MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 15 sierpnia
im. Marii, Napoleona

Solidarnościowcy i milicjanci wyszli na ulicę – w rocznicę stanu wojennego

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 14 grudnia 2012, 8:03
Aktualizacja: Sobota, 15 grudnia 2012, 9:22
Autor: Angela
Fot. Angela
Milincjant z gumową pałą i kolegami legitymującymi obywateli, ogrzewający się przy ulicznych koksownikach, a także solidarnościowcy roznoszący po ulicach ulotki – to dzisiaj już obcy widok, ale jak dobrze zapamiętany przez tych, którzy przeżyli stan wojenny w Polsce wprowadzony 13 grudnia 1981 roku. Forum Młodych PiS przypomniało wczoraj po południu (13.12) o tym wydarzeniu przygotowanym happeningiem. Jak reagowali jeleniogórzanie?

- Nie chcemy Państwa ulotek – powiedziały w pierwszym momencie dwie kobiety, ale kiedy dowiedziały się czego dotyczy akcja, wróciły się ze słowami – a jeśli o to chodzi to oczywiście weźmiemy, bo to dla nas bardzo ważna sprawa. Kategorycznie zaznaczyły, że nie chcą by robiono im zdjęcia lub pytano o nazwisko, a nawet imię.

Pani Karolina, studentka przyznaje, że dla niej to już fakty poznane w szkolnych ławkach, a nie z życiowego doświadczenia.

- Tym bardziej uważam, że takie akcje są bardzo potrzebne – historia to my, to nasza tożsamość, a jej znajomość i pamięć o niej, to szansa na uniknięc nie błędów, które pojawiły się w przeszłości – mówiła młoda jeleniogórzanka.
Wielu mieszkańców nie chciało jednak nawet przystanąć na chwilę i zapytać o co chodzi. Spoglądało tylko na niecodzienne stroje uczestników happeningu i obojętnie przechodziło dalej.

- Myślę, że w świetle ostatnich badań pokazujących, że wielu ludzi dalej wierzy, że generał Jaruzelski wprowadzając stan wojenny ratował Polskę przed sowiecką inwazją, warto to prostować, bo w świetle wszystkich badań historycznych, którymi dzisiaj dysponujemy, już wiemy, że możliwość takiej interwencji była czysto iluzoryczna – mówił Oliwer Kubicki, radny Rady Miejskiej w Jeleniej Górze z Prawa i Sprawiedliwości.

Dlatego czwórka młodych ludzi zainscenizowała scenkę z tamtych czasów stawiając w centrum miasta przy jeleniogórskim tramwaju zaimprowizowany przystanek i koksowniki. Byli milicjanci i oczywiście solidarnościowcy w rolę których wcielili się uczniowie jeleniogórskich szkół, członkowie forum młodych PiS, w tym, m.in. Mariusz, Alek i Maciek.

- Scenariusz happeningu stworzyliśmy wspólnie. Jako młodzi ludzie nie pamiętamy tego wydarzenia, ale przygotowaliśmy się do tego, by go odtworzyć. Rozmawialiśmy z przedstawicielami Solidarności z okręgu jeleniogórskiego, którzy przybliżyli nam te fakty – mówił Mariusz Siuda z Forum Młodych PiS.

Każdy przechodzień dostał pamiątkowy meldunek o zatrzymaniu przez MO. Akcję zorganizowano we współpracy z Urzędem Miasta w Jeleniej Górze, a patronat nad wydarzeniem objął NSZZ Solidarność w Jeleniej Górze.

