo po śmierci ojca, ale tylko w części którą dziedziczą po matce.
~DUCH GÓR 26-01-2013 20:08
Biegli sądowi są w większości emerytami!lub na rentach! to pomogą ci w takiej sprawie.prawo tworzą ludzie z PRL.WIĘC NIE WIELE TO MA Z PRAWEM WSPÓLNEGO :).
~jan 24-02-2013 12:43
Zenada panie prawnik kto to Panu pisze.?
~ 11-03-2013 16:56
A JAK UNIEWAŻNIĆ TAKI TESTAMENT OJCA ?
~ 14-04-2013 23:23
to podpucha Najpierw pisze:"Obecnie chciałbym doprowadzić..." a już w następnym zdaniu czytamy: " Co powinnam zrobić.." To w końcu chciałbym czy chciałabym?
~prawniczka 8-09-2013 9:47
szykuj pani gruby portfel będzie potrzebne kilka opinii biegłych sądowych,na jednej się to nie skończy,niekiedy koszty takiego postępowania to ponad 20.000.a testa-mętem można sobie tyłek wytrzeć,odkąd emerytowani biegli APARATCZYCY pracują dla sądów.
~ 17-10-2013 10:04
http://socjolog61.neon24.pl/post/100360,uklad-zamkniety
~ 20-10-2013 14:11
Droga Pani Grażyno niech ojciec sprzeda pani fikcyjnie mieszkanie zapłaci pani podatek i całe to dziadostwo spatkowe z pozostałymi członkami rodziny w łeb weźmie i po kłopocie z tyn prawnym bagnem, krótko i natemat bez ggmatwaniny prawnej.
~ 1-06-2014 14:28
w Polsce nie ma prawa i sprawiedliwosci, kto raz zaczął z sądami i prawnikami to wie o czym piszę ;)
~gosciowa 15-07-2014 22:01
a reszcie rodzenstwa to nic sie nie nalezy??a czy oni to sroce z pod ogona wypadli droga pani grazyno
~kkk 7-09-2014 16:24
czas na inny temat
~pronto 8-04-2015 13:01
Jelonka chciała przybliżyć internautom problem spadkowy i wypowiedz prawnika jest logiczna i zrozumiała ,tymczasem dowiadujemy się ,że w Ratuszu mafia fałszuje akty urodzenia /ciekawe po co / ,że biegli sądowi /jaki jest ich związek z tym postępowaniem / to same .... i ... , pani z 14.11 daje głupia radę dotycząca sprzedaży ,jak sprzeda coś jeżeli nie żyje współwłaściciel , tylko w filmie ``Wesele`` można było zawrzeć akt notarialny ze zmarłym ,ale to inny świat .Po co tyle jadu ,brakowało tylko Tupolewa .
~Sylwia88 12-09-2017 7:35
Jak dla mnie sprawy spadkowe są bardzo skomplikowane, nie miałam jeszcze okazji być czyimś spadkobiercą i szczerze mówiąc, wcale mi się do tego nie śpieszy. Gdybym się nagle dowiedziała, że odziedziczyłam po kimś spadek to nie wiedziałabym co robić, gdyby nie takie porady jak https://abcporady.pl/spadek-po-zmarlym-jakie-czynnosci-prawne-do-kogo-sie-zwrocic/ co każdemu laikowi, rozjaśniłoby sytuacje na kwestie prawne związane ze spadkiem po zmarłym.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Jednokierunkowo Zakosami na Śnieżkę

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Tak nie wolno parkować!

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
203
Tak
46%
Nie
41%
Nie wiem
13%