MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Środa, 23 września
im. Bogusława, Linusa

SOS dla stawu

Wiadomości: Janowice Wielkie
Wtorek, 11 sierpnia 2020, 8:04
Aktualizacja: Piątek, 14 sierpnia 2020, 13:20
Autor: WAC
Fot. użyczone
„Ratujemy nasz staw” to tytuł nowego projektu realizowanego przez Fundację Przystanek Dobrych Myśli z Janowic Wielkich we współpracy ze Stowarzyszeniem Wędkarskim Szuwarek .

Impulsem do jego realizacji był stan wody w janowickim stawie, znajdującym się na terenie parku Zielona Dolina. W tym roku woda stała się mętna, pojawiły się martwe ryby. Dlatego zapadła decyzja, by podjąć próbę oczyszczenia zbiornika.

Projekt trwać będzie do października. Wykonane już zostały badania próbek wody, kolejnym krokiem będzie spotkanie z ekspertem, który doradzi jakie środki zaradcze podjąć, by nie zaszkodzić rybom i płazom żyjącym w stawie. Posadzona zostanie również przybrzeżna roślinność, która nie tylko upiększy zbiornik, ale również wpłynie na jego oczyszczanie.

Projekt dofinansowany został ze środków programu „Działaj Lokalnie” Polsko –Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Ośrodek Działaj Lokalnie LGD Partnerstwo Ducha Gór.

Twoja reakcja na artykuł?

25
76%
Cieszy
3
9%
Hahaha
2
6%
Nudzi
3
9%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

"Skarb" Solidarności ukryty w Komarnie zostanie wydobyty

Do miejskiego autobusu tylko ze złożoną hulajnogą

Koronawirus w Szkole Podstawowej nr 10

Komentarze (5) Dodaj komentarz

~ 11-08-2020 8:29
kto wlewa sos do stawu? I jaki sos?
~Hose 12-08-2020 9:15
do: ~ (8:29)
Z knajpki obok.
~ 11-08-2020 10:06
SOS też dla stawu w Parku Norweskim w Cieplicach. Dziłkowcy przykręcili śluzę wolą wodę puścic do rzeki niż do stawu. Dziwna to decyzja sprawą powinny się zając władze JG. Prezydencie miasta działaj bo to jest rozbój. W stawie wody coraz mniej a smród coraz większy czekamy na efekty. Spacerowicze.
~Taka rada 12-08-2020 8:28
Niestety tak się dzieje kiedy są upały. Woda się nagrzewa i paruje mocniej niż w innych porach roku. Mniejsza ilość wody i wyższa temperatura powoduje procesy gnilne pozostałości roślinnych , w wodzie wzrasta stężenie niekorzystnych substancji, spada ilość tlenu w wyniku czego powstaje tzw przyducha i ryby niestety padają. Jedyny sposób to dopuścić czystej wody i napowietrzać zbiornik
~No to mamy po nowemu 12-08-2020 17:10
do: ~Taka rada (8:28)
Procesy gnilne są beztlenowe, zatem zachodzą przy dnie, a tam woda jest zawsze najzimniejsza. Chyba, że zbiornik ma 30 cm głębokości, to jest kałużą a nie stawem. Tak więc temperatura wody nie ma tu znaczenia. Natomiast istotne są procesy tlenowego rozkładu fitoplanktonu czy roślin powierzchniowych (analogiczny do butwienia). I to one dają zapach", ale nie tak wredny jak wyziewy gnilne, gdzie prym zapachowy wiedzie H2S.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Debata o szlaku "Dolina Bobru"

Wyróżnienie dla samorządowców

Budują ekopostojownię

Dwie dziewczyny pobiły i okradły 15–latkę  

Dla turystów

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
783
Tak
24%
Nie
72%
Nie wiem
4%