Ogłoszenia

Czytaj również

Mercedesem rozbił kilka aut

Rzeźby dla Kowar

Tort w dowód wdzięczności

Komentarze (56) Dodaj komentarz

~ 14-12-2012 8:35
...solidarnosciowy (kto to taki?) wyszly na ulice...z palami czy bez?
~JG 14-12-2012 8:45
Rzeczywiście, historia to bardzo ważna sprawa. Kto jest za organizacją happeningu Czechy 1968?
~Gość 14-12-2012 9:02
Jelenia Gora i jej mieszkańcy to PO porostu szkoda gadać zacietrzewieni komuniści ,bez jakiegokolwiek ideału myślowego ,PO prostu dno i wodorosty
~do gość 14-12-2012 9:11
kto ci fusie dał prawo oceniać mieszkańców JG,bankowo poza kilkoma ... jak ty nikogo nie znasz a komunistów to szukaj u siebie w rodzinie.
~norma 14-12-2012 9:19
Widziałem wczoraj jeden marsz w Warszawce. Marsz spragnionego władzy kaczorka. Przełączyłem telewizor bo nie dało się na to patrzeć a co dopiero słuchać.
~Rico 14-12-2012 9:30
Idę z kolegą Zabobrzem i zatrzymuje nas na Różyckiego patrol wojskowy w godzinach wieczornych.W czasie legitymowania mój kolega dotyka na chwilę lufy pistoletu maszynowego jednego z wojskowych .Żołnierz krzyczy do niego ''co ty robisz'' ? Ten odpowiada ,że sprawdza właśnie czy lufa jest gorąca.Żołnierz na to '' że jak chcesz to może być zaraz gorąca '' Boże jaki człowiek młody może być czasami głupi !
~ 14-12-2012 9:34
http://lubczasopismo.salon24.pl/rodzynkizzakalca/post/472070,stan-wojenny-2012-komuno-wroc
~A w maju 14-12-2012 9:36
pokazy prawicowcow jak to Piłsudzki robił pucz z 500 ofiarami.
~no i 14-12-2012 9:39
Kubicki wie ,że brezniew by odpuścil Polskę .Pisowskie brednie.Bylo u nas 12 dywizji ruskich,popytajcie jak byli przygotowan wn Ś wietoszowie.
~Starykaowiec 14-12-2012 9:48
Młodzieży !!! Nie dajcie się manipulować!!! Z tym stanem wojennym jest tak jak z pójściem do woja. Na początku strach że olaboga, a po kilku-nastu latach jak się opowiada wśród znajomych to każdy był generałem. Stare nieroby Wami manipulują a Wy łykacie jak pelikany. Patrzcie w przyszłość bo te stare manipulanty jak się da to Was z szabelką na czołgi wyślą a sami będą się bezpiecznie przyglądać tak jak to miało miejsce podczas Powstania Warszawskiego.
~Derik 14-12-2012 9:57
Panie Kubicki i reszto oświeconej młodzieży. Górale podobno mają w zwyczaju gadać, że istnieją trzy prawdy: Prawda, tyż prawda i g...prawda. Prawdę o przyczynach wprowadzenia stanu wojennego znają tylko nieliczni i od nich się tego nie dowiemy, tyż prawdę zna Jaruzelski i kilku innych jeszcze żyjących generałów. A to co wiecie Wy, droga młodzieży to jest właśnie ta trzecia góralska prawda. Wiecie tyle, ile wam pozwolono wiedzieć.
~Zdzichus 14-12-2012 10:03
Jak się chce zabłysnąć a nie ma co pokazać, to wystarczy przed kamerą ściągnąć gacie!
~ted 14-12-2012 10:07
Kubicki chce dorównać w głupocie swojemu wodzowi Kaczyńskiemu, według mnie idzie w bardzo słusznym kierunku.
~Kiki2 14-12-2012 10:19
Myślę, że wielu, gdyby wiedziało, że po 20 latach w "wolnej" Polsce zasili szeregi bezrobotnych, to by nie strajkowało za taką wolnością. Co Pan Oliwer Kubicki proponuje zwolnionym z Aniluxu, Confexu, Dywanówki, Cewiskozy, Fampy, - ulotki ? Tym nawet się nie da w piecu napalić. Mówicie czerwona dolina ? - nie głodna i chłodna dolina ... ale "wolna" :( Myślę, że zamiast epatować się wydarzeniami, o których ma się blade pojęcie, lepiej zająć się wolontariatem i zajrzeć do głodujących członków solidarności, którzy zostali bez "chleba i pracy".
~bolek1 14-12-2012 10:30
o co kaman nie rozumirm co to za impreza
~zołza 14-12-2012 10:56
2012W Stanie Wojennym jak znikło drewno z lasu to leśniczy znalazł w 7 dni. Za Jaruzelskiego w stanie W. załatwiałem kredyt na 1.500 000 zł na budowę to dostałem na 3% odsetek, na rozwój firmy by ludzie mieli gdzie pracować .Kredyt dostałem w dniu gdy zgłosiłem się z dwoma żyrantami bez problemu w Polskim Banku Spółdzielczym. Pozwolenie na budowę domu dostałem w 3 (trzy) tygodnie bez łapówek i wysokich opłat administracyjnych. Dzisiaj prostej sprawy nie potrafi mafia urzędnicza załatwić bez ciągłych błędów i pomyłek. Ten pokaz Panie Kubicki toś pan nie przygotował jak należy. Jednak wiedzy o stanie wojennym brak. Przy koksownikach grzali się na służbie milicjant i wojskowy. Kontrolując mój pojazd byli nad wyraz grzeczni i mili. Czego nie mogę powiedzieć obecnie o STRAŻY MIEJSKIEJ Jeleniej
~17sqandal 14-12-2012 11:05
stan wojenny ile ludzi tyle opini a jednak jest duzo przekłamań a te , wygłupy > młodzieży których nawet na swiecie nie bylo to juŻ paranoja.Stan był i się zbył a jaki był ano taki jakim go opowiemy , inaczej mówi komunista inaczej < novobogacki > który na plecach robotników wypłynoł i naczej bezrobotny robotnik który walczył czy popegierowski stajenny który teraz marznie bo nie stać go na węgiel.A te smarki to teraz bawią się w rocznice stanu wojennego to zwykłe głupie gówniarstwo i tyle.
~ 14-12-2012 11:20
do norma , zgadzam się z Tobą w 200% -tach
~ 14-12-2012 11:32
"A te smarki to teraz bawią się w rocznice stanu wojennego to zwykłe głupie gówniarstwo i tyle." PRAWDA. Ktos pisze o przekazie historii, ze dzisiejsza mlodziez musi sie dowiedziec itp. BZDURA. To co? Mamy sie na ulicach zabawic w 2 wojne swiatowa, zeby mlodzi sie o wojnie czegos dowiedzieli? Sa inne sposoby przekazu danych historycznych. Zwykla gowiniarska imprezka, do göwienka chcieli dorobic ideologie i nazwali to happeningiem....Cytuje:"Pani Karolina, studentka przyznaje, że dla niej to już fakty poznane w szkolnych ławkach, a nie z życiowego doświadczenia. - Tym bardziej uważam, że takie akcje są bardzo potrzebne – historia to my, to nasza tożsamość". Wiec zrobcie happening na temat zaborow, by mlodziez sie dowiedziala...
~ 14-12-2012 11:33
Co ci młodzi mogą wiedzieć !!!! Nie było agresji ? Rosjanie byli w Polsce , Czesi stali na granicy . Jak było to historia pokaże,a Jaruzelski uratował nas przed bratobójczą walką.
~Stasiek 14-12-2012 12:40
To wlasnie potraficie celebrowac , dni kleski narodowej . W ten sposob spomagacie ludzi takich jak Jaruzelski . Czy az tak trudno jest zrobic inscenizacje drukowania bibuly , zasad konspiracyjnych czy pokazywania pamiatek po internowniu ?Jak kosciol katolicki rozdawal zywnosc tylko dla katolikow , stalem pod kosciolem nigdy nie distalem poza wyzwiskami niczego . Sposob w jaki pokazujecie milicje i te chore inscenizacje nie niasa niczego tworczego , wyglada to na zal po zakonczonym stanie wojennym . Znow obchodzicie uroczystosci kleski narodowej , podcietych skrzydel ruchu wolnosci i zwyciestwa ZSRR i PZPR nad wolnymi Polakami . Tfu Do powyzej -Rosjanie to stali w Boleslawcu i nie musieli niczego przekraczac .Ponad milion Sovietow bylo w Polsce jakie tak stanie przy branicy ?
~ 14-12-2012 12:43
Helga, są rzeczy które wykraczają poza twoja percepcję, więc je odruchowo krytykujesz. (zamiast ruszyć niemiecką makówą trochę)
~ 14-12-2012 12:46
Ciekawe, ze Jaruzelski ratowal.Pierwsze slysze.Chyba nie mojego ojca, ktory internowany, spedzil pol roku we wroclawskim wiezieniu. Bo mu sie dzialania w Solidarnosci zachcialo. Jaruzelski i jego trupa to bandyci.
~PO CO WYSZLI 14-12-2012 13:06
POLICJANCI WYSZLI, NA ULICE NIECH WYJDĄ PĄCZKARZE !
~ciotazpo 14-12-2012 13:34
A @ ZOŁZA i milicjanci dbali o zdrowie narodu organizując,, ścieżki zdrowia,,Mojego szwagra tak PObili ,że do dzisiaj nie domaga
~**chipo 14-12-2012 13:38
pan Oliwer Kubicki chyba zapomniał , czytając najnowsze badania nie wiadomo czyje, że nasi przyjaciele ze wschodu stacjonowali w Legnicy, Świdnicy, Wrocławiu... (to w najbliższej okolicy) a przecież tych jednostek było w Polsce od groma. Jak by nie oceniać gen. Jaruzelskiego uważam, że wprowadzeniem stanu wojennego uspokoił w owym czasie panującą w Polsce atmosferę chaosu bałaganu i anarchii... a liczba ofiar które ponieśliśmy jako naród w tym czasie nie była większa od liczby ludzi ginących w wypadkach drogowych podczas jakiegokolwiek długiego weekendu... już dość mam słuchania o martyrologii, wystarczy, gadaniem o przeszłości brzuchów ludziom się nie zapełni. Trzeba myśleć i działać perspektywicznie. Taki jest wymóg czasów.
~Waldek 14-12-2012 14:04
Widzę, że przygotowani w pełni: MO w wz.93 albo bundeswehrze :)
~Starykaowiec 14-12-2012 14:47
A można było zrobić tak: Widowisko plenerowe bez UDZIAŁU KASKADERÓW. Strona broniąca dawnego ustroju będzie pałować po tyłkach tych co ów system obalali. Niezapomniane wrażenia szczególnie akustyczne GWARANTOWANE... W rolach głównych: Marcin Zawiła, Andrzej Piesiak, Pinior i kilku innych ( w rolach opozycji ) z tamtych czasów oraz Grupa rekonstrukcji historycznych "Zofija Czernow i dawni przyjaciele" przebrani w gustowne mundurki z lolami ( w roli obrońców jedynej słusznej sprawy) Po spektaklu planowane jest wspólne spotkanie się w wiadomej piwnicy i obalenie tego co się da... Serdecznie ZAPRASZAMY
~naród 14-12-2012 16:21
A czemu nie protestujecie w zwiazku z obecnymi anomaliami? A czemu NIE KRZYCZYCIE W ZW. z upadaniem spólek i pozostawianiu wielu bez pracy i środkow do życia? A czemu pozwalacie nieudacznikom brać takie astronomiczne apanaże? Teraz to dopiero jest powod strajkowania ŻADEN OBECNY BARAN piastujący jakiś urząd do pięt nie dorasta gen, JARUZELSKIEMU prawdziwemu patriocie,ktory niejednokrotnie narazał swoje zycie za kraj Czas to zrozumieć i rownież to, ze demokracja to rząd nieudacznikow wybrany przez głupcow
rymcycymcy 14-12-2012 16:37
W czasie stanu wojennego miałem gorzej od internowanych ...a nawet od samego PREZESA !! :) ...nie tylko, że nie chcieli mnie internować, ale nawet nie przesłuchiwali ! :)
~zdziwiony 14-12-2012 17:25
W temacie wojskowo-strategicznym należy odróżnić potencjalne możliwości "przyjaciół" od politycznej decyzji wszczęcia wojny w środku Europy, przy nie dającej się przewidzieć reakcji LWP (w całości lub części). Jaruzelski późną jesienią 81' miał inny, nowy problem. Znakiem powstania tego problemu był strajk w Wyższej Szkole Pożarnictwa i zdławiona w zarodku próba protestu na WAT -o czym może opowiedzieć jeden z jeleniogórskich architektów. Zaktywizowanie się w "S" działaczy radykalnych było tylko propagandowym pretekstem. Do "S" nie należałem, ale mam pytanie, dlaczego zgodnie z planem, większość z nich nie przystąpiła w poniedziałek do strajku generalnego? Ja zostałem zrugany przez szefa komórki "S", że przyszedłem w południe i nie podpisałem listy. Pochwalał też decyzję gen.Tacy jesteśmy
~jeż 14-12-2012 17:34
nawet propaganda "rocznic" jest tak niskiego lotu, że szkoda dalszego komentarza...
~ 14-12-2012 18:01
Ty,, rymcumcy ,,z tuskiem bułki sprzedawałeś tesz was nie internowali
~@ naród 14-12-2012 18:07
www.youtube.com/embed/aCR_H9Bl2Cc zobacz na You Tube swojego spawacza ,,Towarzysz generał,,
~luis 14-12-2012 18:14
gównarzeria lubi takie akcje a co i m pis...dzielcy dali za to mfe czy trawkę do pojarania>>>>>
~Mimo 14-12-2012 18:16
Proszę podac kiedy i o której godz.to miało miejsce.Dziękuję.
~ 14-12-2012 18:20
DOLNOŚLĄZAK. Do Kubickiego. Sowietskaja Armja /CA/nie potrzebowała w granice PRL- wkraczać. Oni byli już miejscu - na Dolnym Śląsku w Świętoszowie i Legnicy. Rozlokowani w Polsce głównie na poniemieckich poligonach wzdłuż granicy na Odrze i Nysie. Przed 13 grudnia 1981 r. "komuna" już ledwo dyszała a z nią cały PRL. Strajki organizowane permanentnie przez - zalegalizowaną 17.09.1989 - "Solidarność" miały doprowadzić do bankructwa PRL. Hasło "im gorzej tym lepiej" dominowało w kręgach reformatorów-wyzwolicieli. Cała gospodarka oparta była i uzależniona od dostaw ropy i gazu od "przyjaciół" z ZSRR, którzy nagle zażądali zapłaty za surowce. A nieopodal granicy stały "zaprzyjaźnione" armie CSRS i NRD, gotowe przyjść Polsce z "bratnią" pomocą w ramach Układu Warszawskiego.
rymcycymcy 14-12-2012 18:27
14-12-2012 18:01 | ~ | ...no, niestety nie internowali :) Podobno dzieci i niegroźne ... nie były zagrożeniem dla czerwonej hołoty :)
~@ rymcy 14-12-2012 18:41
Ryży nie był dzieckiem podobno się schlał i łaził po plaży a te bułki to ściema...
~ 14-12-2012 18:46
Cd. z 18:20. "Bratniej" pomocy ze strony państw Układu Warszawskiego doświadczyli i na własnej skórze przerobili Czesi, głównie czeskie "komuchy"podczas praskiej wiosny 1968 roku. Dzień ogłoszenia i sam stan wojenny był szokiem. Z upływem czasu ludzie zaczęli się z tym oswajać a nawet kpić. Zdawano sobie sprawę, że to jest jeden z ostatnich akordów "komuny". Wtedy narodziło się i ujawniło ogrom "bohaterów", którzy na grzbiecie roboli /styropianowców/ zaczęli się kreować na prawych i sprawiedliwych oraz jedynych walecznych. Dzisiaj są to największe gnidy życia publicznego w naszym kraju, przelicytowujące się wzajemnie swoim "bohaterstwem". DOLNOŚLĄZAK.
~@ rymcy 14-12-2012 18:47
Okazało się jednak, że strajk jest raczej umowny. W nocy, pamiętam, pojechaliśmy do kolegi, o któ­rym wiedzieliśmy, że ma bilet do wojska. Ponieważ w pierwszych komunikatach podawano, że kto ma bilet i nie zgłosi się natychmiast do służby, zostanie rozstrzelany, kazaliśmy mu jechać do jednostki. I upili­śmy się na pożegnanie. W poniedziałek rano znowu poszliśmy do stoczni - z pełnym przekonaniem, że przyjdzie nam zginąć - i siedzieli­śmy aż do jej pacyfikacji. Kilkudziesięciu osobom, w tym mnie, udało się uciec tuż przez szturmem i w ten sposób uniknąłem aresztowania. Gospodarz domku, w którym wynajmowaliśmy z żoną pokój, powie­dział mi, że podczas mojej nieobecności przyszło trzech facetów i do­pytywali się o mnie. Prewencyjnie przez kilka dni się ukrywałem, ale nie było żadnych dalszych
~@ 14-12-2012 18:52
Prewencyjnie przez kilka dni się ukrywałem, ale nie było żadnych dalszych sygnałów, aby chciano mnie aresztować Pierwsze dwa dni to była stocznia; później zadyma na ulicach Gdańska, demonstracja przypominająca rok 1970.” Tu znowu mała nieścisłość. Pierwsze dwa dni to 13 i 14 grudnia. Z przerwą na imprezę alkoholowo-pożegnalną kolegi. Pacyfikacja była zaś (według kalendarium stanu wojennego) 16 grudnia. Więc albo Tusk coś pomieszał w swojej relacji, albo wcale nie siedział tam do samego szturmu. Tak wyglądała pierwsza noc stanu wojennego oczami samego Tuska – wóda...
~A tu masz ca 14-12-2012 19:01
http://www.blogpress.pl/node/15322
~mts 14-12-2012 19:29
Nazwa "czerwona dolina"pasuje do regionu jeleniogórskiego jak ulał.Po 89 roku cały czas rządzili przecież postkomuniści, a obecnie POlszewicy.
~Ciekawe 14-12-2012 19:41
http://galeria.salon24.pl/15374,matrioszka-wolski
~ 14-12-2012 19:58
Ad~mts. Niestety, Ameryki nie odkryłeś. Wszyscy ci - w całym kraju - którzy przejęli władzę od "komunistów" , w a w szczególności"Solidarnościowcy" - to postkomuniści.
~ciotazpo 14-12-2012 21:04
Bez wzgledu na kraj, czyli pastwisko, na ktorym sie pasie, kasta urzednicza ma sie bardzo dobrze. Swiadczy o tym chociazby zdolnosc do rozmnazania sie. A ta, ta kasta ma olbrzymia. Rzucmy okiem na polskie laki. Trudno jest nawet opanowac te rozne liczby, bo sie nie zgadzaja. Posluze sie prostym wyliczeniem pewnego doktoranta z dziedziny ekonomii, ktory podal nastepujace dane ws posob uproszczony. Wedlug niego, zatrudnionych w sektorze publicznym bylo w roznych okresach politycznych; za Mazowiecko-Bieleckiego - ponizej 200 tys. sztuk. za Cimocho-Buzka - powyzej 400 tys. Za Belki - ponizej 500 tys. glow. Marcinkiewiczo-Kaczynski zwiekszyl liczbe niewiele, troche ponad 500 tys. gardel. Tuski-premier mocarna reka zwiekszyl liczbe spragnionych gardel do 800 tys. Chudzinka w krotk
~przempe 14-12-2012 21:30
milicjanci w dzinsach, i wszytko
~59 14-12-2012 23:14
http://www.youtube.com/watch?v=pAMFG4h0z8Y Historia od początku 1981 roku do stanu wojennego
~komuno wróć. 14-12-2012 23:48
SOLIDARNOŚĆ to chyba jest związek zawodowy który ma bronić robotników przed pracodawcą który tegoż robotnika wykorzystuje w pracy,np. robotnik teraz pracuje za marne 1200zł,pracuje w soboty i niedziele bo jak nie przyjdzie do pracy to wyleci na zbity pysk , prywaciarze zatrudniają na "czarno" bo to im się opłaca a ludzie siedzą cicho aby zarobić marne Parę złotych na chleb. Weście się za robotę darmozjady a nie robicie z siebie takimi przedstawieniami głupków do kwadratu i mydlicie młodym ludziom oczy nieprawdą ,bo kryzys i puste pułki w sklepach były przez wasze strajki bo cała gospodarka stała i nie produkowała nic ,bo wam się zachciało bawić z milicją i władzą w biegi po ulicach,a teraz wasi sprzedali co mogli obcemu kapitałowi co mogli, ceny rosną po 300% i jakoś wam nie spieszno
~internowany 15-12-2012 0:10
szacun dla generała , wiedział co robić w tak ciężkich czasach, bo inaczej ta cała SOLIDARNOŚĆ pojechała by na białe niedźwiedzie, a może i szkoda może to było by to dla nich jakąś lekcją życia, pamiętajcie że brakowało wódki w sklepach i robotnik nie mógł się napić w pracy ,bo inny robotnik też strajkował i to go tak wkur...o że posłuchał Lecha i wyszedł na ulice i zaczął krzyczeć " precz z komuną" dostał połą po plecach ,bo się mu kuźwa należało, bo zamiast chleb piec to się mu strajku zachciało i z zapitą gębą trafił do pierdla na odsiadkę , a teraz ten pijak uważa się za internowanego ,tylko dlaczego skoro przez niego ktoś nie miał co jeść i dzieci szły do szkoły głodne, To nie mo...lne kuźwa jego mać, nasza młodzieży taka jest prawda tamtych czasów ,nie dajcie się manipulować
~zdziwiony 15-12-2012 10:38
00.10. czytam i oczom nie wierzę, że po kilkudziesięciu latach są jeszcze "ofiary" tamtej propagandy. "Ciężkie czasy" to nie był efekt powstania "S" tylko socjalistycznej ekonomii w powiązaniu z zaciągniętymi przez Gierka kredytami w twardej walucie. "Ta cała Solidarność" to było jakieś 8 czy więcej mln. ludzi. Także z PZPR i przypadkowych "na fali". Czego brakowało w sklepach nie zależało od produkcji tylko od opanowanej przez "państwo" dystrybucji. Rolnicy czy piekarze wszak nie strajkowali ! Gorzelnicy też raczej nie. 14.grudnia chleba np. we Wrocku nie brakowało, to skąd się "kuźwa" wziął, generał nam go upiekł w nocy? Nie mów o mo...lności bo sam mieszasz młodym w głowie. Jeszcze raz podkreślę, że jesienią 81' Jaruzelski miał problem ze swoimi "towarzyszami". Złamał nawet prawo PRL.
~ds 15-12-2012 12:39
W czasie stanu wojennego i obecnie miał i ma się dobrze towarzysz Korzonek. O co zatem walczyliście koledzy z jeleniogórskiej Solidarności.
~ 15-12-2012 18:40
@~ds. Koledzy z jeleniogórskiej Solidarności walczyli - między innymi - o to żeby towarzysz Korzonek - przed wyborami prezydenckimi 2010 r. - wraz posłanką chaMałek mogli wspólnie zorganizować świetlicową pamiętnicę w ODN z okazji wielkiej kwietniowej tragedii
~zdziwiony 16-12-2012 14:19
Dokładnie tak. Trzeba bowiem rozumieć, że Polska była i jest dość specyficznym krajem, w okresie PRL trafnie porównywanym z rzodkiewką. Dla przykładu, na Podkarpaciu, typowym zjawiskiem socjologicznym było, że z wielodzietnej rodziny pochodzili jednako ksiądz i towarzysz PZPR u. Ludzkie postawy i dokonania nie były automatycznym efektem takiej czy innej przynależności. Oczywiście do pewnych "stopni kariery" przynależność do PZPR lub przynajmniej jej "przystawek" była niestety wymagana. Dla osób "z głową" i chcących się realizować wedle posiadanych talentów był to trudny,ale nieunikniony wybór. W większości nie należy tego jednak łączyć z "komunistyczną" agenturą. Mnie przed następstwami kilkudniowego "prywatnego strajku" po 13.12. uchronił tow. kierownik oddziału, nie szef oddziałowej "S"
~rt 17-12-2012 23:00
Towarzysz Korzonek i Towarzysz Szmaciak w latach realnego socjalizmu i obecnie nie tylko mieli się dobrze ale przede wszystkim szkodzili i szkodzą Polsce. To jest klęska Solidarności i milionów jej członków.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Zebrali 2000 baterii

Zatrzymany za narkotyki

Trwają porządki w Mysłakowicach

"Wyspa" z opóźnieniem

Most w Pilchowicach pod ochroną!

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
880
Tak
36%
Nie
58%
Nie wiem
6%